Česká televize mi v posledních letech dělá na poli komediálních seriálů docela velkou radost. Sem tam sice vyprodukují tuctovou rodinnou řachandu, kterou radši tiše ignoruju, nebojí se ale odvážnějších projektů od osobitých a prověřených tvůrců, jež jdou se svým humorem až na dřeň. A z těchto risků už jim vznikly tak parádní kousky jako Trpaslík, Kosmo a Čtvrtá hvězda. Právě s posledním jmenovaným má nejvíce společného jejich novinka Dabing Street. Objevuje se v něm totiž opět většina známých tváří z Dejvického divadla, jež tentokrát za kamerou místo Jana Prušinovského diriguje sám Petr Zelenka, režisér Knoflíkářů či naposledy vtipného bizáru Ztraceni v Mnichově. Ohlasy navíc nejsou vůbec špatné, humor musel už od ukázek fandy Čtvrté hvězdy potěšit… máme tu tedy další trefu do černého? Zatím to vypadá velmi nadějně.

 

V seriálu budeme sledovat osud malého dabingového studia ZERO, jenž se musí vypořádat s nečekanou ztrátou. Zemřel totiž jeho ředitel a uznávaný režisér dabingu Jiří Arch. Studio tak zdědila jeho žena Eva, která zesnulou legendu delší dobu podváděla s jejich technikem Pavlem. Co bude ovšem se studiem dál? Pavel a malinko uťápnutý Karel, jenž byl Archova pravá ruka, by chtěli v provozu dabingového studia pokračovat. A to i přesto, že studio nemá zřejmě tak dobré jméno a tolik peněz, jak si oba myslí. Sama Eva chce však studio co nejdříve prodat. Jak se nakonec rozhodne? Jelikož mluvím jen o zápletce pilotu, tak vám správná odpověď už nejspíš došla.

 

Už po prvním díle pak můžeme říci, že Dabing Street naštěstí pokračuje v kvalitativní sérii nastavené Hvězdou, Kosmem a Trpaslíkem a přináší osobitý a poněkud drsný humor. Ten asi každodenní diváky Ulice či Ordinace příliš nenadchne, ostatním by však mohla tato šílenost o čtveřici loserů hodně rychle sednout. Stylem humoru má pak seriál nejblíže právě ke zmiňované Čtvrté hvězdě. Také zdejší humor je místy hodně černý, sprostý a je vidět, že scenáristé se asi v budoucnu nebudou bát utrhnout ze řetězu. A zkušený Zelenka už to v pilotu umí v některých scénách využít na maximum. Podporuje ho navíc nepřekvapivě skvělé obsazení, které ukazuje známé tváře v poněkud netradičních rolích. A všichni, v čele se sympaťákem Neužilem a Klárou Melíškovou, si to užívají na maximum.

Menší problém ovšem spočívá v tom, že příběhově se opravdu jedná jen o nutný úvod, v němž se odvypráví povinný začátek bez jakéhokoliv překvapení. A že si tvůrci s jejich nastoleným stylem ještě nejsou jistí v kramflecích. Zatímco úvodní pasáž či cameo Jiřího Bartošky jsou jednoduše boží a mé břišní svaly dostaly nečekaně zabrat, jindy působily hlášky a interakce mezi postavami malinko nedotaženě. A kvůli tomu působí úvodní díl bohužel poněkud roztříštěně. Je zkrátka vidět, že tvůrcům musí tento styl ještě sednout a chce to malinko ho dopilovat. Jakmile se to ale podaří, a podle novinářských dojmů z následujících epizod se to nejspíš opravdu podaří, čekají nás asi hodně velké věci. 

 

Dabing Street se zkrátka uvedl celkem sympaticky. Ano, mušek je to na jednu stranu ještě dost, stejně jako ne zcela fungujících vtipů. Jenže už z pilotu je zkrátka cítit, že tahle látka má ohromný potenciál a scenáristé se nejspíš jen rozehřívají před pořádnou sprostou a nekorektní smrští hlášek a (snad) parádních scén. Ostatně, i ta zmiňovaná Čtvrtá hvězda měla podobně nevyvážený start, a nakonec se z ní vyklubala jedna z nejlepších českých komediálních záležitostí posledních let. A Dabing Street má i přes jisté chybky našlápnuto podobně, a proto dám tentokrát trošku pozitivnější sedmičku.