* * * Recenzi pro vás sepsal uživatel AndyKaufman* * *       

Arséne Lupin je jedna z nejznámějších francouzských literárních postav významem srovnatelná s britským Sherlockem Holmesem. Geniální lupič gentleman spisovatele Maurice Leblanca má za sebou přes dvacet knih a desítky filmových i seriálových adaptací. Lupin nyní dostal nadstandardní tvůrčí péči od Netflixu, kde se o režii prvních tří dílů postaral filmový matador Louis Letterier. Zbylé díly má na svědomí Marcela Said (Narcos) a scénář napsal George Kay zodpovědný za zábavné Killing Eve. Jedná se o první francouzskou sérii, kterou Netflix oficiálně promoval v USA, a jež se dostala do tamního TOP 10 žebříčku. Francouzi tak potvrzují, že se jim po několika podařených filmových žánrovkách začíná u streamovacího gigantu dařit. 

Každý, kdo si nechce nechat zkazit překvapení, by měl tento odstavec raději přeskočit, protože seriál je knihami jen inspirovaný a nejedná se tedy o přímou adaptaci žádného ze známých příběhů. Samotná Leblancova předloha má v ději roli ne nepodobnou hudební kazetě ve Strážcích Galaxie. Seriálový příběh se soustředí na Assana, syna senegalského migranta, který ze sebe kvůli nepřízni osudu vytrénuje elitního lupiče hnaného spíše pomstou než vidinou peněz. Libovolný Arsénův, pardon Assanův, krok je hnaný touhou očistit jméno svého otce a co nejvíc zatopit hlavnímu záporákovi, jehož jméno tentokrát absolutně nic neřekne znalcům předlohy, ale na Slovensku určitě vyloudí nejeden úsměv na tváři. V první epizodě proto sledujeme prvotřídní týmový heist filmových kvalit rozjíždějící sérii událostí, které obrátí Louvre a půlku Paříže vzhůru nohama.

Přiznám se, že heisty moc nemusím. Výjimkou je snad jeden díl Ricka a Mortyho nebo Dannyho parťáci. Naštěstí je Lupin spíše propracovaným příběhem o pomstě soustředící se na herectví Omara Sye a jeho rošťácké charisma. Sy tu dává bez nadsázky vzpomenout na to nejzábavnější z Jeana-Paula Belmonda. A v době remaků a sequelů bych mu klidně svěřil nějakou slavnou Belmondovu roli. Nezbývá než doufat, že Lupin napomůže Omarovi k menšímu comebacku. Protože ač se objevil po fenomenálních Nedotknutelných v nespočtu rolí, tak se nikde bohužel nejednalo o výraznější úspěch.

Úvodních pět epizod působí příjemně kompaktním dojmem delšího celovečerního filmu. Twist střídá twist a hlavní hrdina je neustále několik kroků před ostatními. Výjimečně nerušivé jsou zde flashbacky, jež dokreslují motivaci a osobnost hlavního hrdiny. Velmi příjemná je práce s vedlejšími postavami, kde se Assanovi nikdo moc neplete do cesty, ale i tak má každý jasně definovaný charakter i na malém prostoru. Jedním z mála negativ je relativně komornější konec s očividným cliffhangerem. Dobrou zprávou je, že se nejedná o konec první řady, protože nás dalších pět dílů čeká za zhruba tři měsíce.

Lupin není kdovíjak návykový, ale určitě bude po právu patřit mezi nejlepší seriály začátku letošního roku. Než se začne někdo rozčilovat, že je to další obsazení známé postavy černošským hercem, tak by se měl na novinku skutečně podívat. Protože takhle citlivou poctu by si zasloužila každá legendární knižní série. A vzhledem k tomu, kolikrát šlápnul s knižními seriály Netflix vedle, se bude pravděpodobně jednat o jednu z jejich nejlepších adaptací vůbec.