Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Last Resort | 2012-?
csfd  imdb
tvůrce: Shawn Ryan, Karl Gajdusek
režie: Martin Campbell, Kevin Hooks
hrají: Andre Braugher, Scott Speedman, Daisy Betts, Robert Patrick

Last Resort: Recenze seriálu


ikona
mcb
abclast resort
Chytil seriál ponorkovou nemoc nebo se uzavřel v nejlepším? 

V podzimní seriálové sezóně působil Last Resort jako zjevení. Rozjel se nám tucet nových, ambiciózních a vysokorozpočtových televizních projektů, ale o málokterém jsme mohli říct, že nás zajímal i po pilotním díle. Mariňáci z ponorky USS Colorado, kteří se rozhodnou neuposlechnout rozkazy k odpálení jaderné hlavice a usídlí se na ostrově uprostřed Indického oceánu, byli tím případem. Velmi slibně se rozjíždějící zápletka plná konspirací a zvratů, vyprofilované charaktery, rychlé tempo, napětí pramenící z nezáviděníhodné situace a perfektně vybudovaná atmosféra izolovaného ostrova, kde dřímají lidé, kteří se nebojí proti své americké vlasti vystřelit řízenou raketu – to vše byly věci, které slibovaly velké věci.

Velká spokojenost však nevydržela po celou sezónu. Hlavně co se týče sledovanosti a diváků, kteří dali jasně najevo, že je špionážní a konspirační patálie na ostrově zajímají mnohem méně než týpek s lukem a svět, kde přestala fungovat elektřina. Výsledky byly dokonce tak tristní, že se tvůrci rozhodovali, jestli seriál neutnout už v půli sezóny – nakonec však vyfasoval třináct dílů a první řada seriálu s příhodným názvem Last Resort se tudíž stala tou skutečně poslední. Těžko říct, jaké mělo ABC s projektem plány, respektive na jak dlouho se rozhodovalo jeho zápletku natáhnout. Také není jisté, zda je klesající kvalita směrem k finále důsledkem rychlého ukončení seriálu a přepisování scénáře, nebo zda měl takto seriál skutečně skončit. S přesností ale můžeme říct, že látka přestala fungovat.

Seriál se jakoby postupně dostával do jakéhosi kómatu. Z prvních, rozhodně dravějších dílů, byl vidět smysl tvůrců prokládat zběsilou akci s pomalým budováním napětí mezi ostrovem a USA, profilovat jednotlivé postavy a sem tam přijít s nekompromisním zvratem nebo scénou, která dokázala sebrat dech. Jenže jak se mohlo jet ze začátku pozvolna a nikam nespěchat, to se muselo urychlit záhy poté, co bylo oznámeno, že seriál s co největší pravděpodobností skončí. Zbytek série pak vypadá jako pár náhodných epizod, které tvůrci museli náhle a pod nátlakem přepsat a napasovat do nich to, co by normálně vyprávěli mnohem déle.

Seriál pak začne trpět celkovou nevyrovnaností. Na jednu stranu přicházejí do děje epizodní zápletky (otrávení vody, obsazení lodi pakistánskou armádou apod.), na tu druhou vstupují do vyprávění zlomové momenty s postavami, které vypadají důležitě, ale nakonec nemají v celkovém vyznění vůbec žádný smysl. Jako by tvůrci něco načrtli a čekali, že to použijí v budoucnu, ale nestane se tak. Nejhorší na tom je, že tyto nedokončené podzápletky se začnou vyrojovat v posledních dílech. Zrovna úplné finále je natolik překombinované, zkratkovité a nabité absurdními zvraty, že vedle nich blednou i takoví Piráti z Karibiku 3. Postavy třikrát přehodnocují své názory, mění strany každých deset minut a z pozadí se vynořují nepodstatné vedlejší charaktery „z třicáté minuty pátého dílu“, které touží po pomstě. Ve výsledku to však nemá pražádný význam.

Navzdory těmto machinacím však žádné „kulervoucí“ završení nadějného námětu nečekejte. Diváci, kteří vydrželi až do konce se dočkají jen otravně patetického a předvídatelného závěru, jenž klidně mohl nastat po odvysílaní pilotu. Zkratkovitost a scenáristická nemohoucnost, jak to celé zakončit, zkrátka začne seriál ovlivňovat natolik, až o něj úplně opadne zájem. Jak lze fandit seriálu, který ze začátku stanoví jistá pravidla, a poté je záhy začne porušovat, jakoby se nic nestalo? Příkladem může stát epizoda, kdy se Sam rozhodne zachránit svou (asi potřetí unesenou) manželku, přičemž během třiceti minut stopáže odcestuje z ostrova na pevninu a zpátky, jako by se nechumelilo, navzdory tomu, že se předchozí díly zdlouhavě řeší, jak je nemožné opustit ostrov.

A takhle bychom mohli pokračovat ještě na několik dalších odstavců. Z působivého rozjezdu se tak vyklubal seriál, jenž nedokázal svou slibně rozehranou hru dovést do konce. Těžko říci, zda by se mu to povedlo, kdyby měl k dispozici více dílů (dotažení všech motivů a postav do konce), nebo naopak méně (například třídílná minisérie se zhuštěným dějem bez vedlejších linií). Ve výsledném tvaru sice lze vidět jisté ambice a potenciál, ale v tomto případě jej můžeme nazývat za promarněný. Sympatické herecké obsazení a nadějné téma se tak nakonec utopilo ve scenáristické nerozhodnosti, do jakého konce seriál dovést, a s přibývajícími díly klesalo stále více ke dnu jako ústřední ponorka USS Colorado. Jestli z toho obviníte tvůrce nebo nezájem diváků, je jen na vás.

Verdikt

avatar6/10

mcb


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Dr.Z

Last Resort: Pilot


ikona
mcb
Má cenu sledovat seriál o jedné jaderné ponorce? 

Co si budeme nalhávat, nějaký vyložený hit letošní podzimní seriálová sezóna postrádá. Jistě, televizní stanice ještě nepřišly se všemi svými triumfy (například Arrow od CW), ale velké televizní blockbustery zatím selhaly na plné čáře. Revolution začíná pomalu, ale rychle trpět syndromem „Terra Novy“ a americká verze Sherlocka Elementary zase zavání průměrným detektivním seriálem. Má cenu sledovat i něco jiného než zajeté sezóny osvědčených seriálů?

Last Resort byl projekt, který už ve fázích developmentu zněl hodně zajímavě. Příběh posádky ponorky USS Colorado vyzbrojené jadernými hlavicemi, která odmítne splnit pochybný rozkaz svých nadřízených, stane se vlastizrádcem USA a na malém ostrově si založí nezávislý stát, je docela dobrý námět na seriál. Může těžit z neotřelého tématu (podobně jako minulý rok Homeland) a potenciální konfrontace mezi mocností USA a utiskovanou menšinou mariňáků, která se nebojí ani Washingtonu ukázat svou silu tím, že jí ohrozí vystřelenou jadernou střelou. Pilotní díl Last Resort těchto výhod využívá ve svůj prospěch a nabízí divákovi vcelku vyhrocený dramatický seriál s překvapivými zvraty a pomalu stupňujícím a gradujícím napětím.

Možná je to jen náhodou prvního dílu, protože se zde sešel úspěšný tvůrce seriálu Shield – policejní odznak Shawn Ryan a režisér Martin Campbell, který si sice moc nepolepšil z loňskou taškařicí Green Lantern, ale dokázal, že podobné špionážně říznuté příběhy umí s grácií (Casino Royale snad přesvědčilo každého). Proto od Last Resort čekejte drsnou, zábavnou, ale vůbec ne vážnou sondu do posádky jedné ponorky, která musela podstoupit riskantní procedury. Co si budeme nalhávat, ona celá zápletka je vlastně velmi přitažená za vlasy, ale i tak nabízí pár záludných otázek, na které bychom chtěli znát odpověď, překvapivé zvraty a také příslib rozvádějící se budoucí zápletky, což žene celý seriál i diváka kupředu.

Vyloženě se povedlo i obsazení. Kapitán ponorky Marcus Chaplin v podání Andre Braughera (pamatujete si ho z Mlhy?) je charismatický bad-ass, velmi zdatně mu sekunduje i „underworldský“ Scott Speedman, který je jeho akčnější a mladší kopií, v jedné z vedlejších rolí si nelze nevšimnout také například Roberta Patricka. Postavy jsou vyprofilovány dobře, ale nelze zatím odhadnout, jaké jsou jejich přesné motivace (což je jednoznačně plus). S naprostou jistotou se dá uhádnout, že je mezi posádkou zrádce, který vynáší informace ven, z čehož bude v následujících dílech nejspíš plynout velká část napětí. Což také platí také o samotném ostrovu, kde vládne jakýsi kartel, kterému se mariňáci rozhodnou převzít velení. Myslím, že to původní obyvatelé nenechají jen tak.

Nás ale samozřejmě více zajímá konflikt v globálnějším měřítku. Vláda USA jistě nenechá jen tak, aby si nějaká ponorka někde založila nezávislý stát vybavený jadernými zbraněmi. Když pomineme trochu toho povinného patriotického patosu, vyrýsoval se nám zde velmi lákavý pilot nadějně vyhlížejícího seriálu, který má šanci udržet si diváky celistvou, ne epizodní zápletkou. O celkovém vývoji děje nám sice napoví až další díly (snad se nebude jen zdlouhavě tlachat a činy nikde), ale i tak můžeme říci, že Last Resort zatím patří k tomu nejlepšímu, co se letos na obrazovkách urodilo. Sice nejde o žádný milník televizní tvorby, ale solidně odvedená práce s napínavým dějem, rychlým tempem a profesionálním zpracováním, kterou bude s radostí sledovat dále. Spokojenost.

Verdikt

avatar8/10

mcb


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Dr.Z

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace