Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jeho temné esence | His Dark Materials | 2019-2022
csfd  imdb
tvůrce: Jack Thorne
režie: Tom Hooper, Jamie Childs
hrají: Dafne Keen, Ruth Wilson, James McAvoy, Lin-Manuel Miranda, James Cosmo

Jeho temné esence: 2. řada


ikona
Spooner
Jak se povedla druhá řada oblíbeného fantasy seriálu? 

První řada Jeho temných esencí byla jedním z hezkých příkladů povedená adaptace, jež nejen, že dokázala zachovat atmosféru a ducha předlohy a potěšit tím všechny čtenáře, ale navíc dokázala knižní postavy a svět ještě více rozvinout a výtečně s ním pracovat. A to vše v parádním řemeslném a vizuálním hávu. Pravda, diváky nepolíbené trilogií Philipa Pullmana oslovoval seriál o něco hůře a další fantasy megahit typu Hry o trůny a Zaklínače se tady úplně neurodil. Jenže tato látka si šla i v knihách malinko svou cestou, a tak je dosavadní popularita seriálu zřejmě odpovídající. Jeho temné esence pak v příkladu precizního zpracování knižního hitu pokračují, i když s menšími zaškobrtnutími, i v druhé řadě a HBO společně s BBC dělá čtenářům vážně velkou radost.

Nová série na motivy druhého knižního dílu Jedinečný nůž je přitom v mnoha ohledech jiná než její předchůdce. Lyra, nadaná to dívka s alethiometrem předurčená podle Divoženek k velkým věcem, už tu není jedinou hlavní postavou příběhu. Do popředí se totiž dostává také mladý Will z naší verze Země, jenž urputnou hrdinku hned v úvodu řady potkává a dvojice se musí naučit spolupracovat. Pryč je tak Lyřino cestování od jednoho charakteru ke druhému, při němž se sice skvěle rozdávaly příběhové karty a představoval celý fantasy svět, zároveň však kvůli tomu působila první sezóna malinko epizodicky. 

Tato série je díky partnerství Lyry a Willa a jejich společnému cestování mezi Zemí a světem Cittagaze daleko ucelenější, sevřenější a svým způsobem i komornější. Kromě ústřední dvojice se totiž tentokrát dočká většího prostoru a vlastní zápletky sympaťák Lee Scoresby, Divoženka Serafina Pekkala, nová postava doktorky Mary Malone a samozřejmě dojde také na Mrs. Coulter a lorda Boreala. Jen na lorda Asriela s tváří Jamese McAvoye kvůli řádění koronaviru tentokrát bohužel zapomeňte, jelikož jeho sólovou epizodu nestihli tvůrci natočit. To ovšem většinu času vlastně nevadí. Zaměření na těchto pár postav pak celku právě v oné ucelenosti a komornosti velmi pomáhá a dostáváme se jim díky tomu více pod kůži. 

Scénář se tentokrát ve většině linek více drží knižní předlohy, stále ji ovšem umí v určitých aspektech více rozvinout. A stejně jako loni, i tentokrát platí, že tvůrci budou svou důstojnou prací s knižním materiálem dělat čtenářům radost. Scenáristům se totiž skvěle daří do seriálu zakomponovat nejen sílící pouto mezi hlavní dvojicí a jejich dospívání, ale také čím dál výraznější a důležitější hraní si s náboženskými motivy. Ani v tomto ohledu si naštěstí nenechávají autoři podrazit nohy a zpracovávají zde tyto motivy velice jemně a nenásilně. A to vše samozřejmě stále po té nejlepší řemeslné stránce. 

Žádné velké epické scény sice nečekejte, po trikové a vizuální stránce se však stále jedná o nádhernou podívanou, na níž dvě slavné stanice evidentně nešetřily. Tempo je pořád solidní, dialogy hezky odsýpají a také z hereckého hlediska vše šlape bez problémů. Dafne Keen opět ukazuje svůj talent a mezi ní a Amirem Wilsonem to postupem času skvěle funguje. Představitel Willa se ostatně po malinko nevýrazném výkonu v minulé sezóně hezky otrkal a Lin-Manuel Miranda je tu zase za obřího sympaťáka.

Je proto škoda, že autorům nevydrží forma a trumfy až do samotného konce. Finále sice nabízí několik dojemných momentů, zároveň je na něm ovšem vidět, že se kvůli tehdy počínající pandemii už malinko improvizuje a některé scény nejsou tak dotažené a silné, jak bych si přál. A zmiňovaná epizoda lorda Asriela, jež by jisté věci určitě krásně vysvětlila, tu přeci jen chybí. Snad se jí tedy dočkáme alespoň v závěrečné třetí sérii.

I přes malinko rozpačitý závěr si však Jeho temné esence stále udržují svůj vysoký nadstandard, který se sice tentokrát vydal malinko komornější cestou, ale přesně takový styl Jedinečnému noži sedí. A vzhledem ke stále parádní atmosféře a citlivé práci s předlohou tvůrcům rád prominu i to nedotažené finále. Jsem ovšem už teď zvědav, jak si autoři poradí s opět dosti jinou třetí knihou, Jantarovým kukátkem, které nejen, že pracuje s mnohem epičtějším měřítkem, ale zároveň už pracuje s náboženskými motivy takovým způsobem, že zde mohou i prověření autoři silně vyhořet. Vzhledem k dosavadní práci má však tento tvůrčí tým mou plnou důvěru. Jestli někdo dokáže tuto zrádnou látku důstojně ukončit, tak právě oni.

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Tranda-lina

Jeho temné esence: Úvod 2. řady


ikona
Spooner
Jak se povedl úvod nové řady populární fantasy? 

Když jsme se před rokem dočkali seriálové adaptace uznávané fantasy série Jeho temné esence, byl jsem coby čtenář a fanoušek předloh poměrně hodně spokojen. Seriál od HBO a BBC dokázal velmi věrně zachytit atmosféru knížek Philipa Pullmana, hezky pracoval s postavami, zároveň ještě více rozvíjel zápletky vedlejších postav a to všechno jsme dostali v parádně vypiplaném řemeslném a vizuálním hávu. Reparát po polozapomenutém snímku Zlatý kompas se zkrátka povedl na výbornou a očekávání do dalších řad byla vzhledem k látce značná. Tentokrát nás tedy čeká adaptace druhého knižního dílu, Jedinečného nože, jenž bude klást větší důraz na mladého Willa z naší staré známé Země. A zdá se, že z kvalitativního hlediska zůstane naštěstí všechno při starém.

Lyra zničená ze smrti svého nejlepšího kamaráda se vydává se svým daemonem po stopách otce Asriela do nového světa s názvem Cittagaze. Ten je ovšem prakticky opuštěný a jediný, koho zde hlavní hrdinka potkává, je právě Will, jenž do tajemného světa unikl po událostech z minulé řady. Ústřední dvojice tedy spojí síly a brzy zjistí, že se v tomto světě dějí hodně děsivé věci. A že budou muset spolupracovat, pokud chtějí najít Willowa otce či zjistit více o tajuplném Prachu. V Lyřině světě se mezitím mocné Magisterium snaží vyrovnat s nově vytvořenou branou do dalšího světa a houstnoucím napětím mezi jejich řádem a Divoženkami. Lee Scoresby chce pak pomoci Lyře a vydává se proto najít záhadného Stanislausa Grummana, který by měl mít v držení předmět, jenž by mohl naši hrdinku ochránit.

A dalo by se říci, že stejně jako v případě úvodu minulé série, ani tentokrát tvůrci nikam příliš nespěchají, pomalu rozdávají karty, připomínají předešlé události a budují vztahy a napětí pro věci příští. A to se jim za pomoci stále skvělé atmosféry vlastně i dost daří. Pomáhá jim v tom také fakt, že na rozdíl od knihy si autoři odbyli „origin“ Willa už minule, a nyní už tak mohou hezky navázat budováním vztahu mezi ním a Lyrou a zároveň se věnovat více ostatním liniím a vedlejším charakterům. A právě dějové rozšíření oproti předloze mě coby čtenáře zatím baví nejvíce. Týká se to pak zejména pletichaření v samotném Magisterium a rostoucí konflikt s Divoženkami, což jsou linky, jimž bylo v knihách věnováno málo prostoru. Zde jsou ovšem tyto linie rozpracovány s tím správným citem k předloze a náramně tento fantasy svět rozšiřují.

Právě proto je trochu paradox, že tyto zápletky mě vlastně v úvodu bavily více, než hlavní dobrodružství Lyry s Willem, jež prozatím zase tolik netáhne. Dafne Keen je stále ideální Lyrou a skvělou tahounkou, v tandemu s malinko nevýrazným Amirem Wilsonem jim to však tolik nefunguje. Je mi jasné, že jejich pouto se bude ještě budovat a jsme teprve na začátku jejich cesty, ale dosud to mezi nimi docela skřípe. Celá jejich linie se pak sune dopředu opravdu pomalu, spíše se v ní nahazují nové otázky a divák se právě i kvůli pomalému tempu zde v jistých pasážích přeci jen malinko nudí.

Start Jeho temných esencí je tedy i napodruhé spíše rozvážný a zlí jazykové by mohli tvrdit, že se tu toho moc nestane. Což je na jednu stranu trochu pravda, na tu druhou se tu ale skvěle rozehrávají jednotlivé motivy a zápletky do budoucích týdnů. A to vše stále v naprosto špičkové řemeslné a vizuální formě. Esence vypadají stále opravdu nádherně, každý záběr je tu patřičně vypiplán a líbí se mi také ztvárnění nového světa Cittagaze. Tvůrci tak sice prozatím nešlapou na plyn a s postavami i dějem si hezky hrají, i přes menší mušky jsou ovšem první epizody nové sezóny velkou nadějí, že budou fandové spokojeni i tentokrát.

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Jeho temné esence: 1. řada


ikona
Spooner
Jak se povedla první řada adaptace oceňované fantasy ságy od HBO? 

Seriálová adaptace Jeho temných esencích to neměla u diváků zrovna jednoduché. Na obrazovkách BBC se sice pilot vyšvihl téměř rekordní sledovaností, podobně ohromující byl ovšem i sešup ratingů v následujících týdnech. I když se sledovanost později ustálila, novinka i tak přišla o solidní počet diváků. A vlastně se tomu ani příliš nedivím. Nové zpracování oceňované trilogie od Philipa Pullmana totiž není zrovna lehkým projektem na zhodnocení a dá se rozdělit na dva rozdílné pohledy, na pohled fanouška knih, a naopak na neznalého diváka. I když jsem pak osobně s výsledkem velmi spokojený, vlastně tak trochu rozumím oběma táborům.

 

Nejdříve si však probereme ten spokojenější pohled. Čtenář musí být z této adaptace příběhu Lyry, jejího alethiometru, Prachu a spol. prakticky nadšený. Zatímco polozapomenutý filmový Zlatý kompas byl spíše dětskou fantasy připomínající Narnii, televizní nástupce je svou atmosférou knížce mnohem blíž. Ano, taky umí být v jistých pasážích správně pohádková a dětsky rozverná, zároveň se ovšem tvůrci nebojí malinko dospělejšího přístupu a nekompromisnosti, které je postupem času více a více. Jen v otázkách náboženství se zde spíše brousí po povrchu. Scénář pak s materiálem skvěle pracuje a naštěstí se nesoustředí jen na hlavní zápletku okolo Lyry, již si divák pamatuje už ze zmiňovaného filmu. Naopak, dává více prostoru i vedlejším charakterům (Ma Costa, Farder Coram) a díky skvělému využití Lorda Boreala nejen hezky rozšiřuje knižní svět, ale navíc už paralelně rozjíždí děj druhé knihy, Jedinečného nože. A čtenáře musí tyto scenáristické úpravy snad jen potěšit.

 

Po dramaturgické stránce jsou navíc kapitoly Lyřina dobrodružství šikovně rozděleny, děj celou dobu příjemné utíká vpřed a postavy se po malinko ospalejším začátku (ten pravý rozjezd začne bohužel až u třetí epizody) začnou člověku zarývat pod kůži a pořádně ho zajímat. Po řemeslné a výpravné stránce si to pak HBO s BBC vše samozřejmě pohlídali na jedničku. Tvůrci sice kvůli rozpočtu evidentně šetřili na daemonech, což přeci jen dělá tento fantasy svět trochu chudším, po vizuální stránce se ovšem jinak jedná o nádhernou podívanou, které by slušelo i velké plátno. 

Ani po herecké stránce se nešláplo vedle. Autorům se totiž naštěstí podařilo najít skvělou tahounku a představitelku Lyry, Dafne Keen z Logana. Ta dokáže být jak správě dětsky naivní a rozverná, tak správně hrdinská a umanutá. A navíc má vedle sebe vždy skvělé přihrávače v čele se sympaťákem Lin-Manuelem Mirandou či parádně využitý medvěd Iorekem Byrnisonem. Charismatický James McAvoy má pak kvůli předloze minimum prostoru, dokáže ho ale beze zbytku využít. Jen Ruth Wilson zůstává v roli paní Coulter malinko za očekávání a moc se mi do této role nehodí.

 

Jenže pak je tu onen druhý „nečtenářský“ pohled, jenž pro Esence zase tak vítězně nevyznívá. I já totiž musím uznat, že neznalým divákům projekt nejde příliš naproti. Atmosféra je sice správně knižní, ale zároveň však na „zbytek světa“ působí malinko chladně a odtažitě. Seriál navíc nemá zrovna zběsilé tempo. Jenže zatímco čtenář pomalejší přístup spíše pochopí a potěší ho, ostatní se tu kvůli tomu nemají příliš čeho chytnout a po úvodních epizodách fantasy novinku zabalí. První dva díly v tomto ohledu až příliš přešlapují na místě. Je proto škoda, že pořádně se novinka rozjede až zmiňovaným třetím zářezem. Jenže to už je pro mnohé sledující pozdě, a i tak si nejspíš nevybudují k postavám kvůli specifickému tvůrčímu stylu tak silný vztah, jako příznivci knih. A pokud navíc očekávají podobný fantasy nářez jako v případě Hry o trůny či Zaklínače, tak už se jim ze zklamání nedá vůbec pomoci. Jeho temné Esence jdou totiž naprosto jinou cestou a snaží se servírovat trochu jinou fantasy.

 

His Dark Materials jsou tedy kouskem, který své fanoušky rozhodně potěší a napraví jim pachuť po nepovedeném filmovém Zlatém kompasu. S předlohou se zde zachází důstojně, šikovně ji rozšiřuje a po stránce atmosféry to snad ani nemohlo dopadnout lépe. Je jen škoda, že jisté zásadní momenty ze závěru zde nejsou zpracovány trochu emotivněji. I přes moji velkou spokojenost pak musím bohužel uznat, že seriál selhává v tom představit látku neznalcům knižní trilogie a přivést k látce nové publikum. To se zde, obávám se, u většiny lidí spíše nepovedlo. Jenže já jsem v tomhle ohledu stále hlavně fanoušek předlohy, takže u mě i přes tyto viditelné mušky stále převládá velká spokojenost. Ostatní si však z mého hodnocení mohou asi jeden bod klidně ubrat.

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  hroubek

 • avatar9/10

  Adasin

Jeho temné esence: Pilot


ikona
Spooner
Jak se divákům představilo velkolepé fantasy a reparát Zlatého kompasu? 

Asi jste si všimli, že tenhle rok se s fantasy na seriálovém poli trošku roztrhl pytel. Měli jsme tu poslední Hru o trůny, loutkový Temný krystal či nepříliš povedené Carnival Row. A ještě před tím, než na Netflix vtrhne očekávaný Zaklínač, přichází na obrazovky HBO a BBC adaptace další oceňované fantasy. Jeho temné esence od Philipa Pulmana to zkoušely před kamerou už před 12 lety. Zpracování prvního knižního dílu, Zlatého kompasu, ale skončilo propadákem a nezachránila ho ani účast Daniela Craiga s Nicole Kidman. Letos to však oceňovaná látka, kterou mám já osobně velmi rád, zkouší v hrané podobě znovu. A může se opírat nejen o známé obsazení či dvě špičkové stanice, ale také oscarového režiséra Toma Hoopera. Opravdu to bude stačit k tomu, aby se tato trilogie konečně dočkala důstojného zpracování? Zatím to vypadá, že knižní fanoušci by mohli být velice spokojeni.

