The Orville

The Orville

Plakát k seriálu The Orville

The Orville /2017-?

Tvůrce: Seth MacFarlane

Režie: Jon Favreau

Hrají: Seth MacFarlane, Adrianne Palicki, Scott Grimes, Penny Johnson Jerald

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (0)

2. řada

Seth MacFarlane a jeho Star Trek.


Sdílet:

Když jsem si před dvěma lety pustil pilotní díl The Orville režírovaný Jonem Favreauem, byl jsem v rozpacích. Klasický humor Setha MacFarlanea vůbec nefungoval, postavy nepůsobily extra zajímavě a člověk se už během prvních 45 minut začal nudit. Seriál hned na první dobrou působil jako nevhodný mix situační komedie, jež nejvíce sluší dvacetiminutová stopáž, a těch méně záživných epizod Star Treku. Osobně znám hodně lidí, kteří si ze zvědavosti pilot pustili a velmi rychle nad seriálem zlomili hůl. Je to však nějaký ten pátek, co se v televizi odvysílalo finále druhé série a já mám velkou radost, že jsem se do ranku „pilotních dezertérů“ nezařadil. 

 

Proč budu chválit? Už během první řady se totiž ukázalo, že tahle sci-fi má velký potenciál, jenž chce fanoušek sci-fi žánru a tvůrce Médi či Griffinových v jedné osobě vytěžit až na dřeň. Čert vem ten občas nefungující humor. Čím dál častěji se totiž začaly objevovat díly s nápadem, za něž by se nestyděly ani ty nejlepší zářezy Star Treku. Trend nastavený v druhé půlce první sezóny pokračoval i v té druhé, a když si teď vzpomenu na některé zápletky, chce se mi zatleskat. 

Režisér, scenárista, producent, zpěvák a milovník žen MacFarlane si velmi vtipně a chytře bere na paškál nějaký zemský nešvar a zasazuje ho podle svého gusta na cizí planety. Rasismem a ženskou emancipací počínaje, přespřílišným spoléháním na umělou inteligenci konče. Do toho si připočtěte klasické trekovské haluze jako díl prožitý v simulátoru se skvělou Leighton Meester či alternativní realitu. Ne, Na Hromnice o den více se tu ještě remaku nedočkalo, ale já věřím, že i k tomu ve třetí sezóně dojde. A v podání MacFarlanea to zase bude super.

 

Co humor, už je to lepší? Naštěstí ano, a byť se pořád nemusí trefit do vkusu každého, minimálně neruší. Taková změna oproti pilotu? Ano, a hlavní zásluhu na tom mají postavy, jež si za pomoci čím dál lepších scenáristů mohou konečně pořádně zahláškovat. V této souvislosti zmíním především jedenáctou epizodu, v níž se Bortus musí odnaučit kouřit. Je to přesné, vtipné, skvěle gradující a já se smál ještě týden po skončení dílu.

Když už jsme u toho Bortuse, tak právě ten rozhodně patří k nejlepším postavám The Orville. Jenom těsně za ním je dětinský pilot Gordon skvěle zahraný Scottem Grimesem a kupodivu musím pochválit i kapitána Eda, jehož si znovu vystřihl MacFarlane. Ten pořád bojuje s nenaplněnou láskou k první důstojnici Kelly, a tím pádem dělá blbosti. Zase a znovu musím napsat, že sledovat toho zoufalce v první sérii chvílemi bolelo, ale ve druhé už je to fajn.

 

Chcete třešničku na dortu? Vrcholem druhé série je bezesporu dvojdíl končící (skoro až šokujícím způsobem spektakulární) vesmírnou bitvou, za kterou by se vážně nemusely stydět ani lecjaké sci-fi bijáky mířící do kin. Právě tady si musíte naplno uvědomit, že tvůrcům se povedlo něco, v co sami dost možná ani nedoufali. Do televize totiž poslali důstojného nástupce Star Treku.

Právě jsem si vzpomněl, že jsem na stránkách TVZone hodnotil i první řadu a dal jsem jí právě pod dojmem druhé poloviny 8/10. Stejné hodnocení dostane i ta druhá, ale je to mnohem silnější osmička. Takže přátelé, situace je jasná. The Orville je čím dál lepší, postavy si sedly, humor je fajnový (nebo aspoň neruší) a scénář nabízí větší množství parádních epizod, jejichž vysokou kvalitu nejspíš nečekali ani ti, kteří nad seriálem na jeho křečovitém začátku drželi ochrannou ruku. Pokud se v té třetí sezóně bude pokračovat stejným stylem, nebál bych se jít ještě o stupínek výše.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (3)

1. série

Lepší, než jsme si mysleli?


Sdílet:

Když psal před pár měsíci Spooner recenzi pilotu, tak nebyl zrovna spokojený. Nadával na stopáž, která podle něj měla být 20 minut. Nelíbilo se mu směřování do „dramedy“ vod a snaha Foxů držet Setha MacFarlanea při zemi. No a v neposlední řadě se mu nepozdávaly postavy, které mu přišly nudné. Ale tohle nemá být recenze Spoonerovy recenze. Tohle má být vábnička pro každého náhodného kolemjdoucího. Po skončení první sezóny je totiž jasné, že se Orville povedl. A já jsem překvapený stejně jako vy.


On ten první díl totiž vážně nebyl žádný zázrak. Režíroval sice Jon Favreau, ale tvůrci jako by nevěděli, kam se chtějí ubírat. Proto se nelze divit lidem, kteří to po 40 minutách prostě vzdali a vidina Star Treku s občasnými červími dírami naplněnými humorem je nijak nelákala. Já to nevzdal a po třetím díle jsem byl závislý. Proč? Tak za prvé – tvůrci se rozhodli rezignovat na nějakou silnější nosnou linku, která by se prolínala celou sérií. Zapomeňte tedy na Klingony a podobné, kteří objevili něco nebezpečného a pokud „Federace“ nezaměstná čerstvého vítěze meziplanetární matematické olympiády (samozřejmě se špičatými uchy), nemá šanci je porazit. Jistě, dočkáme se hnusné vesmírné rasy, která chce zabíjet naše hrdiny při každém vesmírném setkání, ale není to určující dějový oblouk.

Tady se totiž jede na pečlivě ohraničené epizody, které spoléhají na dobře napsané scénáře a velmi chytré sci-fi premisy. Především čtvrtá epizoda, která se zaobírá setkáním s jednou izolovanou civilizací si zaslouží potlesk a stojí za shlédnutí i divákům, kteří nehodlají strávit více jak 10 hodin s jednou trhlou posádkou. Nemluvě o epizodě číslo 7, která připomíná ty nejlepší díly britského seriálu Black Mirror. Ale vy byste těch pár hodinek seriálu vážně věnovat mohli. Zvláště pokud máte rádi sci-fi.


Tu totiž očividně miluje Seth MacFarlane. Už po pár epizodách vám začne být jasné, že víc než tvůrcem kreslených sitcomů je Seth milovníkem sci-fi, Star-Treku a vědy vůbec. Jistě víte, že MacFarlane je producentem nových dílů legendární série Cosmos a já jenom čekal, kdy se v seriálu objeví Neil DeGrasse Tyson, aby nám vysvětlil, proč ta černá díra uvrhla posádku do právě vytvořeného multiversa.

Když už jsem u Neila (který se tam bohužel neobjeví), musím se věnovat tzv. „cameím“. Jsou super. To nejvýraznější je rozhodně Charlize Theron, která má podle interview spáchaných při příležitosti premiéry filmu Všechny cesty vedou do hrobu, Setha opravdu hodně (mrk mrk) ráda. V desáté epizodě nám udělal radost Robert Picardo. Dále tu máme Liama Neesona, k nepoznání zamaskovaného Roba Lowea, Roberta Kneppera, Jeffreyho Tambora, a další.


Kvůli těm pár štěkům známějších herců však na Orville koukat nebudete. Koukat na něj budete kvůli posádce. MacFarlane hraje Eda Merciera. To je kapitán, za kterého se přimluvila jeho bývalá žena hraná sexy Adrianne Palicki. Právě špičkování Eda a Kelly vás bude bavit a budete se těšit, co dalšího si ti dva v dalším dílu řeknou (respektive provedou). Nesmím zapomenout na mimozemského Bortuse, robotického Isaaca a hlavně… HLAVNĚ! Šéfovou ochranky jménem Alara Kitan. Tu si zahrála jistá „petite“ herečka Halston Sage a seriál si s tím nepoměrem malá žena – velká síla velmi dobře pohrál. Budete ji milovat.

Je to jednoduché. Skončili jste se seriálem po první epizodě? Mazejte kupovat další díly. Zvláště pokud jste fandy sci-fi. Fakticky všude se můžete dočíst, že MacFarlane natočil další Star Trek. Mají pravdu, ti recenzenti. Jediný problém je, že nutné vtipy nepadnou úplně pokaždé na úrodnou půdu. Ale můžu vám garantovat, že to je podobné, jako kdybyste seděli v hospodě s dobrým kamarádem a 40 minut se perfektně bavili. Co na tom, že se podnapilý kamarád občas netrefí a na jeho fór odpoví jenom suchý zvuk vyluzovaný cvrčky. Do té hospody s ním stejně půjdete rádi znovu.

P.S. Odsouhlasili druhou sezónu. Radujme se, veselme se.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (4)

Pilot

Hvězdná sranda nebo spíš galaktická nuda?


Sdílet:

Léto už je bohužel zase v trapu, a to znamená na televizním rybníčku jediné, počátek podzimní seriálové sezóny na amerických (nejen) celoplošných stanicích. Ta letošní ovšem příliš zajímavých novinek nenabízí a jedna z těch nejnadějnějších se nám představila hned jako první. Jedná se o hlavní podzimní tahák stanice FOX, sci-fi parodii The Orville, pod níž není podepsaný nikdo menší než komediální uragán Seth MacFarlane. Tvůrce kultovních Griffinových a Médi známý svým kontroverzním humorem se navíc rozhodl jít ve stopách neprávem opomíjeného Galaxy Questu a natočit parodii na legendární Star Trek. Připsal si nahláškovanou trefu do černého, nebo spíš smutný propadák?

 

Seriál nás zavede do několik stovek let vzdálené budoucnosti, kde je nezajímavý a neprůbojný Ed Mercer povýšen na kapitána vesmírné lodi USS Orville. Proč? Protože hvězdných flotil a lodí je zkrátka hodně, a tak musí tamní vedení udělat kapitána i z těch méně výrazných ňoumů. Ed se ale těší, že konečně všem ukáže, co v něm vězí a se svou novou posádkou v čele s jeho chlastajícím kamarádem, pilotem Gordonem, se vydá vstříc novým a nebezpečným vesmírným dobrodružstvím. Jenže už brzy se v jeho snu objeví jedna vada na kráse. Jeho zástupkyní se totiž stala jeho exmanželka Kelly, která ho před rokem podvedla s modrým emzákem. Tahle cesta vesmírem bude zkrátka mnohem veselejší, než se na první pohled zdálo. Dokáže Ed nakonec vyjít se svou bývalkou a prokáže se jako ten správný kapitán? 

 

Že je Orville vtipnější, a poněkud lacinější, variací na Star Trek, je pak jasné od prvního záběru. A nutno říct, že MacFarlane a Jon Favreau na režijní stoličce kopírují trekovskou atmosféru opravdu solidně. Seriál tak disponuje nejen podobnými kulisami či soundtrackem, ale také téměř totožným feelingem, jenž v některých momentech připomene právě i zmiňovaný Galaxy Quest s Timem Allenem. Dalo by se pak říct, že díky tomu je pilot Orvillu nejen parodií, zároveň však i poctou samotnému Star Treku. A v tomhle ohledu se tvůrcům celkem daří.

S tím zbytkem je to už však o něco komplikovanější. S humorem už je to totiž takové klasické MacFarlaneovo “hit or miss“ a ty povedenější gagy se tu tedy často střídají s těmi slabšími. I když povedenějších hlášek a momentů tu převládá, novinka má jeden zásadní problém. Ono tu těch vtipných scén a gagů celkově vlastně zase tolik není. Seriál totiž velmi doplácí na fakt, že se nemá jednat o sitcom, ale vlastně tak trochu dramedy. Jenže ona rádoby vážnější část tu příliš nefunguje a vypadá spíše tak, že v ní postavy nudně a zcela zbytečně tlachají o ničem. Po humorné stránce se tu zkrátka Seth drží až nečekaně při zemi a na nahláškovanou jízdu můžete ihned zapomenout.

 

Tvůrci se navíc kvůli onomu slovíčku dramedy rozhodli k tomu, že stopáž nebude dosahovat tradičních sitcomových 20 minut, ale zcela nepochopitelných 45. A to je v tomto případě opravdu extrémně moc a seriálu to zbytečně podráží nohy. Některé scény jsou viditelně natahované, jiné zbytečné a tempo je někdy na komediální kousek opravdu šíleně pomalé. Divák si navíc celou dobu říká, že s polovinou stopáže to mohla být zatraceně svižná a vtipná jednohubka. Kvůli přepálené stopáži ovšem autoři zůstali někde na půli cesty. Ani samotné postavy totiž nejsou dvakrát zajímavé a po herecké stránce vás kromě sympatické a sexy Adrianne Palicki nikdo pořádně nezaujme. MacFarlane má pak sice talent na hlášky a šílené nápady, po herecké stránce je však totální dřevo a diváka jeho hláškování ve většině případů zkrátka a jednoduše nebaví.

 

Z nadějného Orvillu se tak po pilotu vyklubal zcela průměrný kousek, jenž jede snad ve všech aspektech na půl plynu. Na sitcomový hit je tu mále hlášek, na Sethův humor je tu mále ujetostí a bizáru (u FOXu ho evidentně drželi hodně zkrátka) a na rádoby dramatické pasáže je to až příliš pitomé. A jenom z povedeného kopírování trekovských propriet se tu rozhodně žit nedá. Obzvláště, když se i u těch nejlepších gagů spíše pousmějete, než abyste smíchem pokoušeli své bránice. Ne, o žádný průser kolosálních rozměrů se rozhodně nejedná, a tak nějak věřím, že své fanoušky si i tento Sethův kousek najde. S tímto materiálem se ovšem dali v pilotu dělat mnohem divočejší a zábavnější věci. Z výtečně znějícího kousku tak kvůli přehnaným ambicím a stopáži zbyl jenom promarněný potenciál, z něhož se obávám nakonec nevyklube ani onen kýžený divácký hit. I když uvidíme, třeba nás Seth a spol. v následujících týdnech ještě překvapí.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2020 Všechna práva vyhrazena.