Léto už je bohužel zase v trapu, a to znamená na televizním rybníčku jediné, počátek podzimní seriálové sezóny na amerických (nejen) celoplošných stanicích. Ta letošní ovšem příliš zajímavých novinek nenabízí a jedna z těch nejnadějnějších se nám představila hned jako první. Jedná se o hlavní podzimní tahák stanice FOX, sci-fi parodii The Orville, pod níž není podepsaný nikdo menší než komediální uragán Seth MacFarlane. Tvůrce kultovních Griffinových a Médi známý svým kontroverzním humorem se navíc rozhodl jít ve stopách neprávem opomíjeného Galaxy Questu a natočit parodii na legendární Star Trek. Připsal si nahláškovanou trefu do černého, nebo spíš smutný propadák?

 

Seriál nás zavede do několik stovek let vzdálené budoucnosti, kde je nezajímavý a neprůbojný Ed Mercer povýšen na kapitána vesmírné lodi USS Orville. Proč? Protože hvězdných flotil a lodí je zkrátka hodně, a tak musí tamní vedení udělat kapitána i z těch méně výrazných ňoumů. Ed se ale těší, že konečně všem ukáže, co v něm vězí a se svou novou posádkou v čele s jeho chlastajícím kamarádem, pilotem Gordonem, se vydá vstříc novým a nebezpečným vesmírným dobrodružstvím. Jenže už brzy se v jeho snu objeví jedna vada na kráse. Jeho zástupkyní se totiž stala jeho exmanželka Kelly, která ho před rokem podvedla s modrým emzákem. Tahle cesta vesmírem bude zkrátka mnohem veselejší, než se na první pohled zdálo. Dokáže Ed nakonec vyjít se svou bývalkou a prokáže se jako ten správný kapitán? 

 

Že je Orville vtipnější, a poněkud lacinější, variací na Star Trek, je pak jasné od prvního záběru. A nutno říct, že MacFarlane a Jon Favreau na režijní stoličce kopírují trekovskou atmosféru opravdu solidně. Seriál tak disponuje nejen podobnými kulisami či soundtrackem, ale také téměř totožným feelingem, jenž v některých momentech připomene právě i zmiňovaný Galaxy Quest s Timem Allenem. Dalo by se pak říct, že díky tomu je pilot Orvillu nejen parodií, zároveň však i poctou samotnému Star Treku. A v tomhle ohledu se tvůrcům celkem daří.

S tím zbytkem je to už však o něco komplikovanější. S humorem už je to totiž takové klasické MacFarlaneovo “hit or miss“ a ty povedenější gagy se tu tedy často střídají s těmi slabšími. I když povedenějších hlášek a momentů tu převládá, novinka má jeden zásadní problém. Ono tu těch vtipných scén a gagů celkově vlastně zase tolik není. Seriál totiž velmi doplácí na fakt, že se nemá jednat o sitcom, ale vlastně tak trochu dramedy. Jenže ona rádoby vážnější část tu příliš nefunguje a vypadá spíše tak, že v ní postavy nudně a zcela zbytečně tlachají o ničem. Po humorné stránce se tu zkrátka Seth drží až nečekaně při zemi a na nahláškovanou jízdu můžete ihned zapomenout.

 

Tvůrci se navíc kvůli onomu slovíčku dramedy rozhodli k tomu, že stopáž nebude dosahovat tradičních sitcomových 20 minut, ale zcela nepochopitelných 45. A to je v tomto případě opravdu extrémně moc a seriálu to zbytečně podráží nohy. Některé scény jsou viditelně natahované, jiné zbytečné a tempo je někdy na komediální kousek opravdu šíleně pomalé. Divák si navíc celou dobu říká, že s polovinou stopáže to mohla být zatraceně svižná a vtipná jednohubka. Kvůli přepálené stopáži ovšem autoři zůstali někde na půli cesty. Ani samotné postavy totiž nejsou dvakrát zajímavé a po herecké stránce vás kromě sympatické a sexy Adrianne Palicki nikdo pořádně nezaujme. MacFarlane má pak sice talent na hlášky a šílené nápady, po herecké stránce je však totální dřevo a diváka jeho hláškování ve většině případů zkrátka a jednoduše nebaví.

 

Z nadějného Orvillu se tak po pilotu vyklubal zcela průměrný kousek, jenž jede snad ve všech aspektech na půl plynu. Na sitcomový hit je tu mále hlášek, na Sethův humor je tu mále ujetostí a bizáru (u FOXu ho evidentně drželi hodně zkrátka) a na rádoby dramatické pasáže je to až příliš pitomé. A jenom z povedeného kopírování trekovských propriet se tu rozhodně žit nedá. Obzvláště, když se i u těch nejlepších gagů spíše pousmějete, než abyste smíchem pokoušeli své bránice. Ne, o žádný průser kolosálních rozměrů se rozhodně nejedná, a tak nějak věřím, že své fanoušky si i tento Sethův kousek najde. S tímto materiálem se ovšem dali v pilotu dělat mnohem divočejší a zábavnější věci. Z výtečně znějícího kousku tak kvůli přehnaným ambicím a stopáži zbyl jenom promarněný potenciál, z něhož se obávám nakonec nevyklube ani onen kýžený divácký hit. I když uvidíme, třeba nás Seth a spol. v následujících týdnech ještě překvapí.