Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Bojovník | Warrior | 2019-2023
csfd  imdb
tvůrce: Jonathan Trooper
hrají: Andrew Koji, Olivia Cheng, Kieran Bew, Dianne Doan, Joe Taslim

Bojovník: 3. řada


ikona
Spooner
bojovníkwarrior
Velké nesnáze v Čínské čtvrti pokračují. 

Když před třemi lety vtrhla na obrazovky Cinemaxu druhá řada podceňovaného Bojovníka podle námětu Bruce Lee, udělal mi seriál neskutečnou radost. Z přehlíženého akčňáku vyrostla vyspělá a vrstevnatá gangsterka s řadou výživných postav a twistů, u níž byly špičkové bitky a akční scény jen lahodnou třešničkou na dortu. Z Bojovníka se zkrátka vyklubal jeden z vrcholů roku 2020 a i díky vysokým kvalitám se seriál i navzdory velkým obavám přesunul na streamovací HBO Max a dočkal se třetí série. Laťka po minulých krvavých jatkách byla ovšem zatraceně vysoko. Dokázali se tvůrci chopit druhé šance a navázat na vysoké kvality, nebo po třech letech čekání přišlo mírné vystřízlivění?

Opět se podíváme do Čínské čtvrti, která se stále vzpamatovává z krvavých střetů s Irčany. Tong Hop Wei se kvůli tomu ocitá pod nátlakem policistů a jeho vliv ve čtvrti oslabuje. Toho využívá Mai Ling s gangem Long Zii, jejíž vliv i díky kontaktům s vedením města sílí, dělá si v podstatě co chce a vítá pod svými křídly další gangy. Jun a Ah Sahm proto musí najít nové cesty, jak Hop Wei oživit a vrátit ho zpátky na vrchol. A otevře se jim nečekaná cesta v podobě padělání peněz. Jenže Ah Sahm, toho času nový hrdina Čínské čtvrti, se ocitá na morálním scestí a neví, zda chce být gangsterem, či pomáhat lidem. A pak se potká s půvabnou tiskařkou Yan Mi. Ve městě mezitím vrcholí bitva o boj starosty, O'Hara zažívá střet s novým policejním šéfem a Leary se snaží postarat o Irčany a zároveň si získat jméno mezi politiky.

Scenáristům zkrátka ani tentokrát velké ambice nechybí a neservírují nám jen boj mezi tongy, ale i pohled do jednotlivých sfér San Francisca a o politikaření tu není nouze. A to i přesto, že většina konfliktů se zde stejně nakonec vyřeší pěstmi, kopanci či meči. Jenže právě velké ambice jsou paradoxně i největší Achillovou patou třetí štace. Těch postav si autoři během uplynulých let vymysleli opravdu hodně, přidávají se samozřejmě i nováčci a většině z nich se scénář pochopitelně snaží dát nosnou a silnou zápletku. Jenže to má bohužel za důsledek, že se Bojovník rozjíždí v první polovině sezóny opravdu velmi pozvolna, úvodní epizody působí značně roztahaně a rozkouskovaně a chvíli to trvá, než si stěžejní dějové linie sednou a najedou na tu správnou kolej. Ne všechny zápletky a dějové odbočky jsou navíc zajímavé a bez milostného vzplanutí Honga či Buckleyho by se stopáž rozhodně obešla.

Ne že by první polovina řady byla velkým zklamáním. Ústřední linky a postavy stále skvěle fungují a autoři moc dobře ví, kdy zpomalující tempo nakopnout správně načasovanou bitkou. Jen zkrátka úvodu chybí větší tah na branku a drajv, který byl přitom v druhé sérii takřka nezastavitelný. Jakmile se však děj v druhé polovině utřídí a scenáristé se začnou více věnovat hlavním konfliktům, začne to být starý dobrý Bojovník, jak ho máme rádi. Scénář šlápne konečně pořádně na plyn, postavám začne jít o krk a napětí by se dalo opět krájet. Sice tu tentokrát chybí kulervoucí epizoda v podobě devátého zářezu ve „dvojce“, gradace posledních dílů ovšem funguje na maximum a samotné finále je pořádně silnou pumelenicí, po níž bude divák ihned vyžadovat čtvrtou řadu.

Po stránce akce se tu navíc zase jede ta nejvyšší seriálová liga. Fandové asijské kinematografie budou opět maximálně uspokojeni, choreografie bojových scén je na špičkové úrovni a jednotlivé bitky dokážou být stále pěkně různorodé, osvěžující a samozřejmě i proklatě brutální. Znovu platí, že i po stránce výpravy či vizuálu dokáží tvůrci za málo peněz vykouzlit mnoho muziky a dobová atmosféra stále nemá chybu. Andrew Koji navíc během seriálu vyrostl v hodně charismatického tahouna a i všichni ostatní už jsou ve svých rolích naprosto sebejistí. Fanoušky mlátiček pak samozřejmě potěší i účast Marka Dacascose. Jeho postava je však bohužel kvůli přehršelu zápletek a charakterů trochu upozaděna a nemá příliš prostoru na to zazářit. I když ve spojení se stále bezchybným Taslimem se snaží svůj menší čas využít na maximum.

Třetí Bojovník tak kulervoucích kvalit druhé série kvůli ospalejšímu úvodu nedosahuje, nejedná se však o nijak velkou prohru. Seriál sice doplácí na přehršel postav a snahu tvůrců toho odvyprávět až příliš, po unaveném startu ale zase nabere dech a servíruje poctivé akční řemeslo s výtečně napsanými postavami, které ve své druhé polovině ani na moment nezvolní. Dodá navíc vyvrcholení, po němž autorům i to přešlapování odpustíte. Tak teď musíme znovu doufat, že i tentokrát se na Maxu slitují a Ah Sahm bude nakopávat zadky i nadále.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Max 

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Třetí Bojovník sice zpočátku doplácí na přehnané tvůrčí ambice a přehršel dějových linek, nakonec se ovšem nastartuje k dalšímu sebevědomému akčnímu řemeslu s precizní gradací, jehož tempo zrychluje s každou další epizodou. Snad bude čtyřka odklepnuta co nejdříve.


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Ironhead

  • avatar9/10

    pytlak15

Bojovník: 2. řada


ikona
Spooner
Akční lahůdka loňského roku, kterou byste měli dohnat!  

Kabelovka Cinemax nikdy nepatřila mezi velké a megaúspěšné stanice, na seriálovém rybníčku ovšem měla své nezaměnitelné místo. Zaměřovala se totiž na akční chlapácké seriály, které už se dneska příliš netočí. Nekompromisní kousky drsné jak šmirgl papír s postavami, z nichž teče testosteron a charisma. Ostatně takové pecky jako Protiúder, Banshee či minisérie Quarry mluví za vše. Bohužel však v tomto případě musím už opravdu používat minulý čas. Hlavouni Cinemaxu se totiž před pár měsíci rozhodli nadobro ukončit svou seriálovou produkci a jediným kouskem, který jim ještě zůstal na skladě, byla druhá série Bojovníka. A z té se vyklubala ta nejlepší a nejšťavnatější rozlučka, jakou si tamní kravaťáci mohli přát. A která zároveň naplno ukazuje nezaměnitelnou sílu a kouzlo celé stanice.

Představuji si tu schůzku mezi vedením Cinemaxu a showrunnerem Jonathanem Trooperem a spol. nějak takhle. Tvůrci šli po ne zrovna ratingově oslnivých výsledcích první řady bojovat za další nášup a hlavouni Cinemaxu jim dali nabídku, která nešla odmítnout. „Troopere, něco vám povím,“ začal člověk z vedení Cinemaxu. „Sledovanost sice nemáte kdovíjakou, ale ohlasy kritiků i diváků jsou výtečné. Na Cinemaxu chceme se seriály skončit, ale vám dáme ještě jednu šanci a většinu našich zbylých prachů, když mi slíbíte jednu věc. Že natočíte ten nejdrsnější, nejbrutálnější a zároveň perfektně natočený kousek široko daleko. Že Cinemaxu zařídíte kulervoucí zakončení jedné éry, na něž budou naši věrní diváci dlouho vzpomínat.“ A Trooper se jen s pochopením usmál a plácli si. Jasně, otevřený konec série hází mé teorii trochu klacky pod nohy. I přesto si říkám, že podobné zadání museli tvůrci snad opravdu dostat. Kousek podle námětu legendárního Bruce Lee je totiž ve své druhé štaci tak famózní podívanou po všech stránkách, až to bere dech.

Abych ovšem aspoň trochu utlumil své chvalozpěvy, shrneme si malinko děj. Ah Sahm se po porážce v osudovém boji ocitá zpátky v gangu Hop Wei, jenž stále udržuje velmi tenký mír s konkurenčním tongem Long Zii vedený Sahmovou sestrou Mai Ling. A právě té se chce hlavní hrdina pomstít a společně s nejlepším kamarádem Junem rozehrává velmi nebezpečnou hru. Atmosféra mezi Číňany a Iry pak začíná čím dál více houstnout. Policista O'Hara má sice se svým parťákem Leem Čínskou čtvrť na starost, dost mu však situaci komplikuje fakt, že kvůli svým dluhům musí dělat vymahače pro nemilosrdný gang Fung Hai. A dusno začíná být také v kanceláři starosty San Francisca, jemuž dělá vrásky nejen čínská otázka, ale také manželka Penelope, která se po smrti otce snaží udržet na nohou rodinný byznys. A to je vlastně jen zlomek zápletek, jež nám hodně nabitý scénář servíruje.

Ne, Bojovník opravdu není jen akční pumelenicí se špičkovou choreografií a lahodnými akčními scénami. Těch je tu samozřejmě požehnaně, a v tak parádním podání, že z toho budou fandové asijských mlátiček slintat blahem. Jenže ještě více než v první řadě tu platí, že akční stránka je vlastně „jen“ jednou z velkých devíz projektu, jenž by svým způsobem skvěle fungoval i bez ní. Seriál je hlavně vrstevnatou a až nečekaně dobře napsanou gangsterkou, která vás ukáže hned několik společenských skupin San Francisca. A ze všech sfér i zápletek dokáže vydolovat absolutní maximum. Zatímco v první sérii se spíš v mnoha ohledech budovala atmosféra a půda pro věci příští, zde se jede po povinně pomalejším úvodu prakticky nadoraz, atmosféra houstne nebývalým způsobem, téměř každá epizoda vygraduje nečekaným i napínavým momentem a dočkáme se i několika sympatických twistů.

Scénář je pak tentokrát silnější zejména díky výtečné práci s postavami a paradoxně také tím, že hlavní postavu Ah Sahma často odkládá na druhou kolej. Ústředních charakterů je tu tentokrát hned několik a scenáristé s nimi pracují tím nejlepším způsobem. Postavy jsou neskutečně propracované, komplexní, hezky nečernobílé a vy vlastně občas bude fandit i aktérům, kteří stojí na druhé straně barikády. Tvůrci si navíc neberou s obyvateli špinavého San Francisca žádné servítky. A když už si divák myslí, že se dostaly postavy až na samotné dno, nechá je scénář v některých případech spadnout ještě hlouběji. A to vše ve správně špinavém, drsném a brutálním podání, v němž se nejde pro krvavý šrám daleko. A šrámem to skončí jen v tom nejlepším případě.

Čím se dostáváme obloukem zpátky k akčním sekvencím, jež momentálně nemají na seriálovém rybníčku konkurenci. Ano, i Gareth Evans s loňským Gangs of London a svou syrovou a intenzivní akcí musí nakonec pokleknout před Jonathanem Trooperem, jenž po Banshee znovu ukazuje, že mu tenhle žánr neuvěřitelně sedí. Bojovník si totiž ze svých předobrazů opravdu bere to nejlepší, choreografie srší nápady a je za všech okolností přehledná, adrenalin by se dal krájet a tvůrci ždímají střety některých borců (Joe Taslim vs. Dustin Nguyen!) opravdu až na dřeň. Příznivce žánru pak potěší např. mexická arénovka. Dokonalou kombinací akce a výtečně vystavěného scénáře je pak dechberoucí devátá epizoda, jež je na jednu stranu mrazivá, ale zároveň obsahuje nejeden lahůdkový odkaz (nunčaky!). Ostatně celá série je po režijní stránce neuvěřitelně sebevědomou a precizní záležitostí s parádní dobovou atmosférou, v níž autoři dokážou z nejspíš asi ne zase tak velkého rozpočtu vytěžit opravdu každý cent. Což je vidět také na výborné a v jistých záběrech opravdu nádherné vizuální stránce.

Při sledování druhé sezóny Warriora jsem si nejednou vzpomněl na netflixovského Daredevila. Také komiksový hrdina byl ve své první štaci po příběhové stránce spíše jen sympatickým odrazem a nadechováním autorů k neskutečně našlapané dvojce, která celý svět, konflikty i nastavené motivy rozšířila a využila tak nevídaným směrem, až z toho divákovi padala brada. A krvavé řádění Ah Sahma je v tomto ohledu v podstatě úplně stejné. Bojovník je ve své druhé sezóně zkrátka dokonalým mixem chlapácké akční podívané, pocty asijským mlátičkám a nekompromisního gangsterského dramatu s tak špičkově napsanými postavami, za něž by se nestydělo ani nejedno oceňované drama. O to víc zamrzí, že se tahle pecka stále po hříchu pohybuje pod diváckým radarem a šance na třetí řadu jsou kvůli zmiňovanému rozhodnuti Cinemaxu velmi malé. Ano, závěr mohl být vzhledem k situaci uzavřenější, i přesto se jedná o jeden z nejpřehlíženějších televizních kousků loňského roku, jejž byste už měli sakra dohnat!

Verdikt

avatar9/10

Spooner


Hodnocení redakce

  • avatar8/10

    Sam.Vimes


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Tranda-lina

  • avatar10/10

    Ravenous

Bojovník: 1. řada


ikona
Spooner
Jak nakonec dopadla novinka od tvůrce Banshee podle námětu Bruce Lee? 

Bojový Warrior prošuměl toto jaro tak trochu pod diváckým radarem. A to i přesto, že měl v rukávu docela dost trumfů. Má ho na svědomí tvůrce parádního Banshee, pracovalo se se zaprášeným námětem legendárního Bruce Lee a trailery slibovaly drsnou akční podívanou, jež půjde samozřejmě ve stopách asijských mlátiček. Což je v době, kdy jsou kvalitní televizní akčňárny ohroženým druhem, celkem lákavá kombinace. Jenže pilot nás před pár měsíci zrovna dvakrát nepřesvědčil a ukousl si hned na začátek docela velké sousto. Po nejistém úvodu se tento nenápadný kousek naštěstí vzepjal a my si nyní probereme důvody, proč byste měli Bojovníkovi dát šanci.

 

Hned na úvod se sluší říct, že pokud čekáte stejně béčkovou a přímočarou akční nálož jako v případě Banshee, možná budete malinko zklamání. Showrunner Jonathan Trooper se tentokrát vydal malinko jiným směrem. Ano, i jeho Warrior je pořádně drsnou a brutální podívanou, zároveň zde ovšem mají tvůrci přeci jen trochu větší ambice. Novinka totiž není jen o krvavé válce čínských gangů, ale snaží se být pohledem do dalších částí San Francisca 18. století. Máme tu tedy také politikaření a obchodní pletichy na tamní radnici, drsné americké policajty či silnou irskou skupinku, která by chtěla s asijskými migranty navždy skoncovat. Ano, linek a témat je tu opravdu požehnaně. I když tu zpočátku například pikle starosty a jeho tajemného pobočníka působí malinko navíc, po pár epizodách si všechny linky skvěle sednou a drží parádně dohromady. Všechny zápletky i díky šikovně napsaným postavám nakonec diváka baví a dávají dohromady krvavý obraz San Francisca, jež byste v té době asi navštívit nechtěli.

 

Atmosféra je pak správně špinavá a hutná, režie je s postupem epizod čím dál sebevědomější a nebojí se ani malých experimentů (westernová epizoda je téměř lahůdková) a scénář přichází s řadou zajímavých postav, z nichž vám některé postupem času solidně zalezou pod kůži. Hlavní hrdina s tváří Adrew Kojiho se promění v solidního sympaťáka, komplikovaný vztah s jeho sestrou nabízí nejedno překvápko, ostatní asijští bijci si taky odmakají a odehrají svoje. Velkou pozornost si pak zaslouží také dvojice policistů, která by měla v čínské čtvrti dávat všechno do pořádku, sama ale má svých starosti dost. Moc slabých charakterů zde zkrátka nenajdete a scénáři se pak daří jednotlivé konflikty správně prodat.

Akce tu tedy nemá to hlavní slovo. Když na ni však nakonec dojde (a dočkáme se prakticky v každé epizodě), je opět na co se dívat. Tvůrci Banshee zkrátka mají tuto oblast naprosto v malíku. Jednotlivé bitky jsou správně krvavé, mají špičkovou choreografii a z asijských předobrazů si berou to nejlepší. Jen nejsou akční sekvence tak intenzivní jako v případě neustále zakrváceného Lucase Hooda. Zatímco falešného šerifa z Banshee bitky hodně bolely a odnesl si z nich vždy spoustu krvavých šrámů, Ah Sahm je v bojovém umění takovým mistrem, že většinou nemá s protivníky sebemenší problém. Což některým sekvencím malinko ubírá. Když ale dostane vážnějšího soupeře, hned je to o něčem jiném.

 

Warrior rozhodně nesedne každému. Tempo je v pár epizodách dost pomalé, úvodní díly se tvůrci spíše hledají a finále naopak už buduje půdu pro další sérii. Jakmile vám ovšem tento mix akce, pletich a špinavé dobové atmosféry sednou, začnete si to celé dost užívat. Jednotlivé zápletky navíc parádně gradují, překvápek je tu celkem dost a potenciál na ještě mnohem říznější a nabušenější druhou sérii je sakra velký. Ne, za tohle zpracování se Bruce Lee z hrobu vykopávat rozhodně nebude. Fanoušci akce a rychlých kopaček by proto měli dát tomuto sympatickému kousku konečně šanci.

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení redakce

  • avatar8/10

    Sam.Vimes


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    CAPS_LOCK

Bojovník: Pilot


ikona
Spooner
Tvůrce Banshee servíruje nový akční nářez, tentokrát podle námětu Bruce Lee. Bude z toho zase pecka? 

Akční Banshee jsme měli u nás v redakci hodně rádi. Poslední řada byla sice hodně podivná, jinak se ovšem jednalo o správně výživné a brutální béčko plné drsných postav a špičkově natočené akce. A takový kousek mi v bedně už začínal dost chybět. Hlavní showrunner Banshee, Jonathan Trooper, je však zpátky s novým kouskem, jenž by mohl tuto díru zalepit. Jeho novinka Warrior má navíc potenciál potěšit všechny fanoušky asijských mlátiček a navrch vznikla podle už značně zaprášeného námětu akční legendy Bruce Lee. Vážně mají všichni příznivci akce a bitek nastražit uši?

 

Novinka kabelovky Cinemax nás zavede do San Francisca 19. století, které se vyrovnává s velkým přílivem uprchlíků z Číny a čím dál zahlcenější čínskou čtvrtí. Jedním z čerstvých přistěhovalců je i tajemný Ah Sahm, jenž hned v přístavišti předvede, že je malinko jiný než zbytek jeho asijských kolegů. Umí totiž anglicky, a navíc se umí svýma rukama i nohama zatraceně ohánět. Právě díky jeho bojovému umění se ihned ocitne v hledáčku jednoho z nejnebezpečnějších tamních tongů (v podstatě čínské gangy) Hop Wei, jenž ho ihned vezme do svých služeb. To ovšem nikdo z nich netuší, že Ah Sahm má v zámoří malinko jiné úmysly. Situace se navíc začíná přiostřovat. Nejen, že zde čím dál víc hrozí válka mezi jednotlivými tongy, ale navíc sílí i útoky Američanů vůči čínským obyvatelům. Je proto zřízena speciální policejní skupina, jež má zaručit v čínské čtvrtí větší bezpečí.

 

Po řemeslné stránce pak všechno šlape, jak má, a je vidět, že autoři si chtějí vzít z asijských mlátiček jen to nejlepší. Bitky jdou tvůrcům zase hezky od ruky a na Bruce Lee si při nich člověk opravdu nejednou vzpomene. Cinemax pak na výpravě nešetřil a celé to má nejen tu správnou dobovou atmosféru, ale také je tu cítit ta správná špetka Asie. Novinka má zkrátka velký potenciál na slušný bojový nářez a dějové linky rozhodně nejsou rozehrány marně. Jenže i přesto neodsýpá pilot tak, jak bych očekával.

Přijde mi totiž, že si tvůrci ukrojili na úvod až příliš velký krajíc a snaží se hned na začátek těch dějových linek rozehrát možná až moc.Nejen, že tu máme linku okolo hlavního hrdiny a dalších Asiatů z čínské čtvrti, ale dostane se také na americké policajty, politiky či nějaké ty tajemné charaktery. Chápu, že scenáristé nechtějí jít cestou přímočaré mlátičky a bude se tady evidentně i malinko pletichařit, nějaká témata a linky si ovšem dle mého klidně mohli šetřit do dalších dílů. Kvůli neustálému skákání z postavy na postavu totiž působí epizoda dosti roztříštěným dojmem, postrádá tempo i jasný tah na branku a žádný z charakterů vám ve výsledku prozatím nepřiroste příliš k srdci.

 

Úvod Warriora se tedy povedl tak 50:50. Seriálu nechybí hodně fajn bitky a scenáristé se evidentně snaží, aby se Bruce Lee při zpracování jeho materiálu nechtěl prokopat z hrobu. Jenže po scenáristické ani režijní stránce to bohužel úplně vybroušené není, dialogy jsou v mnohých scénách až příliš béčkové a celkově si říkám, že jsem to možná paradoxně čekal přeci jen o něco přímočařejší. Na druhou stranu, několik slušných momentů se tu najde a také pilot Banshee svého času měl docela hodně mušek. I přes mírné zklamání tedy doufám, že se tvůrci zbaví všech neduhů a Warrior začne naplňovat svůj potenciál. Šance na pořádnou pecku tu totiž pořád je.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Spooner

© copyright 2000 - 2025.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace