Who is America?

Who is America?

Plakát k seriálu Who is America?

Who is America? /2018

Tvůrce: Sacha Baron Cohen

Režie: Sacha Baron Cohen

Hrají: Sacha Baron Cohen

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (2)

Minisérie

Dochází Cohenovi šťáva?


Sdílet:

Toto léto neexistoval v amerických televizích kontroverznější a diskutovanější pořad než nový projekt Sachy Barona Cohena Who is America? Což bylo v podstatě i v plánu. Jeho do poslední chvíle utajovaná show, v níž se v několika převlecích pokoušel nastavit zrcadlo současné společnosti Spojených států, samozřejmě zvedla ze židle slušnou řadu politiků i veřejných činitelů. Mnozí na Cohena útočili, další raději stáhli ocas a uznali porážku. Pak tu jsou ovšem rozpolcené reakce, jež asi nebyly úplně podle plánu. Na jeho novém pořadu si smlsli kritici a s negativním přijetím se musel potýkat také u řady diváků. Zatímco mnohé svým nekompromisním a sprostým humorem opět odrovnal, jiným už přišel až moc vulgární, laciný a za hranou. A jak už to tak bývá, odpověď je zase někde mezi.

 

Do této recenze bych vlastně mohl z většiny okopírovat dojmy z první epizody. Jako v pilotu, i po zbytek série zůstal Cohen tak nějak na půli cesty a opravdu geniální pasáže se tu střídají se slabšími či těmi, co vyšumí úplně do ztracena. Umím si přestavit, že na papíře vypadaly všechno jeho nápady a připravené pastičky skvěle, jenže v realizaci nakonec některé jeho skeče dost pokulhávají a jiné zase dost selhávají v tom, že aktéři evidentně reagují jinak (a mnozí z nich i normálněji) než kontroverzní bavič čekal. Tyto situace pak postrádají dostatečnou sílu a hlavně očekávanou pointu.

Kvalita scének pak často vychází z toho, jaká z Cohených smyšlených postav se v nich vyskytuje, což souvisí i s tím, jakému tématu se v nich věnuje. Tím nejvděčnějším charakterem je bezkonkurenčně náčelník/plukovník/major Erran Morad, jenž radí těm pravým Američanům, jak se bránit proti teroristům, Mexičanům či homosexuálům. V podstatě všechny jeho sekvence ukazují pravý potenciál této ujeté show, jsou natřískané bizarními situacemi a divák si opravdu většinu času říká, že tohle už snad fakt musí být nahrané. Neboť hloupost a názory jeho obětí jsou zde často fakt neuvěřitelné A některé z nich, v čele se zákonem o zbraních pro malé děti, už teď patří do Cohenova zlatého fondu.

 

Za zmínku pak stojí také propuštěný vězeň Rich Sherman snažící se prosadit v umělecké či gastronomické sféře. A skvěle tak rýpe do rádoby umělců a pozérů, které ale přitom dokáže oslovit kdejakým lejnem. A v tomto případě je to myšleno doslova. Jenže pak tu máme např. jeho alter-ega Billy Wayne Ruddicka či zastánce Hillary Clinton, Dr. Nira, kteří by měli co nejvíce pálit do politických řad. Jenže právě v jejich případě mnohdy zůstane jen u dobrého nápadů a celkové vyznění scén není tak silné či mrazivé, jak by mohlo být. Herec zde v jistých sekvencích spíše brousí po povrchu a do svých obětí se dle mého nezakousne úplně na sto procent. A často tu tak zůstanou jen jeho místy už spíše laciné vulgarismy a hraní si na blbečka.

 

Sacha Baron Cohen už prohlásil, že Who is America? bylo pouze sezónní záležitostí a dalších dílů se nedočkáme. A ono je to vlastně dobře. Nejedná se o vyložené selhání a i v tomto jeho díle se najde několik epizodek, které si budou jeho fanoušci přehrávat pořád dokola. Jenže zároveň se nemohu zbavit dojmu, že britskému uragánu malinko dochází šťáva, některé fórky a pokračování situací jsou až příliš předvídatelné. Místy jsem si pak říkal, že jsem asi na tuto přehlídku umělých pohlavních orgánů, vulgarismů a všelijakých sprosťáren už přeci jen trochu starý. Cohenovi to tentokrát s nastavováním zrcadla zkrátka tak úplně nevyšlo a odpověď na titulní otázku divákům asi úplně nenaservíroval. Kontroverze a řady parádních momentů si ovšem i tady užijete do sytosti.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (3)

Pilot

Borat vs. republikáni.


Sdílet:

Pro jedny komediální génius, pro druhé pomalu vyhasínající hvězda. Pravdou ovšem zůstává, že Sacha Baron Cohen dokázal svými alter egy Ali G, Bruna a zejména Borata nadchnout celý svět a zároveň udělat hodně drsnou sondu do života typických Amíků. Kouzlo jeho nekorektního a vulgárního humoru však začalo s každým dalším filmovým kouskem pomalu mizet a mnozí si už proto říkali, že má to nejlepší zkrátka za sebou. Jenže nyní je Sacha zpátky, opět v bedně a zase s osvědčenými triky i jeho nezaměnitelnou kontroverzí. Jeho nový projekt Who is America? navíc vznikal v kompletním utajení a kabelovka Showtime na něj v šikovné kampani začala lákat až před necelými dvěma týdny. A už z pouhých ukázek a prvních náznaků bylo jasné, že Cohen svými kousky zase naštve slušnou část Spojených států. Což už se také děje. Je jeho America opravdu drsnou trefou do černého jako za starých časů, nebo jde o důkaz, že už mu prostě dochází dech? No, zatím jsme někde mezi.

 

Slavný komik nyní přitom nepřichází pouze s jedním, ale rovnou se čtyřmi alter egy, jež mají nastavit bolestivé zrcadlo současné americké společnosti, hlavně pak republikánům a příznivcům Donalda Trumpa. S každou ze svých postaviček pak na to jde z malinko jiného úhlu. Coby Trumpův zastánce Billy Wayne Ruddick Jr. bude nejspíš ve svých rozhovorech bojovat s americkými médii, jako zastánce demokratů Dr. Nira Cain-N'Degeocello se snaží pochopit své republikánské konkurenty, jeho bývalý vězeň Rich Sherman se chce prosadit ve světě umění a jeho teroristický terminátor Erran Morad už se stal díky svému plánu ozbrojování tříletých dětí virálním hitem. Jedná se tak o čtveřici Cohenových na sebe nenavazujících rozhovorů s nic netušícími oběťmi přesně v boratovském stylu. Jen s tím rozdílem, že tentokrát mají tyto scénky hodně odlišnou kvalitu.

 

Cohen stále sází na svůj extrémně sprostý a bizarní humor, v němž chce z lidí dostat co nejvíce kontroverzní reakcí. Jenže v tom je právě problém úvodních dvou sekvencí. V rozhovoru s Bernardem Sandersem a na následné večeři s Trumpovými příznivci se totiž žádné takové reakce nedočká, oni prostě jen většinu času nechápavě čumí. Scénám tak chybí potřebná pointa, tah na branku a celé to zkrátka vyšumí do ztracena. Zbydou pak už pouze hercovy šíleně ujeté průpovídky, které mi ovšem osobně nepřišly příliš vtipné a všechny vulgarity se mi najednou zdály strašně křečovité a nucené. Zejména úvodní dialog se Sandersem byl hodně mimo.

Závěrečné dvě scénky naštěstí dojem malinko zlepší. Linka v galerii sice také s vulgaritami až příliš tlačí na pilu, graduje ale opravdu parádně. Třešničkou na dortu je pak samozřejmě závěr o výukovém programu pro tříleté děti, jenž už se po právu stal virálním hitem. Právě zde se nám konečně ukazuje Cohen v té nejlepší formě, jako za starých časů. Tato desetiminutovka je totiž správně šokující, provokativní, vypointovaná, nahláškovaná i mrazivá zároveň. Tomu se říká šílená exkurze do řad zmagořených republikánů se vším všudy. Tahle scéna má prostě všechno, co jsme od Cohenovy novinky chtěli.

 

Z Who is America? mám tak po úvodní epizodě hodně rozpačité pocity. Na jedné straně máme geniální sekvenci, v níž se nám herec zase jednou ukazuje v plné síle. Na té druhé však stojí o to slabší a průměrnější rozhovory, v nichž ve většině z nich vyšla Cohenova provokace na prázdno a divákovi zbydou jen čím dál ohranější vulgarity, ve kterých se jde opravdu na dřeň. Ve výsledku to pak nedrží příliš pohromadě a někteří diváci se možná cestou k vrcholu epizody dost pronudí. Doufejme tedy, že právě poslední boží část signalizuje zlepšení a fakt, že nás ten největší nářez ještě opravdu čeká. A že si Sacha své nejslabší chvilku vybral hned na začátku. Potenciál materiálu totiž stále zůstává obrovský.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2019 Všechna práva vyhrazena.