Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Orville | 2017-?
csfd  imdb
tvůrce: Seth MacFarlane
režie: Jon Favreau
hrají: Seth MacFarlane, Adrianne Palicki, Scott Grimes, Penny Johnson Jerald

The Orville: 3.řada


ikona
tomasmy
HuluOrvilleSeth McFarlane
Nové obzory toho Star Treku, co není Star Trek. 

Jeden z nejlepších startrekových seriálů se konečně vrátil. Tedy, Orville samozřejmě stále žádným Star Trekem oficiálně není, ale fanoušci vědí své a nic to nemění na tom, že se jedná o jeden z nejlepších sci-fi seriálů posledních let, který se letos vrátil s novou sérií (ta stále nebyla oficiálně potvrzena jako poslední), po zatraceně dlouhé době, po více než třech dlouhých letech! Stálo tedy to čekání za to? Dělá třetí série Orvillu čest svému podtitulu a nabízí nějaké Nové obzory?Jedná se stále o spolehlivou (převážně) komediální jednohubku? Odpovědi jsou překvapivě trošku složitější a ne zcela jednoznačné.

Radost z návratu oblíbených postav, stále jasně patrný feel startrekové Nové generace, naprosto ohromující vizuál, který dvě předešlé série hravě strká do kapsy, obří vesmírná bitva hned od prvních vteřin, mnohem více krás vesmíru a ještě víc obřích vesmírných bitev. To všechno navrátivší se Orville servíruje. Dojde také na pořádnou dávku politikaření a tradičních sci-fi témat jako cestování časem a s ním spojené časohrátky (jeden z nejlepších dílů série) i na poměrně komorní témata  epizoda Příběh dvou Topů řeší téma transosob (znalci vědí, že jde o příběh nejen dvou Topů, ale také tří Moclanů) a jen v tom nejlepším připomíná i jednu z nejlepších epizod TNG  Lidský rozměr, v níž se řešilo, zda Datovi může být připsán status živé bytosti. Přesně tohle jsou věci, které chci v seriálu, jako je tento, vidět. V tomto směru nemám (a vlastně ani nechci) co vytknout.

 

Co už  divák bude v novém Orville hledat složitěji, je humor a občas až příliš velké odlehčení jednotlivých zápletek, které mu v minulosti dodávalo až sitcomové prvky. Přesně tohle bylo na předešlých sérich naprosto skvělé, ale třetí řada je mnohem vážnější a dramatičtější, a tenhle směr, kterým se seriál vydal, se mi moc líbí a výborně funguje i v téhle rovině. Vážný Orville je stále skvělý Orville. Nových deset epizod je ale také bohužel mnohem delších, díky přesunu z Foxu na Hulu, respektive Disney+, trvají všechny díly přes hodinu a čtvrt, někdy se blíží až k devadesáti minutám. A to už je občas horší.

Natažená stopáž mi v první polovině řady však vůbec nevadila, i když i z ní bylo cítit, že jednotlivé zápletky by se do klasických padesáti minut úplně v klidu vešly a scénář by se přitom snad ani nemusel nijak výrazněji osekávat. V druhé půli jsem ovšem už i já začínal cítit lehkou únavu materiálu s hromadou zbytečně protahovaných scén či momentů, které mohly být vynechány úplně; například na znovusplynutí Klydena a Bortuse podle mého názoru nebyl zvědavý vůbec nikdo. Byť mě sledování i přes to všechno stále ohromně bavilo, nemohl jsem se zbavit pocitu, že kratší by prostě všechny díly fungovaly lépe  tedy snad až na poslední dva. Předposlední epizoda slouží jako velké finále velkého konfliktu, jenž se příběhem seriálu táhne už od začátku a od minulé řady výborně graduje. Poslední část pak už je jenom příjemný epilog, ve kterém se nic velkého nestane. Jediným jeho smyslem je to, aby se důstojně a hezky rozloučil s posádkou i s celou lodí. A to se povedlo, koukalo se na to moc hezky a pokud se pokračování nedočkáme (což je asi pravděpodobnější varianta), dostala tahle McFarlaneova parta povedené finále.   

Osobně mám též radost z většího prostoru pro Victora Garbera, znovu se ukáže i Ted Danson a dojde i na návrat dalších postav. A scenáristé sice občas ujedou, ale stále přinášejí hromadu velmi sympatických nápadů a výborně fungujících emocí. I ten humor se samozřejmě čas od času přihlásí o slovo a i ten se nese v duchu časů minulých. Herci jsou stále skvělí, postavy jsou pořád výborně napsané a celá lodní posádka má mezi sebou i napotřetí skvělou chemii a znovu se ukazuje, že je tenhle seriál srdeční záležitostí nejen mojí, ale hlavně jeho tvůrců a herců. Kdo přežil první i druhou řadu a seriál si zamiloval (což není nic těžkého), jistě nebude zklamán ani z velkolepé a megalomanské řady třetí. Ta nová cesta a nové obzory, po kterých se Orville vydal, je moc fajn. A nebýt té šílené stopáže, která bude jednotlivci vadit podle toho, na kolik ho baví zápletka, šel bych možná ještě o bodík výš. Nicméně to znamená, že i tentokrát je to osmička. Osmička sice slabší, než jakou dal kolega Ted po druhé řadě, ale pořád poctivá. 

---

Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: Hulu

Verdikt

avatar8/10

tomasmy

Orville je i ve své třetí sérii poctivým sci-fi seriálem, který si z Nové generace Star Treku, své největší inspirace, bere jen to nejlepší. Příjemná epizodní podívaná, ve které tentokrát prim hraje poctivé drama. Problémem je snad jen přepálená stopáž, jinak se jedná o skvělý návrat a možná i rozloučení.


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  Xardas

 • avatar8/10

  Ragnarok

 • avatar10/10

  Attikus

The Orville: 2. řada


ikona
TedGeorge
Dokázal nám Seth MacFarlane i podruhé naservírovat parádní komediální poctu Star Treku? 

Když jsem si před dvěma lety pustil pilotní díl The Orville režírovaný Jonem Favreauem, byl jsem v rozpacích. Klasický humor Setha MacFarlanea vůbec nefungoval, postavy nepůsobily extra zajímavě a člověk se už během prvních 45 minut začal nudit. Seriál hned na první dobrou působil jako nevhodný mix situační komedie, jež nejvíce sluší dvacetiminutová stopáž, a těch méně záživných epizod Star Treku. Osobně znám hodně lidí, kteří si ze zvědavosti pilot pustili a velmi rychle nad seriálem zlomili hůl. Je to však nějaký ten pátek, co se v televizi odvysílalo finále druhé série a já mám velkou radost, že jsem se do ranku „pilotních dezertérů“ nezařadil. 

 

Proč budu chválit? Už během první řady se totiž ukázalo, že tahle sci-fi má velký potenciál, jenž chce fanoušek sci-fi žánru a tvůrce Médi či Griffinových v jedné osobě vytěžit až na dřeň. Čert vem ten občas nefungující humor. Čím dál častěji se totiž začaly objevovat díly s nápadem, za něž by se nestyděly ani ty nejlepší zářezy Star Treku. Trend nastavený v druhé půlce první sezóny pokračoval i v té druhé, a když si teď vzpomenu na některé zápletky, chce se mi zatleskat. 

Režisér, scenárista, producent, zpěvák a milovník žen MacFarlane si velmi vtipně a chytře bere na paškál nějaký zemský nešvar a zasazuje ho podle svého gusta na cizí planety. Rasismem a ženskou emancipací počínaje, přespřílišným spoléháním na umělou inteligenci konče. Do toho si připočtěte klasické trekovské haluze jako díl prožitý v simulátoru se skvělou Leighton Meester či alternativní realitu. Ne, Na Hromnice o den více se tu ještě remaku nedočkalo, ale já věřím, že i k tomu ve třetí sezóně dojde. A v podání MacFarlanea to zase bude super.

 

Co humor, už je to lepší? Naštěstí ano, a byť se pořád nemusí trefit do vkusu každého, minimálně neruší. Taková změna oproti pilotu? Ano, a hlavní zásluhu na tom mají postavy, jež si za pomoci čím dál lepších scenáristů mohou konečně pořádně zahláškovat. V této souvislosti zmíním především jedenáctou epizodu, v níž se Bortus musí odnaučit kouřit. Je to přesné, vtipné, skvěle gradující a já se smál ještě týden po skončení dílu.

Když už jsme u toho Bortuse, tak právě ten rozhodně patří k nejlepším postavám The Orville. Jenom těsně za ním je dětinský pilot Gordon skvěle zahraný Scottem Grimesem a kupodivu musím pochválit i kapitána Eda, jehož si znovu vystřihl MacFarlane. Ten pořád bojuje s nenaplněnou láskou k první důstojnici Kelly, a tím pádem dělá blbosti. Zase a znovu musím napsat, že sledovat toho zoufalce v první sérii chvílemi bolelo, ale ve druhé už je to fajn.

 

Chcete třešničku na dortu? Vrcholem druhé série je bezesporu dvojdíl končící (skoro až šokujícím způsobem spektakulární) vesmírnou bitvou, za kterou by se vážně nemusely stydět ani lecjaké sci-fi bijáky mířící do kin. Právě tady si musíte naplno uvědomit, že tvůrcům se povedlo něco, v co sami dost možná ani nedoufali. Do televize totiž poslali důstojného nástupce Star Treku.

Právě jsem si vzpomněl, že jsem na stránkách TVZone hodnotil i první řadu a dal jsem jí právě pod dojmem druhé poloviny 8/10. Stejné hodnocení dostane i ta druhá, ale je to mnohem silnější osmička. Takže přátelé, situace je jasná. The Orville je čím dál lepší, postavy si sedly, humor je fajnový (nebo aspoň neruší) a scénář nabízí větší množství parádních epizod, jejichž vysokou kvalitu nejspíš nečekali ani ti, kteří nad seriálem na jeho křečovitém začátku drželi ochrannou ruku. Pokud se v té třetí sezóně bude pokračovat stejným stylem, nebál bych se jít ještě o stupínek výše.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

TedGeorge


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ragnarok

 • avatar10/10

  MrkevCervena

The Orville: 1. série


ikona
TedGeorge
Seth McFarlane to zkouší po Star Trekovsku. Daří se mu to? 

Když psal před pár měsíci Spooner recenzi pilotu, tak nebyl zrovna spokojený. Nadával na stopáž, která podle něj měla být 20 minut. Nelíbilo se mu směřování do „dramedy“ vod a snaha Foxů držet Setha MacFarlanea při zemi. No a v neposlední řadě se mu nepozdávaly postavy, které mu přišly nudné. Ale tohle nemá být recenze Spoonerovy recenze. Tohle má být vábnička pro každého náhodného kolemjdoucího. Po skončení první sezóny je totiž jasné, že se Orville povedl. A já jsem překvapený stejně jako vy.


On ten první díl totiž vážně nebyl žádný zázrak. Režíroval sice Jon Favreau, ale tvůrci jako by nevěděli, kam se chtějí ubírat. Proto se nelze divit lidem, kteří to po 40 minutách prostě vzdali a vidina Star Treku s občasnými červími dírami naplněnými humorem je nijak nelákala. Já to nevzdal a po třetím díle jsem byl závislý. Proč? Tak za prvé – tvůrci se rozhodli rezignovat na nějakou silnější nosnou linku, která by se prolínala celou sérií. Zapomeňte tedy na Klingony a podobné, kteří objevili něco nebezpečného a pokud „Federace“ nezaměstná čerstvého vítěze meziplanetární matematické olympiády (samozřejmě se špičatými uchy), nemá šanci je porazit. Jistě, dočkáme se hnusné vesmírné rasy, která chce zabíjet naše hrdiny při každém vesmírném setkání, ale není to určující dějový oblouk.

Tady se totiž jede na pečlivě ohraničené epizody, které spoléhají na dobře napsané scénáře a velmi chytré sci-fi premisy. Především čtvrtá epizoda, která se zaobírá setkáním s jednou izolovanou civilizací si zaslouží potlesk a stojí za shlédnutí i divákům, kteří nehodlají strávit více jak 10 hodin s jednou trhlou posádkou. Nemluvě o epizodě číslo 7, která připomíná ty nejlepší díly britského seriálu Black Mirror. Ale vy byste těch pár hodinek seriálu vážně věnovat mohli. Zvláště pokud máte rádi sci-fi.


Tu totiž očividně miluje Seth MacFarlane. Už po pár epizodách vám začne být jasné, že víc než tvůrcem kreslených sitcomů je Seth milovníkem sci-fi, Star-Treku a vědy vůbec. Jistě víte, že MacFarlane je producentem nových dílů legendární série Cosmos a já jenom čekal, kdy se v seriálu objeví Neil DeGrasse Tyson, aby nám vysvětlil, proč ta černá díra uvrhla posádku do právě vytvořeného multiversa.

Když už jsem u Neila (který se tam bohužel neobjeví), musím se věnovat tzv. „cameím“. Jsou super. To nejvýraznější je rozhodně Charlize Theron, která má podle interview spáchaných při příležitosti premiéry filmu Všechny cesty vedou do hrobu, Setha opravdu hodně (mrk mrk) ráda. V desáté epizodě nám udělal radost Robert Picardo. Dále tu máme Liama Neesona, k nepoznání zamaskovaného Roba Lowea, Roberta Kneppera, Jeffreyho Tambora, a další.


Kvůli těm pár štěkům známějších herců však na Orville koukat nebudete. Koukat na něj budete kvůli posádce. MacFarlane hraje Eda Merciera. To je kapitán, za kterého se přimluvila jeho bývalá žena hraná sexy Adrianne Palicki. Právě špičkování Eda a Kelly vás bude bavit a budete se těšit, co dalšího si ti dva v dalším dílu řeknou (respektive provedou). Nesmím zapomenout na mimozemského Bortuse, robotického Isaaca a hlavně… HLAVNĚ! Šéfovou ochranky jménem Alara Kitan. Tu si zahrála jistá „petite“ herečka Halston Sage a seriál si s tím nepoměrem malá žena – velká síla velmi dobře pohrál. Budete ji milovat.

Je to jednoduché. Skončili jste se seriálem po první epizodě? Mazejte kupovat další díly. Zvláště pokud jste fandy sci-fi. Fakticky všude se můžete dočíst, že MacFarlane natočil další Star Trek. Mají pravdu, ti recenzenti. Jediný problém je, že nutné vtipy nepadnou úplně pokaždé na úrodnou půdu. Ale můžu vám garantovat, že to je podobné, jako kdybyste seděli v hospodě s dobrým kamarádem a 40 minut se perfektně bavili. Co na tom, že se podnapilý kamarád občas netrefí a na jeho fór odpoví jenom suchý zvuk vyluzovaný cvrčky. Do té hospody s ním stejně půjdete rádi znovu.

P.S. Odsouhlasili druhou sezónu. Radujme se, veselme se.

Verdikt

avatar8/10

TedGeorge


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  BranoZ

 • avatar10/10

  MrkevCervena

The Orville: Pilot


ikona
Spooner
Tvůrce Médi a Griffinových, Seth MacFarlane, přichází se seriálovou parodií na Star Trek. Budeme se ale mít čemu smát? 

Léto už je bohužel zase v trapu, a to znamená na televizním rybníčku jediné, počátek podzimní seriálové sezóny na amerických (nejen) celoplošných stanicích. Ta letošní ovšem příliš zajímavých novinek nenabízí a jedna z těch nejnadějnějších se nám představila hned jako první. Jedná se o hlavní podzimní tahák stanice FOX, sci-fi parodii The Orville, pod níž není podepsaný nikdo menší než komediální uragán Seth MacFarlane. Tvůrce kultovních Griffinových a Médi známý svým kontroverzním humorem se navíc rozhodl jít ve stopách neprávem opomíjeného Galaxy Questu a natočit parodii na legendární Star Trek. Připsal si nahláškovanou trefu do černého, nebo spíš smutný propadák?

 

Seriál nás zavede do několik stovek let vzdálené budoucnosti, kde je nezajímavý a neprůbojný Ed Mercer povýšen na kapitána vesmírné lodi USS Orville. Proč? Protože hvězdných flotil a lodí je zkrátka hodně, a tak musí tamní vedení udělat kapitána i z těch méně výrazných ňoumů. Ed se ale těší, že konečně všem ukáže, co v něm vězí a se svou novou posádkou v čele s jeho chlastajícím kamarádem, pilotem Gordonem, se vydá vstříc novým a nebezpečným vesmírným dobrodružstvím. Jenže už brzy se v jeho snu objeví jedna vada na kráse. Jeho zástupkyní se totiž stala jeho exmanželka Kelly, která ho před rokem podvedla s modrým emzákem. Tahle cesta vesmírem bude zkrátka mnohem veselejší, než se na první pohled zdálo. Dokáže Ed nakonec vyjít se svou bývalkou a prokáže se jako ten správný kapitán? 

 

Že je Orville vtipnější, a poněkud lacinější, variací na Star Trek, je pak jasné od prvního záběru. A nutno říct, že MacFarlane a Jon Favreau na režijní stoličce kopírují trekovskou atmosféru opravdu solidně. Seriál tak disponuje nejen podobnými kulisami či soundtrackem, ale také téměř totožným feelingem, jenž v některých momentech připomene právě i zmiňovaný Galaxy Quest s Timem Allenem. Dalo by se pak říct, že díky tomu je pilot Orvillu nejen parodií, zároveň však i poctou samotnému Star Treku. A v tomhle ohledu se tvůrcům celkem daří.

S tím zbytkem je to už však o něco komplikovanější. S humorem už je to totiž takové klasické MacFarlaneovo “hit or miss“ a ty povedenější gagy se tu tedy často střídají s těmi slabšími. I když povedenějších hlášek a momentů tu převládá, novinka má jeden zásadní problém. Ono tu těch vtipných scén a gagů celkově vlastně zase tolik není. Seriál totiž velmi doplácí na fakt, že se nemá jednat o sitcom, ale vlastně tak trochu dramedy. Jenže ona rádoby vážnější část tu příliš nefunguje a vypadá spíše tak, že v ní postavy nudně a zcela zbytečně tlachají o ničem. Po humorné stránce se tu zkrátka Seth drží až nečekaně při zemi a na nahláškovanou jízdu můžete ihned zapomenout.

 

Tvůrci se navíc kvůli onomu slovíčku dramedy rozhodli k tomu, že stopáž nebude dosahovat tradičních sitcomových 20 minut, ale zcela nepochopitelných 45. A to je v tomto případě opravdu extrémně moc a seriálu to zbytečně podráží nohy. Některé scény jsou viditelně natahované, jiné zbytečné a tempo je někdy na komediální kousek opravdu šíleně pomalé. Divák si navíc celou dobu říká, že s polovinou stopáže to mohla být zatraceně svižná a vtipná jednohubka. Kvůli přepálené stopáži ovšem autoři zůstali někde na půli cesty. Ani samotné postavy totiž nejsou dvakrát zajímavé a po herecké stránce vás kromě sympatické a sexy Adrianne Palicki nikdo pořádně nezaujme. MacFarlane má pak sice talent na hlášky a šílené nápady, po herecké stránce je však totální dřevo a diváka jeho hláškování ve většině případů zkrátka a jednoduše nebaví.

 

Z nadějného Orvillu se tak po pilotu vyklubal zcela průměrný kousek, jenž jede snad ve všech aspektech na půl plynu. Na sitcomový hit je tu mále hlášek, na Sethův humor je tu mále ujetostí a bizáru (u FOXu ho evidentně drželi hodně zkrátka) a na rádoby dramatické pasáže je to až příliš pitomé. A jenom z povedeného kopírování trekovských propriet se tu rozhodně žit nedá. Obzvláště, když se i u těch nejlepších gagů spíše pousmějete, než abyste smíchem pokoušeli své bránice. Ne, o žádný průser kolosálních rozměrů se rozhodně nejedná, a tak nějak věřím, že své fanoušky si i tento Sethův kousek najde. S tímto materiálem se ovšem dali v pilotu dělat mnohem divočejší a zábavnější věci. Z výtečně znějícího kousku tak kvůli přehnaným ambicím a stopáži zbyl jenom promarněný potenciál, z něhož se obávám nakonec nevyklube ani onen kýžený divácký hit. I když uvidíme, třeba nás Seth a spol. v následujících týdnech ještě překvapí.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)

Verdikt

avatar6/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  jiri.vit

 • avatar7/10

  xvladax

 • avatar8/10

  MrkevCervena

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace