Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Svět pod hlavou | 2017-?
csfd  
tvůrce: Benjamin Tuček, Ondřej Štindl
režie: Radim Špaček, Marek Najbrt
hrají: Václav Neužil, Ivan Trojan, Judit Bárdos, Jan Budař, Václav Kopta, Marie Doležalová

Svět pod hlavou: 1. sezóna


ikona
Spooner
Jak se nakonec povedla předělávka britské minisérie Life on Mars s Ivanem Trojanem a Václavem Neužilem? 

Asi jste si stačili všimnout, že česká seriálová produkce nám dělá v poslední době celkem velkou radost. A zdá se, že na minulý vydařený rok v čele s Pustinou, Případy 1. oddělení, Vyšehradem či Kosmem hodlá minimálně Česká televize výtečně navázat. Už před pár týdny nás dostala do kolen šíleným Trpaslíkem, startující minisérie Spravedlnost (recenze už brzy) slibuje velké věci a před pár dny na veřejnoprávní stanici skončil další ambiciózní kousek, retro kriminálka Svět pod hlavou. A ani tentokrát si nemusí tamní producenti rozpačitě drbat hlavu. Svět sice není ve výsledku tak vypilovanou trefou do černého jako výše zmiňované kousky. Pořád jde však o projekt, o němž si může nechat konkurence (s výjimkou HBO) nechat pořád jen zdát.

 

Existovalo přitom 100+1 způsobů, jimiž se mohla předělávka oblíbené britské minisérie Life on Mars pokazit. Tvůrcům se ale naštěstí podařilo tyto chybičky redukovat na co nejmenší počet. Scénář pak samozřejmě nejvíce těží z logicky zcela jiného prostředí než ostrovní originál. A komunistická 80. léta se mu naštěstí podaří i pořádně vytěžit. Dobová atmosféra osmdesátek zde totiž patří mezi to nejpovedenější, co u nás v posledních letech na toto téma vzniklo. Tvůrci sice možná v pár momentech až příliš tlačí na pilu, jinak je však tento náhled do doby komunismu správně nekompromisní, drsný a vlastně i docela špinavý. Nikdo neví, komu může důvěřovat a nevybíravé praktiky STB se tu představují v celé své “kráse“. Často tak nejde ani tak o to vyřešit případ, ale co nejlépe z něj politicky vybruslit či zachovat si vlastní krk. I díky tomu pak divák tvůrcům snadno odpustí, že samotné detektivní linie jsou často dost triviální a předvídatelné.

 

I přes nečekaně přesnou atmosféru ovšem na nějaké megavážné drama zapomeňte. Tvůrcům se totiž daří tuto vážnější linii zmixovat s tím správným nadhledem a řadou odlehčených situací. I když by se mohl autorům tento úmysl snadno rozpadnout pod rukama, zde to funguje více než slušně. Místy sice tvůrci používají na můj vkus až příliš laciný humor a snaží se přijít s divácky co nejvstřícnějším gagem, jakmile se ovšem postavy v čele s Trojanem, Budařem a Koptou rozhláškují, je o výtečné gagy vystaráno. Až mě samotného občas překvapilo, jak moc jsem se místy bavil. Právě díky tomuto mixu humoru a napětí je pak seriál tou správnou jednohubkou, která vás dokáže rozesmát a v následující scéně zase malinko napnout. A to se u české produkce opravdu nevidí každý den.

Po řemeslné stránce si pak není nač moc stěžovat. Zde totiž vše šlape jako na drátkách. Po vizuální stránce se jedná o jeden z nejlepších televizních počinů poslední doby (ne, že by konkurence byla dvakrát velká), režie šlape na plné obrátky a až jsem se někdy divil, jak rychle mi ta hodinka utekla. Režie navíc po prvotních rozpačitějších dílech šlápne do pedálů a nabízí čím dál hutnější podívanou. Divák tak naštěstí ani nemá čas se příliš nudit. Tedy když zrovna nezačne přemýšlet nad scénářem.

 

Ten sice umí skvěle pracovat s dobovými reáliemi i ústředním motivem, jinak ale přeci jen obsahuje mnohem více děr, než bychom si přáli. Logických lapsů je tu s přibývajícími díly čím dál víc. Samotné charaktery se pak mnohdy chovají naprosto stupidně a mění nepochopitelně názor téměř ze scény na scénu. Dialogy pak místy působí až příliš strojeně a nejdou postavám zrovna dvakrát od pusy. Finále mě pak vlastně nijak neurazilo, vysvětlení dávalo jakž takž smysl a celé mi přišlo více než fajn. Scenáristé si však při něm pomohli i dosti podivnými (a nevysvětlenými) berličkami a působí až příliš uspěchaně. A to je, vzhledem k jinak řemeslně skvělému celku, dost škoda.

 

Také s obsazením to vychází tak padesát na padesát. S chválou na výtečného Ivana Trojana to asi tentokrát moc přehánět snad nemusím. Ano, opět je hlavním tahounem seriálu a ano, zase si pro sebe ukradl ty nejlepší hlášky a nejvděčnější postavu, kterou si náramně užívá. Také Jan Budař v roli slizkého záporáka Klementa či Václav Kopta v roli kapitána/snaživého soudruha uhrají své ne zrovna kladné party na jedničku. Jenže pak tu máme Václava Neužila, jenž bohužel svou šanci na pozici charismatického hlavního tahouna dosti prokaučoval. Když se totiž většinu epizod snažíte hrát jen vyjeveným pohledem ala“ péro z gauče“, přičemž charismatu cestou příliš nepoberete, máte to s diváckými sympatiemi malinko složitější. Až v závěrečných dílech jakoby si se svým hlavním hrdinou pořádné sednul, i přesto je ale jeho výkon pro mě menším zklamáním. Stejně jako talentovaná Judit Bárdos, jež tu bohužel plní jen funkci hezké tvářičky od vedle.

 

I přes scenáristické neduhy a nevýrazného hlavního hrdinu je ovšem Svět pod hlavou funkční a zábavnou jednohubkou, jež dokáže diváka pobavit a zároveň mu ukázat drsnou atmosféru komunistických časů. A také dostatečně vytěžit onu linku s cestováním v čase. Díky odsýpající režii se pak divák opravdu nemá moc kde nudit. Jen je prostě škoda, že některé díry ve scénáři či časové paradoxy ještě nezvládli autoři trošku více vypilovat. I tak tu však vznikla celkem poctivá televizní zábava. A to v našem rybníčku pořád není málo.

Verdikt

avatar6/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    Vault_13

Svět pod hlavou: První dojmy


ikona
Spooner
Je ambiciózní novinka České televize, v níž se tak trochu cestuje časem, další tuzemskou trefou do černého? 
Česká televize se na počátku roku rozhodně nefláká. Máme tu teprve druhý den ročníku 2017 a veřejnoprávní stanice nám servíruje hned dvě velmi slibné novinky. Nadějně rozjetého Trpaslíka jsme si stihli probrat včera, dneska se ovšem přesuneme k daleko ambicióznějšímu kousku, retro kriminálce Svět pod hlavou. Ta totiž nejen, že svým způsobem pracuje s tématikou cestování v čase a zahraniční licencí, ale navíc nám ji předkládají dvě celkem zvučná česká jména, režisér výtečných Pout Radim Špaček a autor neméně skvělého Protektora Marek Najbrt. I když upřímně, Špaček má po podivných Místech, stejně jako Najbrt po uspávajícím Já, Mattoni, hodně co napravovat. Chopili se šance na stylový seriálový reparát a přichystali nám další povedený český kousek? Po úvodních třech epizodách můžeme říci, že našlápnuto máme celkem nadějně.

 

V jejich novince budeme sledovat policistu Filipa Marvana, jenž musí kvůli průserům svého bratra splnit jeden špinavý kšeft pro druhou stranu. I když se totiž snaží tvářit sebedrsněji, rodina je prostě rodina. Jenže ještě před tím, než ho stačí sebrat jeho policejní kolegové, ho srazí auto. On se sice následně vzbudí v nemocnici, zjistí však, že se píše rok 1982 a svět je samozřejmě úplně jiný, než ho znal. Je to celé jen výplod jeho fantazie zapříčiněný kómatem, nebo se opravdu přenesl do minulosti? Přesně to musí, společně se svým novým drsným parťákem z SNB Martinem, zjistit. A přijít také na způsob, jak se dostat zpátky do přítomnosti. Zároveň ovšem musí vyšetřovat dobové případy a poznává také své mladé rodiče v čele s otcem, který v pozdějších letech kvůli marasmu 80. let spáchal sebevraždu.

 

Ti více zběhlí seriáloví fanatici už to nejspíš poznali, ale stejně si to radši řekneme na rovinu. Ano, opravdu se jedná o licencovanou předělávku britské minisérie Life on Mars. Nejedná se naštěstí o žádnou prachbídnou vykrádačku ostrovní předlohy, jež je otrocky převedená do českého kabátku. Svět pod hlavou si jde naštěstí svým vlastním směrem a to už ze zcela logického důvodu, naprosto odlišných historických reálií. A tvrdou dobu komunismu 80. let se tvůrcům v úvodních dílech daří budovat celkem solidně. Hlavní hrdina totiž opravdu není vržen do světa plného poctivých policistů, ale tvrdých a děsivých “snbáků“, kteří se nebojí během pěti minut svolat na náměstí celou vesnici, nebo nechat hodiny připoutaného podezřelého ve výslechové místnosti. I když se pak mohlo v některých momentech klidně ještě více přitlačit na pilu, pilot tento kontrast a drsnou dobu osmdesátek vykresluje dosti přesvědčivě. Problém je, že tvůrcům tento směr příliš dlouho nevydrží.

Místo toho, aby se tvůrci i v následujících epizodách zabývali tehdejšími praktikami strážců zákona a hrdinovým vnitřním rozporem, totiž scénář sází spíše na humor a menší nadhled. Ano, doba normalizace a chování policejních složek tu stále není vykreslována nikterak růžově, tvůrci si k tomu však dopomáhají spíše tím, že z komunistických postav dělají karikatury jedoucí podle nastavených šablon. To je případ například rádoby bodrého šéfa Václava Kopty, který si však za žádnou cenu nechce znepřátelit nadřízené, nebo horlivého komunisty s tváří Jana Budaře, jenž dělá z každého případu aféru politických rozměrů. Ona humorná složka zde často opravdu funguje a divák se jistě mnohokrát alespoň pousměje. Vzhledem k nastíněnému drsnějšímu pojetí v úvodním díle byl ovšem potenciál dle mého malinko jinde.

 

Ani scénář pak není úplně bez chybiček. Dialogy tu zpočátku znějí až příliš strojeně a nuceně. A nejeden divák se pak asi pozastaví nad tím, že se ústřední hrdina Filip chová mnohdy dosti prapodivně. Při náhlém probuzení v minulosti vlastně ani příliš nepanikaří, ničemu se moc nediví a místo hledání cesty zpět si v poklidu řeší případy a balí místní doktorku.

Jenže i přes všechny ty mušky ale musím uznat, že mě úvodní díly vlastně dosti bavily. Po řemeslné stránce se totiž nedá Světu prakticky nic vytknout a vše tu funguje podle plánu. Po vizuální stránce se jedná o jeden z nejzajímavějších titulů ČT za poslední dobu, dobová atmosféra se povedla na jedničku, režie Špačka s Najbrtem díky svižnému tempu pádí neúprosně vpřed a zaujme také překvapivě výrazná hudba. Divák se zkrátka nemá moc kde nudit a má tu navíc jako bonus neselhávajícího Ivana Trojana, jenž opět ztvárnil tu nejvděčnější postavičku. A krade si pro sebe snad každou scénu. Je jen škoda, že Václav Neužil není v hlavní roli tak výrazným tahounem, jak jsem doufal, a sázka na jeho opakující se pohledy tu příliš nezabírá.

 

Svět pod hlavou tak svůj potenciál těží po třech dílech tak nějak napůl. Tvůrci se bohužel malinko vzdali snahy servírovat nám drsnou dobovou kriminálku s menším sci-fi prvkem. Přichází raději s divácky vděčnějším kouskem, v němž se nezapomíná ani na prvoplánové narážky a nadhled, na který jsme u podobných snímků či seriálů zvyklí. I přesto se ovšem stále jedná o stylovou retro jednohubku, již po režijní stránce nejde příliš co vytknout a stále je tak o dvě třídy zábavnější, než většina naší seriálové konkurence. Divácký hit má dle mého jednička jasná. Teď jen aby se v následujících týdnech konečně začal pořádně těžit i ten velký potenciál.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (3)

Verdikt

avatar6/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar5/10

    slam75

  • avatar10/10

    MartinaH.

  • avatar1/10

    Kasandra

  • avatar9/10

    Vault_13

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace