Když jsem byl členem redakce informován, že film Co děláme v temnotách od Taiky Waititiho je „docela slavný“, tak jsem se rozhodl nepodcenit přípravu a podíval na původní materiál, ze kterého vychází tento seriál. Celkově se považuji za fanouška mockumentary tvorby a bizarní kombinace tohoto žánru s upíry ve středu dění prostě byla příliš lákavá, než abych si ji nechal ujít.

Koncept seriálu je velmi podobný jako ve filmu, štáb se vydává na natáčení do tajemné komunity upírů a sledují několik hlavních postav. Mezi ně patří na první pohled poměrně disfunkční pár Nadja a Lazslo, Nandor a jeho služebník Guillermo, který doufá, že se z něho eventuelně také stane upír a hlavní obsazení doplňuje čtvrtý upír Colin, který se ovšem živí poněkud specifickým způsobem. Všichni se tak trochu protloukají životem bez velkých aspirací na ovládnutí světa, ale to se brzy změní s příjezdem sarkofágu, jenž obsahuje mocného barona.

Oproti filmové předloze, kde děj poměrně rychle utíkal díky krátké stopáži v porovnání se seriálem, tak je rozjezd seriálové verze značně pomalejší. Postavy jsou představovány spíše pomalejším tempem a stejně tak i vztahy mezi nimi. Na druhou stranu, přítomnost autority v podobě barona bude vítanou změnou od které si ve zbytku série slibuji kvalitní podívanou, zvláště díky jeho historii s Lazslem i Nadjou.

Samotné postavy působí, že se k sobě vcelku hodí a ve zbytku série by jejich eskapády mohly vyústit v potenciálně velmi vtipnou podívanou. Prominentnější role služebníka Guillerma v domě upírů je také výborným tahem a konstantní přítomnost "nadřízené" autority Barona s velkými ambicemi rozhodně potenciál mají, ale v první epizodě tak bylo celé toto schéma spíše naznačené, než nějak výrazněji realizované.

Co děláme v temnotách by mělo zajímat následující skupiny lidí: fanoušky upírů, fanoušky mockumentary žánru, fanoušky Taiky Waititiho a také fanoušky ságy Twilight, aby si uvědomili, jak by doopravdy vypadal upír, který se třpytí. Celkově seriál působí kvalitně a stojí pevně na základech, které se osvědčili u filmu, ale díky poněkud pomalejšímu tempu bych možná doporučil divákům počkat pár dílů, než se do něj pustíte.