Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Gilmorova děvčata | Gilmore Girls | 2000-?
csfd  imdb
hrají: Lauren Graham, Alexis Bledel, Scott Patterson, Jared Padalecki, Milo Ventimiglia

Gilmorova děvčata: Minisérie


ikona
Spooner
Jak se nakonec povedl návrat legendární ukecané rodinky? Nezůstaly fanouškům jen oči pro pláč? 

Tak už to máme za sebou. Devět dlouhých let fanoušci oblíbených Gilmorek bombardovali původní Palladinovic tvůrce s přáním, aby po odfláknuté sedmé sérii dopřáli svým postavám konečně ten konec, který jim původně zamýšleli a tajně doufali, že se do Stars Hollow ještě jednou podíváme. No a po téměř dekádě máme tento návrat během krátké čtyřdílné minisérie od Netflixu za sebou. Jenže do dokonalého fanouškovského snu mají nová Gilmorova děvčata dle mnohých internetových reakcí daleko a zejména samotný závěr pak vyvolává u diváků mnohem bouřlivější emoce, než se za ta léta čekalo. Je snad comeback ukecané rodinné dvojky nakonec zklamáním a revivalem, jenž neměl nikdy vzniknout, nebo se skalní příznivci zase jednou čertí až příliš?

Hlavním poznávacím znakem tohoto seriálového návratu je totiž fakt, že nám scenáristé servírují trošku něco jiného, než fandové čekali. Pokud jsem tedy o úvodní epizodě psal, že je především nostalgickým fanservisem, zbylé epizody na fanouškovská očekávání vlastně vcelku sympaticky kašlou. Očekávali jste další smršť feel-good atmosféry, nekonečné pohodové dialogy mezi matkou a dcerou či příběh, v němž si Rory konečně vybere mezi Loganem, Jessem a Deanem? Tak to asi budete malinko zklamaní. Hlavní charaktery totiž řeší většinu času své vlastní osobní krize a konflikty, atmosféra už není často tak pohodová a Rory tu řeší zcela jiné věci, než jaké si u ní mnozí vysnili. Nesmíme totiž zapomenout na fakt, že nám oblíbené postavy od minula přeci jen zestárly, dospěly a vztah ústřední dvojice i jejich debaty se tak od minula přeci jen trochu změnil. I když na jejich klasické dialogy či jiné propriety seriálu stejně dojde. Já osobně jsem za tento malinko odlišný přístup, kdy se místy spoléhá spíše na drama, než humor, docela rád. Jenže to by to muselo vycházet přesně podle tvůrčích představ. A to nevychází

Musíme si totiž přiznat, že druhá a třetí epizoda se i přes svůj sympatický přístup bohužel dosti vlečou a mohou za to především dvě věci. Tou první je fakt, že devadesátiminutová stopáž opravdu nebyl příliš dobrý nápad. Ruku na srdce, děj je na tuto délku vlastně až příliš řídký, mnohé scény jsou šíleně natahované a slouží spíše ke scenáristické onanii (viz. muzikálová část). Mnoho sekvencí je tu tak naprosto zbytečných a myslím, že by ani mně nedalo problém přijít do střižny a bez problémů osekat epizody do stravitelnější padesátiminutové stopáže. Těch momentů, kdy si postavy jen tak bezúčelně povídají, je tu bohužel až moc.

Druhou nepříjemnou pravdou je fakt, že Daniel Palladino možná je skvělým scenáristou, pro něhož je stejně jako pro jeho drahou polovičku tento projekt srdeční záležitostí, jako režisér ovšem upřímně za moc nestojí. Druh ý a třetí díl pod jeho vedením nemají svižné tempo, atmosféru a chybí jim ten správný tah na branku. Obě epizody tak působí roztříštěně a vy z nich budete mít i přes řadu skvělých scén spíše rozporuplné pocity. Ty navíc umocňuje závěrečné rozloučení, jež si vzala do parády právě jeho šikovnější manželka.

Poslední epizoda je totiž tím správným mixem nostalgie, splněného fanouškovského přání, ale zároveň i sympaticky zdviženým prostředníčkem všem, co už si dopředu vysnili svůj vlastní dokonalý konec. Ano, mluvím především o oněch posledních čtyřech slovech seriálu, jimiž chtěli tvůrci seriál původně ukončit už před lety, a která nyní na internetu vzbuzují přehnaně naštvané reakce. Ne, závěr vážně není žádným cliffhangerem či otevřeným koncem, jak se mnozí mylně domnívají. Je ale naprosto perfektním uzavřením kruhu, jenž dává dokonalý smysl a nepotřebuje další přídavek. Frustrace některých příznivců o tom, že vyžadují odpovědi a svůj pohádkový konec, je tak upřímně malinko směšná. Zejména, když je zbytek dílu skvělým dárkem fanouškům, u něhož budete potřebovat plný balíček kapesníčků. A po posledních vteřinách vám z něho moc nezbude.

