Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Waco | 2018
csfd  imdb
tvůrce: John Erick Dowdle, Dennie Gordon
hrají: Taylor Kitsch, Melissa Benoist, Shea Whigham, Michael Shannon, John Leguizamo, Rory Culkin

Waco: Minisérie


ikona
Spooner
Proměnila se parádně obsazená minisérie s Michaelem Shannonem v pecku, nebo ošklivé zklamání? 

Minisérie Waco byla rozhodně jedním ze seriálových černých koní počátku roku. Parádní obsazení v čele s Michaelem “jsem teď snad všude“ Shannonem a Taylorem Kitschem i natočení tragických událostí okolo 51denního obléhání sekty Davidiánů ze strany FBI a ATF slibovalo mnohé a rozhodně zde bylo nakročeno na další adorovanou televizní pecku. Jenže projekt nakonec proplul tak trochu pod radarem a kritici ani diváci z něj většinou moc neskákali nadšením. A to je docela škoda. Já totiž po odzívané kritice dostal řemeslně precizní snímek, jenž látku ždíme téměř na maximum.

 

Hlavní síla Waca tkví zejména ve scénáři popisující celou událost nádherně nečernobíle. Tady se zkrátka nenadržuje ani jedné straně. Za zdmi komplexu tak máme zmiňovanou sektu v čele s Koreshem, jenž je sice sebestředný náboženský magor, který si své ovečky dokonale omotal kolem prstu, scénář ho však přehnaně nedémonizuje a u něho i jeho pobočníků nám samozřejmě ukáže i jeho lidskou stránku. Ani lidé na druhé straně barikády totiž nebyli v této tragédii bez viny. 

Parádně tu tak máme nastíněn fakt, že k celému obléhání došlo v podstatě kvůli diletantské práci ATF, jež si chtěla nahnat politické body a FBI to poté se svými šarádami a lhaním do médií také příliš neurovnala. No a mezi těmito dvěma stranami stojí uprostřed jedna z mála opravdu kladných a sympatických postav, Gary Noesner, v podání Michaela Shannona, jenž chce celé obléhání vyřešit bez krveprolití. A divák mu díky skvěle napsanému charakteru a dalšímu urputnému Shannonově výkonu drží palce od začátku do konce. Sakra, ten chlápek zahraje fakt opravdu všechno.

 

Onen konflikt pak neodsýpá nejen díky nečernobílosti či autenticitě, ale také právě díky poctivé režii. Ano, první dva díly možná až příliš připravují půdu na nechvalně proslulý konflikt. Kdyby se prostříhaly do jednoho, nic moc by se asi nestalo. Jakmile ale dojde na samotné obléhání, jede se na maximum. Pár kecacích scén by se možná mohlo vypustit, jinak ovšem minisérie sviští příjemně kupředu, některé sekvence jsou správně intenzivní a silné dialogy zejména ve vyjednávacích částech nechávají hned zapomenout na ony slabší momenty uvnitř sekty. Ve chvílích, kdy se Noesner snaží vykecat díru do hlavu Koreshovi či jeho pobočníkovi Schneiderovi a zároveň udržet na uzdě horké hlavy z FBI, jsem si vzpomněl na old school vyjednávací filmy, jež se už dneska prakticky netočí. A tvůrci si jsou v těchto sekvencích naštěstí naprosto jisti v kramflecích. Ani oněch náboženských pasáží se nakonec nemusíte tolik bát. Koresh tu samozřejmě mele o Bohu docela často, tyto promluvy jsou zde však většinou podávány jako způsob jeho manipulace. Žádné přehnané řeči o víře s lidmi na druhé straně, jimž by vám chtěli tvůrci vymýt mozek, tak naštěstí nečekejte. 

 

Na druhou stranu, v některých scénách jsem si říkal, že mohla být režie ještě daleko důraznější a přidat mnohem více na emocích. Scénáři se například nepodařilo příliš prodat stoupající nervozitu v obou táborech, kdy po několika týdnech obléhání mohla stačit jen maličkost k neuváženému zmáčknutí spouště. Také situace v samotné sektě byla i postupujícím čase obležení malinko klidnější, než bych čekal. Pak ovšem naštěstí přijdou poslední dva díly a zejména tragické finále, které díky skvělé tvůrčí práci vygraduje v parádní emoční peklo, jež vyždíme diváka na sto procent. A režie dá tak celé minisérii tu správně intenzivní a depresivní tečku. 

 

Waco možná není úplně bezchybný projekt a pár mušek by se tu našlo. Emoce či konflikty mohly být v jistých momentech daleko vyhrocenější, a když někdo tvrdí, že by se dala celá událost o pár epizod zkrátit, moc se s ním hádat nebudu. Mně však tato stopáž vyhovovala, jelikož jsem dostal režijně sebevědomý a neselhávající kousek se skvěle napsanými dialogy i vykreslenými charaktery, jež vás prostě zajímají, i když víte, jak to s nimi dopadne. A může za to samozřejmě i parádní obsazení, v němž nenajdete ani ve vedlejších rolích slabý článek. Dokonce i ten Taylor Kitsch se hodně snaží, i když bych si na jeho místě asi dokázal představit i více charismatické borce. Waco tak letos asi nesesbírá prestižní ceny a ani se nezapíše mezi nejchválenější minisérie historie. Po všech stránkách precizní podívaná s parádní emotivní tečkou ale dle mého taky není úplně málo. Takže neváhejte a zkuste Waco také. Možná budete na konec stejně spokojení jako já.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Waco: Pilot


ikona
do_Od
ATF, FBI a náboženský kult Taylora Kitsche v drsném střetu. 

Waco, Texas. Parta náboženských fanatiků (nebo oddavačů se polygamickým hrátkám uprostřed opuštěné areálu, kde nikoho neohrožují a nikomu nevadí - záleží na úhlu pohledu) vs. průserem otřesená ATF a později nevyhnutelně taky FBI. Střet zbraní a myšlenek. Střet krvavý a jak nejspíš na konci minisérie zjistíme, zamezitelný. Tak zhruba o tom pojednává novinka od Paramountů Waco. 

Šestidílnou minisérii vytvořil (a celou taky natočil) režisér John Erick Dowdle, jehož nejoceňovanějším dosavadním filmem je Převrat (No Escape) s P. Brosnanem a O. Wilsonem, a pomáhal si při tom dvěma knihami - A Place Called Waco a Stalling For Time: My Life as an FBI Hostage Negotiator. U obojího bych si tipnul, že to bude větší zábava, než tenhle seriál.

Už po traileru jsem se obával a sice jedné věci - děj jednoho dvouhodinového filmu vtěsnán do seriálové stopáže. Proč? Ano, okolnosti a kontext jsou důležité. A zatím je to asi i to nejzábavnější, co se v seriálu odehrává, myšleno ta politika v pozadí. Jenomže do toho tam je plno nezajímavých keců těch lidí ze skupinky okolo Davida Koreshe (Taylor Kitsch), jenž tomu všemu "velí", a po pilotu rozhodně nemám dojem, že by mě v dalších pěti částech čekalo míň dialogů nad duší člověka a smyslem života, spíš naopak.

Obsazení je s výjimkou nepřesvědčivého Kitsche (a to ho mám jako herce rád) libové, Michael Shannon je tradičně fantastický a jeho vyjednavač určitě zaútočí na přední příčky mých nejoblíbenějších policejních kecalů ranku Samuela L. Jacksona nebo Bruce Willise. Co předvedou taková Melissa Benoist, Rory Culkin, Shea Wingham, Julia Garner či J. Leguizamo, je zatím otázka. Nicméně jenom na základě těch jmen máte alespoň trochu pocit, že ten boj s vaší trpělivostí nemusí být předem prohraný. Nebo alespoň u mě to tak zatím je.

Seriálu pomáhá i fakt, že je řemeslně precizní, a záběry na vyprahlý Texas pak vyloženě lahůdkové. Jenže to už je dnes profesní standard, od kterého se, alespoň v rámci amerických drama seriálů, málokdy odstupuje. Pilotní díl tak de facto nenabízí příliš důvodů, proč událost sledovat dál. Leda byste opravdu toužili po nudně a zejména rozmělněně vyprávěné lekci  z historie, kterou jinak můžete dohnat přečtením jedné, dvou stránek na Wikipedii, párem skvělých knih, nebo počkáním si na poslední epizodu. Ani v jednom z případů se na vás asi zlobit nebudu. Koneckonců, sám ještě nevím, jestli tohle ustojím, nebo ne. Za tu solidní režii a Shannona dávám lehký nadprůměr, pocity jsou ale vlažnější, než bych si přál.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

do_Od

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace