Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Akta X | The X Files | 1993-2018
csfd  imdb
tvůrce: Chris Carter
režie: Chris Carter, Rob Bowman
hrají: David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, Robert Patrick

Akta X: 11. série


ikona
Davies182
Jak si vedlo nejslavnější duo vyšetřovatelů mysteriózna v jejich nejnovější 11. sezóně? 

Proč si celkové zhodnocení nechávat na tradiční poslední odstavec: 11. řada Akt X se povedla! V porovnání s původním revivalem před dvěma lety (v podobě série s číslovkou deset) jde dokonce o zlepšení kvalit tak citelné, že hojí rány všem fanouškům, kteří se snad dalších deseti chystaných epizod báli jako čert kříže. Temné prognózy se ale naštěstí nevyplnily, a Mulder se Scullyovou řeší v roce 2018 v bedně případy, které si svou atmosférou v ničem nezadají s tím nejlepším, co kdy v rámci The X-Files (za mne zejm. ve 3. a 6. řadě) vzniklo. Jak to tvůrčí tým v čele s Chrisem Carterem dokázal?

Ruku na srdce, jméno Cartera samotného bych nejraději z celé recenze s čistým svědomím promazal. Když se totiž ohlédneme za ryze mytologickými epizodami, které duchovní otec pro aktuální sezónu vytvořil (čti scénář a režie), nejednalo se rozhodně o nic světoborného. Ano, úvodní Mulderova automobilová a kecací honička za pravdou v S11E01 - My Struggle III byla poměrně svěží a hlavně odsýpající kecací částí, např. finální epizoda My Struggle IV se nicméně opět zvládla tvářit jako něco, co by lépe napsalo možná i dítě navštěvující první rok mateřské školky. Doslovný finiš s nesmrtelným kuřákem sice dokázal vzít za srdíčko, zbytek čtyřicetiminutovky ale tonul v šedi podprůměru. Ne tak naprostá většina zbylé sezóny.

Roztomilý alternativní příběh s "tím třetím agentem" po boku Foxe a Dany za celou historii jejich operativy v FBI, hutnou čarodějnickou historku o prokletém městečku, anebo děsivou futuristickou vzpouru robotů považuji  bez mrknutí oka za to nejpůsobivější, co ze sebe Akta X dokázala za dobu své více než dvacetileté existence vypotit. Ostřílení Glen Morgan, James Wong a další opět prokázali svůj um, kdy zručně snímají nadpřirozeno z tak děsivých úhlů, že diváky u televizních obrazovek po dlouhé době zase mrazí až na prd-... zadní části těla. Kdyby mi někdo před rokem tvrdil, že se budu bát robotického vysavače, nahánějícího překvapenou Scullyovou po bytě, vysmál bych se mu do obličeje.

V desítce nejnovějších epizod se najde spousta míst se slabšími chvilkami, není jich ale vůbec tolik jako zkraje roku 2016, kdy to se svým návratem na našich plazmách zkoušeli Mulder se Scullyovou poprvé. Povzneste se tedy nad nemastnou neslanou hodinovku o hledání vakcíny proti mimozemskému viru, nebo tu o záchraně Osamělého střelce z legračního virtuálního vězení, a jásejte. Radujte se, že Akta X opět dokáží budit hrůzu. Ne tu z nepromakaného audiovizuálního zpracování, nýbrž onu prvotní, ze které se z pocitu dobře odvyprávěného příběhu plného tajemna ježí chloupky po celém těle. Mrazení v zádech nechutnalo od roku 2001 lépe.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (3)

Verdikt

avatar8/10

Davies182

Akta X: Úvod 11. řady


ikona
Davies182
Povedlo se? Třeste se, nerdi z devadesátek, Mulder se Scullyovou se (už zase) vracejí! 

Pro některé z nás se letos Vánoce o dva týdny opozdily. Proč? Jedna z nejznámějších agentských dvojic je totiž hned zkraje nového roku zpátky na televizních obrazovkách. Mulder se Scullyovou se s vykulenými mimozemšťany, hororovými monstry a sériovými vrahy ještě ani zdaleka neloučí, a jejich tvůrci letos přicházejí s další zbrusu novou sezónou. Od té nejspíš spousta lidí očekává, že bude o něco vstřícnější k juvenilním divákům (tedy těm, kteří se seriálem nestrávili předchozí mytologickou dekádu) než staronová 10. řada. Jak se tým, stojící za Chrisem Carterem, s touto výzvou v úvodní části nové série popral?

Vypálím to na rovinu: všichni, co si neříkají x-philes, mají s epizodou My Struggle III opět vesměs smůlu. Zase se totiž cílí striktně na fanoušky. Co přesně si lze pod tímto scénáristickým tahem představit, si popíšeme za moment. Teď se nicméně sluší urychleně napsat, že to Aktům X v bedně sluší mnohem více než před dvěma lety. Tehdy se bohužel jednalo nejen o mohutný fan service všem hledačům pravdy, nýbrž jsme se dočkali i hodně unaveného vzkříšení oblíbené značky. Nebylo to napínavé, a vlastně ani moc zajímavé. A smutné. To už nyní naštěstí, zdá se, nehrozí. V nové části se sice spíš kecá než ohání akcí, je to ale kecání zatraceně svižné. A bravurně si pohrává s dosavadní mytologií seriálu.

Vrací se kupa starých postav (skoro všichni) a skáče se nikoli do rozjetého motoráčku, ale rovnou do splašeně uhánějícího pendolina. Takže se Carter pyšně ohání detaily dlouholetého vztahu mezi oběma agenty, výčtem jejich úhlavních nepřátel a nejasných motivací, křehkými spojenectvími se Skinnerem, Spenderem a dalšími, a mezi to všechno zároveň stačí zkušeně roubovat novou strhující zápletku o mimozemském viru postihujícím lidský imunitní systém. Uf. Navíc se daří skvěle pracovat s novými svěžími twisty, charaktery dlouholetých postav se překopávají od základů jakoby se nechumelilo, a celé to dohromady uteče za subjektivní čtvrthodinku. Prostě hutné konverzační sci-fi drámo. Konspirace jedou.

Skalní nefandy ovšem nelze nevarovat. Nová Akta X holt začínají pěkně zostra co se pokračování desetileté storyline týče, a mazlit se s nimi aka novými tvářemi nebudou. Na férovku se prostě jedná o úhledně zabalený love letter všem, kteří si Muldera a Scullyovou zamilovali už v devadesátkách. Ale nezoufejte. Jednotlivé týdenní epizodické monster-příběhy nás čekají také, a jak již bylo zmíněno výše, na Aktech X lze letos konečně pozorovat značný kvalitativní posun nejen v souvislosti se scénářem, ale hlavně ruku v ruce s věrohodností a zábavností celého projektu. Chci věřit, že bude o něco lépe než v lednu 2016, a čerstvá My Struggle III mi k tomu zatím dává víc než jen plané naděje.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (6)

Verdikt

avatar8/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

 • avatar1/10

  Dante01

Akta X: 10. sezóna


ikona
Davies182
Jak to dopadlo? Začtěte se do verdiktu nad vysněnou 10. řadou kultovního mysteriózního seriálu!  

Tohle byl konec. Mulder se Scullyovou se s námi už podesáté cliffhangerově rozloučili. Také jste se minisérií tak těžko prokousávali až na zdárný konec? Žádný div. V posledním měsíci se na netu od lidí, neznalých většiny předešlých částí The X-Files, v diskuzích často objevovala jedna a tu samá věta: vážně to byla Akta X? Inu, byla. Tenhle text se mi jako letitému fandovi kultovního seriálu nebude psát zrovna snadno. Tak do toho. Proč nepřiznaná 10. sezóna znechutila nováčky a zklamala nemálo fanoušků po celém světě?

V našich recapech jsme se již na TVZone o The X-Files a kvalitách jednotlivých epizod rozepsali celkem dostatečně. Slušný díl střídal po týdnu horší, a ten potom v mnoha očích ještě katastrofálnější. Nezasvěceným se často zdálo, že zde mají psaní scénářů na starosti lidé, libující si v nadměrné konzumaci halucinogenních drog. Pojďme si tedy uvést na pravou míru skutečnost, proč letošní Akta X vypadala zdánlivě jako něco, co spolu uvařili pejsek s kočičkou za produkčního dohledu Uweho Bolla.

Neznabozi kroutí hlavou, fandové slastně mlaskajíZase ten Carter. Tvůrce slavného seriálu uchopil novou řadu po svém a vybodnul se na všechny, kteří neměli v devadesátých letech o nějakém Mulderovi se Scullyovou ani potuchy (ano, i takoví mezi námi jsou a nemůžeme jim to pochopitelně mít za zlé). V praxi potom takové razantní tvůrčí uchopení znamená, že pokud nejste zavilými fandy všech předchozích dvou set epizod, musela vám čerstvá minisérie právem připadat pomatená. Na obrazovce se mezi sebou mlátili thriller, horor, komedie a akce. A byl to divný, žalostný pohled. Od kdy je v seriózním mystery seriálu místo pro (sebe)parodické prvky?

Máte i nemáte důvod k rozhořčení. První čtyři sezóny původních The X-Files sice opravdu byly čistokrevným hororem lomeno mysteriózním thrillerem. Jenomže někdy v páté řadě, kdy už bylo nad slunce jasné, že má seriál dávno svou pevnou fanouškovskou základnu, se začly dít věci. Na scénu nastoupili legrační upíři, senilní duchové a mimozemšťani, co hrají baseball. Akta X se ponořila do experimentálních vod a zkoumala, co všechno jsou diváci ochotni překousnout. Podařilo se a nová tvář seriálu byla na světě.

Hrátky s různorodými žánry oproti zaběhnutému standardu byly ostatně v televizi koncem minulého tisíciletí na denním pořádku. Odlehčené či rovnou komediální prvky se čím dál tím častěji vkrádaly do jinak ryze dramatických fláků, a jakmile jejich fanoušci nebrblali moc nahlas, postup se uchytil. Lze dnes tedy vzkříšeným Aktům X vyčítat, že se po deseti letech v podstatě navrátila do zajetých kolejí? Nadávají převážně šokovaní neznabozi anebo ti, kteří od revivalu očekávali strhující hororovou atmosféru od začátku do konce. Což ovšem nikdy nebylo v plánu.

Carter spatlal páté přes deváté a mytologie ztrácí dechTeď nicméně trochu otočím a přivsadím si, že podobně v plánu nebyl ani ze řetězu puštěný Carter. Chris se chtěl všem čekajícím fandům zavděčit tak vehementně, až při psaní mytologického příběhu zapomněl na jakoukoli soudnost. Splácávání pátého přes deváté snad nikdy nebolelo víc. Historka o tom, jak v sobě všichni máme mimozemskou DNA, blíží se (zase) konec světa a všechno je propojené se vším včetně pout mezi rodinou Scullyové, světovou vládní konspirací a Muldera, přestávajícího věřit v bubáky, skřípala od prvního dialogu Joela McHalea. Tudy vážně ne.

Carter se nechtěně etabloval ve scénáristického a režijního břídila první kategorie. Jím podané dramatické scény postrádají náboj a uvěřitelnost. Vše působí nezáživně či rovnou komicky, postavy se stále dokola baví o tom samém a odmítají uvěřit čemukoliv, co je doslova nepraští do nosu. Chris jako kultovní rodič je tak dnes paradoxně nejsilnější v okamžicích, kdy má nad natáčením dohled v kůži producenta, nikoli střeleného pána za kamerou či psacím stolem. Vybere-li si správné "x-lidi" (Wong, Morganovi) a drží-li nad nimi ochranitelskou ruku během sepisování jejich vlastních tajuplných příběhů, teprve pak je všechno v relativním pořádku.

Recept na divácky přístupnější, a tím pádem i vděčnější a úspěšnější potenciální 11. řadu tedy zní následovně: méně Cartera a více seriózních monster of the week epizod. Nová brblající krev (zdravím do_Oda) si mezitím zvykne na to, že je v Aktech X místo i pro parodii a pomalý, hutný atmosférický horor, a do roka a do dne to všichni povinně zkusíme znovu. Reparát revivalu. Děsím se nicméně toho, že se známý otec svého milovaného dítka jen tak nevzdá. Že takových recenzí, jako je ta, kterou právě dočítáte, bude po internetu minimum. Trkne některá z nich Chrise tak moc, že se příště bude krotit?

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar6/10

Davies182

Akta X: Úvod 10. řady


ikona
Davies182
Mulder a Scullyová jsou po 14 dlouhých letech zpátky v bedně a my víme, jak se povedl premiérový díl!  

Přehnaná očekávání jsou zlo. Proto se jim poslední dobou snažím nepropadat. To znamená netěšit se fanaticky dlouhé týdny či měsíce každým dnem na příchod velikého filmu či seriálu; nevyhlížet televizní zimu když ještě ani neskončilo jaro. Ono je totiž asi vážně o něco zdravější, nechat vše prostě jen tak plout. Na datum premiéry časem stejně tak jako tak dojde, tak proč si předem namlouvat, že "to" bude pecka anebo se naopak obávat, že se něco hrozně moc podělá, a z vyhlíženého revivalu Akt X nakonec vyleze kvalitativní průser století? Když byla před několika měsíci na Comic-Conu v premiéře odvysílána S10E01 – My Struggle, fanoušci jásali. Později se však ukázalo, že novináři z návratu Muldera a Scullyové zase až tak moc nadšení nejsou. Kde je tedy pravda?

Chris Carter překecal šéfy stanice FOX, zavolal Davidu Duchovnymu a Gillian Anderson, a všichni v březnu minulého roku společně pobláznili internet. Akta X se vrátí! Radostná novinka obletěla doslova celý svět, kultovní ozubená kolečka se dala líně do pohybu. Dobré zprávy se posléze ještě několik dalších měsíců vršily jedna na druhou: vrací se většina nejen původních herců, ale i tvůrců a také mytologie, bude to prostě oživení se vším všudy. Vodou opití fanoušci se zalykali chytře dávkovanou informativní nirvánou, marketing se rozjel na plné obrátky. Jen málokdo příčetný měl ovšem před oním půl rokem na paměti, že je Carter možná skvělý vypravěč, ale zároveň i o něco slabší režisér. Devadesátky jsou pryč, s televizními trademarky minulého století dnes v bedně nepochodíte.

Carter psát umí, s režií už je to ale horšíZpátky je nejen parádní vyretušovaná retro znělka, ale i skladatel Mark Snow s celkovým (převážně klavírním) hudebním podkresem. Jen co začne Mulder v úvodní scéně před titulky verbálně sumarizovat jeho dosavadní práci v FBI, zdá se tedy, že je na první pohled vše v naprostém pořádku. Jenže Carter je tak trochu patlal. Atmosféra začne záhy opovážlivě skřípat s nástupem digitální havárie létajícího talíře v Roswellu. Je čas se probudit. Nová Akta X už nikdy nebudou vypadat jako dvacet let starý televizní horor, ale jako moderní mysteriózní seriál.

Je nutné si uvědomit, že nám v bedně zestárli nejen oblíbení hrdinové, nýbrž se vyvinuly i – dlouhá léta k dokonalosti pilované – techniky natáčení. A co navíc, Carter už prioritně nechce šokovat stylovým příběhem, chce hlavně potěšit fandy. Oživené The X-Files už nejsou tím špinavým, napínavým a strašidelným čímsi, co číhalo v tmavém obýváku večer na TV Nova. Jsou čistší, vypulírovanější. Ukecanější a línější. Atmoška neumřela, to se jen změnily technologie a tvůrčí přístup. Co přesně to znamená?

Zapomeňte na mimozemšťany, přesedláváme na špionážně-konspirační vlnu. Ne, že by se v nové epizodě malí zelení mužíčci tak docela nevyskytovali, jen překvapivě hrají spíše druhé housle. Muldera se Scullyovou náhle po dekádě nečinnosti kontaktuje ředitel FBI Skinner, že se prý budou chtít setkat s Tadem O'Malleym (Joel McHale). Tad je moderátorskou hvězdičkou vlastního internetového pořadu. V něm si bere na paškál politické přešlapy americké vlády, učí ostatní spoluobčany nezdravé paranoie a poodkrývá a diskutuje o všemožných konspiračních teoriích. A teď si myslí, že kápnul na něco velkého. Jak je to s mýtem UFO? Co kdyby prohnilá vláda v minulosti vše pouze nebojkotovala, ale šlo jí celou dobu o něco jiného, strašlivějšího? To, co začne jako retro výlet za novým případem (vyjukaná mladice unášená emzáky), změní se v děsuplné odkrývání pravdy. Takové, která zatřese se všemi starými pravdami.

Pravda je tam venku a všechny pravdy jsou lžiA zde se bohužel dostáváme k tomu, že po letech už Carterovi mytologická stránka vyprávění moc nešlape. Moudřejší budeme pochopitelně až po skončení celé mini-série, po první části jsou ale nová Akta X zatím docela nuda. Krásná nuda plná zajímavých nápadů, které se nepodařilo zrealizovat (čti natočit) s větším drajvem. Napětím, jaké by si oživení Mulder se Scullyovou zasloužili. To se prý dostaví již brzy (zítra) v samostatných hororových epizodách, jako rozjezd ale úvodní My Struggle drhne. Smrdí nevyužitým potenciálem a z jakéhosi důvodu i celkovou narativní odtažitostí od populárních charakterů, na které dlouhá léta tolik z nás čekalo. Až si Duchovny v další epizodě konečně obleče sako a přestane hrát střízlivějícího Moodyho, teprve tehdy snad budeme moci hovořit o návratu se vším všudy.

Chrisův rukopis jakožto režiséra je sice v S10E01 znát, kamsi se ale vytratil jeho osobitější přístup k vyobrazovaným postavám. Napnutým fanouškům už dnes nestačí pár záběrů na Scullyovou v nemocnici anebo poslouchání užvaněného Muldera, který nepřestane hledat svou jedinou správnou pravdu, ani kdyby mu po dvaceti letech konečně spadla do klína. Pro neohroženého agenta jsou všechna dosavadní mysteriózní odhalení pouhými kousky skládačky, k níž nikdy nelze najít všechny chybějící dílky. Jak těžké je hodit devět let seriálu a dva celovečerní filmy do koše a začít odznovu? Přesvědčte se sami, úplně nadšení ale pravděpodobně nebudete. Chce to epizodické horory, nechte prosím unavenou mytologii spát.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Verdikt

avatar6/10

Davies182


Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  do_Od

Akta X: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Akta X byl v devadesátých letech kult, se kterým se mohla měřit snad jen sláva Brandona Walshe a jeho správňáckých kamarádů z Beverly Hills. Producent Chris Carter v roce 1993 vzal dva víceméně neznámé herce a rozhodl se zahrát na strunu, na kterou stále slyší více než dost diváků. Pořádný seriál o vládních spiknutích a konspiračních teoriích se totiž uchytí vždycky. Akta X ale nabídla na rozdíl od konkurence i pár důvodů k tomu, aby je člověk nebral jen jako další rutinní žánrovou záležitost.

Tou první a nejzásadnější byly scénáře. Chris Carter se obklopil schopnými psavci a v jeho seriálu se velmi dobře mísilo klasické napětí, vzájemně se budující vztah mezi ústřední dvojicí a hororové prvky. A ty byly dost často zásadní. Akta X totiž jsou na televizi poměrně odvážným seriálem a i když v epizodách většinou brutální scény byly jen naznačeny, Carter dokázal divákům připravit nejednu bezesnou noc. Především první série, kdy se ani tak nepátralo po velkém spiknutí, ale řešily se jednotlivé případy, patří mezi to nejlepší, co v televizi v tomto žánru vzniklo. Epizody s honem na „gumového člověk“ (spousta lidí si obličej Douga Hutchisona pamatuje i po letech právě kvůli téhle roli) nebo vraždícím hmyzem v amerických lesích byly zkrátka důvody, proč se lidé na Akta X koukaly. Je trochu škoda, že v pozdějších sezónách tvůrcům došly nápady a buď se opakovali, nebo velmi dlouho přešlapovali na místě, ale na druhou stranu udržet si špičkovou úroveň devět let není snad ani možné.

Dalším důvodem, proč Akta X uspěla tam, kde podobné projekty zklamaly, je herecké obsazení. David Duchovny i Gillian Anderson se dokázali prosadit i po skončení seriálu, ale i tak jsou pro většinou diváků stále především Mulderem a Scullyovou. Vzájemná herecká chemie a skvěle napsané charaktery táhly seriál dopředu i v letech, kdy scénáristé zvolnili a síla a důležitost ústředního hereckého páru se naplno projevila v poslední epizodách, kdy došlo k několika zásadním změnám v hereckém obsazení.

Celkově se zkrátka Akta X i po těch patnácti letech od premiéry řadí k tomu nejlepšímu, co kdy v žánru televizních thrillerů vzniklo. Důkazem toho je, že geniální znělka uvozující každou epizodu i dnes zní mnoha lidem z mobilních telefonů jako vyzvánění a že se Duchovny s Anderson velmi brzy vrátí alespoň v celovečerní podobě. Uvidíme, jak budou druhá filmová Akta X úspěšná. Jestli se jim zadaří, třeba se Chris Carter rozhoupe i k něčemu zásadnějšímu. Zatím všem fanouškům spiknutí a mimozemšťanů zbývá vytáhnout z poličky DVD a sjet si je znovu. I když těch devět sezón jim na chvilku určitě vydrží.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (15)

Verdikt

avatar8/10

Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  yeniczek

 • avatar9/10

  Leonidas I.

 • avatar9/10

  the dark knight

 • avatar10/10

  JAn_G

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace