Taylor Sheridan. Jméno, které před pár lety zběžně znali jen skalní fanoušci seriálu Sons of Anarchy. Jenže stačilo pár filmů a hned se z něj stal ostře sledovaný tvůrce a zároveň synonymum pro drsnou, chlapáckou a zejména skvěle napsanou podívanou. Ještě aby ne, když má na triku pecky jako Sicario, Hell or High Water či svou režijní prvotinu Wind River. Od tohoto chlapíka zkrátka nyní bereme všechno. Když se pak objevily první zprávy o jeho chystané sérii Yellowstone s Kevinem Costnerem a poté nás odrovnal natřískanými trailery, už jsme snad nemohli být natěšenější. Nyní nám Paramount Network konečně naservírovalo úvodní epizodu. I když si fanoušci Sheridana rozhodně přijdou na své, nebudu skrývat, že jsem po tom všem očekávání čekal malinko více.

 

Uznávaný tvůrce nám tentokrát nabídne drsný příběh Duttonových, rančerské rodiny z Montany, jež se zejména v tamním městě Bozeman může těšit velmi vlivnému postavení. Největší famílii rančerů pak železnou rukou vládne charismatický a neústupný John s tváří právě Kevina Costnera, pro něhož je rodina i jeho živobytí na prvním místě. Nyní však musí se svými dětmi, uťápnutým právníkem Jamiem a nekompromisní dcerou Beth, čelit dvěma obrovským nepřátelům. Snaží se totiž zhatit plány bohatého developera Jenkinse, jenž by nejraději na Duttonově území a v jeho nádherném okolí postavil luxusní byty pro bohaté. Ještě nebezpečnější ale bude střet s tamními indiánskými obyvateli, kteří Duttonovi ukradnou jeho stádo dobytka a nastartují tak řetězec dramatických událostí. V jejich středu pak stojí Johnův syn Kayce, jehož cesty se s těmi tátovými před lety rozešly, a on nyní žije právě mezi původními obyvateli. Na jakou stranu se však synáček nakonec v této válce přidá?

 

Premisu bychom tedy měli více než solidní a už od prvních minut je to přesně tak sheridanovské, jak bychom čekali. Postavy jsou drsné jako šmirglpapír, polo-westernová atmosféra, důraz na tamní přírodu i efektní průlety kamerou… všechny tyto prvky tu zase jsou a už jen díky nim jasně poznáte, s jakým autorem máte tu čest. Jenže tentokrát to, zejména v první polovině pilotu, funguje tak napůl a nemohl jsem zbavit pocitu, že už jsem jeho klasické propriety viděl zpracované mnohem lépe a Sheridan zde vlastně jen takřka brousí po povrchu. Pořád je to po řemeslné stránce (možná kromě malinko televizní kamery) hodně hezké westernové žrádlo, jen ne tak pohlcující, jak jsme od tohoto jména zvyklí.

Může za to pak zejména scénář, jemuž trvá docela dlouho, než se opravdu rozjede. Což o to, seznámení s postavami je samozřejmě nutné, zde se ovšem po scenáristické i režijní stránce ona expozice příliš nepovedla. Režisér skáče malinko zmateně od jednoho hrdiny k druhému, vlastně se tady nic neděje a těch charakterů bylo na úvod na můj vkus možná taky moc. Za rozpačitý úvod a pomalu se rozjíždějící režii pak do velké míry může přemrštěná stopáž. 90 minut je na pilot, v němž se toho vlastně tolik nestane, opravdu hodně. Tempo je tak místy až příliš pomalé a celé to působí malinko natahovaným a rozmělněným dojmem.

 

Druhá polovina, a zejména závěrečných 20 minut, už nám ale naštěstí servírují starého dobrého Sheridana a začíná se zde konečně ukazovat pravý potenciál Yellowstoneu. Vygradování epizody se zkrátka nakonec povedlo na jedničku a seriál je v samém závěru tak drsný, nekompromisní a osobní, jak jsme celou dobu chtěli. Autor navíc pomalejší rozjezd vynahrazuje skvělými a nadějnými postavami, jejichž vztahy jsou už v úvodu hezky načrtnuty, a zejména výbornými castingem. Že si pro sebe neselhávající Kevin Costner krade veškerou pozornost, asi není žádným překvapením, a i zde mu charisma teče snad i z jeho kovbojského klobouku. Paradoxně by ale nemusel být jediným hereckým tahounem. V těsném závěsu za ním je totiž božská a smyslná Kelly Reilly, která se tu nejspíš konečně dočká správně výrazné role a asi žádný chlap z ní ani na vteřinu nespustí oči. Záda jim pak kryje sympatický Luke Grimes či jako vždy správně zlý Danny Huston. Jen ten Wes Bentley je pořád stejně nevýrazný, i když k jeho charakteru to zatím docela sedí. Obsazení si zkrátka tvůrci pohlídali na jedničku a zejména díky němu je i pomalejší první polovina mírně nadprůměrnou záležitostí.

 

Úvod Yellowstoneu vás tak neposadí na zadek tolik, jak byste možná po upoutávkách a minulých režisérových zářezech čekali. Pořád se však jedná o řemeslně jistý nadprůměr (zejména soundtrack se vážně povedl) a klasické sheridanovské drsné žrádlo se silnými charaktery. A já nějak pevně věřím, že právě povedená druhá polovina jasně ukázala budoucí směr celého seriálu a na malinko rozpačitý úvod brzy zapomeneme. Trumfů na to mají Sheridan, Costner a spol. v zásobě opravdu hodně.