F1: Touha po vítězství: 6. řada
13:30 | 21.03.2024 |
Když se v březnu 2019 na Netflixu poprvé objevila dokumentární série Formula 1: Drive to Survive (česky F1: Touha po vítězství), věnoval tomu pozornost jen málokdo. Následující měsíce (a roky) ale ukázaly, že to možná byla chyba. Série totiž získala po celém světě miliony diváků a dokázala k Formuli 1 přitáhnout nové fanoušky – a to i v USA, kde léta zůstávala ve stínu jiných sportů. Nepřekvapí proto, že streamovací platforma letos přišla s již šestým pokračováním…
Že byla loňská sezóna Formule 1 výhradně o dominanci Maxe Verstappena? Chyba lávky. Šestadvacetiletý Nizozemec sice vyhrál devatenáct závodů, přičemž vytvořil rekordní šňůru deseti vítězství v řadě, zatím poslední řada oblíbené dokumentární závodní série Netflixu Formula 1: Drive to Survive však jeho spanilou jízdu za třetím mistrovským titulem opomíjí a pozornost soustředí na jiné události, které zahýbaly paddockem Formule 1 v uplynulém roce.
Při svém šestém návratu se tak Formula 1: Drive to Survive věnuje například napjatému vztahu Pierra Gaslyho a Estebana Ocona, prvnímu roku Frédérica Vasseura v Maranellu, překvapivému konci týmového šéfa Alpine Otmara Szafnauera v polovině sezóny, koketování Lewise Hamiltona s myšlenkou na přestup do Ferrari či návratu usměvavého Daniela Ricciarda do startovního pole.
Do značné míry se jedná o logický krok. Verstappen totiž nikdy nepatřil mezi fanoušky dokumentární série Netflixu a v minulosti ji opakovaně veřejně kritizoval. Jeho naprostá absence však v některých momentech bije do očí až příliš. Zvlášť pokud si divák uvědomí, že již zmiňovaný Ricciardo dostal více prostoru hned ve dvou z deseti epizod, aniž by bylo na první pohled jasné, čím si to zasloužil. Jisté vysvětlení však možná nabízí poznámka, kterou na adresu Australana v žertu prohodí jeden z jezdců: „Myslím, že z jeho návratu měli největší radost lidé od Netflixu.“
Jestliže tvůrci nedávají prostor nejlepšímu jezdci uplynulého roku, neznamená to ještě, že se nevěnují představitelům mistrovské stáje. Jednou z nejvýraznějších tváří nové řady se tak stává šéf Red Bullu Christian Horner. Ačkoli se v době natáčení jednalo o pochopitelnou volbu, časem nabyla jisté „pikantnosti“. Horner byl totiž nedávno nařčen ze sexuálního obtěžování a jeho setrvání v čele týmu se aktuálně stalo nejdiskutovanějším tématem v paddocku Formule 1.
Jinak než Netflix původně zamýšlel, ostatně vyznívá i epizoda věnována Hamiltonovým úvahám o odchodu z Mercedesu. Je přitom s podivem, že se v ní (alespoň formou titulků) neobjeví informace o jeho pozdějším podpisu smlouvy s konkurenčním Ferrari.
Šestá řada Formula 1: Drive to Survive zkrátka není bezchybným produktem. Vyčítat se ji dá i honba za (mnohdy uměle budovaným) dramatem či opakování stále stejných zápletek v drobných obměnách, což je však dáno samou podstatou Formule 1. Přehlédnout nelze ani proměnlivou kvalitu jednotlivých epizod, tvůrcům se ale stále daří nabízet i opravdu silné momenty. I tentokrát se tak jedná o nadstandardní podívanou, a to nejen pro fanoušky Formule 1. Naopak se domnívám, že více si ji užijí ti, kdo o královské disciplíně motosportu příliš nevědí.
Nabízí se ovšem otázka, zda se závodní série po šesti letech přeci jen nevyčerpala. Netflix si to zřejmě nemyslí a v současnosti natáčí materiál pro sedmé pokračování. Bude tak zajímavé sledovat, nakolik – a zda vůbec – se na sledovanosti podepíše odchod patrně největší hvězdy Formula 1: Drive to Survive Guenthera Steinera. Oblíbený stájový boss totiž pro rok 2024 neprodloužil smlouvu s týmem Haas a letos tak není součástí paddocku Formule 1.
---
Autorka: Tereza Polaczyková
Foto: Netflix
Verdikt
Rendy97
Šesté řadě dokumentárního seriálu o Formulích 1 škodí místy až příliš okaté přehlížení šampiona Verstappena, i tak ale přináší nadstandardní podívanou se silnými momenty.
