Jeho temné esence

His Dark Materials

Plakát k seriálu Jeho temné esence

Jeho temné esence /2019-?

Tvůrce: Jack Thorne

Režie: Tom Hooper, Jamie Childs

Hrají: Dafne Keen, Ruth Wilson, James McAvoy, Lin-Manuel Miranda, James Cosmo

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (3)

1. řada

Úspěch, nebo další zklamání?


Sdílet:

Seriálová adaptace Jeho temných esencích to neměla u diváků zrovna jednoduché. Na obrazovkách BBC se sice pilot vyšvihl téměř rekordní sledovaností, podobně ohromující byl ovšem i sešup ratingů v následujících týdnech. I když se sledovanost později ustálila, novinka i tak přišla o solidní počet diváků. A vlastně se tomu ani příliš nedivím. Nové zpracování oceňované trilogie od Philipa Pullmana totiž není zrovna lehkým projektem na zhodnocení a dá se rozdělit na dva rozdílné pohledy, na pohled fanouška knih, a naopak na neznalého diváka. I když jsem pak osobně s výsledkem velmi spokojený, vlastně tak trochu rozumím oběma táborům.

 

Nejdříve si však probereme ten spokojenější pohled. Čtenář musí být z této adaptace příběhu Lyry, jejího alethiometru, Prachu a spol. prakticky nadšený. Zatímco polozapomenutý filmový Zlatý kompas byl spíše dětskou fantasy připomínající Narnii, televizní nástupce je svou atmosférou knížce mnohem blíž. Ano, taky umí být v jistých pasážích správně pohádková a dětsky rozverná, zároveň se ovšem tvůrci nebojí malinko dospělejšího přístupu a nekompromisnosti, které je postupem času více a více. Jen v otázkách náboženství se zde spíše brousí po povrchu. Scénář pak s materiálem skvěle pracuje a naštěstí se nesoustředí jen na hlavní zápletku okolo Lyry, již si divák pamatuje už ze zmiňovaného filmu. Naopak, dává více prostoru i vedlejším charakterům (Ma Costa, Farder Coram) a díky skvělému využití Lorda Boreala nejen hezky rozšiřuje knižní svět, ale navíc už paralelně rozjíždí děj druhé knihy, Jedinečného nože. A čtenáře musí tyto scenáristické úpravy snad jen potěšit.

 

Po dramaturgické stránce jsou navíc kapitoly Lyřina dobrodružství šikovně rozděleny, děj celou dobu příjemné utíká vpřed a postavy se po malinko ospalejším začátku (ten pravý rozjezd začne bohužel až u třetí epizody) začnou člověku zarývat pod kůži a pořádně ho zajímat. Po řemeslné a výpravné stránce si to pak HBO s BBC vše samozřejmě pohlídali na jedničku. Tvůrci sice kvůli rozpočtu evidentně šetřili na daemonech, což přeci jen dělá tento fantasy svět trochu chudším, po vizuální stránce se ovšem jinak jedná o nádhernou podívanou, které by slušelo i velké plátno. 

Ani po herecké stránce se nešláplo vedle. Autorům se totiž naštěstí podařilo najít skvělou tahounku a představitelku Lyry, Dafne Keen z Logana. Ta dokáže být jak správě dětsky naivní a rozverná, tak správně hrdinská a umanutá. A navíc má vedle sebe vždy skvělé přihrávače v čele se sympaťákem Lin-Manuelem Mirandou či parádně využitý medvěd Iorekem Byrnisonem. Charismatický James McAvoy má pak kvůli předloze minimum prostoru, dokáže ho ale beze zbytku využít. Jen Ruth Wilson zůstává v roli paní Coulter malinko za očekávání a moc se mi do této role nehodí.

 

Jenže pak je tu onen druhý „nečtenářský“ pohled, jenž pro Esence zase tak vítězně nevyznívá. I já totiž musím uznat, že neznalým divákům projekt nejde příliš naproti. Atmosféra je sice správně knižní, ale zároveň však na „zbytek světa“ působí malinko chladně a odtažitě. Seriál navíc nemá zrovna zběsilé tempo. Jenže zatímco čtenář pomalejší přístup spíše pochopí a potěší ho, ostatní se tu kvůli tomu nemají příliš čeho chytnout a po úvodních epizodách fantasy novinku zabalí. První dva díly v tomto ohledu až příliš přešlapují na místě. Je proto škoda, že pořádně se novinka rozjede až zmiňovaným třetím zářezem. Jenže to už je pro mnohé sledující pozdě, a i tak si nejspíš nevybudují k postavám kvůli specifickému tvůrčímu stylu tak silný vztah, jako příznivci knih. A pokud navíc očekávají podobný fantasy nářez jako v případě Hry o trůny či Zaklínače, tak už se jim ze zklamání nedá vůbec pomoci. Jeho temné Esence jdou totiž naprosto jinou cestou a snaží se servírovat trochu jinou fantasy.

 

His Dark Materials jsou tedy kouskem, který své fanoušky rozhodně potěší a napraví jim pachuť po nepovedeném filmovém Zlatém kompasu. S předlohou se zde zachází důstojně, šikovně ji rozšiřuje a po stránce atmosféry to snad ani nemohlo dopadnout lépe. Je jen škoda, že jisté zásadní momenty ze závěru zde nejsou zpracovány trochu emotivněji. I přes moji velkou spokojenost pak musím bohužel uznat, že seriál selhává v tom představit látku neznalcům knižní trilogie a přivést k látce nové publikum. To se zde, obávám se, u většiny lidí spíše nepovedlo. Jenže já jsem v tomhle ohledu stále hlavně fanoušek předlohy, takže u mě i přes tyto viditelné mušky stále převládá velká spokojenost. Ostatní si však z mého hodnocení mohou asi jeden bod klidně ubrat.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (1)

Pilot

Vyjde to Lyře před kamerou napodruhé?


Sdílet:

Asi jste si všimli, že tenhle rok se s fantasy na seriálovém poli trošku roztrhl pytel. Měli jsme tu poslední Hru o trůny, loutkový Temný krystal či nepříliš povedené Carnival Row. A ještě před tím, než na Netflix vtrhne očekávaný Zaklínač, přichází na obrazovky HBO a BBC adaptace další oceňované fantasy. Jeho temné esence od Philipa Pulmana to zkoušely před kamerou už před 12 lety. Zpracování prvního knižního dílu, Zlatého kompasu, ale skončilo propadákem a nezachránila ho ani účast Daniela Craiga s Nicole Kidman. Letos to však oceňovaná látka, kterou mám já osobně velmi rád, zkouší v hrané podobě znovu. A může se opírat nejen o známé obsazení či dvě špičkové stanice, ale také oscarového režiséra Toma Hoopera. Opravdu to bude stačit k tomu, aby se tato trilogie konečně dočkala důstojného zpracování? Zatím to vypadá, že knižní fanoušci by mohli být velice spokojeni.

 

Příběh nás zavede do alternativního světa, jenž vypadá na první pohled jako ten náš, jen je zde pár podstatných rozdílů. Jedná se totiž o svět, v němž je duše člověka rozpůlena do jeho zvířecího společníka, s nímž je jeho život navždy spjatý. A navíc zde už staletí vládne mocné Magisterium. A právě v tomto světě potkáváme malou Lyrou, toho času žijící na Jordánské koleji v Oxfordu, kde tráví čas se svým kamarádem Rogerem a čeká na svého strýce, dobrodruha Lorda Asriela, až ji konečně vezme na cestu na sever. Asriel má ovšem jiné plány. Chce totiž všem dokázat, že tento svět není jediný a ve skutečnosti jich existuje hned několik. Zároveň chce pak zjistit, jakou spojitost s dalšími světy má mystický Prach. Tyto kacířské myšlenky se ale Magisteriu nelíbí a začíná jednat. Situace se začíná přiostřovat a v Británii navíc dochází k záhadným únosům dětí. Na scéně se pak objevuje tajemná Lady Coulter, jež chce vzít Lyru na velkou výpravu. A dívka, které se navíc dostal do rukou tajemný zlatý kompas, má v těchto událostech sehrát zásadní roli.

 

A nutno říct, že si tvůrci dali opravdu záležet na tom, aby čtenáři předloh nebyli naštvaní i napodruhé. Scénář převádí látku do televize prozatím s velkou přesností a zejména citem, jenž je vidět hlavně na práci s atmosférou. Tu se totiž pilotu podařilo vystihnout na jedničku. Zatímco autoři filmového Zlatého kompasu úplně nepochopili ducha předlohy a udělali z filmu až příliš barevnou pohádku s mluvícími zvířátky, pilot zatím šikovně balancuje na oné hranici z knihy mezi pohádkou, která však otvírá i o něco dospělejší témata. A zároveň dává naději, že bude v nadcházejících epizodách správně nekompromisní.

 

Tom Hooper má pak po řemeslné stránce vše naprosto v malíku. Série má parádní vizuál, na výpravě se díky spojení dvou věhlasných stanic evidentně nešetřilo a hudba je v jistých scénách správně monumentální. Nečtenářům možná nebude sedět pomalejší tempo a mohou namítat, že se zde toho vlastně příliš nestalo. Jenže lidé knihou políbení naopak ocení pozvolné budování zápletky a poctivé seznamování se světem a postavami. Zde totiž po většinu času nepůjde o velkou epickou jízdu, ale něco zcela jiného. Skvělou práci s charaktery pak podtrhuje naprosto přesné herecké obsazení. Dafne Keen z Logana je správně sympatická a nejspíš ji nebude dělat problém utáhnout seriál většinu času na svých bedrech. James McAvoy pak i na menším prostoru dokazuje, že má charismatu na rozdávání a krade si všechny své scény naprosto pro sebe. Jen Ruth Wilson z Luthera zatím neměla moc předvést. Její čas však ještě rozhodně přijde.

Jeho temné esence tedy svou fantasy pouť odstartovaly s naprostou řemeslnou jistotou, skvělou atmosférou a zatím přesným uchopením látky. Jen mám coby čtenář obavy o přidané dějové linky a postavy, jež v knížkách nenajdete. Samozřejmě, do seriálu se musí přijít s něčím novým, aby i vedlejší postavy byly pořádně prokresleny. Tato linka ovšem zatím nezaujme tolik, co zbytek. Fantasy novinka se navíc může potýkat se dvěma problémy. 

 

Zatímco čtenáři budou nejspíš spokojeni, nejsem si jistý, jak moc pilot prodal oceňovanou látku zbytku publika, kteří možná od seriálu čekali trochu jinou podívanou. Ty totiž pilot i kvůli pomalejšímu tempu nejspíš tolik nestrhne. Tou druhou vadou na kráse je fakt, že první řada bude zkrátka adaptací Zlatého kompasu, jenž už jste jednou vidět mohli. Série tak aspoň v úvodních epizodách nebude mít moc čím příběhově překvapit, což by mohlo některé diváky také odradit. Úvodu se tak povedlo nalákat hlavně příznivce knih, u těch ostatních to bude nejspíš běh na dlouho trať. Pokud bude ovšem seriál tak skvěle věrný předloze jako doposud, tak to čekání bude stát jistě za to.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2020 Všechna práva vyhrazena.