„Fotbal je hra, kterou hraje dvaadvacet lidí a kterou vždycky vyhrají Němci." Tak zní slavný citát fotbalisty Garyho Linekera. Vyhrají v případě Teda Lassa diváci?

Znáte ty přechytralé sportovní fanoušky, kteří mají tendenci vás okamžitě zkoušet z toho, co je offside? A ne, takovou otázku bych já NIKDY nepoložil. A teď si představte, že takových všeználků je plná místnost během vaší první tiskové konference v nové práci. A že na tom, co je offside, záleží. 

 

Neznepokojujte se, v sitcomu Ted Lasso to neví ani manažer fotbalového klubu. Ted Lasso (Jason Sudeikis) je totiž koučem amerického fotbalu, jenž měl úspěchy na amatérské úrovni a vyhrál se studenty univerzitní trofej. Jeho pozápasová oslava se stala virální, a tak dostal příležitost trénovat klub Richmond FC, který se nachází přibližně v polovině tabulky Premier League (pokud náhodou stejně jako Ted netušíte, kolik anglická první fotbalová liga čítá týmů, vězte, že je jich dvacet a že tedy každý tým odehraje 38 utkání v ligové sezoně). 

Problémem je, že Lasso o fotbale neví pranic. Myslí si, že utkání se skládá ze čtyř čtvrtin namísto dvou půlí (i když teď s představením pauzy na pití během letních dohrávek už to bohužel není tak daleko od pravdy) a diví se, že je možné remizovat (přejděme fakt, že anglický novinář v seriálu nazývá remízu „a tie“ místo „a draw“, jinými slovy tvůrci některé aspekty fotbalové terminologie odbyli podobně jako titulní postava). 

 

Ted Lasso je postava založená na protagonistovi reklamy z roku 2013, kterou americká televize NBC natočila k propagaci vlastního nákupu vysílacích práv na anglickou Premier League. A popravdě, onen čtyřminutový TV spot je vtipnější než cokoliv v prvních třech epizodách seriálu, byť se do něj několik gagů z reklamy dostalo.

Seriál platformy Apple+, který vychází z podobné premisy jako osmdesátkový film Major League, nabízí Sudeikise v odcyničtěné verzi, jako dobráka zdůrazňujícho týmového ducha, jehož ignorance detailů hry je pokládána za roztomilou. Pouze jeho asistent Beard (Brendan Hunt) se snaží nastudovat něco z fotbalové taktiky, když čte v letadle knihu novináře The Guardian Jonathana Wilsona o vývoje fotbalového rozestavení Inverting the Pyramid.

 

Mezi vedlejší postavy patří majitelka klubu Rebecca (Hannah Waddingham neboli „Shame!“ sestra z Hry o trůny), jež Teda najme, Nate (Nick Mohammed), stydlín starající se o trávník, který má ovšem lepší herní nápady než manažer, dvojice soupeřících hráčů Jamie (Phil Dunster) a Roy (Brett Goldstein) a Jaimeho přítelkyně, modelka a influencerka, Keeley, kterou ztvárňuje Juno Temple. Právě rozhovor mezi ní a Rebeccou o mediálním pokrytí rozvodu a aférkách majitelčina exmanžela patří k tomu nejlepšímu v úvodu seriálu. 

Ted Lasso je seriál vytvořený viditelně pro americké publikum, pro něž se pravý fotbal hraje rukama. Jeho tvůrci, mezi které patří i Sudeikis, se příliš netrápí správnou fotbalovou terminologií či reáliemi a mají pocit, že tým nacházející se uprostřed první ligy, je tým plný loserů a primadon, zatímco takové místo v Premier League vyžaduje ohromnou oddanost a profesionalitu. Některé komediální příběhy mohou být i přes humor a ulítlost skrytým milostným dopisem zesměšňované činnosti, ale tady se nezdá, že by tvůrci měli fotbal, pardon „soccer“, v nějaké zvláštní oblibě. 

 

Většina situací je spíše úsměvných než doopravdy vtipných a celý úvod seriálu táhne spíše než scénář Sudeikisův entuziasmus. Nakolik si Teda Lassa užijete, se bude také odvíjet od faktu, nakolik tolerujete postavy, které se nesnaží napravit svou zjevnou nekvalifikovanost. To nejfotbalovější na Lassovi, jemuž fanoušci Richmondu přiřadili nelichotivou přezdívku „wanker“, je totiž jeho knírek ve stylu hráčů Liverpoolu v 70. letech. Podobně jako Ted sám, nový seriál se nestará tolik o to, zda zvítězí. A myslím, že skončí jako plichta.