Vaše hodnocení
F1: Touha po vítězství: 3. řada
15:00 | 27.03.2021 |
Když se před dvěma lety objevil na Netflixu zprvu nenápadný dokument Formula 1: Drive to Survive, nevěnovali mu někteří škarohlídi, kteří považují královnu motorsportu za nudnou podívanou, zprvu žádnou pozornost. A to byla chyba. Z dokumentární sondy na předešlý ročník formule 1 se totiž vyklubala strhující jízda, jež ukazovala zákulisí tohoto sportu tak našlapaným a svižným způsobem, jaký čekal jen málokdo. Rivality mezi týmy, jednotlivými jezdci či boj s psychikou jednotlivých závodníků… to vše navíc v tom nejlepším řemeslném podání, jež divákovi nedalo vydechnout. Ze sportovního dokumentu se tak stala ta nejlepší reklama na F1, kterou si tamní hlavouni mohli přát a evidentně i slušný hit, jenž se tento rok vrátil (samozřejmě opět před začátkem nové závodní sezóny) už do třetice. A šťáva tvůrcům ani tentokrát nedochází.
Svým způsobem je to pak trochu i malý zázrak, jelikož seriál vlastně jede logicky potřetí „to samé“, sází na podobné trumfy a snadno by mohl nastoupit syndrom přílišné repetitivnosti. Ostatně, kvůli prakticky nulovým změnám jsem loni malinko zapomněl na recenzi druhé řady. Jenže zde se prostě autorům sázka na ty samé karty vyplácí a jsou si vlastně po řemeslné stránce čím dál jistější v kramflecích. A do velké míry za to mohou vděčit právě loňskému ročníku, který byl na výživné události opravdu plodný a nevytěžit je, by bylo na seriálovou černou vlajku. Počáteční situace okolo koronaviru, Grosjeanova děsivá nehoda, příběhy Péreze či Gaslyho… ve všech těchto linkách se jede na maximum a tvůrci je dokážou vyždímat až na dřeň. Fanoušek se bude tetelit blahem, příležitostný divák pak bude několikrát čumět, jaká dramata a překvapení dokáže tento pro někoho nudný sport vykouzlit.
Jednotlivé příběhy a zápletky jsou zde tedy i tentokrát natočeny prakticky klasickou seriálovou formou, v níž se v každé epizodě podíváme do jiné stáje. Tvůrci si dokážou se „scénářem ze života“ patřičně hrát, šikovně dávkovat informace, pracovat s dějovými oblouky i ke konci vzrůstajícím napětím. Za pomoci parádních záběrů i vymazlené práce se střihem a hudbou, jež vám napumpuje adrenalin do žil, nám pak servírují mnohdy propracovanější a příběhově nabušenější díly než kdejaký hraný seriál. Na projektu je pak znát, že netflixovský štáb už se přeci jen pohybuje v paddocku pár let a tamní hráči se už na kamery a rozhovory naučili přeci jen reagovat. Jednotlivé týmy či jezdci už se snaží brát dokument jako své promo a logicky tak již neříkají na kamery všechno. Jenže i přesto, že první sezóna byla tedy z pohledu některých tváří značně otevřenější, neubírá tento faktor počinu prakticky nic na jeho lesku. V jistých linkách či konfliktech by se dalo jít samozřejmě více do hloubky, autoři ovšem i přesto dostanou od všech aktérů v podstatě co potřebují a umí z toho vytřískat v mnohých případech opravdu silné a emotivní situace.
Ano, i tentokrát se objeví pár slabších epizod a malinko mě zamrzelo ignorování odchodu legendární rodiny Williamsových či první velké šance George Russella, což jsou příběhy, jež by ještě jeden díl navrch určitě snesly. Anebo se daly vystřídat za Hamiltonovu tečku a povinné lákání na novou sezónu. Nemohl jsem se navíc úplně zbavit pocitu, že tentokrát se toho ze zákulisních informací nedozvídám tolik nového a nečekaného, jako v předchozích letech. To však může být způsobeno také tím, že jsem celkově sledoval loňské závodní víkendy podstatně více.
I přesto si však třetí řada F1: Touha po vítězství stále drží své zatraceně nadstandardní kvality a je tou nejlepší reklamou motorsportu, jakou si tamní vedení může přát. Stejně jako pro jezdce samotné závodění, i dokument je neuvěřitelně návykovou a nezastavující jízdou, kterou si chce člověk vpálit co nejrychleji, a hned poté už maximálně natěšený hledá, kde si může tento víkend start nové formulové sezóny pustit. Špičková práce, která tu s námi doufejme ještě pár let bude.
Verdikt
Spooner
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 8/10
Ragnarok
- 8/10
slord
F1: Touha po vítězství: 1. řada
12:00 | 10.04.2019 |
Asi jste už zaregistrovali, že na TVZone dokumentárním sériím zrovna dvakrát neholdujeme. Tentokrát ale musím udělat výjimku. K Formuli 1 mám totiž pomalu až srdcový vztah. Závody nejrychlejších vozů světa jsem sledoval už od dětství a hájil jsem je léta před řadou škarohlídů i ve chvílích, kdy se o formuli mluvilo jako o nudě bez předjíždění. Jenže i já jsem nakonec před cca 3 lety na královnu motosportu kvůli nedostatku času a únavné nadvládě Mercedesu malinko zanevřel a koukal na ni jen zřídka. Jenže po zhlédnutí nové netfixovské série Formula 1: Drive to Survive jsem na právě startující závodní ročník natěšený jako už dlouho ne.
Dokument totiž dělá Formuli tu nejlepší reklamu, jakou si umíte představit. Desetidílná rekapitulace uplynulé sezóny nám totiž nabízí prakticky všechny oblasti a témata, které tento motorsport nabízí. Máme zde osobní linie jednotlivých jezdců, typické rivality mezi konkurenty i týmovými hráči, ale také politikaření mezi týmy, fyzickou přípravu či téma bouraček. A samozřejmě nemůže chybět ani opojení z rychlosti a všechny důvody, kvůli nimž sedají nejrychlejší závodníci světa pravidelně do kokpitu. A to vše je servírováno ve svižném balení plném zpomalovaček, zběsilých střihů a celkově dravým tempem, díky němuž vás hned na počátku tato série totálně pohltí a vy ji budete chtít dát co nejrychleji celou.
Někoho by pak možná mohlo zprvu zklamat, že jsou z pohledu do zákulisí vynechány dva nejlepší týmy, Ferrari a Mercedes. Jenže to není vůbec na škodu a později zjistíte, že to byl nejspíš účel. Zaměření na stáj Red Bullu a zbytek startovního pole totiž dává jasně vyniknout i soupeření a příběhům, o nichž neměla řada sportovních diváků možná doteď ani tušení. A řada těchto rovin a příběhů je možná ještě napínavější a důležitější než přetahování o první místa. Ostatně není náhodou, že jen u mála závodů se dozvíme, kdo v nich ve skutečnosti vyhrál.
I bez Hamiltona, Vettela a spol. tu pak sledovaných jezdců je opravdu požehnaně. A už jen za to, že se autorům povedlo ukecat ke spolupráci a sledování takové množství lidí (včetně šéfů jednotlivých týmů apod.). si zaslouží velké uznání. Kromě zmiňovaných rudých býků tu tedy máme např. sympaticky se snažící americký tým Haas, McLaren toužící se dostat se zpátky na vrchol, houževnatý Renault či zoufalý Williams. Jednotlivé ucelené příběhy pak mnohdy nabízejí v tomto návykovém hávu tak obrovské množství napětí, emocí a pro nepolíbené diváky i twistů, že musí tvůrcům závidět i scenáristé nejednoho seriálu. Nabušenější pohled do zákulisí s většinou významných hráčů ze všech postů tu zkrátka dlouho nebyl.
Drive to Survive se zkrátka povedlo v podstatě ve všech ohledech. Funguje jako dějem natřískaný “seriál“ plný emocí a nečekaných situací, jako dokonalá rekapitulace loňské sezóny i jako lahodné lákadlo na tu aktuální. Dokument pak dělá celé soutěži ten nejlepší marketing a prodává ji mnohdy ještě svižněji a zábavněji, než jaká ve skutečnosti je. Je jen škoda, že tvůrci si většinu silných příběhů (Ricciardo, Grosjean, Force India) vystříleli už v první polovině a k závěru už “zápletky“ jezdců nejsou tak pohlcující. A v některých případech je zase vidět, že střihačské nůžky až příliš okatě nadržují jedné ze stran (např. v souboji Peréz vs Ocon). To jsou však ve výsledku jen malé mušky, jež vás v tomto motoristickém překvapení čekají. Drive to Survive možná nebude pro běžné diváka nijak zásadním dílem, pro fanoušky motorsportu se ovšem jedná o povinnost, kterou zhltnete, ani nebudete vědět jak. Kdyby se tvůrci vraceli do paddocku F1 každý rok, vůbec by mi to nevadilo.
Verdikt
Spooner
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 8/10
Ragnarok
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry