Živí mrtví: Počátek konce

Fear the Walking Dead

Plakát k seriálu Živí mrtví: Počátek konce

Živí mrtví: Počátek konce /2015-?

Tvůrce: Robert Kirkman

Režie:

Hrají: Mercedes Masöhn, Lynn Chen, Cliff Curtis, Alycia Debnam Carey, Kim Dickens, Frank Dillane

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (2)

Úvod 2. řady

Budeme potřebovat větší loď.


Sdílet:

Rok se s rokem sešel (nebo tak něco) a po opět solidně nevyrovnané sérii původních Živých mrtvých přichází AMC s již druhou sérii jejich spin-offu Živí mrtví: Počátek konce. Matematika je to přitom v jádru poměrně jednoduchá a pokud bych si měl osobně tipnout, do pár let tu budeme mít od AMC zombie seriály na všechny čtyři roční období. Živí mrtví: Armáda a Živí mrtví vs. NBC’s Chicago jsou jasné pecky, které jen čekají, až jim někdo dá příležitost. Nicméně dost už toho trefování se do vypočítavé politiky televizního průmyslu, pojďme se na chvíli bavit o tom, jak mě úvod do druhé série tohohle nemrtvého spin-offu nebavil ani zdaleka tolik, jako tehdejší pilotní epizoda.

Klik, 3x Rewind, Stop, Play. Naposledy jsme se s Nickem, Madison, Travisem a Alicou… ou... ou… viděli v luxusní vile záhadného Strana. Po čas první sezóny se k nim logicky ještě nabalilo pár dalších postav, které teď ale nejsou podstatné. Podstatné je, že bitva o Los Angeles (kterou jsme neviděli...) byla víceméně prohraná a uprostřed toho všeho chaosu nikdo příliš nevěděl, kam se vydat dál. Až na toho záhadného Strana. Ten měl už delší dobu jasno. Kousek od pobřeží si totiž zaparkoval Abigail, luxusní yachtu, na kterou se nyní hodlal uchýlit, protože to v té chvíli bylo to nejbezpečnější místo široko daleko. Dobrý plán. Jo a součástí cliffhangeru pak ještě bylo to, jak Travis ve výborně ohudebnělé scéně, avšak mimo záběr, zastřelil svou ex. Klik, Next, Play. Vítejte v současnosti.

Los Angeles v plamenech, Abigal připravena k vyplutí, jen na ten motorový člun se ale bohužel rovnou všichni nevejdou. Béčkové napínáky tak začínají již v úvodní scéně. Protože proč bychom se k lodi vydávali dřív, když si můžeme počkat do večera, než se to bude všude hemžit zombíky a my budeme muset čekat a bojovat o holý život do poslední chvíle, než se ukáže náš nespolehlivý syn Nick, aby nás, hlavní postavy, tak tak stihl zachránit. A aby toho nebylo málo, jestliže jste z Travisova syna neměli už v první sérii pocit, že je takovým malým Carlem 2.0, pak vás o tom bezpečně přesvědčí start té druhé.

Jinými slovy druhá řada Fear the Walking Dead začíná podobně známou písničkou, kterou nám originál The Walking Dead s oblibou pouští již šest let. A ano, nebudu vám lhát, už během prvních několika málo minut na Abigal jsem začínal přemýšlet nad tím, proč to vůbec dělám. Proč se na to dívám. Proč, když už takhle zkraje cítím tu nudu, která mě dříve či později nevyhnutelně přepadne. Jako zombie vyskakující ze skříně se po mně vrhne a když ji nechám do mě kousat, tak umřu. Instinkt mi v tu chvíli zkrátka pravil: „Vem něco těžkého a přetáhni tím tu mrchu po hlavě.  Slyšíš? Tak slyšíš?!“ Ale marná sláva. Hned na to se totiž ve vodě objevil menší vor plný lidí volajících o pomoc a i když jsem pak poměrně snadno dokázal předvídat, co se bude dít dál, a to prakticky až do konce téhle úvodní epizody, samotná nuda jako taková se zatím ještě nedostavila.

Tudíž ano, zahrávám si s ohněm, budu Počátek konce sledovat i dál, momentálně se na další díly dokonce těším víc, jak na mnou stále odkládaný maratón šesté série Živých mrtvých. Asi vám ale došlo, že mě úvod do druhé řady nijak extrémně nenadchl. Vlastně ani po režijní stránce, kterou jsem si v první sérii hodně velkým dílem užíval, to tentokrát nebylo nic moc. To se ale ještě bude dát zachránit. Ten hlavní problém vězí v tom, že zombící z tohoto světa už s námi jsou dlouho. Několik let. Za tu dobu jsme slyšeli desítky dialogů na téma něčí smrti. X-krát se přesvědčili o tom, že to největší zlo v tomhle světě stále představují lidé. Tyhle základní fakta už zkrátka víme, známe, není to pro nás nic nového. A proto si nejsem tak úplně jistý, až na podobné věci nevyhnutelně dojde i zde, že nás to ještě bude zajímat. Ba co víc, bavit. Slovo "fear" je tak v tomhle případě zkrátka mnohem víc meta, než by se mi osobně zamlouvalo. Na druhou stranu... plavající zombie a kanibalští piráti se samopalama? Hell yeah!

A jak se úvod do druhé řady líbil vám? Dejte vědět v diskuzi.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (3)

1. sezóna

Místo hororu drama?


Sdílet:

Kam AMC s jejich zombíky sáhne, tam sklízí obří sledovanost. Na nové nemrtvé se dle všeho pravidelně dívalo necelých sedm milionů diváků, což je prostě úspěch jako blázen... Co přesně ale tato skutečnost znamená? Mimo jiné také to, že pokud se vám nedávné finále 1. řady spin-offu k Živým mrtvým s názvem Fear the Walking Dead nelíbilo, máte smůlu – tady je totiž zaděláno na minimálně tři další sezóny. A do roka máme na TVZone článek o nově chystaném seriálu ze stejného světa. Realita!

Co víc bych ještě mohl k šestidílné sérii napsat dodatkem, když mi v našich recapech do_Od často vyloženě kradl písmenka z klávesnice? S touhle značkou je to holt vážně těžké. Počátek konce naneštěstí zklamal. Za pouhé čtyři hodiny se stačil ze zajímavého dramatu s doposud netušeným pohledem na zombie apokalypsu proměnit v podobně bezduchý akční škvár, jaký všichni moc dobře známe z posledních epizod původních Živých mrtvých. Ti nás sice stále baví, jenže už dávno zabředli do tupého béčka s téměř nulovou originální hodnotou. Rozvedu.

Těšili jste se spíše na drama na úkor akce? My také.Sledovat pohnuté osudy tří charakterově rozdílných rodin bylo v první polovině sezóny hodně super. Mrtváky prolezlé AMC najednou začalo servírovat spíše seriálové drama namísto brutálního survival hororu, a tahle žánrová proměna leckomu sedla. Do televizního univerza The Walking Dead se zničehonic vrátilo napětí, živější dialogy a hlavně zájem o postavy. Zdejším pomyslným vrcholem se však stala komornější (druhá!!) epizoda odehrávající se v domě na předměstí, do kterého zabloudil osamocený zombík. Nervy praskaly. Později se ale na dvorek našich hrdinů nastěhovali vojáci, a atmoška šla honem rychle do kytek...

Prozíraví tvůrci si nejspíš usmysleli, že jako diváci nejsme na přemíru dramatu zvědaví. Že by bylo přeci jen vhodnější, vrátit se raději k oněm o něco akčnějším kořenům této ostře sledované frančízy. Inu, ortel byl vynesen. Zprvu slibná show náhle dostala silnou pachuť původní "stařičké" zombárny, peklo se utrhlo ze řetězu. Finálová hodina Fear the Walking Dead dala sbohem pečlivě dávkovanému napínáku a přinesla místo něj nefalšované akční žně. Na stokrát viděné ubíjející scény typu stadion narvaný zombiemi versus elitní armádní jednotka plná neschopných borců, tak na ty v redakci TVZone bohužel dlouho nezapomeneme.

No a teď už je tu zase ta všetečná otázka za milion. Do jaké míry lze přeměnu dramatického seriálu do akčního náhulu považovat za bravurní tvůrčí plán? Znovu bude zejména na individuálních fandovských úhlech pohledu, jak se kdo s razantní příběhovou změnou popere. Sto lidí, sto názorů. Kdo od show čekal komorní story a kdo chtěl naopak více toho, co se mu už tak dlouho líbí na Rickových natahovaných příhodách? Osobně se zatím potkávám více s těmi, kteří se těšili na trošku jinou žánrovou polívčičku a nestáli o Živé mrtvé přes kopírák. Možná nám to ale všem mělo dojít, když se oba seriály jmenují tak podobně, co říkáte? Tak... nashle za rok.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (37)

Pilot

Jak rozdělat oheň


Sdílet:

Zatímco natáčení a příprava nové řady zombie comicsárny Živí mrtví probíhá v plném proudu, AMC nám s koncem léta představuje dlouho chystaný spin-off s podnázvem Počátek konce. A jestli se někdy v naší distribuci povedlo opravdu vhodně přeložit nějaký originál do češtiny, je to rozhodně tady. Tohle bude skutečně seriál o tom, jak lidstvo, tak jak ho známe, zanikne. A jestliže jsem měl předtím nějaké pochybnosti, zda-li se tvůrcům podaří znovu nakopnout divákům už tak dobře známý svět, pak je pilot bez problému všechny až do poslední smazal. Jsem nadšený a něco mi říká, že fanoušci atmosférických thrillerů, s přesnými herci, parádním soundtrackem a téměř až Fincherovskou režií, budou taky. Ale popořadě.

Děj nás uvede do nitra drogového doupěte uvnitř malého, rozpadajícího se kostela někde na předměstí Los Angeles. Zde, Nick – těžký feťák a na první pohled sympatická troska, zažije svoji první zombie lásku, která ho záhy přivede do nemocnice. Rychle se přesouváme do jiné části města, malého a jistě útulného domečku, ve kterém žije Nickova rodinka. Kim Dickens, hrající Nickovu matku Madison, jakoby přešla z placu Zmizelé rovnou sem a jediná změna, která u její postavy proběhla, je že místo detektivky, nyní pracuje jako školní psycholožka. Mluví, pátrá a jedná ale víceméně stejně a na tomhle stylu je s přibývající stopáží překvapivě něco sexy. A to mě přivádí hned k dalšímu členu rodiny, Nickově *velmi krásné* sestře Alicie, kterou hraje Alycia Debnam-Carey. Tohle byla láska na první pohled. Poslední a trochu komplikovanější osobou je Nickův nevlastní otec, Travis (Cliff Curtis). Na něj vyšla ta smutná role muže – otce, který ztratil důvěru vlastního syna a doteď si nedokázal vytvořit pouto nové s jeho nevlastními dětmi. Ale snaží se a Curtis hraje tohoto sentimentálního dobráka s velkou chutí. Uvidíme, jak s jeho charakterem zamává konec světa.

Ostatně, přesně o to tady půjde nejvíc. Představte si svět, náš svět, který náhle napadne neviditelná epidemie, která způsobí, že lidé přestanou umírat, jako lidé. Je to surreální, čirá fantasy – tady to ale máte, černé na bílém. A teď je tu tahle sympatická skupinka lidí, které začnete fandit a budete sledovat, jak se touhle apokalypsou musí prodrat. Háček je v tomhle případě podobný, jako když učitel chemie zjistí, že má rakovinu a rozhodne se změnit svůj život, aby rychle zabezpečil svojí rodinu před tím, než umře. Pokud stále tápete, mluvím o potenciálně nejdrastičtější proměně charakterů a vůbec světa, kterou jsme tu doteď měli. Původní projekt AMC Živí mrtví, tuhle šanci poměrně rychle zahodil, když nechal Ricka většinu těch nejzásadnějších změn prospat. Tady jsou všichni vzhůru, všichni vysoce vzdělaní a racionální lidé. Nikdy dřív nebyly karty takhle dobře rozdané. Už to stačí jenom nezkazit.

Co se techničtějších aspektů týče, AMC v žádném případě nešetřilo. Los Angeles je drahé, většinu času tak budem trávit v interiérech, když se ale hrdinové vydají do města, vypadá to, jako by se opravdu vydali do města. A propo, na začátku jsem pilot režijně přirovnal k práci pana Finchera (Sedm, Sociální síť, Zmizelá). Troufalé, řeknete si. Jakmile ale sledujete asi pátý kamerový švenk, u kterého mlsně dumáte nad tím, jestli to vážně netočil on (atmosféra i herecké vedení by tomu odpovídalo), je to vlastně celkem fér. Nakonec však přece jen točil někdo jiný, jistý Adam Davidson, podle IMDb dlouholetá televizní jistota. Že by snaha o posun do první ligy? Možná. Na základě toho, co jsem dnes viděl, bych mu to snad i přál. První dojem dělá koneckonců stále  zatraceně velkou službu.

Nakonec tedy zbývá udělit nějaké to číselné hodnocení. Napětí, atmosféra, herci… všechno za deset. Chvílemi opravdu sledujete prvnotřídní filmové scény. Nebo si vás to seriál alespoň nutí myslet, což je ve výsledku snad ještě obdivuhodnější. Navíc, už jsem se zmínil, jak moc sexy je Nickova sestra? Na druhou stranu, je tu ten originál, Živí mrtví a sám dobře vím, jak se to má s ním. Můžu jedině doufat, že se budou tvůrci i nadále snažit mít toho mezi sebou pokud možno co nejméně společného. Musím přesto zůstat střízlivý a snažit se to pro vás, nezaujaté čtenáře, ohodnotit pokud možno co nejobjektivnějším způsobem. Nakonec tedy *jen* devět. S tím, že na další epizodu se těším momentálně víc, než na cokoliv jiného. A doufám, že většina z vás to bude mít stejné. Jinak jsem si totiž právě zadělal na počátek mého vlastního konce.

Vytáhni v hospodě: Včerejší premiéru sledovalo celkem 10.1 miliónu diváků. AMC tak trhlo nový rekord na poli kabelových stanic. Předchozím držitelem bylo americké TNT s pilotem seriálu Raising the Bar, který v roce 2008 sledovalo 7.7 miliónu diváků. Tomu se říká úspěch.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
9/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2019 Všechna práva vyhrazena.