Vojna a mír od Lva Tolstého patří mezi ruské knižní klasiky a i když jste se jí možná neprokousali, určitě jste o ní přinejmenším slyšeli v hodinách literatury. Dočkala se už několika zfilmování, třeba slavné ruské adaptace z 60. let od Sergeje Bondarčuka nebo italsko-francouzské minisérie z roku 2007 s Clémence Poésy. A teď se k nim čerstvě připojila i šestidílná minisérie z produkce BBC.


O ději máte pravděpodobně alespoň matné povědomí, ale pro jistotu či pro zopakování: Vojna a mír se odehrává v Rusku začátkem 19. století během napoleonských válek a vypráví vzájemně se proplétající příběhy desítky hlavních i vedlejších postav z vyšších vrstev společnosti. Mezi ty nejdůležitější patří idealistický dědic hraběcího titulu a velkého majetku Pierre Bezuchov, vysoce postavený vojenský důstojník kníže Andrej Bolkonský nebo mladinká Nataša Rostovová z chudnoucí šlechtické rodiny.

Šestidílný formát se ukazuje jako naprosto ideální – poskytuje dostatek prostoru na vykreslení hlavních postav a na všechny důležitější dějové linie a přitom nezačne zabředávat do všech podrobností rozsáhlé předlohy. Britové věnovali ruské klasice maximální péči, minisérie se tak může chlubit nejen nádhernými kostýmy a interiéry, ale i výpravnými scénami bitev. Záležet si dali i na castingu, v početném obsazení se nenajde snad ani jediný přešlap. Paul Dano je perfektní Pierre Bezuchov se vší jeho zasněností a nepraktičností, stejně dobře se hodí i James Norton role Andreje Bolkonského a Lily James z nové Popelky do role Nataši Rostovové. U ní je však potřeba si uvědomit, že šestadvacetiletá herečka představuje podle knihy náctiletou dívku, její přelétavost a naivní romantičnost pak hned dává větší smysl.


Vzhledem k širokému záběru témat (od vztahů až po válečné krutosti) potěší britské (resp. evropské) nenucené pojetí nahoty a násilí. V USA se buď úzkostlivě hlídá každý odhalený kousek kůže a vyteklá kapka krve anebo se naopak těží vyšší seriálový rating nadoraz a ňadra jsou v každém druhém záběru. Tady se ale hodinu kultivovaně konverzuje v saloncích a pak, když to v ději dává smysl, jakoby nic následuje nahá scéna s Tuppence Middleton… potom se zase hodinu konverzuje a pak jsou najednou všude zkrvavené kusy těl z bitvy u Slavkova. V BBC se naštěstí nikdo nesnaží navozovat ruské prostředí pomocí trapných ruských přízvuků, ale mluví se tady normální (britskou) angličtinou s ojedinělými vsuvkami francouzštiny ve scénách s Napoleonovými vojáky.


Nejnovější Vojna a mír může maturantům sloužit jako snadno stravitelná povinná četba nebo hezká ilustrace k rozsáhlé předloze. Zároveň ji ale můžu doporučit prakticky každému, protože je to zkrátka dobře vystavěné a vypiplané dobové drama.