Alex Garland se v minulých letech stačil vypracovat mezi celkem uznávané sci-fi tvůrce, já se s ním ovšem v poslední době spíše míjím. Jeho práci na Boyleově Sunshine a parádním Dreddovi sice uznávám, chválenou Ex Machinu ale osobně pokládám za až příliš čitelné a jednoduché sci-fi a Annihilation s Natalií Portman u mě rovnou patři do ranku wtf záležitostí. Na režijní židličce mě tedy Garland ještě úplně nepřesvědčil. Od jeho nenápadné minisérie Devs, která se pohybuje až překvapivě pod diváckým radarem, jsem proto zase tak velká očekávání neměl. A možná právě proto mě v úvodních dvou epizodách tak příjemně překvapila.

Lily je softwarová inženýrka, která společně se svým přítelem Sergejem pracuje ve špičkové společnosti moderních technologií Amaya, jíž šéfuje tajemný majitel Forest. Jednoho dne je pak Sergej převelen Forestem do nejprestižnějšího a nejtajemnějšího oddělení ve firmě zvaném Devs, o němž nikdo mimo neví, co se tam veskutečnosti děje. Jenže krátce poté Sergej zmizí a později je nalezen mrtev. Zdrcená Lily chce vědět, co se jejímu příteli skutečně stalo. Brzy pak přichází na to, že před ní Sergej skrýval nejedno tajemství. A že s jeho smrtí má něco dočinění právě oddělení Devs a její na první pohled hodný a vstřícný Forest.

Devs má v prvních dvou dílech všechny propriety, na něž jsme si u Garlandových snímků už pomalu zvykli. Máme tu jeho osobitou a těžkou popsatelnou atmosféru, skvělý vizuál připomínající zmiňovanou Ex Machinu, parádní práci s kamerou, pohlcující hudbu… po řemeslné stránce je Devs vypipláno na jedničku. A troufl bych si tvrdit, že tentokrát je zatím Garland za kamerou rozhodně jistější a sebevědomější než například v případě podivného Annihilation. A zatímco v jeho minulých projektech mě atmosféra příliš neoslovila, zde mě dosud od pilotu takřka pohltila a naprosto mi sedla. Těžko se pak popisuje, čím to přesně je, že tentokrát se mi Garland svým typickým rukopisem prozatím strefuje do noty.

Dialogy, v nichž se scenárista a režisér v jedné osobě zase místy snaží trochu filozofovat, dosud fungují a nešustí papírem a příběh se zatím rozvíjí velmi zajímavým směrem a předkládá šikovně velkou řadu otázek. A někdy na ně sympaticky až nečekaně brzy odpoví. Garland zkrátka drží otěže projektu pevně v rukou a hezky mu v tom pomáhá i herecké obsazení v čele s bezkonkurenčním Nickem Offermanem, jenž v pro něj poněkud nezvyklé vážnější roli prozatím válí a krade si sérii (ne)překvapivě pro sebe. Jeho Forest je navíc velmi vděčným, nečernobílým a vrstevnatým charakterem, jehož potenciál zatím scénář i Offerman využívají na maximum. Sonoya Mizuno v hlavní roli mu pak až nečekaně zdatně sekunduje a zejména v emotivních momentech diváka velmi příjemně překvapí. Také ostatní postavy jsou skvěle obsazeny a potěší zejména Alison Pill, jež společně s účinkováním v Picardovi zažívá celkem slušný seriálový ročník.

 

Samozřejmě Devs ale rozhodně nesedne každému. Tvůrcův osobitý styl s na některé diváky až příliš pomalým tempem určitě neosloví všechny. A pořád zde samozřejmě hrozí riziko, že se to celé vyvine v podobné wtf jako zmiňované Annihilation. Zatím ovšem Alex Garland, jenž si celý projekt natočil a napsal sám, tlumí dohady špičkovým řemeslem, zajímavě se rozvíjejícím příběhem a pohlcující atmosférou. Pořád to může dopadnout všelijak, úvod však dostatečně nalákal. Pokud se počítáte mezi fandy sci-fi a doteď jste o této novince neměli ani tušení, určitě pro vás tento kousek stojí za zkoušku.