Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Barry | 2018-?
csfd  imdb
tvůrce: Bill Hader
režie: Bill Hader
hrají: Bill Hader, Sarah Goldberg, Stephen Root, Henry Winkler, Anthony Carrigan

Barry: 2. řada


ikona
Spooner
Zopakoval zabiják Billyho Hadera nečekaný úspěch první řady? 

Když nám loni kabelovka HBO představila komediálního Barryho, asi každý fanoušek Billyho Hadera tušil kvalitní podívanou. Ani nikdo ovšem nečekal tak velký úspěch, jaký titulní nájemný vrah se sklony k herectví nasbíral. Z novinky se vyklubal svěží mix komedie, gangsterky a drsného thrilleru, jenž mi v některých momentech dokonce připomínal i staré dobré Breaking Bad. Seriál si pak získal nejen mnoho diváků, ale zejména přízeň kritiky a odnesl si celkem mnoho cen. Což je na zprvu nenápadný HBO kousek hodně slušná vizitka.  A něco mi říká, že při nadcházejícím předávání Emmy a spol. by se mohla situace opakovat. Barry totiž ve své druhé štaci rozhodně nezpomalil, naopak ještě více šlápnul na plyn.

 

Nejdříve se ale tradičně vrhneme na příběh. Náš oblíbený zabiják nadobro skončil se zabíjením a chce se naplno věnovat herectví a vztahu se Sally. Tedy aspoň si to myslí. Brzy se mu totiž opět připlete do života čečenský gangster NoHo Hank, který potřebuje od Barryho pomoc. Po vraždě policistky Janice, z níž se herecký kouč Gene stále nemůže vzpamatovat, se navíc okolo stále motají detektivové a dostanou se na stopu Barryho bývalého parťáka Fuchese. Na kurzu si pak Gene připraví pro své žáky hereckou zkoušku, během níž se musí titulní postava i ambiciózní Sally prohrabat v nehezké minulosti.

Ve výsledku pak platí, že pokud jste byli z první řady nadšeni, u té druhé budete možná pomlaskávat ještě o něco víc. Kvality zůstávají, jen si jsou tvůrci ještě scenáristicky a režijně jistější. Stále platí, že je Barry svěžím a neotřelým mixem černého humoru a drsného dramatu, v němž se scénář mrtvol a krve rozhodně nebojí. Je vlastně až s podivem, s jakou lehkostí a samozřejmostí zde tvůrci dokážou přepínat mezi vtipnými a napínavými momenty, aniž by to působilo ba jen trochu násilně č prvoplánově. Ano, taková pátá epizoda je už moc velký úlet, který asi nesedne každému. Jinak se však pořád jedná o pecku, jež vás dokáže několikrát pořádně překvapit, a jejíž příběh se vyvíjí celkem nečekanou cestou.

 

Velkou zásluhu pak má na tom také práce s postavami, jimž se letos dostáváme ještě více pod kůži a i ty méně sympatické charaktery vám tu vlastně přirostou k srdci. Že bude Bill Hader jedním z hlavních favoritů na herecké ceny, je teď prakticky jasné a Henry Winkler coby Gene také jede na maximum. Více prostoru tu dostala také Sally, jež je na můj vkus pořád až příliš sobecká mrcha, díky náhledu do její nepěkné minulosti ovšem konečně dostává ten správně lidský a nečernobílý aspekt. A zapomenout samozřejmě nemůžeme ani na parádně hláškujícího Hanka a Barryho komplikovaný vztah s Fuchesem, jenž je pro druhou sérii dosti stěžejní. Scénář pak v péči o postavy šlape pořád na jedničku, jejich proměny a konflikty dávají smysl a po herecké stránce tu nenajdete žádný slabý článek.

 

Barry zkrátka i ve své druhé řadě dokazuje, že patří mezi nejoriginálnější a nejsvěžejší dramedy dneška. Mix drsné komedie a dramatu by ani nemohl být vypiplanější a také herecká linka je zde díky zkoušce s vypořádáváním se s minulostí tentokrát mnohem lépe využita. K tomu si připočtěte famózního Hadera a nabušený závěr, kvůli němuž bude čekání na další sérii hodně dlouhé. Ne, úspěch první sezóny rozhodně nebyla náhoda a HBO má definitivně na skladě velkou dramedy jistotu. Snad Haderovi a spol. tato forma ještě dlouho vydrží.

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Barry: 1. série


ikona
Spooner
Vyklubala se nakonec z nájemného vraha Billyho Hadera komediálního pecka roku? 

Už od upoutávek a následného pilotu bylo jasné, že novinka Barry nebude typickou komediální řachandou pro všechny. Jednak za ní stála HBO a navíc přicházela z dílny prověřeného komika Billyho Hadera, jenž se nikdy nebál odvážných a svěžích komediálních kousků. Úvodní epizoda, ač malinko nedotažená, pak divákům nabídla poutavý mix černé komedie a drsného téměř až thrilleru, v němž nebude o mrtvoly nouze. Což je možná ještě šílenější kombinace, než bychom od příběhu nájemného vraha, jenž se chce stát hercem, čekali. Jenže Haderovi a spol. se podařilo potenciál látky vytěžit na maximum a stvořit tak možná jeden z nejsvěžejších projektů tohoto roku.

 

Schválně píši projektů a ne komediálních seriálů, protože pouze tím Barry rozhodně není. Naopak na vtipných situacích stojí příběh utrápeného zabijáka s přibývajícími díly čím dál méně. Seriál je totiž spíš poctivou dramedy, v níž ovšem ono drama funguje až nečekaně dobře. A ve finálních epizodách jsem měl prakticky pocit, jako bych koukal na malinko (ale vážně jen malinko) odlehčenějšího brášku Breaking Bad. Tvůrci opravdu v závěrečné třetině šlapou na plyn a předvádí zde nečekané věci, za které by se nemusel stydět ani žádný stoprocentně dramatický kousek. Napětí by se dalo krájet, emoce stříkají proudem a samozřejmě se nezapomíná ani na humor.

Je opravdu obdivuhodné, jak se Haderovi povedlo vážnější a humorné složky tak skvěle zkombinovat dohromady. Celkem často tu tak dojde k situaci, kdy musí hlavní hrdina řešit závažné momenty ohrožující jeho život, aby pak v následné scéně přišel až sebeparodický humor, jenž si dělá např. z tamních mafiánů či dokonce i samotného příběhu dokonalou srandu. Humor je zde pak samozřejmě kromě parodie hlavně pořádně drsný a černý. Je proto až s podivem, jak skvěle funguje tento mix drsného thrilleru/gangsterky a shazujícího humoru dohromady a vlastně se tyto dva rozdílné způsoby skvěle doplňují. K tomu si připočtěte parádní scenáristickou práci s hlavní postavou, za jejíž vývoj by se nemuseli stydět ani tvůrci zmiňovaného Waltera Whitea.

 

Je pak malinko paradoxem, že jedinou slabinou seriálu je právě ona herecká linie, jež měla novinku ještě více zpestřit. Ne, že by zde neměla své pevné místo. Naopak, v závěrečných dílech jí dokážou scenáristé chytře využít a použít ji k emocionálnímu vrcholu série. I přesto ovšem byly některé herecké výstupy na můj vkus až příliš křečovité a natahované. Zdejší vedlejší postavy navíc nejsou tolik výrazné a divácky vděčné, abyste si k nim vytvořili vztah. Zatímco mafiánská linka nabízí plno bizarní postaviček v čele s parádním NoHo Hankem, herecké osazenstvo nabízí skoro jenom Barryho milostný objekt Sally. Což je na můj vkus až příliš arogantní a do sebe zahleděná (i když záměrně) mrcha, než abych k ní mohl cítit nějaké sympatie.

 

I přesto je však Barry jedním z těch seriálů, jenž je s každým dalším dílem lepší a lepší. Tvůrci si zkrátka po pár epizodách naplno vyjasnili svůj styl a naservírovali nám hodně osobitou a originální jízdu, jež vás dokáže pobavit, napnout i emociálně vyždímat zároveň. K tomu si ještě připočtěte Billyho Hadera v bezkonkurečně nejlepším výkonu kariéry a máte tu kombinaci, která se zkrátka neodmítá. Poslední dvě epizody navíc patří mezi to nejlepší, co jsem zatím letos na seriálovém poli viděl. Pokud vám tedy nevadí dosti drsný humor a máte slabost pro gangsterky šmrncnuté thrillerem, je Barry určený právě pro vás. Originálnější hranou “komediální“ podívanou letos možná už neuvidíte.

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Barry: První dojmy


ikona
Spooner
Jak se nám zatím líbí drsná komedie s Billem Haderem? Upeklo HBO nečekanou pecku? 

Billa Hadera máme v redakci tuším všichni dosti rádi. Nikdy se z něj sice nestala žádná velká hvězda, na komediálním písečku ovšem patří mezi nejvíce talentované sympaťáky, jež dokáže zaválet i v naprosto vedlejší roli. V televizi si navíc dokáže vybírat zatraceně zajímavé projekty a kromě několika geniálních scének ze Saturday Night Live má za sebou i neprávem přehlíženou sérii Documentary Now! Hader prostě umí, a proto jsem na jeho nový komediální počin s názvem Barry byl hodně zvědaví. Nejen, že zde spojil síly s HBO, která si umí pořad vybrat svěží komediální kousek, ale navíc si Hader svou novinku také napsal a částečně zrežíroval. A zdá se, že od Barryho bychom tu svěží podívanou opravdu mohli dostat.

 

Hlavním hrdinou je titulní nájemný zabiják, jehož ale už krvavé živobytí příliš nebaví a rád by si našel nový smysl života. A ten možná najde na místě, kde by ho nikdy nehledal. Když ho totiž jeho mentor Fuches pošle zařídit jednu špinavou prácičku pro čečenskou mafii, dostane se omylem na kurz herectví. To ho ihned naprosto uchvátí a svůj podíl na tom jistě má i začínající herečka, půvabná Sally. Barryho plán je tak jasný, pověsit zabíjení na hřebík a věnovat se své nové zálibě. Jenže to se drsným hochům z Čečenska příliš nelíbí, a tak začínají mrtvoly hodně rychle přibývat.

 

Seriál je pak vlastně mixem černé komedie, v níž se antisociál Barry snaží hrát a skamarádit s bandou rádoby herců, a malinko drsnější podívané, v které musí hlavní hrdina s bouchačkou v ruce řešit narůstající problémy. I když i v mafiánské lince v druhé epizodě přibude na parodii, pořád nás zde nejspíš čeká slušná řádka drsných momentů. A nutno říct, že tento mix jde Haderovi a spol. od ruky čím dál lépe. V první epizodě je to sice ještě v jistých momentech křečovité, banda z hereckého kroužku je až příliš afektovaná a je vidět, že tvůrci si svůj styl teprve osahávají. Druhý díl však pádí kupředu mnohem svižněji, dialogy odsýpají a černočerných hlášek či skvěle vypointovaných scén je tu daleko více. I když u prvního dílu se pak nejspíš nebudete popadat za břicho, u druhého už vám to “hrozí“ podstatně více. Tedy pokud snesete hodně velkou dávku černého humoru, samozřejmě.

Jediný problém tak mám jen s charaktery, jež se mi zatím nedokázaly dostat pod kůži. Tedy samozřejmě s výjimkou Barryho skvělého Billyho Hadera. Ten totiž umí parádně prodat obě roviny své postavy, tedy profesionála v branži i naprostého sociálního ňoumu, jenž nedokáže správně zareagovat, když ho ženská v podstatě pozve domů na sex. Tohle je zkrátka zatím Haderova one-man show a je vidět, že se jedná o jeho vlastní projekt. Ostatní postavy, možná až na karikaturní mafiány, mě dosud příliš neoslovily a zejména Sally je zatím spíše otravná a jako Barryho milostný objekt příliš nefunguje. To se však může v nadcházejících epizodách změnit.

 

Barry tak má po úvodních dílech skvěle nakročeno k tomu stát se jedním z komediálních černých koní tohoto roku. Tvůrčí styl ještě sice stále nefunguje na sto procent a jestli hledáte jednoduchou taškařici pro celou rodinou, běžte raději hned o dům dál. Pokud ovšem v přívalu návratů rutinních komedií typu Roseanne či Will a Grace toužíte po malinko netradiční a svěží komediální jízdě, mohla by být novinka od HBO pro vás to pravé ořechové. Jo, a fanoušci Billyho Hadera budou spokojeni asi automaticky, to je vám snad jasné, že? Tak doufejme, že tvůrcům během pár dílů jejich styl sedne naplno a v kvalitativní stoupající tendenci se bude jenom pokračovat.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Spooner

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace