Asi jste si všimli, že tenhle rok se s fantasy na seriálovém poli trošku roztrhl pytel. Měli jsme tu poslední Hru o trůny, loutkový Temný krystal či nepříliš povedené Carnival Row. A ještě před tím, než na Netflix vtrhne očekávaný Zaklínač, přichází na obrazovky HBO a BBC adaptace další oceňované fantasy. Jeho temné esence od Philipa Pulmana to zkoušely před kamerou už před 12 lety. Zpracování prvního knižního dílu, Zlatého kompasu, ale skončilo propadákem a nezachránila ho ani účast Daniela Craiga s Nicole Kidman. Letos to však oceňovaná látka, kterou mám já osobně velmi rád, zkouší v hrané podobě znovu. A může se opírat nejen o známé obsazení či dvě špičkové stanice, ale také oscarového režiséra Toma Hoopera. Opravdu to bude stačit k tomu, aby se tato trilogie konečně dočkala důstojného zpracování? Zatím to vypadá, že knižní fanoušci by mohli být velice spokojeni.

 

Příběh nás zavede do alternativního světa, jenž vypadá na první pohled jako ten náš, jen je zde pár podstatných rozdílů. Jedná se totiž o svět, v němž je duše člověka rozpůlena do jeho zvířecího společníka, s nímž je jeho život navždy spjatý. A navíc zde už staletí vládne mocné Magisterium. A právě v tomto světě potkáváme malou Lyrou, toho času žijící na Jordánské koleji v Oxfordu, kde tráví čas se svým kamarádem Rogerem a čeká na svého strýce, dobrodruha Lorda Asriela, až ji konečně vezme na cestu na sever. Asriel má ovšem jiné plány. Chce totiž všem dokázat, že tento svět není jediný a ve skutečnosti jich existuje hned několik. Zároveň chce pak zjistit, jakou spojitost s dalšími světy má mystický Prach. Tyto kacířské myšlenky se ale Magisteriu nelíbí a začíná jednat. Situace se začíná přiostřovat a v Británii navíc dochází k záhadným únosům dětí. Na scéně se pak objevuje tajemná Lady Coulter, jež chce vzít Lyru na velkou výpravu. A dívka, které se navíc dostal do rukou tajemný zlatý kompas, má v těchto událostech sehrát zásadní roli.

 

A nutno říct, že si tvůrci dali opravdu záležet na tom, aby čtenáři předloh nebyli naštvaní i napodruhé. Scénář převádí látku do televize prozatím s velkou přesností a zejména citem, jenž je vidět hlavně na práci s atmosférou. Tu se totiž pilotu podařilo vystihnout na jedničku. Zatímco autoři filmového Zlatého kompasu úplně nepochopili ducha předlohy a udělali z filmu až příliš barevnou pohádku s mluvícími zvířátky, pilot zatím šikovně balancuje na oné hranici z knihy mezi pohádkou, která však otvírá i o něco dospělejší témata. A zároveň dává naději, že bude v nadcházejících epizodách správně nekompromisní.

 

Tom Hooper má pak po řemeslné stránce vše naprosto v malíku. Série má parádní vizuál, na výpravě se díky spojení dvou věhlasných stanic evidentně nešetřilo a hudba je v jistých scénách správně monumentální. Nečtenářům možná nebude sedět pomalejší tempo a mohou namítat, že se zde toho vlastně příliš nestalo. Jenže lidé knihou políbení naopak ocení pozvolné budování zápletky a poctivé seznamování se světem a postavami. Zde totiž po většinu času nepůjde o velkou epickou jízdu, ale něco zcela jiného. Skvělou práci s charaktery pak podtrhuje naprosto přesné herecké obsazení. Dafne Keen z Logana je správně sympatická a nejspíš ji nebude dělat problém utáhnout seriál většinu času na svých bedrech. James McAvoy pak i na menším prostoru dokazuje, že má charismatu na rozdávání a krade si všechny své scény naprosto pro sebe. Jen Ruth Wilson z Luthera zatím neměla moc předvést. Její čas však ještě rozhodně přijde.

Jeho temné esence tedy svou fantasy pouť odstartovaly s naprostou řemeslnou jistotou, skvělou atmosférou a zatím přesným uchopením látky. Jen mám coby čtenář obavy o přidané dějové linky a postavy, jež v knížkách nenajdete. Samozřejmě, do seriálu se musí přijít s něčím novým, aby i vedlejší postavy byly pořádně prokresleny. Tato linka ovšem zatím nezaujme tolik, co zbytek. Fantasy novinka se navíc může potýkat se dvěma problémy. 

 

Zatímco čtenáři budou nejspíš spokojeni, nejsem si jistý, jak moc pilot prodal oceňovanou látku zbytku publika, kteří možná od seriálu čekali trochu jinou podívanou. Ty totiž pilot i kvůli pomalejšímu tempu nejspíš tolik nestrhne. Tou druhou vadou na kráse je fakt, že první řada bude zkrátka adaptací Zlatého kompasu, jenž už jste jednou vidět mohli. Série tak aspoň v úvodních epizodách nebude mít moc čím příběhově překvapit, což by mohlo některé diváky také odradit. Úvodu se tak povedlo nalákat hlavně příznivce knih, u těch ostatních to bude nejspíš běh na dlouho trať. Pokud bude ovšem seriál tak skvěle věrný předloze jako doposud, tak to čekání bude stát jistě za to.