Akta X

The X Files

Plakát k seriálu Akta X

Akta X /1993-???

Tvůrce: Chris Carter

Režie: Chris Carter, Rob Bowman

Hrají: David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, Robert Patrick

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (4)

S10E05

Carter na houbičkách


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (0)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Tedy vážení, to byl ale bordel! Často se mi stává, že si v hlavě vytvářím hrubé znění článku přímo během sledování toho kterého díla, o němž vím, že budu následně psát. Asi jako každému druhému pisálkovi. S pocity z divácké konzumace The X-Files S10E05 to ovšem bylo jako na kolotoči: příslib, udivení, zděšení, znechucení, pochopení, přijmutí a nakonec i jakási satisfakce. Proč má epizoda Babylon výsadní právo stát se nejzapamatováníhodnější novou částí vzkříšeného seriálu?

Inu, na takový žánrový mišmaš se jednoduše nedá zapomenout. Oblíbená dvojka čím dál tím častěji vtipkujících agentů (zdravíme 6. a 7. řadu) se tentokrát seznamuje s jejich mladšími alter egy. Společně – ale přitom každý zvlášť! – si sbalí kufry a vyráží na vyšetřovatelský trip do Texasu. Právě zde totiž leží v komatu jeden ze strůjců teroristického útoku na USA, zatímco veřejnost volá po jeho krvi. Podaří se FBI z na lůžko upoutaného atentátníka na poslední chvíli vyzvědět, kde udeří teroristická buňka příště?

Scullyová si k ruce bere nové ucho v podobě agenta Millera, Mulder se tajně spřáhne s docela sympatickou žábou Einsteinovou. Jeden z týmů chce z pacienta životně důležité informace vydolovat za pomocí vědy, druhý potom díky záhadným magickým účinkům psychotropní houby – hádejte, kdo s kým a co. Do téhle chvíle je ještě všechno relativně v pořádku... O vteřinu později už ale Chris Carter popadá scénář a utíká jej v deliriu dopsat do psychiatrické léčebny, odkud jej nejspíš FOX před půl rokem zachránil. To ovšem není myšleno jako zápor!

Heleďte se, máte recht. Je to fakt „blbý“. Epizoda má už zase své ryze hloupoučké scény, kdy se jeden neubrání obracení očí v sloup. Jenomže! Tentokrát je v celém tom halucinogenním patvaru fikaně schován i účel. A ten, jak jednomu na konci dílu dojde, vážně světí prostředky. Můžete nadávat, můžete se smát, trpět, mlaskat si pod vousy, a klidně i zatracovat celé mysteriózní FBI a přát si, aby minisérie nikdy nevznikla, jedno už ale novým Aktům X neodpářete: je to celý tak divný, až to vlastně začíná bejt dobrý.

Když už nic jiného, tak se Carter výjimečně snaží a dokazuje, že televizní kriminální případ lze dnes stále natočit originálně. Z Babylonu na mě dýchla láska k postavám. Radost z pokračování v práci, kterou měli všichni zúčastnění před x lety nejraději. Je to epizoda napínavá, legrační a samostatně fungující. Operující se zajímavými dialogy a hlubokými subjektivními názory, jimž se daří chytře roubovat na záměrně přepálený děj. Já to beru. A ono nově představené agentské duo? Klidně bych si s nimi ten remake za rok dal!

Diskuze (6)

S10E04

I horor je někdy nuda


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (0)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Ne, tuhle epizodu si tvůrci za rámeček vážně nedají. Nemastnější, neslanější část The X-Files nepamatuju, takhle nenudila snad ani hledající se Carterova úvodní mytologická hodinka. Slibně začínající S10E04 – Home Again o pomstě vágusáků se sice pyšní ucházejícím dvoumetrovým bubákem (na takového byste venku po setmění asi nechtěli narazit), gigantický Slender Man se ale během dalších čtyřiceti minut moc často neukáže. Ty spíš strávíme se Scullyovou v nemocnici...

Líbí se mi, že všechno souvisí se vším, a že i když se jedná o slabší případ a omáčku kolem něj, na podprůměrný scénář si stejně nelze stěžovat. Tajemné vyšetřování, kdy neidentifikovatelná chodící hrouda masa vraždí nenasytné městské developery, si tentokrát bere na starost převážně Mulder. Scullyová se naneštěstí dozvěděla neradostnou novinu o její matce, a je tudíž dočasně ze hry. Právě "díky" času strávenému u matčina lůžka ale nakonec Dana záhadě s obrem nahlédne pod pokličku, všechno se totiž překvapivě točí kolem ožehavého tématu neplánovaného rodičovství.

Takže ano, milí nefanoušci seriálu, je to opravdu tak. Jak jste již jistě pochopili, Fox a Dana spolu měli tak trochu nelidského potomka, Williama. Dítko se momentálně nachází u blíže nespecifikovaných adoptivních rodičů, což si, zdá se, bude obětavá Scullyová vyčítat do konce života. A právě v tomto okamžiku, tj. za pomoci roztříštěných retro-vzpomínek, se Home Again strašně moc snaží propojit linie s churavějící matkou, opuštěným synem a kolosálním netvorem do jediného smysluplného příběhu. Nešlape to. Tvůrci nám po cestě nechávají málo mysteriózních drobků, no a stále dokola plačící a litující se bývalá zrzka bohužel také není tím pravým ořechovým.

Namísto očekávaného diváckého zadostiučinění ve scéně sporadického vyřešení případu se tak ke konci nelze ubránit obracení očí v sloup. Snaha (opět) zkombinovat samostatnou hororovou část a mytologický kus vyprávění dnes zůstává výjimečně neoceněna, alespoň v mých očích. Jsem rád, že vidím hlouběji do Scullyové hlavy a potěšilo mě, že jsem se dokonce i chvíli bál, jenomže to nestačí. Je mi záhadou, jak rychle to vlastně celé uteklo, i když se v S10E04 dohromady stalo velký kulový. Příští Babylon má co napravovat, hlavně atmosférou.

Diskuze (15)

S10E03

Scooby-Doo a případ ztraceného Ještědlaka


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (4)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Pro ty z vás, kteří to (tak jako já) netušili, seriál Akta X býval ve svých předchozích řadách občas také lehce komediální. Nepravděpodobné? Já vím. Osobně jsem tomu příliš nevěřil a upřímně jsem si to až dodnes nedokázal ani představit, ale tak fajn. Dělat si srandu z létajících talířů a chlupatých příšer je v dospělém světě tak trochu nasnadě a já proti tomu vlastně ani nic nemám. Když jsem tedy zjistil, že tvůrci natočili třetí epizodu letošní série v podobném duchu, nehodlal jsem se tím nechat vykolejit a šel jsem do ní s otevřenou myslí, pořád však připravený na nejhorší. Jak to nakonec dopadlo?

Tak všelijak, abych pravdu řekl. Zhulený úvod nejspíš leckoho zaskočí, můj problém s ním byl ten, že když už mám sledovat parodii, rád bych sledoval alespoň originální parodii. Můj skepticismus se tak hned z kraje po prvních dvou (Davies promine) velice hloupě napsaných epizodách akorát prohloubil. Pak ale přišel otrávený Mulder, připravený definitivně skončit s monstry, jenom aby o pět minut později začal pátrat po novém monstru a v tu chvíli mi to docvaklo. Cynismus, to je klíč k úspěchu. A čím dříve tohle pochopíte, tím víc si z té epizody odnesete. Komediální nota, na kterou se v této epizodě sází, není ani tolik o tom doslovném, jako spíš o tom nevyřčeném. A její zvrat je to, co nakonec celý díl udrží pohromadě.

Ať už je to nápad se zvrhlými píp-holes v zapadlém motelu, nebo uřvaný ind z úřadu pro kontrolu zvířat, na každý laciný vtip tu později přijde jedna trefa do černého za druhou, přičemž celý děj netradičně rychle odsýpá a díky jeho neskutečné jednoduchosti vzniká prostor dalším a dalším hláškám, které pomáhají udržovat atmosféru téhle hodinky někde na pomezí skutečného a toho, co byste čekali od kreslenho seriálu se Scooby-Doo. Určitě se najdou tací, kterým tenhle mix nesedne. S malými očekáváními ale přichází docela ucházející spokojenost a i to je víc, než v co jsem doufal.

Závěr je tedy takový, že při správné náladě a schopnosti přijmout takhle nereálný scénář, který se ani nesnaží o to brát věci vážně, si třetí epizodu nových Akta X užijete. Na druhou stranu, spousta lidí včetně mě stále marně čeká, až konečně dostanou chytrý seriálový příběh, odpovídající dnešní době. Je mi líto, ale tohle už vážně nejsou devadesátá léta, kdy jsme byli schopní televizním seriálům ledacos odpouštět. Dnes máme Temné případy, Pozůstalé, Perníkové táty a další. A věřte nebo ne, já od nových X-Files čekal velký upgrade. Povýšení. Zařazení nové rychlosti. Přizpůsobení se dnešní tvorbě. Místo toho však stále přešlapují na místě a předstírají, že co fungovalo před deseti, dvaceti lety, bude fungovat i dnes. Nenechte se zmýlit – nefunguje! Třebaže jsem se zasmál, mé průměrné hodnocení se po dnešní epizodě nikam neposunulo. A to je prostě problém.

Diskuze (11)

S10E02

Nejhorší obavy v přímém přenosu


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (4)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Přímo do ksichtu. Přesně takhle to má, dámy a pánové, vypadat. Tohle jsou ta stará známá Akta X jak je známe z nejlepších let, a jak si je nejraději pamatujeme. Šeptanda nelhala! Odbyli jsme si nut(d)nou mytologickou epizodu na úvod, v S10E02 – Founder's Mutation už se ale sebevědomě najíždí do starých – a díky Bohu i napínavých – atmosférických kolejí. Ten pocit, kdy na diváka po první záhadné scéně vykoukne zrestaurovaná znělka? K nezaplacení. Mrazí... a jen tak nepřestane!

Takže ano, The X-Files se na obrazovky opravdu vracejí s plnou parádou, zdá se. Že je po rozpačitém nedělním entrée něco konečně dobře, zde jednomu dojde už během úvodních pěti minut. Vykuleně sledujeme Dr. Sanjaye, kterak se s těžkou hlavou potácí do práce. Zarudlé oči, halucinace a mrtvolný pohled. Tohle nebude obyčejná kocovina! Tvůrci Jamesi Wongovi se hned zkraje mistrně daří budovat napětí a vzbouzet v přihlížejících v obýváku zvědavost. Oběť nevysvětlitelného úmrtí se vydávají prozkoumat – tramtadadáá – oholený štramák Mulder se seriózní Scullyovou v závěsu, vyšetřování oficiálně prvního případu Akt X s letopočtem 2016 právě začíná.

Tenhle recap se mi píše jedna báseň vlastně úplně sám od sebe. Proč? To, co dělalo před x lety seriál seriálem (naposledy v několika výborných epizodách 8. řady), tedy nádech tajemna, strach z neznámého a kvalitní cast, totiž dohromady znovu hlásí zasloužený comeback. Případ se zamotává. Tápající oblíbená dvojka se podívá do nemocnice za kuriózními nemocemi, postihujícími malé pacienty, u Muldera se začnou projevovat podobné příznaky jako u Dr. Sanjaye. To ale není všechno. Což takhle do zdánlivě samostatného příběhu naroubovat trochu rodinné mytologie? Když jde o malé caparty, Scullyové flashbacky se synem Williamem se v bedně rozhodně neztratí. Jo, to by šlo. Carter by si měl dělat poznámky.

V S10E02 se jednoduše opět vaří podle osvědčeného receptu. Vypravěčská nirvána, taková jak ji umí jenom Akta X, dokáže nekompromisně ochromit celé tělo. Nechat nejen fanoušky dlouhé minuty v napnutém tichu, dokud se na konci epizody všichni nedozvíme, jak moc špatný to s tím Foxem tedy nakonec je, a jestli mu Dana zase dokáže na poslední chvíli zachránit kejhák. Do toho nás Wong sebejistě oblažuje chytrými dialogy mezi ústřední dvojicí a smysluplnými rozhovory s podezřelými, a nebyl by to Mulder, aby si občas neodpustil uštěpačnou poznámku či suchý fórek. Bomba. Sledovanost? Skoro deset mega, takže já osobně věřím, že nás ta plnohodnotná jedenáctá řada za rok doopravdy čeká.

© Copyright 2000 – 2020 Všechna práva vyhrazena.