 

Příběh nás zavede do alternativního světa, jenž vypadá na první pohled jako ten náš, jen je zde pár podstatných rozdílů. Jedná se totiž o svět, v němž je duše člověka rozpůlena do jeho zvířecího společníka, s nímž je jeho život navždy spjatý. A navíc zde už staletí vládne mocné Magisterium. A právě v tomto světě potkáváme malou Lyrou, toho času žijící na Jordánské koleji v Oxfordu, kde tráví čas se svým kamarádem Rogerem a čeká na svého strýce, dobrodruha Lorda Asriela, až ji konečně vezme na cestu na sever. Asriel má ovšem jiné plány. Chce totiž všem dokázat, že tento svět není jediný a ve skutečnosti jich existuje hned několik. Zároveň chce pak zjistit, jakou spojitost s dalšími světy má mystický Prach. Tyto kacířské myšlenky se ale Magisteriu nelíbí a začíná jednat. Situace se začíná přiostřovat a v Británii navíc dochází k záhadným únosům dětí. Na scéně se pak objevuje tajemná Lady Coulter, jež chce vzít Lyru na velkou výpravu. A dívka, které se navíc dostal do rukou tajemný zlatý kompas, má v těchto událostech sehrát zásadní roli.

 

A nutno říct, že si tvůrci dali opravdu záležet na tom, aby čtenáři předloh nebyli naštvaní i napodruhé. Scénář převádí látku do televize prozatím s velkou přesností a zejména citem, jenž je vidět hlavně na práci s atmosférou. Tu se totiž pilotu podařilo vystihnout na jedničku. Zatímco autoři filmového Zlatého kompasu úplně nepochopili ducha předlohy a udělali z filmu až příliš barevnou pohádku s mluvícími zvířátky, pilot zatím šikovně balancuje na oné hranici z knihy mezi pohádkou, která však otvírá i o něco dospělejší témata. A zároveň dává naději, že bude v nadcházejících epizodách správně nekompromisní.

 

Tom Hooper má pak po řemeslné stránce vše naprosto v malíku. Série má parádní vizuál, na výpravě se díky spojení dvou věhlasných stanic evidentně nešetřilo a hudba je v jistých scénách správně monumentální. Nečtenářům možná nebude sedět pomalejší tempo a mohou namítat, že se zde toho vlastně příliš nestalo. Jenže lidé knihou políbení naopak ocení pozvolné budování zápletky a poctivé seznamování se světem a postavami. Zde totiž po většinu času nepůjde o velkou epickou jízdu, ale něco zcela jiného. Skvělou práci s charaktery pak podtrhuje naprosto přesné herecké obsazení. Dafne Keen z Logana je správně sympatická a nejspíš ji nebude dělat problém utáhnout seriál většinu času na svých bedrech. James McAvoy pak i na menším prostoru dokazuje, že má charismatu na rozdávání a krade si všechny své scény naprosto pro sebe. Jen Ruth Wilson z Luthera zatím neměla moc předvést. Její čas však ještě rozhodně přijde.

Jeho temné esence tedy svou fantasy pouť odstartovaly s naprostou řemeslnou jistotou, skvělou atmosférou a zatím přesným uchopením látky. Jen mám coby čtenář obavy o přidané dějové linky a postavy, jež v knížkách nenajdete. Samozřejmě, do seriálu se musí přijít s něčím novým, aby i vedlejší postavy byly pořádně prokresleny. Tato linka ovšem zatím nezaujme tolik, co zbytek. Fantasy novinka se navíc může potýkat se dvěma problémy. 

 

Zatímco čtenáři budou nejspíš spokojeni, nejsem si jistý, jak moc pilot prodal oceňovanou látku zbytku publika, kteří možná od seriálu čekali trochu jinou podívanou. Ty totiž pilot i kvůli pomalejšímu tempu nejspíš tolik nestrhne. Tou druhou vadou na kráse je fakt, že první řada bude zkrátka adaptací Zlatého kompasu, jenž už jste jednou vidět mohli. Série tak aspoň v úvodních epizodách nebude mít moc čím příběhově překvapit, což by mohlo některé diváky také odradit. Úvodu se tak povedlo nalákat hlavně příznivce knih, u těch ostatních to bude nejspíš běh na dlouho trať. Pokud bude ovšem seriál tak skvěle věrný předloze jako doposud, tak to čekání bude stát jistě za to.

Verdikt

avatar8/10

Spooner

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace