Sexuální výchova: 4. řada
14:00 | 30.09.2023 |
Stačila úvodná expozícia v prvom diele, aby som si plne uvedomil, ako mi partia nesúrodých adolescentov chýbala. Našťastie sa Otis, Maeve, Eric, Adam i všetci ostatní s ich patáliami charakteru sexuálneho či proste životného vrátili v plnej poľnej, viac-menej.
Obdobie medzi treťou a štvrtou sezónou poznačili mnohé herecké odchody. Nevrátili sa tak Tanya Reynolds (Lily), Patricia Allison (Ola), Mikael Persbrandt (Jakob), alebo Sami Outalbali (Rahim). Ich absenciu vyvažujú nové postavy, ktoré sú súčasťou vysokej školy, na ktorú hŕstka známych tvárí nastúpila. Tie sa takmer do poslednej vydarili, a tak opäť dostávame pestrú zmes orientácie, genderu, pováh a vlastností. Z nováčikov asi najviac zaujmú Felix Mufti ako transsexuál Roman a Thaddea Graham v roli O.
Práve konflikt medzi Otisom a O a doslova politický boj o post terapeuta pre študentov na Cavendish College patrí k najlepším príbehovým linkám. Skvelý charakterový posun dostane i mĺkvy, neistý Adam. Tvorcovia výborne pracujú s jeho vzťahom s otcom a postava Alistaira Petrie (Michael Groff) ako taká tu patrí k tým najlepším a, hoci to znie neuveriteľne, najsympatickejším. Poteší i linka Aimee a Isaaca, či interakcia Ruby a Otisa, Ruby a O, alebo Ruby a kohokoľvek. Skrz postavu Kylea ukazujú tvorcovia ťažkosti s hormonálnou procedúrou za účelom zmeny pohlavia, nová postava Aisha slúži na zakomponovanie nepočujúcich. Táto čoraz komplexnejšia mozaika charakterov sa napriek rastúcemu počtu nikdy nezvrhne v nesúrodý guláš, hoci by som si vedel predstaviť niekoľko z nich spracovaných o niečo dôkladnejšie (Jackson a jeho biologický otec, vzťah Viv a jej nového priateľa). Na ich úkor dostávajú iné situácie a postavy až priveľký priestor (Eric s jeho krízou viery, Jeanina sestra).
Nedostatočná mi prišla i linka Gillian Anderson v roli Otisovej matky. Áno, strasti staršej matky novorodenca, ktorá bojuje so skĺbením profesijného života s pozíciou rodiča nie jedného, ale už dvoch detí je určite ďalším sviežim prídavkom do plejády životných peripetií. Len mám pocit, že tvorcovia mohli tému spracovať lepšie: napríklad výraznejším zapojením otca malej Joy, eventuálne potešiť diváka aspoň epizódnym návratom Jakoba či Remiho.
To ma privádza k najväčšiemu, a vlastne jedinému sklamaniu. Pri všetkom tom rozvíjaní už existujúcich vzťahov a charakterových cestičiek a predstavovaní nových postáv a ich vzájomnom prepletaní sa, konfliktoch a rozuzleniach neostáva dostatok času a starostlivosti pre ústrednú dvojicu. Vzťah Maeve a Otisa sa síce nejako vyvinie a dôjde k zlomu a posunu, vo svetle zvyšku osadenstva však celá ich linka v záverečnej sérii pôsobí laxne a dodatočne. Možno sa tvorcovia na čele s Laurie Nunn rozhodli plnohodnotne vsadiť na kolektívneho hrdinu, avšak dobrý ťah to za mňa nebol. Maeve a Otis boli a sú chrbticou Sex Education, na ktorú sa zvyšné postavy „iba“ ako svaly a šľachy napájajú a obklopujú.
Pozitívne vnímam využitie progresívnej (či progresivistickej, záleží na uhle pohľadu) vysokej školy čoby alegórii na súčasnú západnú spoločnosť. To neznamená iba náhodné rozostavenie postavičiek podľa orientácie, gender identity, či telesného handicapu. Jedným zo scenáristických vrcholov je scéna, kedy sa Isaac rozhodne protestovať proti očividnému zanedbaniu potrieb kvadruplegikov. Tento okamih krásne ilustruje, ako naša spoločnosť trpí tendenciou za každú cenu posúvať hranice liberálneho a rešpektujúceho zaobchádzania, no zároveň trestuhodne zabúda na pomerné základy, akým je napríklad funkčný výťah, bez ktorého sa niektorí z nás na vyššie poschodie nedostanú. A možno si to interpretujem takto iba ja sám – aj o tom je však subjektivita filmového/seriálového média. Tak či onak, palec hore za takúto vsuvku.
Nemalý podiel nad plynulým odsýpaním má na starosti technická stránka, predovšetkým hudba. Hravé, náturou výrečné pesničky popového, pop-rockového, či indie žánru vlievajú jas a život aj do pomalších úsekov seriálu. Jednoznačným vrcholom je piano cover With or Without You od U2, ktorá dojme snáď aj nebožtíka.
---
Autor: Róbert Humeník
Foto: Netflix
Verdikt
Ravenous
Netflixovský fenomén sa lúči takmer na vrchole a už teraz mi hrdinovia Sex Education chýbajú. Tvorcom patrí gratulácia za takýto výkon. Dokonalé to nebolo, no dokonalosť, ako nás učia aj tunajšie postavy, ani neexistuje. Pri tom ohromnom počte zápletiek a pod-zápletiek stále ostáva dostatok potenciálu a dôvodov na návrat, tak sa hádam o 2-3 roky predsa len dočkáme.
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 6/10
shv
- 4/10
Masarka14
- 6/10
HotShot
- 5/10
S7evin
- 8/10
KuBot
Sexuální výchova: 3. řada
18:00 | 24.09.2021 |
Jen málokdo asi před dvěma a půl lety čekal, že se ze zdánlivé teenagerské jednohubky jménem Sexuální výchova vyklube tak obrovský hit, který uspěje i u kritiků a stane se jednou z předních netflixovských značek. Jenže ono se tak opravdu stalo a já jsem za to jenom rád. Úspěšný seriál si navíc ušel poměrně velkou cestu. Od parádně napsaného feel-good kousku v první řadě se ve druhé štaci přešlo mnohem více do vod dramedy, v nichž se tvůrci detailněji ponořili do duší jednotlivých hrdinů a citlivě se zaměřili také na témata sexuálních orientací či identit. A autoři to i s pořádnou dávkou humoru zvládali v tom nejlepším scenáristickém balení. Očekávání od třetí sezóny, na níž jsme si museli kvůli covidu počkat o něco déle, pak byla poměrně vysoká. Dokázala si Sexuální výchova udržet své aktuální kvalitativní prvenství mezi teen seriály? A dočkají se fanoušci konečně vytouženého momentu Otise s Maeve?
V Moordale tak začíná nový školní rok, který bude plný změn. Vztah Otise a Maeve je po událostech z minula na bodu mrazu a jejich školní sexuální poradna definitivně skončila. Tmavovlasá rebelka se mezitím čím dál víc sbližuje se sousedem Isaacem a Otis překvapí velmi nečekanou známostí. Naši hrdinové ale musí řešit i školní změny. Po skandálu okolo sex muzikálu nastupuje na Groffovo místo nová ředitelka Hope, jež chce nahnutou pověst školy co nejrychleji napravit. Hodlá proto se sexuální svobodou svých žáků naložit po svém a zavést velmi přísné a zpátečnické pořádky. Ne všem se to ale bude samozřejmě zamlouvat. Otisova matka se mezitím musí vyrovnat s nečekaným těhotenstvím a Eric pro změnu zažívá své první měsíce vztahu s Adamem.
Sex Education tedy pokračuje v linii nastavené v minulé řadě. Scenáristé se ještě hlouběji noří do nitra jednotlivých charakterů, hezky si hrají s jejich psychologií i strachy a tvoří nečekaná kamarádství či dokonce páry, které fungují až nečekaně skvěle. A do toho se ještě více zaobírají i motivy sexuální svobody a menšin, mezi něž tentokrát vkládají i dvě nebinární postavy. Tato témata ovšem nejsou do seriálu vložena nijak na sílu či za cílem křiklavých mediálních titulků, se zápletkami se tu totiž pracuje naprosto citlivě a v rámci stylu celého seriálu zcela přirozeně. Všechny psychologické hrátky i vážná či vztahová dramata jsou pak opět zabaleny do parádního feel-good hávu s poctivým britským nádechem, díky němuž budete mít většinu stopáže úsměv od ucha k uchu.
Po atmosférické stránce šlape seriál stále parádně, stejně jako pořád hezky namixovaný retro nádech a jeden z nejlepších hudebních soundtracků z poslední doby. Největší trumf netflixovského hitu se však skrývá ve výtečně napsaných a trefně obsazených postavách, z nichž žádná není černobílá. Snad nikdo ze seriálové konkurence, možná s výjimkou Teda Lassa, nemůže nabídnout tak přesně a hezky napsané figurky i v těch nejvedlejších rolích. Je jedno, jestli zrovna sledujete Otise s Maeve či pouze někoho z učitelů, zde vám přirostou k srdci prakticky všichni a vy si budete jen naplno užívat každou jejich trampotu i hlášku.
Všichni zde mají své jasné místo a autoři dávají téměř každému aspoň chvíli na to zazářit a oblíbeným školákům věnují čím dál více prostoru. Tentokrát získává fanouškovské body navíc zejména kráska školy Ruby a Adam, jehož proměna z šikanátora z první řady dostane nejednoho diváka. Ostatně stejně jako výtečný výkon jeho představitele Connora Swindellse, jenž herecky roste s každou další sérií a s hlavními tahouny Asou Butterfieldem, půvabnou Emmou Mackey a neselhávající Gillan Anderson dokáže v klidu držet krok.
Jenže i přes množství nepopiratelných kladů se pár mušek přeci jen najde. Je škoda, že při vší té skvělé práci s charaktery i jejich vzájemnými vztahy se tvůrci nedokáží vymanit z okovů již opravdu ohraných teenagerských a vztahových klišé. Ano, v jistých případech si s nimi tvůrci dokážou hezky pohrát či udělat srandu, někdy je ale bohužel až příliš lacině používají k natahování zápletek či napínání fanouškovských očekávání. V psychologii některých postav se pak scénář někdy nimrá tak moc, že režie poleví na tempu a přibrzdí celou epizodu až příliš. Což má za následek i to, že sedmá epizoda je vlastně takovým předčasným vyvrcholením a samotné finále už je až příliš protahovaným epilogem.
Sexuální výchova tak ve své třetí řadě rozhodně není bez chyb, ty se však dají tvůrcům ve výsledku docela snadno prominout. Pořád se totiž jedná o správně pohotový seriál se skvěle napsanými postavami, jež vás díky svému zpracování a přívalu pozitivní energie zase strhne a nepustí. A navrch dokáže chytře zpracovávat i aktuální témata, na něž voliče Tomio Okamury asi rádi koukat nebudou. Prostě poctivá teen dramedy ve všech směrech, která zvládne i rezonovat a vy budete doufat, že čtvrtá série už tentokrát takové zpoždění mít nebude.
Verdikt
Spooner
Máme tu nový školní nový rok, kromě dalších vztahových trablů však čeká Otise, Erica a Maeve i nová ředitelka prosazující přísnější pořádky. Sexuální výchova si ovšem naštěstí stále drží své nepopiratelné kvality v čele se silným scénářem, který se nebojí jít svým hrdinům hodně silně pod kůži a věnovat se ožehavým tématům. To vše s pořádnou dávkou humoru, výtečné britské atmosféry, parádními herci a bezchybným soundtrackem. Výlet do Moordale zkrátka ani potřetí nezklamal.
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 9/10
Spiker
- 8/10
HotShot
- 7/10
S7evin
- 8/10
ZeroCZE
- 8/10
Ravenous
- 8/10
Novko
Sexuální výchova: 2. řada
09:00 | 31.01.2020 |
Návrat neočekávaného hitu loňského roku je již za námi. Sex Education mělo se svým kolosálním úspěchem připravenou půdu pro své pokračování a my jsme jen doufali, že úspěch seriálu nebyl pouhou náhodou. Středoškolské prostředí může být ošemetné na zpracování a stejně často tak dostáváme povedené i nepříliš zajímavé variace této látky. Zda druhá řada dostála našim očekáváním se dočtete v dalších odstavcích.
Jak to vidí Spooner
Když jsem před více než týdnem druhou sérii Sex Education dokoukal, byl jsem vlastně i malinko zklamaný, jelikož první řada pro mě zůstala nepřekonána. Jenže čím více času od zhlédnutí uplynulo, tím více ve mně sexuální trampoty Otise a jeho spolužáků rezonují. Nová série je totiž v lecčem výrazně odlišná, než loňský předchůdce. Zatímco minule se v této dramedy sázelo hlavně na feel-good atmosféru, tentokrát se tvůrci zaměřují zejména na drama a po psychologické stránce se jde postavám mnohem více na dřeň. A po scenáristické stránce to funguje skvěle. Tempo je v některých epizodách sice až příliš pomalé, takže si divák na tuto změnu trochu složitěji zvyká, díky tomu je ovšem ve finále celá řada mnohem intimnější a emotivnější. Scénář se nebojí rozebírat těžká témata, ale zároveň umí ve správnou chvíli odlehčit situaci oním feel-good humorem a chytrým využíváním klasických středoškolských klišé.
Většina kladů z minula pak samozřejmě zůstává, včetně skvěle napsaných charakterů. Ano, Otis, Jean či Maeve samozřejmě vedou, i ostatní tu však dostávají mnohem důkladnější péči než posledně (zejména Jackson) a je až s podivem, jak se autorům podařilo za ty dva roky prošpikovat tuto školu řadou vedlejších postaviček, z nichž každá má zajímavý background, o kterém byste ihned chtěli vědět víc. Práce s charaktery je prostě stále jednou z hlavních devíz tohoto nečekaného hitu a herci v čele s čím dál lepším Asou Butterfieldem, okouzlující Emmou Mackey a neselhávající Gillan Anderson tomu samozřejmě jenom pomáhají.
Jen škoda, že jeden z dalších velkých kladů, tedy společné scény Otise a Maeve, odložili tvůrci na druhou kolej a je jich tu podstatně méně, než byste chtěli. Což je vzhledem k tomu, že jejich vztah a vzájemné dialogové výměny jsou jedním z pilířů seriálu, opravdu škoda. Kvůli tomu pak zamrzí i samotné finále, jež si až příliš lacině pomáhá scenáristickými berličkami a naprosto zbytečně zase odkládá jeden z očekávaných diváckých momentů. Na podobné natahování jsem navíc docela alergický. Druhá sezóna Sexuální výchovy je tak možná o malinko horší, než její první štace, žádný výrazný kvalitativní sešup nečekejte. Naopak, takhle středoškolská dramedy se hezky vyvíjí, nabízí nám trochu něco jiného a je jen na vás, jak tuto změnu přijmete. Já už teď nemohu dočkat, až tuhle neskutečně sympatickou bandu uvidím potřetí. 8/10
Jak to vidí Diego.Dorlan
Loni se Sex Education stalo nečekaným hitem díky sympatickým postavám, zajímavé premise a stylovému zasazení, jež je zároveň retro i moderní. Na druhou sérii jsem se tak těšil již dlouho před prvním trailerem. Sex Education je stále velmi zábavnou jednohubkou, kterou s chutí stihnete o víkendu, nebo během několika málo večerů a po celou dobu se budete bavit. Zároveň ale seriál přišel o ten “wow” efekt, který nás loni tak nadchnul.
V počátku sledujeme pokus hlavního dua o návrat k jejich klinice, jejíž fungování komplikuje výborná Gillian Anderson. Poměrně brzy si ovšem uvědomíte, že se tvůrci zaměřují spíše na vztahy mezi jednotlivými protagonisty, oproti klinice z první série. Ve větší míře ses také soustředí i na vedlejší postavy a jejich strasti. Velmi tak narůstá počet dějových linek, jež musí divák sledovat. Některé tyto linky seriál využívá k zohlednění reálných problémů, které mohou lidi a zejména mladé ženy potkat. Tyto momenty v kontextu seriálu fungují velmi dobře právě díky otevřenosti, s jakou se zde řeší všemožné sexuální záležitosti, jež jsou často brány jako velké tabu.
Jako mírné negativum vnímám to, že velké množství drama jednotlivých postav se točí kolem milostných trojúhelníků. Ty sice vytváří drama, ale místy se člověk nemůže ubránit pocitu, že situace působí trochu nuceným dojmem. Na druhou stranu, většina protagonistů jsou puberťáci s rozbouřenými hormony, takže se rozhodně nedá říct, že by tyto situace nemohly nastat. Obecně tento přístup rozhodně neuškodil, ale trochu doufám, že se v případném pokračování tvůrci zaměří na menší množství postav a těm dají více prostoru.
I přesto, že k seriálu mám drobné výtky, tak mě pokračování nepřekvapivě velmi bavilo a jednotlivé díly utekly jako voda. Ztrátu zmíněného “wow” efektu nám nahradil v mnoha případech hlubší záběr do různých témat s nimiž se v seriálu pracuje velmi dobře. Celkově jsme tak dostali kvalitní zábavu, která bude bavit všechny diváky, jimž se líbila řada první. Navíc si tvůrci připravili hodně prostoru do budoucna a my už tak můžeme začít pomalu vyhlížet třetí sérii. Ta sice ještě nebyla potvrzena, ale velmi bych se divil, kdyby se nekonala. 8/10
Verdikt
Redakce
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 7/10
Ragnarok
- 9/10
Spiker
- 9/10
HotShot
- 8/10
S7evin
- 9/10
Novko
Sexuální výchova: 1. série
13:00 | 03.02.2019 |
Jsou seriály, na které se člověk těší několik měsíců a hltá každou informaci či upoutávky. A pak jsou zde tituly, o nichž se člověk dozví těsně před premiérou, a ve výsledku ho překvapí mnohem více než ty televizní události. A přesně do této kolonky patří středoškolská dramedy Sex Education od Netflixu. O ní neměla většina diváků ani tušení, dokud internetový gigant nevypustil týden před premiérou parádní trailer, jenž mnohé mile překvapil. A následoval možná až nečekaný úspěch. Sex Education sbírá nadšené kritické i divácké ohlasy, podle neoficiálních čísel se stal na Netflixu solidním hitem a obnovení pro druhou řadu na sebe nenechalo dlouho čekat. A nutno říct, že tohle všechno si novinka opravdu zaslouží. Už nyní, zkraje roku, musím totiž konstatovat, že víc pohodovějších kousků už letos asi neuvidíme.
Otis je klasickým tichým školním outsiderem, jenž by nejraději proplul střední školou nepovšimnut a ke spokojenosti mu stačí jen jeho přátelství s nejlepším kamarádem Ericem. Doma to navíc nemá zrovna lehké. Jeho máma je totiž uznávanou sexuoložkou, která se nebojí o sexu mluvit kdykoliv a kdekoliv. A on je její netradiční výchovou samozřejmě dost poznamenám. Nyní mu to ovšem může přinést i značné výhody. Drsná spolužačka Maeve totiž přijde s nápadem otevřít si neoficiální školní sexuální poradnu, v níž bude Otis, jenž od mámy už něco málo odkoukal, radit nadrženým puberťákům s jejich sexuálními problémy. A že jich nezkušení středoškoláci mají opravdu dost. Jejich nápad tak po čase slaví první úspěchy, zároveň jim to však přinese několik osobních a vztahových patálií. A samozřejmě nejen jim.
A ve výsledku je z toho zatraceně sympatická středoškolská “coming-of-age“ pecka, jež vás chytne víc, než byste čekali. Tvůrci si zde skvěle hrají se všemi možný žánrovými prvky či klišé, sympaticky kombinují dohromady americký a britský styl humoru a zároveň si berou to nejlepší z evidentní celovečerní inspirace, neprávem zapomenutého Charlieho Bartletta. A dohromady to funguje jak ten nejlépe promazaný stroj. Režie je správně svižná a pohodová, umí šikovně pracovat jak s neskutečně vtipnými, tak emotivními pasážemi, a divák se do středoškolské atmosféry a tamních studentů snadno zamiluje. Atmosféra je navíc i přes zasazení do současné Británie správně retro, a i přes přítomnost noťasů a chytrých telefonů má série hodně nostalgický feeling.
Ve dvou prostředních epizodách to možná po stránce tempa malinko drhne, jinak jde ovšem po řemeslné stránce o to nejlepší žánrové řemeslo, jaké si mohla tato novinka přát. Tvůrci se toho navíc rozhodně nebojí a neštítí se jít v oné sexuální tématice na dřeň. Prsa či jiné intimní partie jsou zde na denním pořádku, seriál však i s touto stránkou pracuje velmi citlivě. Nikdy zde tedy nesklouzneme do laciností či stupidní fekálního humoru. Na to mají naštěstí autoři své postavy až příliš rádi.
Ostatně scénář a práce s charaktery jsou zdaleka největším kladem úspěšné novinky. Nejen hlavní, ale i ty nejvedlejší postavy jsou tu totiž nádherně prokreslené a prakticky každý vám tu aspoň malinko přiroste k srdci. A hlavní účinkující v čele s Maeve a Otisem si pak asi regulérně zamilujete. Žádný z charakterů zde není černobílý, každý zde skrývá své trauma či tajemství a jejich vývoj či vzájemné vztahy díky tomu funguje na dvě stě procent. Už dlouho se mi u žádného podobně laděného seriálu nestalo, že by se mi hrdinové zažrali tak hluboko pod kůži. A to bych zrovna od kousku s názvem Sex Education vážně nečekal.
Nemůže za to jen parádní scénář, ale i neskutečně sympatické a sehrané obsazení. Mladý Asa Butterfield to sice u filmových fanoušků nemá příliš jednoduché. Ostatně, právě on byl důvodem, proč jsem od mnoha lidí slyšel, že si tento seriál asi nikdy nepustí. No, jejich chyba. Asa sice asi nikdy nebude oscarovým hercem, k roli zakřiknutého Otise s vážnými intimními problémy se ovšem jeho styl herectví dokonale hodí. Záda mu pak nekryje nejen jako vždy bezchybná Gillian Anderson, jež si roli volnomyšlenkářské matky naprosto užívá, zejména však “dvojnice Margot Robbie“ Emma Mackey. Ta zde rozhodně není jen neskutečně cute tvářičkou, ale herecky za zmiňovanou dvojicí nijak nezaostává a chemie mezi ní a hlavním hrdinou funguje na jedničku. I zbytek střední je ovšem skvěle obsazen a mezi neznámými tvářemi nenajdete prakticky ani jeden slabý článek.
Mnozí z vás mohou argumentovat tím, že se v základu jedná jen o další středoškolské drámo pro puberťáky, jenž do žánru nepřináší nic nového. A svým způsobem budete mít pravdu. Jenže Sex Education pracuje s klišé, žánrovými prvky a svými postavami s takovou láskou a citem, že to divákovi po chvilce úplně přestane vadit. Naopak, začnete si to celé užívat a díky parádní feel-good atmosféře a fungujícímu humoru budete mít neustále úsměv od ucha k uchu.
Prostě to má nejen správnou scenáristickou péči, ale především neskutečné seriálové srdíčko, které vás hned okouzlí. Pravda, finále mohlo být malinko lepší, s teen klišé už si hraje možná až moc a celkově až příliš připravuje půdu pro další řadu. I přesto bych si dal další sérii prakticky hned a byl jsem po skončení malinko naštvaný, že se s těmito středoškoláky a jednou osobitou sexuoložkou znovu uvidím až příští rok. A to se mi u seriálů opravdu už příliš často nestává.
Verdikt
Spooner
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 8/10
Ragnarok
- 9/10
Spiker
- 9/10
mimomisu
- 9/10
HotShot
- 9/10
S7evin
- 9/10
Novko
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Poslední Sex Education se ze zajímavého a úsměvného seriálu, který ovšem čas od času vytáhl slzu z oka snad každému stala parodie sebe sama. Z původně normálního castu se v nové řadě stala přehlídka Asexuálů, Gayů, Transexuálů, Nebinárních osob a jediná cis hetero osoba bez sexuálních problémů je tak v podstatě jen Ruby, která ovšem díky tomu, že tvůrci sami nevědí jak pokračovat ve vztahu Otis x Maeve hraje druhé housle.
Původní ústřední dvojice má díky tomu možná 5 minut společného screentime a když se zrovna nehádají, tak nastupují jako berlička Otisova sexuální traumata, což je možná dobře, protože Maeve ve čtvrté řadě vypadá jakoby pauzu mezi sériemi zaháněla pikem a makeup jí dělal někdo z Breaking Bad.
Celkově je poslední řada woke utrpení, z kterého nás v místy do nadprůměru vytáhne linka Adama nebo Aimee, jejíž 3sezónní překonávání traumat už však také byla zkouška trpělivosti pro diváka. Scénaristickou neschopnost jako by podtrhoval výtah, který se zasekne právě tehdy, když je potřeba dát dohromady 2 postavy, které spolu mají něco řešit.
Celkově vzato je poslední řada seriálu silný podprůměr, který sice správný fanoušek dokouká, ale z donucení. Děj plyne místy pomaleji, než v Ulici a ze sympatického castu, proloženého qeer komunitou, který řešil obyčejné problémy a traumata se stala woke propaganda na plný úvazek. Škoda, protože první 2 řady byly dokonalé, 3 nadprůměrná a poslední, jakoby nevěděla kam se vydat a tak pro jistotu zůstala přešlapovat na místě.