Jsou seriály, na které se člověk těší několik měsíců a hltá každou informaci či upoutávky. A pak jsou zde tituly, o nichž se člověk dozví těsně před premiérou, a ve výsledku ho překvapí mnohem více než ty televizní události. A přesně do této kolonky patří středoškolská dramedy Sex Education od Netflixu. O ní neměla většina diváků ani tušení, dokud internetový gigant nevypustil týden před premiérou parádní trailer, jenž mnohé mile překvapil. A následoval možná až nečekaný úspěch. Sex Education sbírá nadšené kritické i divácké ohlasy, podle neoficiálních čísel se stal na Netflixu solidním hitem a obnovení pro druhou řadu na sebe nenechalo dlouho čekat. A nutno říct, že tohle všechno si novinka opravdu zaslouží. Už nyní, zkraje roku, musím totiž konstatovat, že víc pohodovějších kousků už letos asi neuvidíme.

 

Otis je klasickým tichým školním outsiderem, jenž by nejraději proplul střední školou nepovšimnut a ke spokojenosti mu stačí jen jeho přátelství s nejlepším kamarádem Ericem. Doma to navíc nemá zrovna lehké. Jeho máma je totiž uznávanou sexuoložkou, která se nebojí o sexu mluvit kdykoliv a kdekoliv. A on je její netradiční výchovou samozřejmě dost poznamenám. Nyní mu to ovšem může přinést i značné výhody. Drsná spolužačka Maeve totiž přijde s nápadem otevřít si neoficiální školní sexuální poradnu, v níž bude Otis, jenž od mámy už něco málo odkoukal, radit nadrženým puberťákům s jejich sexuálními problémy. A že jich nezkušení středoškoláci mají opravdu dost. Jejich nápad tak po čase slaví první úspěchy, zároveň jim to však přinese několik osobních a vztahových patálií. A samozřejmě nejen jim.

 

A ve výsledku je z toho zatraceně sympatická středoškolská “coming-of-age“ pecka, jež vás chytne víc, než byste čekali. Tvůrci si zde skvěle hrají se všemi možný žánrovými prvky či klišé, sympaticky kombinují dohromady americký a britský styl humoru a zároveň si berou to nejlepší z evidentní celovečerní inspirace, neprávem zapomenutého Charlieho Bartletta. A dohromady to funguje jak ten nejlépe promazaný stroj. Režie je správně svižná a pohodová, umí šikovně pracovat jak s neskutečně vtipnými, tak emotivními pasážemi, a divák se do středoškolské atmosféry a tamních studentů snadno zamiluje. Atmosféra je navíc i přes zasazení do současné Británie správně retro, a i přes přítomnost noťasů a chytrých telefonů má série hodně nostalgický feeling.

 

Ve dvou prostředních epizodách to možná po stránce tempa malinko drhne, jinak jde ovšem po řemeslné stránce o to nejlepší žánrové řemeslo, jaké si mohla tato novinka přát. Tvůrci se toho navíc rozhodně nebojí a neštítí se jít v oné sexuální tématice na dřeň. Prsa či jiné intimní partie jsou zde na denním pořádku, seriál však i s touto stránkou pracuje velmi citlivě. Nikdy zde tedy nesklouzneme do laciností či stupidní fekálního humoru. Na to mají naštěstí autoři své postavy až příliš rádi.

Ostatně scénář a práce s charaktery jsou zdaleka největším kladem úspěšné novinky. Nejen hlavní, ale i ty nejvedlejší postavy jsou tu totiž nádherně prokreslené a prakticky každý vám tu aspoň malinko přiroste k srdci. A hlavní účinkující v čele s Maeve a Otisem si pak asi regulérně zamilujete. Žádný z charakterů zde není černobílý, každý zde skrývá své trauma či tajemství a jejich vývoj či vzájemné vztahy díky tomu funguje na dvě stě procent. Už dlouho se mi u žádného podobně laděného seriálu nestalo, že by se mi hrdinové zažrali tak hluboko pod kůži. A to bych zrovna od kousku s názvem Sex Education vážně nečekal.

 

Nemůže za to jen parádní scénář, ale i neskutečně sympatické a sehrané obsazení. Mladý Asa Butterfield to sice u filmových fanoušků nemá příliš jednoduché. Ostatně, právě on byl důvodem, proč jsem od mnoha lidí slyšel, že si tento seriál asi nikdy nepustí. No, jejich chyba. Asa sice asi nikdy nebude oscarovým hercem, k roli zakřiknutého Otise s vážnými intimními problémy se ovšem jeho styl herectví dokonale hodí. Záda mu pak nekryje nejen jako vždy bezchybná Gillian Anderson, jež si roli volnomyšlenkářské matky naprosto užívá, zejména však “dvojnice Margot Robbie“ Emma Mackey. Ta zde rozhodně není jen neskutečně cute tvářičkou, ale herecky za zmiňovanou dvojicí nijak nezaostává a chemie mezi ní a hlavním hrdinou funguje na jedničku. I zbytek střední je ovšem skvěle obsazen a mezi neznámými tvářemi nenajdete prakticky ani jeden slabý článek.

 

Mnozí z vás mohou argumentovat tím, že se v základu jedná jen o další středoškolské drámo pro puberťáky, jenž do žánru nepřináší nic nového. A svým způsobem budete mít pravdu. Jenže Sex Education pracuje s klišé, žánrovými prvky a svými postavami s takovou láskou a citem, že to divákovi po chvilce úplně přestane vadit. Naopak, začnete si to celé užívat a díky parádní feel-good atmosféře a fungujícímu humoru budete mít neustále úsměv od ucha k uchu. 

Prostě to má nejen správnou scenáristickou péči, ale především neskutečné seriálové srdíčko, které vás hned okouzlí. Pravda, finále mohlo být malinko lepší, s teen klišé už si hraje možná až moc a celkově až příliš připravuje půdu pro další řadu. I přesto bych si dal další sérii prakticky hned a byl jsem po skončení malinko naštvaný, že se s těmito středoškoláky a jednou osobitou sexuoložkou znovu uvidím až příští rok. A to se mi u seriálů opravdu už příliš často nestává.