Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dabing Street | 2018-?
csfd  
tvůrce: Petr Zelenka
režie: Petr Zelenka
hrají: Klára Melíšková, Hynek Čermák, Václav Neužil, Tereza Voříšková, Marek Adamczyk

Dabing Street: 1. sezóna


ikona
Spooner
Jak nakonec dopadla komedie z pera Petra Zelenky? Má Česká televize na kontě další komediální pecku? 

Upřímně, tohle bude hodně rozporuplná recenze. Komediální Dabing Street mělo po hodně příjemném úvodu našlápnuto k tomu stát se dalším parádním, ale zejména hodně šíleným, sitcomem z dílny České televize a jít tak ve stopách Trpaslíka, Kosma či Čtvrté hvězdy. Ostatně, od posledního jmenovaného si seriál vypůjčuje ansámbl Dejvického divadla celé to má na starosti autor původní divadelní hry, a zejména náš oblíbený režisér Petr Zelenka. Jenže to celé nakonec skončilo někde na půli cesty. Bizarnější a vulgárnější český seriál totiž v bedně asi opravdu jen tak nenajdete. To je ovšem v tomto případě pozitivum i negativum zároveň.

 

Celé je to totiž místy tak ujeté a šílené, až scenáristé zapomínají na dva zásadní prvky. Aby fungovaly postavy a aby to celé drželo pohromadě. A to je samozřejmě docela problém. Scenáristé dokáží přijít s mnoha opravdu parádně vypointovanými scénami, ulítlými hláškami či cameo roličkami, jež se např. v případě Viktora Preisse pohybují na hraně geniality. Jenže tyto natřískané pasáže jsou doplňovány často nefungujícími a svou délkou přetaženými scénami dabování a samotný humor, jenž se někdy úmyslně pohybuje na hranici trapnosti, místy míří dost mimo. 

Neustálý příval sprosťáren pak mnohdy už působí spíše lacině, dabování Kapitána Filcky je s každým dalším dílem únavnější a v posledních epizodách už se ze sitcomu definitivně přepne do módu tragikomedie, v níž dává osud postavám solidně přes hubu a oni musí řešit jednu katastrofu za druhou. Zejména kvůli tomuto nefunkčnímu střídání žánru a kolísající kvalitě humoru pak z Dabing Street vylézá solidní mišmaš, v němž je spousta prvků, které však dohromady příliš nefungují.

 

Závěrečná tragikomická část pak diváka příliš nebaví právě již kvůli zmiňovaným postavám, které jsou jednoduše až příliš velké svině a v některých případech i skrytí psychopati. Na tom by sice při správném tvůrčím vedení nebylo nic špatného, jenže zde jsou charaktery k závěru opravu až přehnaně nesympatické a divák nemá jediný důvod jim fandit či se o ně aspoň trošku zajímat. Můžete sice namítnout, že jde v případě jejich přehnaně negativních vlastností o jasnou nadsázku, ta na mě ale moc nefungovala a sám jsem se v závěrečné třetině několikrát přistihl při tom, jak postavě Kláry Melíškově přeji velmi nepěkné věci. 

A to je opravdu škoda, protože herecká partička je sehraná, hláškuje o sto šest a zejména sympaťák Václav Neužil si u mě po mimózním výkonu ve Světě pod hlavou napravil reputaci. Tereza Voříšková je zase jednou neskutečně cute, a famózní Miroslav Krobot i na malém prostoru ukazuje, že je prostě komediální uragán, jenž se u nás jen tak nevidí. O to smutnější je fakt, že i přes parádní obsazení si člověk nedokáže k postavám vytvořit sebemenší pouto či sympatie.

 

Dabing Street tak sice obsahuje několik neskutečně vtipných a ulítlých scén, jež by si klidně pouštěl několikrát dokola, zároveň to ovšem ve své snaze být za každou cenu šílený, sprostý a osobitý malinko přehání. Ve výsledku se tak jedná chvílemi o dost křečovitý mix všeho možného, který příliš nedrží pohromadě a v závěrečně tragikomické části už se tvůrcům definitivně rozpadá pod rukama. Po režijní a řemeslné stránce je možná seriál dál než většina konkurence, od Petra Zelenky jsem ale přeci jen očekával trochu více. Potenciál byl zkrátka možná až příliš obrovský. Další komediální nářez ve stylu Čtvrté hvězdy se tedy nakonec nekoná, své diváky si ovšem tato osobitá podívaná na druhou stranu určitě najde.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Dabing Street: Pilot


ikona
Spooner
Jak se nám zatím představila nová komediální série od České televize a Petra Zelenky? 

Česká televize mi v posledních letech dělá na poli komediálních seriálů docela velkou radost. Sem tam sice vyprodukují tuctovou rodinnou řachandu, kterou radši tiše ignoruju, nebojí se ale odvážnějších projektů od osobitých a prověřených tvůrců, jež jdou se svým humorem až na dřeň. A z těchto risků už jim vznikly tak parádní kousky jako Trpaslík, Kosmo a Čtvrtá hvězda. Právě s posledním jmenovaným má nejvíce společného jejich novinka Dabing Street. Objevuje se v něm totiž opět většina známých tváří z Dejvického divadla, jež tentokrát za kamerou místo Jana Prušinovského diriguje sám Petr Zelenka, režisér Knoflíkářů či naposledy vtipného bizáru Ztraceni v Mnichově. Ohlasy navíc nejsou vůbec špatné, humor musel už od ukázek fandy Čtvrté hvězdy potěšit… máme tu tedy další trefu do černého? Zatím to vypadá velmi nadějně.

 

V seriálu budeme sledovat osud malého dabingového studia ZERO, jenž se musí vypořádat s nečekanou ztrátou. Zemřel totiž jeho ředitel a uznávaný režisér dabingu Jiří Arch. Studio tak zdědila jeho žena Eva, která zesnulou legendu delší dobu podváděla s jejich technikem Pavlem. Co bude ovšem se studiem dál? Pavel a malinko uťápnutý Karel, jenž byl Archova pravá ruka, by chtěli v provozu dabingového studia pokračovat. A to i přesto, že studio nemá zřejmě tak dobré jméno a tolik peněz, jak si oba myslí. Sama Eva chce však studio co nejdříve prodat. Jak se nakonec rozhodne? Jelikož mluvím jen o zápletce pilotu, tak vám správná odpověď už nejspíš došla.

 

Už po prvním díle pak můžeme říci, že Dabing Street naštěstí pokračuje v kvalitativní sérii nastavené Hvězdou, Kosmem a Trpaslíkem a přináší osobitý a poněkud drsný humor. Ten asi každodenní diváky Ulice či Ordinace příliš nenadchne, ostatním by však mohla tato šílenost o čtveřici loserů hodně rychle sednout. Stylem humoru má pak seriál nejblíže právě ke zmiňované Čtvrté hvězdě. Také zdejší humor je místy hodně černý, sprostý a je vidět, že scenáristé se asi v budoucnu nebudou bát utrhnout ze řetězu. A zkušený Zelenka už to v pilotu umí v některých scénách využít na maximum. Podporuje ho navíc nepřekvapivě skvělé obsazení, které ukazuje známé tváře v poněkud netradičních rolích. A všichni, v čele se sympaťákem Neužilem a Klárou Melíškovou, si to užívají na maximum.

Menší problém ovšem spočívá v tom, že příběhově se opravdu jedná jen o nutný úvod, v němž se odvypráví povinný začátek bez jakéhokoliv překvapení. A že si tvůrci s jejich nastoleným stylem ještě nejsou jistí v kramflecích. Zatímco úvodní pasáž či cameo Jiřího Bartošky jsou jednoduše boží a mé břišní svaly dostaly nečekaně zabrat, jindy působily hlášky a interakce mezi postavami malinko nedotaženě. A kvůli tomu působí úvodní díl bohužel poněkud roztříštěně. Je zkrátka vidět, že tvůrcům musí tento styl ještě sednout a chce to malinko ho dopilovat. Jakmile se to ale podaří, a podle novinářských dojmů z následujících epizod se to nejspíš opravdu podaří, čekají nás asi hodně velké věci. 

 

Dabing Street se zkrátka uvedl celkem sympaticky. Ano, mušek je to na jednu stranu ještě dost, stejně jako ne zcela fungujících vtipů. Jenže už z pilotu je zkrátka cítit, že tahle látka má ohromný potenciál a scenáristé se nejspíš jen rozehřívají před pořádnou sprostou a nekorektní smrští hlášek a (snad) parádních scén. Ostatně, i ta zmiňovaná Čtvrtá hvězda měla podobně nevyvážený start, a nakonec se z ní vyklubala jedna z nejlepších českých komediálních záležitostí posledních let. A Dabing Street má i přes jisté chybky našlápnuto podobně, a proto dám tentokrát trošku pozitivnější sedmičku.

Verdikt

avatar7/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Axis

 • avatar8/10

  LordOwl

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace