Jessica Jones

Jessica Jones

Plakát k seriálu Jessica Jones

Jessica Jones /2015

Tvůrce: Melissa Rosenberg

Režie:

Hrají: Krysten Ritter, David Tennant, Carrie-Anne Moss, Mike Colter, Rachael Taylor

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (25)

1. sezóna

Komplexy. Všude samé komplexy.


Sdílet:

Vzpomínáte na nového Daredevila? Jak by taky ne. Ikonicky ztvárněný záporák, výborné vedlejší postavy, skvělá znělka, odsýpající děj, parádní vizuál a hlavní hrdina, který nejprve prošel určitým vývojem a teprve potom nasadil masku a zachránil Hell's Kitchen. Jo, Daredevil byl super a už teď je jasné, že na konci roku bude mezi letošními kousky stát hodně vysoko. Pak jsme tu ale ještě pořád měli jeho nepřímé pokračování A.K.A. Jessicu Jones, která měla rozšířit toto seriálové univerzum zase trochu jiným směrem, představit nové charaktery a zároveň spolu s Lukem Cagem lehce načtrtnout, kam by se tak asi mohla budoucí týmovka Defenders ubírat. A zatímco vše co jsem napsal, do puntíku platí, samotné provedení mělo k mé divácké spokojenosti ve finále přece jenom daleko.

"Přála bych si tady mít Cenu Matky roku... abych Vás s ní mohla umlátit k smrti."Jessica Jones je cool. Tohle je jednoduše fakt, který tady chtě nechtě musel zaznít a já to radši napsal na začátek, abych vám teď mohl ve čtyřech následujících odstavcích vysvětlit, proč ale pouze tohle nestačí. Na začátku se s ní setkáváte jako s nevyrovnanou troskou, která v jednom kuse chlastá, všem kolem sebe nadává, nikoho si nepouští k tělu a jediné, co jí jde skutečně dobře, je to soukromé vyšetřování. No dobře, že to tvůrci prakticky od konce první epizody vezmou celé velmi doslovně a bez nějakých dalších výrazných případů se pustí do třinácti dílné osobní ságy o pomstě, kontrole a vyrovnávání se s minulostí, to ještě beru. Když pak ale příběh záměrně vyplní vatou, ke které se ještě navíc sami nestíhají vracet, do toho hlavní hrdince neumožní téměř žádný posun dál a nakonec to celé uzavřou tak obyčejným a předvídatelným koncem, je to už i na mě trochu moc.

Přitom úvod nebyl načtrnutý vůbec špatně. Narušená psychika, komplexy z dětství, problematický vztah s nevlastní sestrou, hodně sexu a přibývající počet mrtvol... no komu by se tohle nelíbilo? Jasně, už od začátku jsme Jessice museli odpouštět mírně nedotažené dialogy nebo nejasnou definici jejích schopností, které slábly a zesilovaly podle toho, jak si to situace žádala. Jenže všeho se musí s mírou. Postupně tu bohužel začal trpět úplně každý. Hlavní dvojice postav si nesla trauma z dětství, podobně tomu bylo v případě Jessičiny ségry, Luke se zase pro změnu smiřoval s mrtvou manželkou a ostatní tak nějak pikali prostě jenom za to, že se přichomítli Jessice a jejímu stalkerovi do cesty. Chyběla tomu rozmanitost. A jak epizody ubíhaly, chyběl tomu i řád. Některé zápletky tak vyústily kompletně do prázdna, jako třeba v případě ženy, která chtěla Jessicu zabít jenom proto, že má schopnosti. Přičemž si teď už vlastně ani nejsem jistý, zda bylo vůbec vysvětlené, jak na to přišla. No a jiné, které se sice nějakým způsobem rozvedly, ale k jejich rozumnému završení stejně nedošlo. Viz. speciální vojáci, klub anonymních obětí kilgravismu, rozvod Neovi ex-vyvolené atd. V případě vojáků se pochopitelně dá počítat s tím, že se k nim někdy v budoucnu vrátíme, jenže v rámci tohoto příběhu byla jejich linka spíš rušivá a nepodstatná. Nakonec se ten čas dal využít mnohem líp. Což mě přivádí k záporákovi.

Konečně se dostáváme k tomu pozitivnímu. Teda, skoro. Kilgrave musel znít na papíře výborně. Obsazení Davida Tennanta do této role pak navíc bylo vyloženě trefou do černého. Jenže jakmile máte v příběhu někoho, kdo dokáže kohokoliv kdykoliv ovládnout pouhým slovem, zaděláváte si automaticky na průšvih. V comicsovém světě je možné takřka cokoliv, všichni mají nějakou slabinu, každého ženou vlastní motivace, Kilgrave dostal od Jessicy kopačky a tak se z něj stal obsesivní maniak s násilnickými sklony. Beru. Jeho místy chaotické myšlenkové pochody a plány mi vlastně ani tak nevadily, protože byl jako postava načrtnutý tak dobře, že jsem jeho rozhodnutí nikdy nezpochybňoval. Problém tak nastal až ve finále, kdy bylo potřeba se s ním vypořádat. A to tak, že definitivně. Žádný proces, žádné vězení. Kilgrave si svůj rozsudek smrti podepsal svým způsobem sám, nicméně způsob, jakým si pro něj došel, byl jedním slovem odfláklý a k postavě mi nepasoval.

A tím se dostáváme k závěru. První řada Jessicy Jones není špatná. Není ale ani výborná. Je to prostě jen nadprůměrná podívaná se spoustou skvělých momentů a jejich celkem nekompromisních řešení, které vás mohou a nemusí zvednout tu a tam ze židle. Zároveň ale trpí slabým scénářem a dost možná ještě slabší režií, takže se zde tak trochu mrhá tématy, bitky nejsou nic moc, dialogy většinou nikam nevedou a po pár dnech budete mít problém si na cokoliv z toho vzpomenout. Jinými slovy je to z určitého pohledu rozhodně zklamání. Na druhou stranu, v bedně dnes asi moc zajímavějších ženských hrdinek nepotkáte, ze začátku si seriál drží výbornou atmosféru a na konci má zase celkem dobrý spád, přidejte libovou úvodní znělku a fakt, že pro fanoušky Marvelovského univerza je to povinnost a rázem máte seriál, který prostě stojí za to vidět. A když se vám přitom podaří přehlížet většinu jeho nedostatků, budete asi i spokojení.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (12)

První dojmy

AKA Jessica nakopává zadky.


Sdílet:

Proč to neříct na rovinu, Netflix prostě válí. Když internetový gigant přišel před půl rokem s prvním z řady kousků z marvelovského univerza, temným Daredevilem, bylo jasné, že tady nás čeká zcela odlišná podívaná, než v případě spřízněných filmových blockbusterů. Místo rodinné zábavy jsme dostali drsný, krvavý a potemnělý výlet do Hell´s Kitchen, který si navíc troufl i na tu největší seriálovou ligu. Byl potom jasným důkazem toho, že od tohoto světa můžeme očekávat velké věci. I přesto byl jejich další chystaný projekt s drsnou Jessicou Jones tak trochu riskem. Vyrukovat po legendárním rudochovi s hrdinkou, kterou moc diváků nezná a na první pohled nepůsobí ani příliš zajímavě, chce přeci jen malinkou odvahu. Jenže už první ukázky nám dávaly najevo, že tady se vysoká laťka podlézat nehodlá. A po prvních čtyřech dílech to už můžeme v klidu potvrdit. Tady se totiž zase pojede až na krev.

Setkává se tedy s Jessicou Jones, bývalou superhrdinkou s neobvyklou silou, jež ovšem pověsila své minulé já definitivně na hřebík. Místo toho si otevřela detektivní kancelář, v níž povětšinou fotí nevěrné manželky či manžílky, a pomocí láhve whisky a svého ostrého jazyka tak nějak proplouvá životem. Jenže pak jednoho dne vezme případ ztracené dívky, jenž jí připomene bolestivou minulost. Záporák zvaný Kilgrave, který se na naší hrdince v minulosti ošklivě podepsal, je totiž podle všeho zpátky a chce si s ní vyřídit účty. Jessica se tak musí rozhodnout, zda bude před minulostí i nadále utíkat, nebo se jí konečně postaví čelem. A aby toho nebylo málo, tak potká ještě urostlého barmana ze sousedství, Lukea Cage.

Hned od prvních scén musí být pak každému jasné, že zde se tvůrci zase vydali malinkou jinou cestou. A to cestou starého dobrého žánru noir. Máme tu tak správně atmosférickou hudbu, voiceover titulní hrdinky s břitkými hláškami, odpovídající nepříliš útulné prostředí plné temných a špinavých uliček, pomalé tempo… prostě všechno, co vás u tohoto žánru napadne. A k Jessice Jones tento styl zatím opravdu parádně sedí. Atmosféra tak nejen, že se diametrálně odlišuje od efektních Iron Manů a spol., ale sympaticky se ani nesnaží jít ve stopách úspěšného Daredevila. I přes odlišný styl však Jessica díky svému drsnému a místy celkem nekompromisnímu pojetí do temného světa Hell´s Kitchen výtečně zapadne.

Další body pak tvůrci sklízejí za zajímavé postavy a neméně povedené obsazení. Nejvíce pozornosti na sebe samozřejmě po zásluze strhává Krysten Ritter, jež je v roli drsné a vnitřně rozervané hrdinky až překvapivě uvěřitelná. Vážnější pasáže zvládá bez problémů a v některých momentech dokáže skvěle využít i svůj komediální talent. Z titulní superhrdinky se navíc scenáristům podařilo hned v úvodních dílech vytvořit jednu z nejzajímavějších a nejlépe napsaných hrdinek oblíbeného univerza. To sice na druhou stranu nebylo možná zase tak těžké, i přesto vás hrdinčina temná minulost a její vnitřní konflikty hned od počátku zaujmou. Ani ve vedlejších partech nemířil Netflix vedle. Mike Colter coby Luke Cage zatím obstál bez problémů a Carrie-Anne Moss coby chladnokrevná právnička také diváky potěší. No, a pak je tu samozřejmě záporák v podání Davida Tennanta. Toho nám tvůrci v úvodních čtyřech dílech dávkují hodně pozvolna a moc si ho neužijeme. Stačí ale i jeho démonický hlas a husí kůže je prakticky zaručena. Tady se asi mám na co těšit.

Jenže i přes veškerou chválu je zde ještě hodně co zlepšovat. Režie umí skvěle pracovat s atmosférou a charaktery, díky čemuž nám už dokázala naservírovat slušný počet vypjatých scén. Záměrně pomalejší tempo ovšem jistě nebude všem divákům při chuti. I když mě samotnému pozvolný styl sedí, tak jsem měl stejně dojem, že místy se na tu brzdu šlape až příliš. Tomu ostatně příliš nepomáhá ani scénář, jenž sice dosud skvěle buduje hlavní hru kočky s myší mezi Jessicou a Kilgravem, zároveň však děj přibrzďuje místy hluchými dialogy a zbytečnými odbočkami v podobě menších případů či nezajímavé rozvodové linky okolo bývalé Trinity. Zejména čtvrtá epizoda na tyto neduhy pak ošklivě trpí.

Jessica Jones tak kvůli pomalému tempu a scenáristickým chybkám zřejmě nesedne každému a nejspíš nebude sbírat tak supernadšené reakce, jako oblíbený slepý právník. To ovšem neznamená, že by nás ani v následujících dílech neměla čekat kvalitní podívaná. Pokud vám totiž postavy a nastavený noir styl sednou, tak vás tento kousek zase jednou chytne a nepustí. Napětí se stupňuje, Krysten hláškuje, záporákovi schopnosti jsou chytře využívány a potenciál v hutný a napínavý finiš je tu stále obrovský. Takže neotálejte a dejte si tento seriálový maratón zase co nejdřív. Zda Jessica opravdu využila všechny své trumfy, se od nás dozvíte již za pár dní.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2017 Všechna práva vyhrazena.