Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ted Lasso | 2020-2023
csfd  imdb
tvůrce: Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Bill Lawrence
hrají: Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Stephen Manas, Bronson Webb, Juno Temple, Hannah Waddingham

Ted Lasso: 3. řada


ikona
Spooner
apple tv+Jason Sudeikisted lasso
Football is Life! 

Jsou seriálové hity, které tu s námi jsou nespočet sérií, během nichž nám přirostou k srdci, ale také postupem času ztratí svůj původní lesk. A pak jsou tu překvápka či čirá zjevení, jež se objeví prakticky odnikud, velmi brzy se divákovi dostanou pod kůži, a pak až velmi brzy zmizí ze scény. Do této druhé kategorie se počítá komediální Ted Lasso, oceňovaný kousek z fotbalového prostředí s výtečným Jasonem Sudeikisem, jenž dokázal člověka okouzlit nejen skvělým scénářem či lahůdkovými postavami, ale zejména extrémní porcí pozitivní nálady, která by dokázala rozveselit i člověka na pokraji sebevraždy. 

Jenže nyní se tato fotbalová éra nachýlila ke svému konci. Jasně, Apple či herci kolem oficiálního oznámení konce pořád opatrně krouží, po směřování celé řady a zejména samotném finále musí připadat případné nastavování seriálu jako největší zbytečnost dekády snad i slepému. Tedu Lassovi se totiž nejen podařilo rozloučit zcela důstojně, navíc však s probulenými diváckými kapesníčky a prakticky na svém vrcholu.

Ale to už trochu předbíhám. Pojďme si nejdříve trochu shrnout, o čem že třetí shledání s naším oblíbeným fotbalovým týmem vlastně je. AFC Richmond se po krušném roce vrací zpátky do Premiere League a Ted a spol. chtějí ukázat, že sem právem patří. Jenže to nebudou mít jednoduché. Fanoušci i odborníci tým pasují za jednoho z kandidátů na příští sestup a bývalý parťák Nate se coby „zázračné dítě“ stal trenérem konkurenčního West Hamu, který vlastní bývalý manžel Rebeccy. Ted navíc nadále bojuje se svými psychickými problémy a faktem, že je daleko od svého syna, drsňák Roy se vzpamatovává z rozchodu s Keeley a snad každý v kabině má své vlastní problémy. Když ovšem člověk věří, dokáže v týmu Teda Lassa cokoliv!

Kdybych to shrnul, tak by vlastně stačilo říct, že Sudeikis a spol. hrají ve třetí sérii na jistotu a na stejné atributy jako v minulých řadách. I tentokrát nás čeká vydatná porce extrémní feel-good atmosféry a pozitivního přístupu k životu, parádní mixování dramatických motivů s humornými pasážemi a zejména výborná práce s už doteď skvělými postavami. Jen je to celé tentokrát doprovázeno melancholickou atmosférou. Zatímco druhá sezóna v některých příběhových linkách plula trochu odnikud nikam, „trojka“ je podstatně ucelenější a komplexnější podívanou, která putuje ke svému jasnému cíli a s každou další epizodou je na ní více cítit feeling blížícího se konce.

Je vlastně až obdivuhodně s jakou lehkostí si zde autoři vybudovali svůj značně specifický styl, který se zdá na jednu strašně jednoduchý, ve skutečnosti je však zatraceně účinný. Zatímco většina konkurentů by v mnoha zápletkách a vztahových konfliktech přistoupila k řešení pomocí vyhroceného vyřizování účtů, scenáristé Teda Lassa si zde sice hrají s všelijakými klišé, ale ve vztazích mezi postavami sází často na ta nejjednodušší řešení a nechávají je plynout tou nejpřirozenější cestou. O to emotivnější a silnější stopu pak v divákovi tyto linie zanechají.

Stejně tak je obdivuhodné, jak takřka nekonečnou škálu postav dokázali autoři v této fotbalové taškařici vytvořit. A teď nemluvím pouze o titulním usměvavém trenérovi, stále geniálním Royovi či cílevědomé Rebecce. Už dlouho jsem neviděl seriál, jenž by dokázal vytvořit tak obří zástup vděčných postav či vedlejších figurek na všech frontách, od fotbalového hráče přes týpka starajícího se o výzbroj až přes fanoušky v hospodě. Každý charakter je zde prokreslen přesně tak, jak má a dostane svůj prostor minimálně v jedné scéně zazářit. A to se netýká pouze zajetých tváří, ale i nováčků (Zava!!), kteří do stylu streamovacího hitu hezky zapadli. Že jsou pak všichni bezchybně zahráni a Jason Sudeikis, Hannah Waddingham a Brett Goldstein si říkají o další prestižní ceny, je u tohoto kousku už samozřejmostí. I to má za následek, že celý ansámbl tvoří v podstatě velkou fotbalovou rodinu, jež člověku přiroste zatraceně lehce k srdci a není zrovna těžké najít si zde svého oblíbence. O to těžší a dojemnější loučení s touto sebrankou vás ovšem na konci čeká.

Jenže i přes velké dojetí a slova chvály se zde najde pár chybiček, s nimiž mám u Teda problém už od druhé série. Na seriálu je znát, že Apple – posilněn obřím úspěchem – nechal tvůrcům do poslední řady takřka volné ruce a prakticky jim nekecal do práce. A toho využívají plnými doušky a právě na práci se všemi postavami je to pekelně znát. Na druhou stranu se ovšem opakuje minulý nešvar s přepálenými stopážemi, jež mi ani tentokrát ke komediálnímu kousku příliš nesednul. Chápu, že Sudeikis a spol. toho chtěli při poslední štaci stihnout co nejvíc, ale stopáž přesahující v některých epizodách hodinu je opravdu až moc. V jistých dílech se tak přeci jen kecá víc, než je potřeba, a má to vliv i na samotné tempo.

Když ovšem pomineme fakt, že se autoři trochu více utrhli ze řetězu, je Tedova rozlučka v podstatě fanouškovským splněným snem. Je plná pozitivní nálady, výborně napsaných dialogů, životních mouder, vtipných situací a zejména postav, po nichž se mi bude upřímně dost stýskat. Ano, občas mohl být střihač poněkud aktivnější, ale závěr seriálu, který se počítá mezi nejlepší finále na poli komediálních seriálů poslední dekády, toto zaváhání velmi snadno napravuje. Seriál se ve své závěrečné řadě vrací ke kvalitám té první a dokazuje, že je svým stylem a atmosférou v žánru poněkud specifickým jedincem, za něhož náhradníka asi jen tak neseženeme. Už teď mi tenhle ukecaný trenér docela chybí.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Apple TV+ 

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Ted Lasso a jeho tým se vrací do Premiere League, kde budou chtít přesvědčit o svých kvalitách. O těch však nemusí přesvědčovat seriáloví tvůrci, kteří nám servírují výtečné napsanou, melancholickou a hlavně dojemnou rozlučku se seriálovým hitem, jenž si i v poslední štaci ponechává všechna svá pozitiva. Jen se tu mohlo o trochu více stříhat.


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  BranoZ

 • avatar9/10

  hroubek

 • avatar10/10

  pytlak15

 • avatar9/10

  Sub-Zero

 • avatar10/10

  slord

 • avatar9/10

  ZAJDA.

Ted Lasso: 2. řada


ikona
Spooner
Fotbal je život! 

Streamovací služba Apple TV+ zatím nemá úplnou výkladní skříň hitů, se dvěma peckami už však přeci jen během svého poměrné krátkého působení stačila zabodovat jak u diváků, tak kritiků. U hvězdné The Morning Show to vlastně nebylo takové překvapení, u komediálního Teda Lassa tak velký úspěch na všemožných prestižních cenách tušil málokdo. A nutno říct, že se jednalo o úspěch zcela zasloužený. Příběh titulního trenéra amerického fotbalu, který se rozhodl zkusit ten „evropský“ a vzal práci v anglickém klubu, byl totiž i přes svůj hodně rozpačitý úvod (člověk musí přežít cca tři epizody, než humor, vztahy a charaktery začnou pořádně fungovat) hodně sympatickou dramedy a parádním feel-good kouskem. 

Nešlo v něm pak totiž o střet dvou rozdílný sportů a náhled do fotbalových zákoutí (realitu tady fakt nečekejte), ale zejména o střet na první pohled věčně pozitivního trenéra s americkým úsměvem s trochu zasmušilejší a naštvanější britskou realitou. I když nakonec svým přístupem a nadhledem stejně semele úplně každého, včetně diváka samotného. První série se tedy rozhodně počítá mezi největší komediální překvapení posledních let. A druhá v tom naštěstí velmi sympaticky pokračuje.

Richmond sice sestoupil na konci první sezóny z Premiere League, Ted a jeho trenéři ovšem rozhodně neztrácí naději a motivaci pro návrat. I když zejména ze začátku sezóny to nebudou mít kvůli neveselé sérii remíz vůbec jednoduché. Do klubu je kvůli výsledkům i jiným událostem najata psycholožka s úkolem hráčům pomoci. Najde si k ní cestu i Ted, který pod svým úsměvem stále schovává řadu osobních problémů? Rebecca se mezitím stále snaží stát úspěšnou ředitelkou fotbalového klubu a zároveň po rozvodu opět nastartovat svůj romantický život. A věčný morous Roy se po konci fotbalové kariéry rozmýšlí, co bude dělat dál. A do toho se prohlubuje jeho vztah s ambiciózní Keeley.

Hlavní ingredience a devízy z první řady tu tedy zůstávají beze změny. Stále se jedná o skvěle vybalancovaný seriál, který dokáže hezky přeskakovat mezi dramedy snažící se proniknout do nitra svých hrdinů a ukázkovým feel-good počinem, u jehož vtípků a pohodové atmosféry má divák úsměv od ucha k ucha. Jen je tu po vzoru pokračování samozřejmě všeho více. Máme tu ještě více uvolněný feeling, více se cílí na vedlejší postavy, všem se dostáváme hlouběji pod kůži a přidalo se také na stopáži a počtu epizod. A opět se na to zatraceně hezky kouká, seriál si udržuje skvělé tempo, výtečný písničkový soundtrack tu někdo vybíral hodně vděčně a po řemeslné stránce se nedá komediálnímu hitu moc co vytknout.

A můžeme za to děkovat zejména scénáři, jenž umí nejen precizně mixovat zmiňované dramatičtější a humorné části, ale hlavně pracuje se svým charaktery s tak obrovským citem, až je na to radost pohledět. Seriál je plný roztodivných postaviček, jež v některých případech sice do jisté míry vyplňují fotbalová a fanouškovská klišé, žádná z nich však není prvoplánovou karikaturou a všichni tu mají své jasné místo. A členové fotbalového týmu či jeho vedení jsou čím dál živějšími a barvitějšími charaktery, u nichž divák rozumí každému jejich kroku a užívá si každou jejich hlášku. A přesně napsané role si samozřejmě užívají i jejich představitelé. 

Jason Sudeikis tu opět naplno přesvědčuje o svém komediálním i hereckém talentu, ale upřímně, hlavním tahounem seriálu pro mě tentokrát byli jiní. A těžko říct, jestli mě víc bavil výtečný Brett Goldstein coby jedna z nejlepších komediálních postav posledních let, drsňák Roy Kent, famózní Hannah Waddingham, jež nám od zvonění ve Hře o trůny hodně herecky vyrostla, či trefně utlumený Brendan Hunt coby Coach. A na roztomilou Juno Temple se samozřejmě taky hezky kouká za každé situace. Mimochodem, Brendan Hunt tu nejen cedí divné hlášky, zároveň je i hlavním tvůrcem a showrunnerem seriálu a Goldstein se Sudeikisem se na scénáři také výrazně podíleli. Což je na výsledku hezky znát.

I přes řadu pochval jsou však mé pocity z druhé série méně spokojenější než v případě první tréninkové štace. Jsem totiž zastáncem motta, že méně je někdy opravdu více a Lasso to ve všech ohledech dokazuje. Více epizod a stopáž protažena z původní půl hodinky až na 50 minut se na výsledku přeci jen projevilo. Jistým dílům proto chybí drajv, působí natahovaně a bez některých z nich bychom se asi všichni obešli. Tvůrci to pak se svou pohotovou a věčně pozitivní atmosférou místy už přehání a někdy jsou na můj vkus už takřka přeslazení. Minulá sezóna navíc byla i přes slabší úvod svými motivy a zápletkami daleko sevřenější a držela víc pohromadě. Zde se zejména v její polovině slabé a hluché momenty bohužel přeci jen objeví.

Návrat Teda Lassa už proto není tak velkým komediálním zjevením jako minule. I přesto si ovšem tvůrci bez problémů drží otěže jedné z nejlepších žánrovek současnosti, která nešetří skvělými postavami, parádními hláškami a odpočinkovou atmosférou, již divák prostě čas od času potřebuje. Jen by se měli autoři možná do příště trochu více držet na uzdě a vrátit se k prověřenému 30minutovému formátu, jenž trampotám usměvavého trenéra a jeho bandy přeci jen sedí o něco víc. I přesto se těším až se tahle osobitá fotbalová sebranka vrátí příští rok znovu.

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Tým Teda Lassa sice sestoupil, jemu ale pořád nechybí pozitivní nálada a elán vrátit se zpátky na vrchol. I když osobní problémy se kupí. Komediální hit od Applu si i napodruhé drží své nadprůměrně kvality a zejména cit pro skvěle napsané hrdiny, jimž se tentokrát dostáváme ještě více pod kůži. V polovině řady však scenáristé přeci jen trochu tápou a nápad o prodloužení stopáže nakonec nebyl úplně nejrozumnějším krokem.


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  hroubek

 • avatar8/10

  Sub-Zero

 • avatar9/10

  slord

 • avatar8/10

  Tranda-lina

 • avatar9/10

  ZAJDA.

Ted Lasso: První dojmy


ikona
krauset
Probojoval by se nový fotbalový sitcom do vyřazovací části turnaje? 

„Fotbal je hra, kterou hraje dvaadvacet lidí a kterou vždycky vyhrají Němci." Tak zní slavný citát fotbalisty Garyho Linekera. Vyhrají v případě Teda Lassa diváci?

Znáte ty přechytralé sportovní fanoušky, kteří mají tendenci vás okamžitě zkoušet z toho, co je offside? A ne, takovou otázku bych já NIKDY nepoložil. A teď si představte, že takových všeználků je plná místnost během vaší první tiskové konference v nové práci. A že na tom, co je offside, záleží. 

 

Neznepokojujte se, v sitcomu Ted Lasso to neví ani manažer fotbalového klubu. Ted Lasso (Jason Sudeikis) je totiž koučem amerického fotbalu, jenž měl úspěchy na amatérské úrovni a vyhrál se studenty univerzitní trofej. Jeho pozápasová oslava se stala virální, a tak dostal příležitost trénovat klub Richmond FC, který se nachází přibližně v polovině tabulky Premier League (pokud náhodou stejně jako Ted netušíte, kolik anglická první fotbalová liga čítá týmů, vězte, že je jich dvacet a že tedy každý tým odehraje 38 utkání v ligové sezoně). 

Problémem je, že Lasso o fotbale neví pranic. Myslí si, že utkání se skládá ze čtyř čtvrtin namísto dvou půlí (i když teď s představením pauzy na pití během letních dohrávek už to bohužel není tak daleko od pravdy) a diví se, že je možné remizovat (přejděme fakt, že anglický novinář v seriálu nazývá remízu „a tie“ místo „a draw“, jinými slovy tvůrci některé aspekty fotbalové terminologie odbyli podobně jako titulní postava). 

 

Ted Lasso je postava založená na protagonistovi reklamy z roku 2013, kterou americká televize NBC natočila k propagaci vlastního nákupu vysílacích práv na anglickou Premier League. A popravdě, onen čtyřminutový TV spot je vtipnější než cokoliv v prvních třech epizodách seriálu, byť se do něj několik gagů z reklamy dostalo.

Seriál platformy Apple+, který vychází z podobné premisy jako osmdesátkový film Major League, nabízí Sudeikise v odcyničtěné verzi, jako dobráka zdůrazňujícho týmového ducha, jehož ignorance detailů hry je pokládána za roztomilou. Pouze jeho asistent Beard (Brendan Hunt) se snaží nastudovat něco z fotbalové taktiky, když čte v letadle knihu novináře The Guardian Jonathana Wilsona o vývoje fotbalového rozestavení Inverting the Pyramid.

 

Mezi vedlejší postavy patří majitelka klubu Rebecca (Hannah Waddingham neboli „Shame!“ sestra z Hry o trůny), jež Teda najme, Nate (Nick Mohammed), stydlín starající se o trávník, který má ovšem lepší herní nápady než manažer, dvojice soupeřících hráčů Jamie (Phil Dunster) a Roy (Brett Goldstein) a Jaimeho přítelkyně, modelka a influencerka, Keeley, kterou ztvárňuje Juno Temple. Právě rozhovor mezi ní a Rebeccou o mediálním pokrytí rozvodu a aférkách majitelčina exmanžela patří k tomu nejlepšímu v úvodu seriálu. 

Ted Lasso je seriál vytvořený viditelně pro americké publikum, pro něž se pravý fotbal hraje rukama. Jeho tvůrci, mezi které patří i Sudeikis, se příliš netrápí správnou fotbalovou terminologií či reáliemi a mají pocit, že tým nacházející se uprostřed první ligy, je tým plný loserů a primadon, zatímco takové místo v Premier League vyžaduje ohromnou oddanost a profesionalitu. Některé komediální příběhy mohou být i přes humor a ulítlost skrytým milostným dopisem zesměšňované činnosti, ale tady se nezdá, že by tvůrci měli fotbal, pardon „soccer“, v nějaké zvláštní oblibě. 

 

Většina situací je spíše úsměvných než doopravdy vtipných a celý úvod seriálu táhne spíše než scénář Sudeikisův entuziasmus. Nakolik si Teda Lassa užijete, se bude také odvíjet od faktu, nakolik tolerujete postavy, které se nesnaží napravit svou zjevnou nekvalifikovanost. To nejfotbalovější na Lassovi, jemuž fanoušci Richmondu přiřadili nelichotivou přezdívku „wanker“, je totiž jeho knírek ve stylu hráčů Liverpoolu v 70. letech. Podobně jako Ted sám, nový seriál se nestará tolik o to, zda zvítězí. A myslím, že skončí jako plichta. 


Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  BranoZ

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar8/10

  mimomisu

 • avatar8/10

  Sub-Zero

 • avatar10/10

  slord

 • avatar10/10

  ZAJDA.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace