OMG, už tu stanici prosím někdo zrušte. Protože dokud se SyFy veřejně nepřizná k záměrné produkci déčkových seriálů, u nichž mají diváci místo trnutí napětím spíše halekat smíchy, je něco špatně. V souvislosti s novou zombie post-apokalypsou Z Nation je toho ale naneštěstí špatně ještě mnohem více. Tentokrát se totiž nezasměje ani ten největší masochista, kaskadérům zbydou jen oči pro pláč.

Moc bych chtěl napsat, že poměrně vyhlížený pilot nezačíná zrovna marně, a že k poklesu kvalit dojde řekněme až v polovině epizody, jenže nemohu. Rádoby drsné drama, ve kterém Harold Perrineau (Michael ze Ztracených) pobíhá se samopalem po papundeklových kulisách, je jednoduše tragické již od samého začátku. A bude hůř.

Skupinka odvážných vědců, chráněných pochopitelně ještě odvážnějšími mariňáky, nachází několik měsíců po vypuknutí epidemie spásný lék. Laboratoř, v níž byla vakcína vyvinuta, je však záhy zničena během překvapivého útoku nemrtvých, látka tak najednou koluje pouze v krvi přeživšího pokusného králíka. Co dál?

Dál spíchneme nejotřepanější počítačové triky v historii televize, na scénář najmeme partu chovanců z psychiatrické léčebny po lobotomii (ty potom použijeme i jako komparz), nakoupíme gumové bouchačky a vyrazíme hromadně do lesa, metat kozelce přes mechové mýtinky. Jupí. Omlouvám se, že jsem včas neupozornil na spoiler, právě jsem totiž vyzradil kompletní "zápletku" pilotu.

Dějová stránka Z Nation je vskutku synonymem pro televizní pohromu. Adekvátnímu diváckému zážitku nepomáhá například ani trapné schovávání se před krvelačným batoletem nebo do očí bijící scénáristický kiks, kdy tvůrci vyšlou na dobrovolnou, sebevražednou misi jednu z postav, která by nicméně rozhodně riskovat neměla. Aneb představte si sami sebe, jak si pod nohama nadšeně sekáte díru do ledu na zamrzlém jezeře.

Zákaz sledování pod trestem znechucení!Výčet negativních aspektů seriálu ovšem ještě pokračuje. Proč SyFy tak okatě a drze kopíruje neznámější zombie seriál současnosti? Máme tu druhou Michonne (zlá drsná černoška s tunou hlášek), druhého Ricka (oduševnělý vůdce skupiny, který musí dělat těžká rozhodnutí) a rýsuje se nám zde dokonce i kopie Daryla Dixona aka dušínovského ochránce hrdinů, zrodivšího se z nenáviděného parchanta. O pitomých dialozích těchto charakterů již nemám sílu se rozepisovat.

Myslíte si, že jsou dnes konkurenční The Walking Dead již jen uvadající zombie-pohádkou, která si své nejsvětlejší chvilky vybrala v první sezóně? Myslete znovu. Úvod Z Nation názorně demonstruje, jak lze katastrofálně pohnojit na první pohled lákavou nemrtvou premisu a udělat z atmosférické drámy otřesnou komedii. Po téhle s prominutím sračce se na sebehorší epizodu Živých mrtvých budou pět oslavné ódy, vážně.