Barry

Barry

Plakát k seriálu Barry

Barry /2018-?

Tvůrce: Bill Hader

Režie: Bill Hader

Hrají: Bill Hader, Sarah Goldberg, Stephen Root, Henry Winkler, Anthony Carrigan

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (3)

1. série

Zabíjet či nezabíjet?


Sdílet:

Už od upoutávek a následného pilotu bylo jasné, že novinka Barry nebude typickou komediální řachandou pro všechny. Jednak za ní stála HBO a navíc přicházela z dílny prověřeného komika Billyho Hadera, jenž se nikdy nebál odvážných a svěžích komediálních kousků. Úvodní epizoda, ač malinko nedotažená, pak divákům nabídla poutavý mix černé komedie a drsného téměř až thrilleru, v němž nebude o mrtvoly nouze. Což je možná ještě šílenější kombinace, než bychom od příběhu nájemného vraha, jenž se chce stát hercem, čekali. Jenže Haderovi a spol. se podařilo potenciál látky vytěžit na maximum a stvořit tak možná jeden z nejsvěžejších projektů tohoto roku.

 

Schválně píši projektů a ne komediálních seriálů, protože pouze tím Barry rozhodně není. Naopak na vtipných situacích stojí příběh utrápeného zabijáka s přibývajícími díly čím dál méně. Seriál je totiž spíš poctivou dramedy, v níž ovšem ono drama funguje až nečekaně dobře. A ve finálních epizodách jsem měl prakticky pocit, jako bych koukal na malinko (ale vážně jen malinko) odlehčenějšího brášku Breaking Bad. Tvůrci opravdu v závěrečné třetině šlapou na plyn a předvádí zde nečekané věci, za které by se nemusel stydět ani žádný stoprocentně dramatický kousek. Napětí by se dalo krájet, emoce stříkají proudem a samozřejmě se nezapomíná ani na humor.

Je opravdu obdivuhodné, jak se Haderovi povedlo vážnější a humorné složky tak skvěle zkombinovat dohromady. Celkem často tu tak dojde k situaci, kdy musí hlavní hrdina řešit závažné momenty ohrožující jeho život, aby pak v následné scéně přišel až sebeparodický humor, jenž si dělá např. z tamních mafiánů či dokonce i samotného příběhu dokonalou srandu. Humor je zde pak samozřejmě kromě parodie hlavně pořádně drsný a černý. Je proto až s podivem, jak skvěle funguje tento mix drsného thrilleru/gangsterky a shazujícího humoru dohromady a vlastně se tyto dva rozdílné způsoby skvěle doplňují. K tomu si připočtěte parádní scenáristickou práci s hlavní postavou, za jejíž vývoj by se nemuseli stydět ani tvůrci zmiňovaného Waltera Whitea.

 

Je pak malinko paradoxem, že jedinou slabinou seriálu je právě ona herecká linie, jež měla novinku ještě více zpestřit. Ne, že by zde neměla své pevné místo. Naopak, v závěrečných dílech jí dokážou scenáristé chytře využít a použít ji k emocionálnímu vrcholu série. I přesto ovšem byly některé herecké výstupy na můj vkus až příliš křečovité a natahované. Zdejší vedlejší postavy navíc nejsou tolik výrazné a divácky vděčné, abyste si k nim vytvořili vztah. Zatímco mafiánská linka nabízí plno bizarní postaviček v čele s parádním NoHo Hankem, herecké osazenstvo nabízí skoro jenom Barryho milostný objekt Sally. Což je na můj vkus až příliš arogantní a do sebe zahleděná (i když záměrně) mrcha, než abych k ní mohl cítit nějaké sympatie.

 

I přesto je však Barry jedním z těch seriálů, jenž je s každým dalším dílem lepší a lepší. Tvůrci si zkrátka po pár epizodách naplno vyjasnili svůj styl a naservírovali nám hodně osobitou a originální jízdu, jež vás dokáže pobavit, napnout i emociálně vyždímat zároveň. K tomu si ještě připočtěte Billyho Hadera v bezkonkurečně nejlepším výkonu kariéry a máte tu kombinaci, která se zkrátka neodmítá. Poslední dvě epizody navíc patří mezi to nejlepší, co jsem zatím letos na seriálovém poli viděl. Pokud vám tedy nevadí dosti drsný humor a máte slabost pro gangsterky šmrncnuté thrillerem, je Barry určený právě pro vás. Originálnější hranou “komediální“ podívanou letos možná už neuvidíte.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (0)

První dojmy

Od zabíjení k herectví.


Sdílet:

Billa Hadera máme v redakci tuším všichni dosti rádi. Nikdy se z něj sice nestala žádná velká hvězda, na komediálním písečku ovšem patří mezi nejvíce talentované sympaťáky, jež dokáže zaválet i v naprosto vedlejší roli. V televizi si navíc dokáže vybírat zatraceně zajímavé projekty a kromě několika geniálních scének ze Saturday Night Live má za sebou i neprávem přehlíženou sérii Documentary Now! Hader prostě umí, a proto jsem na jeho nový komediální počin s názvem Barry byl hodně zvědaví. Nejen, že zde spojil síly s HBO, která si umí pořad vybrat svěží komediální kousek, ale navíc si Hader svou novinku také napsal a částečně zrežíroval. A zdá se, že od Barryho bychom tu svěží podívanou opravdu mohli dostat.

 

Hlavním hrdinou je titulní nájemný zabiják, jehož ale už krvavé živobytí příliš nebaví a rád by si našel nový smysl života. A ten možná najde na místě, kde by ho nikdy nehledal. Když ho totiž jeho mentor Fuches pošle zařídit jednu špinavou prácičku pro čečenskou mafii, dostane se omylem na kurz herectví. To ho ihned naprosto uchvátí a svůj podíl na tom jistě má i začínající herečka, půvabná Sally. Barryho plán je tak jasný, pověsit zabíjení na hřebík a věnovat se své nové zálibě. Jenže to se drsným hochům z Čečenska příliš nelíbí, a tak začínají mrtvoly hodně rychle přibývat.

 

Seriál je pak vlastně mixem černé komedie, v níž se antisociál Barry snaží hrát a skamarádit s bandou rádoby herců, a malinko drsnější podívané, v které musí hlavní hrdina s bouchačkou v ruce řešit narůstající problémy. I když i v mafiánské lince v druhé epizodě přibude na parodii, pořád nás zde nejspíš čeká slušná řádka drsných momentů. A nutno říct, že tento mix jde Haderovi a spol. od ruky čím dál lépe. V první epizodě je to sice ještě v jistých momentech křečovité, banda z hereckého kroužku je až příliš afektovaná a je vidět, že tvůrci si svůj styl teprve osahávají. Druhý díl však pádí kupředu mnohem svižněji, dialogy odsýpají a černočerných hlášek či skvěle vypointovaných scén je tu daleko více. I když u prvního dílu se pak nejspíš nebudete popadat za břicho, u druhého už vám to “hrozí“ podstatně více. Tedy pokud snesete hodně velkou dávku černého humoru, samozřejmě.

Jediný problém tak mám jen s charaktery, jež se mi zatím nedokázaly dostat pod kůži. Tedy samozřejmě s výjimkou Barryho skvělého Billyho Hadera. Ten totiž umí parádně prodat obě roviny své postavy, tedy profesionála v branži i naprostého sociálního ňoumu, jenž nedokáže správně zareagovat, když ho ženská v podstatě pozve domů na sex. Tohle je zkrátka zatím Haderova one-man show a je vidět, že se jedná o jeho vlastní projekt. Ostatní postavy, možná až na karikaturní mafiány, mě dosud příliš neoslovily a zejména Sally je zatím spíše otravná a jako Barryho milostný objekt příliš nefunguje. To se však může v nadcházejících epizodách změnit.

 

Barry tak má po úvodních dílech skvěle nakročeno k tomu stát se jedním z komediálních černých koní tohoto roku. Tvůrčí styl ještě sice stále nefunguje na sto procent a jestli hledáte jednoduchou taškařici pro celou rodinou, běžte raději hned o dům dál. Pokud ovšem v přívalu návratů rutinních komedií typu Roseanne či Will a Grace toužíte po malinko netradiční a svěží komediální jízdě, mohla by být novinka od HBO pro vás to pravé ořechové. Jo, a fanoušci Billyho Hadera budou spokojeni asi automaticky, to je vám snad jasné, že? Tak doufejme, že tvůrcům během pár dílů jejich styl sedne naplno a v kvalitativní stoupající tendenci se bude jenom pokračovat.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2019 Všechna práva vyhrazena.