Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Yellowstone | 2018
csfd  imdb
tvůrce: Taylor Sheridan
režie: Taylor Sheridan
hrají: Kevin Costner, Kelly Reilly, Wes Bentley, Luke Grimes, Danny Huston, Cole Hauser

Yellowstone: 1. sezóna


ikona
Spooner
Jak se nám nakonec líbil rančerský seriál od tvůrce Wind River a Sicaria s Kevinem Costnerem? 

Ano, uznávám, na recenzi hodně očekávaného, a ve Spojených státech sakra úspěšného, Yellowstoneu jste si museli pár měsíců počkat. Tentokrát za to ovšem nemohl ani tak tradiční nedostatek času a nekonečný příval nových seriálů, ale zejména rozporuplné pocity, které ve mně první televizní projekt Taylora Sheridana vyvolal. Přeci jen se od uznávaného tvůrce drsných pecek Wind River, prvního i druhého Sicaria či Hell or High Water čekali hodně velké věci. Minimálně aspoň drsný moderní western, který se podívá svým postavám solidně pod kůži a diváka rozemele hutnou atmosférou. Jenže ve výsledku to dopadlo tak nějak napůl.

 

Začněme ale pozitivy. Na Yellowstone se bezpochyby parádně kouká a po řemeslně či režijní stránce si není moc nač stěžovat. Sága rodiny Duttonových se může pochlubit opravdu skvělou atmosférou s tím správným westernovým feelingem, u něhož se divák vůbec nediví tomu, že tento styl Amíkům sednul a ze seriálu se stal hit. Tohle je totiž svou atmosférou americké na sto honů, a to naštěstí tím správným způsobem. Připočtěte si pak Sheridanův typický důraz na drsné prostředí, v němž nevíte, jestli vás zabije medvěd či naštvaný indiánský soused, a každému je jasné, že v tomto případě je opravdu na co se koukat. Atmosféra diváka opravdu jen tak neomrzí. 

Sheridan má pak režii celého seriálu pevně v rukou, což je znát nejen na nejedné emocionálně vyhrocené scéně, ale také na až téměř filmové kameře. A samozřejmě také na parádní práci s herci. Že si to hlavní hvězda seriálu Kevin Costner celý neskutečně dává a divák má při každé jeho scéně úsměv od ucha k ucha, bylo asi dopředu jasné i tomu největšímu prosťáčkovi. Neuvěřitelně živelná a boží Kelly Reilly mu však neskutečně šlape na paty, Cole Hauser je po delší době zase za charismatického borce a ani talentovaný Luke Grimes se v našlapaném osazenstvu neztratil. Jen ten Wes Bentley mě se svými neustálým štěněčím pohledem začíná malinko nudit.

 

V čem je tedy problém, když na režii i herce pěju jednu chválu za druhou? Zejména v tom, že i když se na Yellowstone hezky kouká, tak se tu toho z hlediska hlavní příběhové linky vlastně moc nestane. Ano, Sheridan ve svých filmových scénářích rád operuje s jednoduchým příběhem a dává o to větší důraz na prostředí a vykreslení postav. Jenže v seriálu tento přístup tak úplně nestačí a zejména v druhé polovině už kvůli dějovému zaseknutí začíná projekt diváka malinko nudit. Vztahy a konflikty mezi jednotlivými členy ústřední rodiny fungují na jedničku. K čemu to ovšem je, když hlavní příběhová linie okolo rivality Duttona s tamními indiány a ambiciózním developerem (zcela nevyužitý Danny Huston) se většinu času nikam neposouvá a v práci s charaktery se scénář začne v poslední třetině spíše motat v kruzích? Místo toho dostaneme osudy několika nudných či naprosto zbytečných postav, nebo musíme sledovat nudné epizodky typu “jeden z hrdinů narazí v divočině na asijské turisty“. Podobné minizápletky tempo i seriál ještě více rozmělňují a ani postávám moc nepomáhají.

 

Scénáři pak nepomáhá ani rozhodnutí Sheridana a stanice Paramount Network rozdělit tento příběh do více řad. Tomuto kousku by totiž opravdu více slušela podoba minisérie s příznačně drsným a nekompromisním koncem. Místo toho se tu v závěrečné třetině začne lacině natahovat, některé charaktery se začnou chovat nelogicky a zejména finále je pak naprosto uspěchané a nedává příliš smysl. Místo uspokojivého hutného zakončení se tak divák spíše začne bát, že se z původně vypadajícího moderního westernu v dalších letech stane rodinná soap opera, jež bude vlastně jen o něco brutálnějším Dallasem. Což asi od Yellowstoneu nechce nikdo z nás.

 

Možná se vám zdá, že jsem na Yellowstone až příliš krutý. To je však způsobeno tím, že Taylor Sheridan si za posledních pár let nastavil laťku až příliš vysoko a i mírný televizní nadprůměr je pro mě v jeho případě zklamáním. I když režii má čím dál více v ruce a Kevin Costner se zbytkem obsazení zachraňují, co mohou, po scenáristické stránce už prostě zažil uznávaný autor lepší chvilky. A jeho ambice natáhnout příběh rančerů Duttonových na více sezón mu podráží nohy. I přes zmiňované nepopíratelné klady tak musím přeci jen místo sedmičky dát o něco zklamanější šestku.

Verdikt

avatar6/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    xvladax

Yellowstone: Pilot


ikona
Spooner
Tvůrce Sicaria a Wind River nám servíruje novinku s Kevinem Costnerem! Je to taková pecka, jak jsme chtěli? 

Taylor Sheridan. Jméno, které před pár lety zběžně znali jen skalní fanoušci seriálu Sons of Anarchy. Jenže stačilo pár filmů a hned se z něj stal ostře sledovaný tvůrce a zároveň synonymum pro drsnou, chlapáckou a zejména skvěle napsanou podívanou. Ještě aby ne, když má na triku pecky jako Sicario, Hell or High Water či svou režijní prvotinu Wind River. Od tohoto chlapíka zkrátka nyní bereme všechno. Když se pak objevily první zprávy o jeho chystané sérii Yellowstone s Kevinem Costnerem a poté nás odrovnal natřískanými trailery, už jsme snad nemohli být natěšenější. Nyní nám Paramount Network konečně naservírovalo úvodní epizodu. I když si fanoušci Sheridana rozhodně přijdou na své, nebudu skrývat, že jsem po tom všem očekávání čekal malinko více.

 

Uznávaný tvůrce nám tentokrát nabídne drsný příběh Duttonových, rančerské rodiny z Montany, jež se zejména v tamním městě Bozeman může těšit velmi vlivnému postavení. Největší famílii rančerů pak železnou rukou vládne charismatický a neústupný John s tváří právě Kevina Costnera, pro něhož je rodina i jeho živobytí na prvním místě. Nyní však musí se svými dětmi, uťápnutým právníkem Jamiem a nekompromisní dcerou Beth, čelit dvěma obrovským nepřátelům. Snaží se totiž zhatit plány bohatého developera Jenkinse, jenž by nejraději na Duttonově území a v jeho nádherném okolí postavil luxusní byty pro bohaté. Ještě nebezpečnější ale bude střet s tamními indiánskými obyvateli, kteří Duttonovi ukradnou jeho stádo dobytka a nastartují tak řetězec dramatických událostí. V jejich středu pak stojí Johnův syn Kayce, jehož cesty se s těmi tátovými před lety rozešly, a on nyní žije právě mezi původními obyvateli. Na jakou stranu se však synáček nakonec v této válce přidá?

 

Premisu bychom tedy měli více než solidní a už od prvních minut je to přesně tak sheridanovské, jak bychom čekali. Postavy jsou drsné jako šmirglpapír, polo-westernová atmosféra, důraz na tamní přírodu i efektní průlety kamerou… všechny tyto prvky tu zase jsou a už jen díky nim jasně poznáte, s jakým autorem máte tu čest. Jenže tentokrát to, zejména v první polovině pilotu, funguje tak napůl a nemohl jsem zbavit pocitu, že už jsem jeho klasické propriety viděl zpracované mnohem lépe a Sheridan zde vlastně jen takřka brousí po povrchu. Pořád je to po řemeslné stránce (možná kromě malinko televizní kamery) hodně hezké westernové žrádlo, jen ne tak pohlcující, jak jsme od tohoto jména zvyklí.

Může za to pak zejména scénář, jemuž trvá docela dlouho, než se opravdu rozjede. Což o to, seznámení s postavami je samozřejmě nutné, zde se ovšem po scenáristické i režijní stránce ona expozice příliš nepovedla. Režisér skáče malinko zmateně od jednoho hrdiny k druhému, vlastně se tady nic neděje a těch charakterů bylo na úvod na můj vkus možná taky moc. Za rozpačitý úvod a pomalu se rozjíždějící režii pak do velké míry může přemrštěná stopáž. 90 minut je na pilot, v němž se toho vlastně tolik nestane, opravdu hodně. Tempo je tak místy až příliš pomalé a celé to působí malinko natahovaným a rozmělněným dojmem.

 

Druhá polovina, a zejména závěrečných 20 minut, už nám ale naštěstí servírují starého dobrého Sheridana a začíná se zde konečně ukazovat pravý potenciál Yellowstoneu. Vygradování epizody se zkrátka nakonec povedlo na jedničku a seriál je v samém závěru tak drsný, nekompromisní a osobní, jak jsme celou dobu chtěli. Autor navíc pomalejší rozjezd vynahrazuje skvělými a nadějnými postavami, jejichž vztahy jsou už v úvodu hezky načrtnuty, a zejména výbornými castingem. Že si pro sebe neselhávající Kevin Costner krade veškerou pozornost, asi není žádným překvapením, a i zde mu charisma teče snad i z jeho kovbojského klobouku. Paradoxně by ale nemusel být jediným hereckým tahounem. V těsném závěsu za ním je totiž božská a smyslná Kelly Reilly, která se tu nejspíš konečně dočká správně výrazné role a asi žádný chlap z ní ani na vteřinu nespustí oči. Záda jim pak kryje sympatický Luke Grimes či jako vždy správně zlý Danny Huston. Jen ten Wes Bentley je pořád stejně nevýrazný, i když k jeho charakteru to zatím docela sedí. Obsazení si zkrátka tvůrci pohlídali na jedničku a zejména díky němu je i pomalejší první polovina mírně nadprůměrnou záležitostí.

 

Úvod Yellowstoneu vás tak neposadí na zadek tolik, jak byste možná po upoutávkách a minulých režisérových zářezech čekali. Pořád se však jedná o řemeslně jistý nadprůměr (zejména soundtrack se vážně povedl) a klasické sheridanovské drsné žrádlo se silnými charaktery. A já nějak pevně věřím, že právě povedená druhá polovina jasně ukázala budoucí směr celého seriálu a na malinko rozpačitý úvod brzy zapomeneme. Trumfů na to mají Sheridan, Costner a spol. v zásobě opravdu hodně.

Verdikt

avatar7/10

Spooner

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace