Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Lupin | Arsène Lupin | 2021
csfd  imdb
tvůrce: George Kay, François Uzan
režie: Ludovic Bernard, Louis Leterrier
hrají: Omar Sy, Vincent Londez, Shirine Boutella, Nicole Garcia, Antoine Gouy

Lupin: Part 2


ikona
Redakce
tv-lupintv-netflix
Je francouzský hit od Netflixu i ve své druhé části stále stejně zábavný? 

* * * Recenzi pro vás sepsal uživatel AndyKaufman* * *        

Úvodních pět epizod seriálu Lupin se souhrnným názvem Part 1 zhlédlo od lednového uvedení více než 70 milionů domácností po celém světě, což z něj činí největší neanglicky mluvený hit ze streamu mezi filmy i seriály. Ano, autoři Lupina se rozhodli seriálovým webům ztížit práci a opustili tradiční dělení jednotlivých sérií a místo toho dostáváme půl řady nazvané Part 1 a Part 2. První část nám nabídla příjemnou kombinaci charismatického hlavního hrdiny s nádherně nasnímaným prostředím ikonického velkoměsta. Pokud vám tento popis připomíná legendárního Sherlocka od BBC, nejste rozhodně sami. A není jediný důvod, proč by měl být Omar Sy za své ztvárnění slavného hrdiny chválený méně než Benedict Cumberbatch. 

Menší recap snad neuškodí. Syova postava – Assane Diop je synem Babakara Diopa, inteligentního a zásadového senegalského přistěhovalce, který si vydělával na živobytí jako řidič pro bohatého a chamtivého pařížského velkopodnikatele Pellegriniho (opět zdravím na Slovensko). Tedy až do chvíle, než Pellegrini obvinil Diopa staršího z krádeže v rámci pojistného podvodu. Kdybyste náhodou zapomněli, kdo je tu záporák a nestačilo vám vodítko v podobě jména bývalého slovenského premiéra, bezpečně vám budou stačit jako vodítko tlusté doutníky s arogantními proslovy.  Assane tak napravuje své i historické křivdy s postkoloniálním rozmachem – okrádá bohaté a výtěžek přerozděluje mezi své chudší druhy. Je důležité, že se nikdy neuchýlí k násilí. Vždy si vystačí se šarmem, důvtipem a pečlivým plánováním. 

Pokud někomu vadí politický podtón a boj migranta proti buržoaznímu vykořisťovateli, tak vězte, že ani tohle není v původním universu nic nového a v Leblancových románech se sociokulturní otázky přetřásaly vždy. Samotný Arséne Lupin byl inspirovaný francouzským zločincem Mariusem Jacobem, který pomocí loupeží a finančních podvodů živil anarchistické hnutí na počátku minulého století. Mimo jiné si jako Lupin získal popularitu pro svůj důvtip a šarm. Poslední epizodu první části jsme opustili Normandii, kde byl unesený Assanův syn Raoul a přesně tam začíná bez jakýchkoliv okolků i nejnovější díl francouzského Lupina. Rovnou se tedy vrháme do automobilové honičky, kde si užijeme příjemnou buddy chemii mezi hlavním hrdinou a jeho policejním protějškem Guedirou, který představuje další poměrně známou postavu z lupinovského světa. 

Nové epizody se rozhodně nebojí přitvrdit a některé momenty mohou být pro citlivějšího diváka nepříjemné. Oproti předchozí části je vše dějově lepší a napínavější, nepůsobí ovšem tak blockbusterově a prvoplánově zábavně jako jednička. Vyberte si, jestli je to pro vás plus nebo mínus, ale zkrátka tu až na absolutní závěr nenajdete filmovou podívanou jako v heistovém úvodu samotného seriálu.

Objeví se několik nových zajímavých vedlejších postav, jež upřímně nevím, jak vám mám popsat, abych něco nevyspoileroval. Nejvýraznějším hereckým esem však stále zůstává Omar Sy, který více než kdy jindy vypadá jako francouzský James Bond. Nechybí bojové scény a strašidelné pronásledování v katakombách plných lebek. Assane ukradne Pisarrův obraz z muzea d´Orsay, "vypůjčí" si cenné housle, zaplatí komplicům ukradenými diamanty a se znepokojivou lehkostí vybírá kapsy kolemjdoucích. S osudovostí druhé části Lupina přichází výrazný nárůst počtu mrtvých, a přestože Assane nezabíjí, několikrát sledujeme nutkání ublížit člověku, jenž zabil jeho otce a chtěl zabít i jeho syna. 

Druhá část Lupina je temnější, drsnější a méně filmová, ale ani náhodou jí to neubírá na kvalitách. A přes menší změnu žánru si nedokážu představit, že by byl někdo z fanoušků úvodních dílů zklamaný. Byla by hrozná škoda, kdyby se Lupin nevrátil s Part 3. Ale zároveň bych se vůbec nezlobil, kdyby dostal Omar Sy nějakou větší šanci v áčkovém blockbusteru. Jeho screen presence je naprosto fantastická a určitě má na evropského Bonda v rozšířeném Flemingově universu, nebo remake libovolné pecky Jeana-Paula Belmonda. 

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Redakce


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar3/10

  KuBot

 • avatar7/10

  slord

Lupin: Part 1


ikona
Redakce
Jak se povedla moderní verze legendární literární postavy?  

* * * Recenzi pro vás sepsal uživatel AndyKaufman* * *       

Arséne Lupin je jedna z nejznámějších francouzských literárních postav významem srovnatelná s britským Sherlockem Holmesem. Geniální lupič gentleman spisovatele Maurice Leblanca má za sebou přes dvacet knih a desítky filmových i seriálových adaptací. Lupin nyní dostal nadstandardní tvůrčí péči od Netflixu, kde se o režii prvních tří dílů postaral filmový matador Louis Letterier. Zbylé díly má na svědomí Marcela Said (Narcos) a scénář napsal George Kay zodpovědný za zábavné Killing Eve. Jedná se o první francouzskou sérii, kterou Netflix oficiálně promoval v USA, a jež se dostala do tamního TOP 10 žebříčku. Francouzi tak potvrzují, že se jim po několika podařených filmových žánrovkách začíná u streamovacího gigantu dařit. 

Každý, kdo si nechce nechat zkazit překvapení, by měl tento odstavec raději přeskočit, protože seriál je knihami jen inspirovaný a nejedná se tedy o přímou adaptaci žádného ze známých příběhů. Samotná Leblancova předloha má v ději roli ne nepodobnou hudební kazetě ve Strážcích Galaxie. Seriálový příběh se soustředí na Assana, syna senegalského migranta, který ze sebe kvůli nepřízni osudu vytrénuje elitního lupiče hnaného spíše pomstou než vidinou peněz. Libovolný Arsénův, pardon Assanův, krok je hnaný touhou očistit jméno svého otce a co nejvíc zatopit hlavnímu záporákovi, jehož jméno tentokrát absolutně nic neřekne znalcům předlohy, ale na Slovensku určitě vyloudí nejeden úsměv na tváři. V první epizodě proto sledujeme prvotřídní týmový heist filmových kvalit rozjíždějící sérii událostí, které obrátí Louvre a půlku Paříže vzhůru nohama.

Přiznám se, že heisty moc nemusím. Výjimkou je snad jeden díl Ricka a Mortyho nebo Dannyho parťáci. Naštěstí je Lupin spíše propracovaným příběhem o pomstě soustředící se na herectví Omara Sye a jeho rošťácké charisma. Sy tu dává bez nadsázky vzpomenout na to nejzábavnější z Jeana-Paula Belmonda. A v době remaků a sequelů bych mu klidně svěřil nějakou slavnou Belmondovu roli. Nezbývá než doufat, že Lupin napomůže Omarovi k menšímu comebacku. Protože ač se objevil po fenomenálních Nedotknutelných v nespočtu rolí, tak se nikde bohužel nejednalo o výraznější úspěch.

Úvodních pět epizod působí příjemně kompaktním dojmem delšího celovečerního filmu. Twist střídá twist a hlavní hrdina je neustále několik kroků před ostatními. Výjimečně nerušivé jsou zde flashbacky, jež dokreslují motivaci a osobnost hlavního hrdiny. Velmi příjemná je práce s vedlejšími postavami, kde se Assanovi nikdo moc neplete do cesty, ale i tak má každý jasně definovaný charakter i na malém prostoru. Jedním z mála negativ je relativně komornější konec s očividným cliffhangerem. Dobrou zprávou je, že se nejedná o konec první řady, protože nás dalších pět dílů čeká za zhruba tři měsíce.

Lupin není kdovíjak návykový, ale určitě bude po právu patřit mezi nejlepší seriály začátku letošního roku. Než se začne někdo rozčilovat, že je to další obsazení známé postavy černošským hercem, tak by se měl na novinku skutečně podívat. Protože takhle citlivou poctu by si zasloužila každá legendární knižní série. A vzhledem k tomu, kolikrát šlápnul s knižními seriály Netflix vedle, se bude pravděpodobně jednat o jednu z jejich nejlepších adaptací vůbec.

Verdikt

avatar8/10

Redakce


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  BranoZ

 • avatar8/10

  Spiker

 • avatar7/10

  Sub-Zero

 • avatar8/10

  AndyKaufman

 • avatar5/10

  Fanous21

 • avatar7/10

  slord

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace