Na letošní seriálový rok budou asi fanoušci akčňáren vzpomínat v dobrém. Ne tedy, že by se s žánrovými kousky roztrhl pytel, to zase ne. Nedávný Warrior podle námětu Bruce Lee však musel uspokojit snad všechny fandy asijských mlátiček a kvalitní choreografie. A zdálo se, že Netflix by v této sérii úspěšných bojovek, v níž místo bouchaček dojde na bleskurychlé lámání kostí, mohl pokračovat. Jeho čerstvá novinka Wu Assassins totiž disponuje hvězdou asijské pecky The Raid, Iko Uwaisem, Markem Dacascosem z třetího Johna Wicka a příslibem kvalitních akčních scén. Úvodní dva díly ale ukazují, že tento kousek Warriora opravdu nepřekoná.

 

Stejně jako neprávem přehlížený kousek od Cinemaxu, i Wu Assassins se odehrává v čínské čtvrti San Francisca, jen se tentokrát přesuneme do současnosti. Zde budeme sledovat osud kuchaře Kai Jina, jenž by nejraději žil nenápadný mírumilovný život a v klidu si vařil ve svém food trucku. Jenže se nejdříve zaplete s členy tamní Triády, a poté se mu navíc dostane do ruky tajemný artefakt, díky němuž získá sílu tisícovky mocných mnichů a stává se vyvoleným. Ten má za úkol zničit všechny mocné bojovníky Wu, kteří chtějí roznášet jenom zkázu či smrt. Stane se tedy titulním asasínem, jehož schopností je se vždy při bitce přeměnit na Marka Dacascose, ovládat mocné síly a všechny zmlátit do kuličky. Jenže to ještě netuší, že oním bojovníkem Wu, jemuž se bude muset postavit, je jeden z jeho blízkých.

 

Ano, asi vám z nástřelu děje došlo, že Wu Assassins je svou zápletkou zatraceně přepálený, béčkový a hlavně dost hloupý. Příběh je opravdu přiblbý a celá mytologická zápletka je tu vlastně celkem zbytečná a na pěst. Co si budeme povídat, kdyby se jelo pouze na klasiku, v níž bude Iko Uwais vymlacovat Triády, asi bych byl o malinko spokojenější. Takhle tu máme mystický děj, jenž v úvodu zatím moc nefunguje, a díky odfláklým trikům to vypadá v jistých momentech i dost odpudivě. Když se tu navíc nikdo nemlátí, tak dialogy mnohdy bolí jako Uwaisův kopanec a nevýrazné vedlejší postavy vám budou ukradené už od první minuty.

Na druhou stranu, tvůrci tak nějak tuší, že točí totální béčko a na nic si nehrají. Celé to tak svižně odsýpá a scénář se snaží, aby bitek bylo v každé epizodě co nejvíc to jde. Což je dobře, protože akční scény jsou hlavním kladem projektu. Bojové sekvence mají solidní choreografii, zbytečně se v nich nestříhá, nezapomene se sem tam na brutálnější moment a Iko Uwais zase jednou mlátí lidi o sto šest.  Jako hlavní tahoun seriálu pak bez problémů obstojí, záda mu navíc kryje sympatická Katheryn Winnick z Vikingů, jež ukazuje, že i bez brnění umí být pořádná drsňačka. A že jí to opravdu sluší. Jen škoda, že Mark Dacascos zatím neměl moc příležitostí se ukázat.

 

Wu Assassins se zkrátka na úvod představilo jako typické laciné béčko, které by ještě před lety před sebou nosilo přízvisko direct-to-dvd. Jenže doba se změnila, a tak se tentokrát jedná o seriál na Netflixu. Naštěstí se ovšem nejedná o béčko/céčko z ranku Stevena Seagala, ale spíše Scotta Adkinse. Tedy kousek, který díky hlavnímu hrdinovi a slušným akčním scénám bez problémů dokoukáte, za pár dnů však o něm už prakticky nebudete vědět. Pokud tedy máte na podobný béčkový výplach chuť, můžete nesmyslně mystické Wu Assassins zkusit. Jestli to ovšem zvládnete až do konce série, to je velkou otázkou.