Asi jste už zaregistrovali, že na TVZone dokumentárním sériím zrovna dvakrát neholdujeme. Tentokrát ale musím udělat výjimku. K Formuli 1 mám totiž pomalu až srdcový vztah. Závody nejrychlejších vozů světa jsem sledoval už od dětství a hájil jsem je léta před řadou škarohlídů i ve chvílích, kdy se o formuli mluvilo jako o nudě bez předjíždění. Jenže i já jsem nakonec před cca 3 lety na královnu motosportu kvůli nedostatku času a únavné nadvládě Mercedesu malinko zanevřel a koukal na ni jen zřídka. Jenže po zhlédnutí nové netfixovské série Formula 1: Drive to Survive jsem na právě startující závodní ročník natěšený jako už dlouho ne.

 

Dokument totiž dělá Formuli tu nejlepší reklamu, jakou si umíte představit. Desetidílná rekapitulace uplynulé sezóny nám totiž nabízí prakticky všechny oblasti a témata, které tento motorsport nabízí. Máme zde osobní linie jednotlivých jezdců, typické rivality mezi konkurenty i týmovými hráči, ale také politikaření mezi týmy, fyzickou přípravu či téma bouraček. A samozřejmě nemůže chybět ani opojení z rychlosti a všechny důvody, kvůli nimž sedají nejrychlejší závodníci světa pravidelně do kokpitu. A to vše je servírováno ve svižném balení plném zpomalovaček, zběsilých střihů a celkově dravým tempem, díky němuž vás hned na počátku tato série totálně pohltí a vy ji budete chtít dát co nejrychleji celou.

 

Někoho by pak možná mohlo zprvu zklamat, že jsou z pohledu do zákulisí vynechány dva nejlepší týmy, Ferrari a Mercedes. Jenže to není vůbec na škodu a později zjistíte, že to byl nejspíš účel. Zaměření na stáj Red Bullu a zbytek startovního pole totiž dává jasně vyniknout i soupeření a příběhům, o nichž neměla řada sportovních diváků možná doteď ani tušení. A řada těchto rovin a příběhů je možná ještě napínavější a důležitější než přetahování o první místa. Ostatně není náhodou, že jen u mála závodů se dozvíme, kdo v nich ve skutečnosti vyhrál. 

I bez Hamiltona, Vettela a spol. tu pak sledovaných jezdců je opravdu požehnaně. A už jen za to, že se autorům povedlo ukecat ke spolupráci a sledování takové množství lidí (včetně šéfů jednotlivých týmů apod.). si zaslouží velké uznání. Kromě zmiňovaných rudých býků tu tedy máme např. sympaticky se snažící americký tým Haas, McLaren toužící se dostat se zpátky na vrchol, houževnatý Renault či zoufalý Williams. Jednotlivé ucelené příběhy pak mnohdy nabízejí v tomto návykovém hávu tak obrovské množství napětí, emocí a pro nepolíbené diváky i twistů, že musí tvůrcům závidět i scenáristé nejednoho seriálu. Nabušenější pohled do zákulisí s většinou významných hráčů ze všech postů tu zkrátka dlouho nebyl.

 

Drive to Survive se zkrátka povedlo v podstatě ve všech ohledech. Funguje jako dějem natřískaný “seriál“ plný emocí a nečekaných situací, jako dokonalá rekapitulace loňské sezóny i jako lahodné lákadlo na tu aktuální. Dokument pak dělá celé soutěži doslova medvědí službu a prodává ji mnohdy ještě svižněji a zábavněji, než jaká ve skutečnosti je. Je jen škoda, že tvůrci si většinu silných příběhů (Ricciardo, Grosjean, Force India) vystříleli už v první polovině a k závěru už “zápletky“ jezdců nejsou tak pohlcující. A v některých případech je zase vidět, že střihačské nůžky až příliš okatě nadržují jedné ze stran (např. v souboji Peréz vs Ocon). To jsou však ve výsledku jen malé mušky, jež vás v tomto motoristickém překvapení čekají. Drive to Survive možná nebude pro běžné diváka nijak zásadním dílem, pro fanoušky motorsportu se ovšem jedná o povinnost, kterou zhltnete, ani nebudete vědět jak. Kdyby se tvůrci vraceli do paddocku F1 každý rok, vůbec by mi to nevadilo.