Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jessica Jones | 2015
csfd  imdb
tvůrce: Melissa Rosenberg
hrají: Krysten Ritter, David Tennant, Carrie-Anne Moss, Mike Colter, Rachael Taylor

Jessica Jones: Úvod 3. řady


ikona
Diego.Dorlan
Jak se povedl úvod nové Jessicy Jones? 

Jessica Jones je posledním dílem, jež vzniklo ve spolupráci Marvelu a Netflixu. Všechny ostatní seriály nás již opustily, ale Jessice se nechtělo odejít, bez finální série. Zda to bylo předem plánované rozhodnutí, nebo jestli si tvůrci chtěli zachránit tvář po tragické druhé řadě je otázka, na kterou odpověď asi nezjistíme, ale můžeme zjistit, jak se v úvodu daří řadě třetí.

Od minulého dobrodružství Jessicy uplynul asi rok a příběh začíná tím, jak se Jessica pere se svojí rolí ne příliš dobrovolné hrdinky, na níž by se mohli její klienti spolehnout a její pomoc by je nepřivedla na mizinu. Trish se, podobně jako Jessica, také potýká s rolí hrdinky, ale její naivita a optimismus spolu s událostmi z druhé série nechávají bariéru mezi těmito dávnými přítelkyněmi. Relativně hodně času na obrazovce si užívá také Jerry a Malcolm, kteří spolu nyní úzce spolupracují. 

Třetí řada v úvodů působí jako návrat k osvědčené formuli první řady, až na pár výjimek. První díl se soustředí výhradně na Jessicu a druhý naopak na Trish. Ve třetím dílu si události a tempo seriálu trochu usedá a dostáváme klasickou podívanou, na níž jsme zvyklí. I tak se ovšem nemůžu zbavit pocitu, že v úvodu něco chybí. Lidské drama mezi Jessicou a Trish sice funguje, ale mezi jejich „alter egy“ to tak slavné není. To vše je podložené několika slepými stopami, které nikam nevedly a sám jsem se nemohl zbavit pocitu, že seriál jen zbytečně ztrácí čas.

 

V tuhle chvíli je tedy stále těžké říct, jak dopadne hlavní zápletka ani jednotlivé postavy nebo zda bude mít informace o tom, že se jedná o poslední sérii dopad na samotný děj seriálu. Sice jsem se v úvodu nenudil, ale extrémně nadšený jsem také nebyl, takže se jedná o takový ten klasický průměr, kdy si prostě budeme muset počkat, jak to dopadne dál.

Verdikt

avatar6/10

Diego.Dorlan

Jessica Jones: 2. série


ikona
Sam.Vimes
Podařilo se druhé řada Jessicy Jones navázat na kvality té první? 

První řadu Jessicy Jones považuji za velmi povedenou a na číselné stupnici bych jí klidně dal osmičku. Říkám to proto, abych připravil patřičný kontext pro následující výrok: druhá řada je zatím nejslabší marvelovkou, kterou nám Netflix dodal.

Jessica tentokrát vezme případ, který ji přivede k pátrání po vlastní minulosti a přesném původu jejích schopností. Malcolm se dál snaží dát si život dohromady a Trish zase hledá něco, co by ji naplňovalo, aby se nemusela cítit méněcenná vedle sestry - superhrdinky a přítele - prestižního novináře. Papírově je to všechno v pořádku, v praxi už moc ne.


Začnu od kladů, protože s nimi bohužel budu rychle hotov. Samotná postava Jessicy Jones je pořád super a jestli na seriálu něco pořád baví, je to právě sledování cynické, sarkastické hlavní postavy. Ještě potěší, že si Jessica stále zachovává svou noirovou příchuť s voice-overy a lehkou jazzovou trumpetou v soundtracku, a udělalo mi radost i pár komiksových odkazů, včetně maleb Davida Macka, autora obálek původního komiksu. Ale to je tak zhruba všechno.

Druhá řada má naprosto zoufalé tempo a bolestně naředěný děj. Když si vzpomenu na první čtyři epizody druhého Daredevila, tj. na akt s Punisherem, stalo se tam toho víc než tady během třinácti dílů. Diváka vlastně ani nic moc nenutí pouštět si další epizody, já sám jsem pokračoval víc z povinnosti než kvůli čemu jinému. Ne že by tam nebyly malé cliffhangery nebo nezodpovězené otázky, akorát další sledování spíš ubíjelo než uspokojilo.


Minule jsem na Jessice chválil feminismus a to, jak pracuje se svými ženskými postavami nebo jak tematizuje některé vztahové a společenské problémy skrze komiksové metafory. Napodruhé to už ale nefunguje, teď už je to prvoplánově a na sílu. Pro posílení obrazu skrz naskrz ženského seriálu tvůrci navíc nechali druhou řadu režírovat výhradně ženy, každou po jedné epizodě. Těch třináct režisérek jsou ale vesměs videoklipařky, televizní rutinérky z druhořadých seriálů nebo režisérky filmových druhých štábů. Takže pak není divu, jak druhá Jessica vypadá, a z téhle snahy zůstává jen dojem prázdného gesta.

Oproti první řadě tady hodně chybí David Tennant a jeho Kilgrave. Nechápejte mě špatně, rozhodně bych si nepřál jeho návrat, ani bych nechtěl, aby to s ním v první sérii bývalo dopadlo jinak, tohle bylo jediné logické vyústění. Jen to byl opravdu výborný padouch a druhá řada za něj nenabízí plnohodnotnou náhradu (nebo spíš - skoro žádnou náhradu). A i přesto zvládá Kilgrave patřit k těm světlejším bodům nové série, ať už jde o dozvuky traumatu, které Jessice způsobil, nebo pár scén ve kterých si přímo zahostoval.


Marvel na Netflixu tak po parádní rozjezdu s Daredevilem a první Jessicou dokázal více či méně zazdít Luka Cage, Iron Fista i Defenders. A po světlé chvilce s výborným Punisherem zase shodil laťku ještě o něco níž rutinně napsaným i zrežírovaným pokračováním Jessicy Jones. Těch třináct epizod vám nijak zvlášť neublíží, ale pokud zrovna nepotřebujete systematicky nakoukávat celý Marvel, asi bych doporučil ten čas věnovat spíš jinému seriálu.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (12)

Verdikt

avatar5/10

Sam.Vimes

Jessica Jones: Úvod 2. řady


ikona
Spooner
Jak se nám líbí úvod druhé řady očekávané comicsovky? Má hláškující drsňačka ještě co nabídnout? 
Možná se vám to nezdá, ale od premiéry první řady Jessicy Jones nám uběhlo už téměř dva a půl roku a situace okolo marvelovek od Netflixu se od té doby malinko změnila. Po počátečním boomu, jenž vyvrcholil druhým Daredevilem, se tamním comicsovkám příliš nedařilo. Luke Cage sice potěšil afroamerickou komunitu, nás však spíš nudil. Iron Fist také neoslnil a z očekávané týmovky Defenders se nakonec vyklubal slušný propadák. Až loňská parádní sólovka Punishera dokázala jejich smolnou sérii přerušit. Nyní přichází na řadu právě další řada hláškující Jessicy a my bychom byli samozřejmě rádi, kdyby navázala alespoň na kvality první řady. Jenže po úvodních třech dílech, jež jsem stačil zkouknout, to opravdu vypadá všelijak.

Hlavní hrdinka se možná zbavila své nemesis Killgravea, po psychické stránce je na tom však snad ještě hůře než předtím. Nejen, že se musí vyrovnat s vraždou člověka, zejména se jí ovšem čím dál více začíná ozývat její minulost v podobě tragické smrti zbytku rodiny. Její nejlepší kamarádka Trish stále pátrá po tajemné organizaci IGH, které může titulní hrdinka “vděčit“ za získání svých schopností. Jenže zatímco Jess by se z problémů nejraději jako vždy prochlastala, Trish už se možná začíná ocitat v hledáčku nebezpečných lidí. Okolo se navíc začnou kupit mrtvoly, které nejspíš mají co dočinění s jedním vražedným monstrem od IGH. Takže Jessice zase nezbývá nic jiného než pátrat na vlastní pěst.

A na první pohled se zdá, že se tu opravdu nic nezměnilo. Seriál si pořád drží svou atmosféru s krásnými noir prvky, nikam se příliš nespěchá a nespoléhá se zde na akci, ale na osobnější linky hlavních postav. Ano, Jessica je pořád zdaleka nejkomornější comicsovkou od Netflixu, v níž se maximálně někdo prohodí zdí. A je vidět, že na tomto kousku internetový gigant poněkud šetří. Jenže to v tomhle případě naštěstí nevadí. Onen důraz na charaktery pořád funguje, Jessice i Trish se dostáváme čím dál více pod kůži a hlavní linie okolo tajemné organizace je zatím budována velmi šikovně. Sympatická Krysten Ritter to navíc stále zvládá utáhnout i svým otráveným pohledem a Rachael Taylor jí zdatně sekunduje.

Jenže i přes zajímavě rozjetou hlavní linku a fungující postavy se nemůžu zbavit dojmu, že se zde zejména po režijní stránce jede na neutrál. Tempo je tentokrát pomalé až příliš, budování napětí režisérům taky moc nejde a na nějakou vyhrocenou či emotivní scénu byste zde dosud také čekali marně. Vedlejší linky v čele s dosti otravnou Jeri diváka příliš nezajímají a zásadní momenty kolem osudů dvou vedlejších postav jsou zde natočeny přinejmenším nešikovně. Zatímco v první sérii se zpočátku skvěle budovalo ono napětí i strach z hlavního záporáka a vy jste kvůli tomu ihned chtěli vidět další díl, zde divák toto nutkání příliš nepociťuje.

Úvod druhé Jessicy Jones je tak zatím někde na půli cesty. Tvůrci naštěstí zůstali věrni svému noir stylu a pořád nám servírují podstatně osobnější a komornější comicsovku než kolegové. A díky postavám pak seriál stále funguje i ve svých slabších chvilkách. Jenže režie se dosud příliš nesnaží nás strhnout a osobně se také obávám toho, jestli budou mít scenáristé po celých 13 dílů vůbec co vyprávět. Další zbytečné natahování po vzoru první sezóny bych si opravdu nepřál. Ale třeba mají tvůrci ještě hodně trumfů v rukávu. Druhá řada tak stále může kvalitativně navázat na předchozí řadu, zároveň se z ní však může při pokračující režijní lenosti snadno stát další comicsové zklamání. Odpověď si řekneme za pár dní. Já ovšem pořád doufám v první možnost.

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Jessica Jones: 1. sezóna


ikona
do_Od
Jeden ovládá všechno, druhý vůbec nic. Má cenu se s někým takovým vůbec pouštět do boje? 

Vzpomínáte na nového Daredevila? Jak by taky ne. Ikonicky ztvárněný záporák, výborné vedlejší postavy, skvělá znělka, odsýpající děj, parádní vizuál a hlavní hrdina, který nejprve prošel určitým vývojem a teprve potom nasadil masku a zachránil Hell's Kitchen. Jo, Daredevil byl super a už teď je jasné, že na konci roku bude mezi letošními kousky stát hodně vysoko. Pak jsme tu ale ještě pořád měli jeho nepřímé pokračování A.K.A. Jessicu Jones, která měla rozšířit toto seriálové univerzum zase trochu jiným směrem, představit nové charaktery a zároveň spolu s Lukem Cagem lehce načtrtnout, kam by se tak asi mohla budoucí týmovka Defenders ubírat. A zatímco vše co jsem napsal, do puntíku platí, samotné provedení mělo k mé divácké spokojenosti ve finále přece jenom daleko.

"Přála bych si tady mít Cenu Matky roku... abych Vás s ní mohla umlátit k smrti."Jessica Jones je cool. Tohle je jednoduše fakt, který tady chtě nechtě musel zaznít a já to radši napsal na začátek, abych vám teď mohl ve čtyřech následujících odstavcích vysvětlit, proč ale pouze tohle nestačí. Na začátku se s ní setkáváte jako s nevyrovnanou troskou, která v jednom kuse chlastá, všem kolem sebe nadává, nikoho si nepouští k tělu a jediné, co jí jde skutečně dobře, je to soukromé vyšetřování. No dobře, že to tvůrci prakticky od konce první epizody vezmou celé velmi doslovně a bez nějakých dalších výrazných případů se pustí do třinácti dílné osobní ságy o pomstě, kontrole a vyrovnávání se s minulostí, to ještě beru. Když pak ale příběh záměrně vyplní vatou, ke které se ještě navíc sami nestíhají vracet, do toho hlavní hrdince neumožní téměř žádný posun dál a nakonec to celé uzavřou tak obyčejným a předvídatelným koncem, je to už i na mě trochu moc.

Přitom úvod nebyl načtrnutý vůbec špatně. Narušená psychika, komplexy z dětství, problematický vztah s nevlastní sestrou, hodně sexu a přibývající počet mrtvol... no komu by se tohle nelíbilo? Jasně, už od začátku jsme Jessice museli odpouštět mírně nedotažené dialogy nebo nejasnou definici jejích schopností, které slábly a zesilovaly podle toho, jak si to situace žádala. Jenže všeho se musí s mírou. Postupně tu bohužel začal trpět úplně každý. Hlavní dvojice postav si nesla trauma z dětství, podobně tomu bylo v případě Jessičiny ségry, Luke se zase pro změnu smiřoval s mrtvou manželkou a ostatní tak nějak pikali prostě jenom za to, že se přichomítli Jessice a jejímu stalkerovi do cesty. Chyběla tomu rozmanitost. A jak epizody ubíhaly, chyběl tomu i řád. Některé zápletky tak vyústily kompletně do prázdna, jako třeba v případě ženy, která chtěla Jessicu zabít jenom proto, že má schopnosti. Přičemž si teď už vlastně ani nejsem jistý, zda bylo vůbec vysvětlené, jak na to přišla. No a jiné, které se sice nějakým způsobem rozvedly, ale k jejich rozumnému završení stejně nedošlo. Viz. speciální vojáci, klub anonymních obětí kilgravismu, rozvod Neovi ex-vyvolené atd. V případě vojáků se pochopitelně dá počítat s tím, že se k nim někdy v budoucnu vrátíme, jenže v rámci tohoto příběhu byla jejich linka spíš rušivá a nepodstatná. Nakonec se ten čas dal využít mnohem líp. Což mě přivádí k záporákovi.

Konečně se dostáváme k tomu pozitivnímu. Teda, skoro. Kilgrave musel znít na papíře výborně. Obsazení Davida Tennanta do této role pak navíc bylo vyloženě trefou do černého. Jenže jakmile máte v příběhu někoho, kdo dokáže kohokoliv kdykoliv ovládnout pouhým slovem, zaděláváte si automaticky na průšvih. V comicsovém světě je možné takřka cokoliv, všichni mají nějakou slabinu, každého ženou vlastní motivace, Kilgrave dostal od Jessicy kopačky a tak se z něj stal obsesivní maniak s násilnickými sklony. Beru. Jeho místy chaotické myšlenkové pochody a plány mi vlastně ani tak nevadily, protože byl jako postava načrtnutý tak dobře, že jsem jeho rozhodnutí nikdy nezpochybňoval. Problém tak nastal až ve finále, kdy bylo potřeba se s ním vypořádat. A to tak, že definitivně. Žádný proces, žádné vězení. Kilgrave si svůj rozsudek smrti podepsal svým způsobem sám, nicméně způsob, jakým si pro něj došel, byl jedním slovem odfláklý a k postavě mi nepasoval.

A tím se dostáváme k závěru. První řada Jessicy Jones není špatná. Není ale ani výborná. Je to prostě jen nadprůměrná podívaná se spoustou skvělých momentů a jejich celkem nekompromisních řešení, které vás mohou a nemusí zvednout tu a tam ze židle. Zároveň ale trpí slabým scénářem a dost možná ještě slabší režií, takže se zde tak trochu mrhá tématy, bitky nejsou nic moc, dialogy většinou nikam nevedou a po pár dnech budete mít problém si na cokoliv z toho vzpomenout. Jinými slovy je to z určitého pohledu rozhodně zklamání. Na druhou stranu, v bedně dnes asi moc zajímavějších ženských hrdinek nepotkáte, ze začátku si seriál drží výbornou atmosféru a na konci má zase celkem dobrý spád, přidejte libovou úvodní znělku a fakt, že pro fanoušky Marvelovského univerza je to povinnost a rázem máte seriál, který prostě stojí za to vidět. A když se vám přitom podaří přehlížet většinu jeho nedostatků, budete asi i spokojení.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (25)

Verdikt

avatar6/10

do_Od


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    Hitumi

  • avatar7/10

    hroubek

  • avatar8/10

    jiri.vit

  • avatar8/10

    Elhonzo

  • avatar7/10

    IZFNP

Jessica Jones: První dojmy


ikona
Spooner
Drsná marvelovka od Netflixu je konečně na světě. Dostal Daredevil důstojnou parťačku? 

Proč to neříct na rovinu, Netflix prostě válí. Když internetový gigant přišel před půl rokem s prvním z řady kousků z marvelovského univerza, temným Daredevilem, bylo jasné, že tady nás čeká zcela odlišná podívaná, než v případě spřízněných filmových blockbusterů. Místo rodinné zábavy jsme dostali drsný, krvavý a potemnělý výlet do Hell´s Kitchen, který si navíc troufl i na tu největší seriálovou ligu. Byl potom jasným důkazem toho, že od tohoto světa můžeme očekávat velké věci. I přesto byl jejich další chystaný projekt s drsnou Jessicou Jones tak trochu riskem. Vyrukovat po legendárním rudochovi s hrdinkou, kterou moc diváků nezná a na první pohled nepůsobí ani příliš zajímavě, chce přeci jen malinkou odvahu. Jenže už první ukázky nám dávaly najevo, že tady se vysoká laťka podlézat nehodlá. A po prvních čtyřech dílech to už můžeme v klidu potvrdit. Tady se totiž zase pojede až na krev.

Setkává se tedy s Jessicou Jones, bývalou superhrdinkou s neobvyklou silou, jež ovšem pověsila své minulé já definitivně na hřebík. Místo toho si otevřela detektivní kancelář, v níž povětšinou fotí nevěrné manželky či manžílky, a pomocí láhve whisky a svého ostrého jazyka tak nějak proplouvá životem. Jenže pak jednoho dne vezme případ ztracené dívky, jenž jí připomene bolestivou minulost. Záporák zvaný Kilgrave, který se na naší hrdince v minulosti ošklivě podepsal, je totiž podle všeho zpátky a chce si s ní vyřídit účty. Jessica se tak musí rozhodnout, zda bude před minulostí i nadále utíkat, nebo se jí konečně postaví čelem. A aby toho nebylo málo, tak potká ještě urostlého barmana ze sousedství, Lukea Cage.

Hned od prvních scén musí být pak každému jasné, že zde se tvůrci zase vydali malinkou jinou cestou. A to cestou starého dobrého žánru noir. Máme tu tak správně atmosférickou hudbu, voiceover titulní hrdinky s břitkými hláškami, odpovídající nepříliš útulné prostředí plné temných a špinavých uliček, pomalé tempo… prostě všechno, co vás u tohoto žánru napadne. A k Jessice Jones tento styl zatím opravdu parádně sedí. Atmosféra tak nejen, že se diametrálně odlišuje od efektních Iron Manů a spol., ale sympaticky se ani nesnaží jít ve stopách úspěšného Daredevila. I přes odlišný styl však Jessica díky svému drsnému a místy celkem nekompromisnímu pojetí do temného světa Hell´s Kitchen výtečně zapadne.

Další body pak tvůrci sklízejí za zajímavé postavy a neméně povedené obsazení. Nejvíce pozornosti na sebe samozřejmě po zásluze strhává Krysten Ritter, jež je v roli drsné a vnitřně rozervané hrdinky až překvapivě uvěřitelná. Vážnější pasáže zvládá bez problémů a v některých momentech dokáže skvěle využít i svůj komediální talent. Z titulní superhrdinky se navíc scenáristům podařilo hned v úvodních dílech vytvořit jednu z nejzajímavějších a nejlépe napsaných hrdinek oblíbeného univerza. To sice na druhou stranu nebylo možná zase tak těžké, i přesto vás hrdinčina temná minulost a její vnitřní konflikty hned od počátku zaujmou. Ani ve vedlejších partech nemířil Netflix vedle. Mike Colter coby Luke Cage zatím obstál bez problémů a Carrie-Anne Moss coby chladnokrevná právnička také diváky potěší. No, a pak je tu samozřejmě záporák v podání Davida Tennanta. Toho nám tvůrci v úvodních čtyřech dílech dávkují hodně pozvolna a moc si ho neužijeme. Stačí ale i jeho démonický hlas a husí kůže je prakticky zaručena. Tady se asi mám na co těšit.

Jenže i přes veškerou chválu je zde ještě hodně co zlepšovat. Režie umí skvěle pracovat s atmosférou a charaktery, díky čemuž nám už dokázala naservírovat slušný počet vypjatých scén. Záměrně pomalejší tempo ovšem jistě nebude všem divákům při chuti. I když mě samotnému pozvolný styl sedí, tak jsem měl stejně dojem, že místy se na tu brzdu šlape až příliš. Tomu ostatně příliš nepomáhá ani scénář, jenž sice dosud skvěle buduje hlavní hru kočky s myší mezi Jessicou a Kilgravem, zároveň však děj přibrzďuje místy hluchými dialogy a zbytečnými odbočkami v podobě menších případů či nezajímavé rozvodové linky okolo bývalé Trinity. Zejména čtvrtá epizoda na tyto neduhy pak ošklivě trpí.

Jessica Jones tak kvůli pomalému tempu a scenáristickým chybkám zřejmě nesedne každému a nejspíš nebude sbírat tak supernadšené reakce, jako oblíbený slepý právník. To ovšem neznamená, že by nás ani v následujících dílech neměla čekat kvalitní podívaná. Pokud vám totiž postavy a nastavený noir styl sednou, tak vás tento kousek zase jednou chytne a nepustí. Napětí se stupňuje, Krysten hláškuje, záporákovi schopnosti jsou chytře využívány a potenciál v hutný a napínavý finiš je tu stále obrovský. Takže neotálejte a dejte si tento seriálový maratón zase co nejdřív. Zda Jessica opravdu využila všechny své trumfy, se od nás dozvíte již za pár dní.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (12)

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    Hitumi

  • avatar8/10

    hroubek

  • avatar9/10

    Elhonzo

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace