Nohama na Zemi je kolaborací Zaca Efrona a Darina Oliena. Zaca určitě znáte a pravděpodobně na něj již máte utvořený nějaký vlastní názor. Ať už bude pozitivní nebo negativní, tak by pro vás mohl tento cestopisný počin být zajímavou podívanou. Darin pro mě osobně byl největší neznámou, je autor několika knih o zdravějším životě a Zac jej představuje jako guru přes "super jídla". Pojem guru mi v tomto kontextu jde lehce proti srsti, ale naštěstí to do seriálu nevstupuje zdaleka tolik, jak jsem ze začátku obával.
 
 

Zac s Darinem cestují po světě a hledají alternativy pro lepší život. Co to ale vlastně znamená? Každý díl má hlavní zaměření, které je většinou doplněné o nějaký drobnější výlet či zážitek, kterým se ústřední dvojice rozptýlí od problémů světa. Větší témata, jimiž se seriál zaobírá, jsou například obnovitelné zdroje energie, kvalita a důležitost čisté vody či samostatné hospodaření a lokální ekonomika a její udržitelný rozvoj.

Prvním důležitým faktem, který je nutné si uvědomit je, že se nejedná o dokumentární sérii. Zpátky na zem je mnohem více cestopis, který se ovšem snaží, alespoň částečně, působit jako dokument. V epizodách tak často sledujeme pestrou sortu lidí, kteří velmi často žijí svůj život velmi rozdílným způsobem. Ať už se ovšem jedná o záchranou stanici v Amazonu nebo elektrárnu na Islandu, tak všichni sdílí jedno poselství. Měli bychom si více vážit toho, co nám země nabízí a hledat způsob, jak nejlépe využít zdroje, které máme k dispozici.
 
 

Efron se v tomto putování ukazuje jako velký sympaťák a spolu s Darinem se snaží divákům ukázat velké množství alternativních způsobů, které možná nejsou aplikovatelné všude na světě, ani pro všechny lidi, ale ukazují svět v mnohem větším a rozmanitějším měřítku. Klíčové poselství je rozhodně silné, ale vzhledem k tomu, že pořad je mnohem více cestopisného rázu, tak často vyzní poněkud naprázdno. Poslední díl ovšem (čistě shodou okolností) velmi jednoznačně konfrontuje toto poselství s realitou. Je to něco, co tvůrci nemohli naplánovat, ale ukazuje, že realita je neúprosná a příroda si nevybírá.
 
 
 
Celkově bych tedy Zpátky na zem určitě doporučil, pokud nemáte přehnaně negativní vztah k Zacu Efronovi nebo cestopisům. Je to taková jednohubka, která vám rychle uteče a určitě se u ní něco zajímavého dozvíte. Jako každý podobný projekt má samozřejmě svoji agendu, kterou se vám snaží prodat, ale pokud nepatříte k odpůrcům globálního oteplování a nepříčí se vám bytostně cizí kultury, tak se rozhodně nemusíte bát, že by tato série byla ztrátou času.