Vymodlený návrat Gilmorek tak možná obsahuje více chybiček a zbytečných scén, než bychom čekali. Zamrzí například i málo příběhových linek pro vedlejší charaktery, jež zde dostávají až po hříchu málo prostoru a děj se tak prakticky točí pouze okolo Lorelai, Rory, Lukea a Emily (občas se připojí ještě Michel a Logan). Ostatní se tu pak objevují evidentně podle toho, jak měli zrovna čas v diáři. Což u takového Jesse či Paris, která po úvodních epizodách nelogicky zmizí ze scény, hodně zamrzí.

Jenže i přes tyto mušky jsem si další příchod do Stars Hollow hodně užil. Tamní trhlé postavičky stále baví, ukecané dialogy většinou fungují, stejně jako vážnější momenty servírované vkusně zejména v podání výborně Kelly Bishop. Stará známá atmosféra a skvělý závěr pak dokážou částečně zachránit i onu přílišnou roztahanost i to, že tvůrčí dvojice někdy nezná míru a nabízí nám i zbytečné sekvence. Také fakt, že se scenáristé nesnaží jen lacině podbízet fanouškům, mě velice potěšil. Gilmorovic děvčata se tak možná nevrátila v té nejlepší formě, jako důstojné zakončení seriálu ovšem stále fungují velice obstojně a závěr i přes remcání diváků nemohl být dojemnější. Sedmička je tak tentokrát malinko subjektivnější a fanouškovská, než bývá zvykem. Vtomto případě mi to však budete muset nějak prominout. Lorelai a její banda totiž ukázaly, jak moc nám v bedně chyběly. Teď už ale radši nechme tuto seriálovou klasiku přeci jen navždy spát.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (2)

Verdikt

avatar7/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Luci.Bart.

Gilmorova děvčata: Úvod minisérie


ikona
Spooner
Gilmorova děvčata jsou zpátky! Je jejich návrat od Netflixu opravdu splněným fanouškovským snem? 
Tentokrát to bude osobní. Hodně osobní. Upřímně, na televizním poli existuje opravdu málo seriálů, které by mi přirostly k srdci tolik, jako právě Gilmorova děvčata. Seriál, jenž jsem sledoval s nadšením vždy v čase oběda, když jsem přišel otrávený ze školy, a ještě dávno před tím, než jsem stal televizním fanatikem. Seriál, v němž můžu některé excelentně napsané slovní výměny a humorné situace sledovat neustále dokola. A dokážu v něm nadšeně hltat i spíše směšně potyčky mezi Jessem a Deanem. Co na plat, i přes množství chybiček je to prostě srdcovka a dokonalý feel-good kousek, jenž v aktuální televizní nabídce bolestivě chybí. Nyní jsou ovšem Gilmorky na skok opět zpátky, abychom se konečně dočkali důstojného závěru, jenž byl původní tvůrčí dvojici, Amy Sherman-Palladino a Danielu Palladinovi, i fanouškům kvůli jejich vyhazovu ze zmršené závěrečné řady odepřen. Je napjatě očekávaný návrat v podobě minisérie z produkce Netflixu opravdu tím splněným fanouškovským snem, nebo je na čase sundat si růžové brýle?

 

První epizoda minisérie, z níž každá se bude odehrávat v jednom ročním období, nás zavede do zasněženého Stars Hollow. Rory se po dlouhé době konečně vrací do rodného městečka, aby strávila nějaký čas se svou povedenou maminkou. A zároveň si k ní a svým přátelům nastěhovala všechny své věci. Její prestižní práce i byt v New Yorku totiž vzaly za své, ona je tak trochu bez trvalého bydliště a takřka po celém světě shání novou práci. Ani ukecaná Lorelai pak na tom není nejlépe. Její vztah s Lukem možná až příliš zpohodlněl, tak trochu přemýšlí o dalším dítěti a do toho musí řešit napjaté vztahy s Emily. Ta se nemůže vzpamatovat ze smrti životní lásky Richarda, při jehož pohřbu se matka s dcerou zase jednou pořádně rozhádaly. Dokážou k sobě zase najít cestu?

 

A ono to (ne)překvapivě i po téměř dekádě od posledního dílu stále parádně funguje. Ve Stars Hollow totiž jakoby se za uplynulá léta vůbec nic nezměnilo a v nové minisérii nalezneme všechny propriety, které jsme na Gilmorkách vždy milovali. Máme tu všechny známé lokace slavného městečka, tunu odkazů, povědomou melodii, staří známí se objevují snad v každé druhé scéně a dokonce se vrátil i zpívající pouliční muzikant! A samozřejmě nesmíme zapomenout i na speciální schopnosti ústřední dvojice říct tisíc slov za minutu, pít kávu v každou denní i noční dobu či sníst naprosto vše a stejnak si pořád zachovat perfektní linii (i když to už platí jenom v případě Rory).

Je tady zkrátka všechno a naštěstí to stále skvěle funguje. Tvůrci totiž naštěstí nespoléhají jen na nostalgii a to, že nám předkládají známé postavy, ale servírují nám to v jejich tradičním a svižném stylu. První minuty sice působí malinko křečovitě a chvilku trvá, než se herci i scénář sladí do jejich původní formy. Poté už nám ovšem nabízí jeden ukecaný dialog za druhým, výtečnou pohodovou atmosféru a slušné množství nezaměnitelných zábavných scén, které fungují mnohdy prakticky stejně jako za starých časů. Každá sekunda s Kirkem by se dala téměř tesat, a jakmile dojde k dalšímu z řady konfliktů mezi Lukem a Taylorem, musí mít fanoušek úsměv od ucha k uchu. Tvůrcům se navíc daří zábavné momenty správně prokládat emotivnějšími a vážnějšími pasážemi, jež díky sehraným hercům také skvěle fungují. Rozloučení se zesnulým Edwardem Herrmannem tak snad ani nemohlo být dojemnější. Prostě ten správný scenáristický mix, díky němuž si vzpomenete i na ty nejlepší řady legendárního seriálu.

 

Jenže i já musím malinko ubrat z fanouškovského nadšení a přiznat, že úplně bez chybiček zimní příspěvek Gilmorových děvčat rozhodně není. Tvůrčí dvojice zde zkrátka stále spíše spoléhá na nostalgii i na opětovné shledání s oblíbenými charaktery a příběh jde v úvodní epizodě tak trochu stranou. Na scénu tak postupně přichází většina známých postaviček, jež vyfasuje nějakou tu vděčnou scénku, a příběhové linie či vztahy mezi charaktery se začnou řešit až někdy v polovině epizody. Hlavní dějové zápletky se pak načrtávají velmi pozvolna a linka okolo potenciálního potomka se naopak možná vyřeší až příliš rychle. Také si nejsem jistý, zda si tvůrci s devadesáti minutovou stopáží neukrojili až příliš velké sousto. Když by se totiž některé scény zkrátily či úplně zapomněly ve střižně, celku by to upřímně příliš neublížilo.

 

Jenže co si budeme nalhávat, i přes tyto vady na kráse zavládá u příznivců Lorelai s Rory hodně velká spokojenost. Samozřejmě se jedná v úvodu o jeden velký fan-servis, jako samostatný film to příliš nefunguje a seriálem nepolíbení diváci se logicky chytat nebudou. Na druhou stranu, očekávat od začátku očekávaného návratu něco jiného, je asi stejně tak stupidní a bláhové jako jít v létě lyžovat. Humorné situace fungují na jedničku, oblíbené postavičky jsou nám neustále velmi blízko a scenáristické dvojici to šlape skoro stejně jako v nejlepších časech seriálu. Jestli z toho nakonec vyleze i ono toužebně očekávané zakončení Gilmorovských trampot, to si řekneme za pár dní. Počáteční zimní výkop však pro skalní fandy nemohl dopadnout lépe.

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Gilmorova děvčata: Recenze


ikona
imf
 

Takže se dostáváme k tomu, proč vlastně imf na takový seriál kouká. Prvním a největším důvodem je to, že dokáže člověka nabít dobrou náladou. Mohl bych vypíchnout, že městečko vypadá jako z béčkového westernu (ve skutečnosti se natáčí na place, uprostřed ateliérů Warner Bros., který byl postaven pro jeden western ze 40. let :) a postavy se neustále snaží být na hraně vážných úvah a ironických poznámek (hlavně Lorelai), případně se chovají jako příliš chytré školačky (hlavně Rory). Ale v tom je vlastně celé to kouzlo. Seriál tyhle klišé ohýbá podle vlastní potřeby a číní tak s neodolatelnou elegancí, kterou mu propůjčily hlavní představitelky. Lauren Graham sice mluví jako rotační kulomet a písklavý hlásek Alexis Bledel někomu může znít jako skřípaní nehtů na čerstvě smazané školní tabuli, ale všechno to zapadá do poetiky filmu. Když pak sedíte s postavami u Lukea v baru a vzduchem létají hlášky, burgery a všudypřítomné kafe, máte takový ten falešný sentimentální pocit, že ty postavy znáte a sedíte u vedlejšího stolu. Málokteré seriál umí tohle spojení opravdu navodit a pouhá hrst si ho udrží po šest sezón. Tady se to, myslím, povedlo a proto si Gilmorova děvčata zaslouží pochvalu a doporučení. Možná nejsou tak nápadná jako "nejúspěšnější" a "nejsledovanější" seriály v USA (viz nové bombastické kampaně Primy a Novy, nebezpečně připomínající debakl s Jackem Bauerem), ale jejich přítulnost jim nikdo nesebere.

Verdikt

avatar6/10

imf


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Arthur

  • avatar10/10

    pytlik

  • avatar9/10

    Huntelaar

  • avatar8/10

    flawi.f

  • avatar7/10

    Ravenous

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace