Pod kupolí

Under the Dome

Plakát k seriálu Pod kupolí

Pod kupolí /2013-?

Tvůrce: Brian K. Vaughan, Stephen King

Režie: Niels Arden Oplev, Jack Bender

Hrají: Mike Vogel, Dean Norris, Alexander Koch, Natalie Martinez, Mackenzie Lintz

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (4)

2. sezóna

Velká seriálová trága.


Sdílet:
Věc se má tak. Stephen King před pár lety napsal knížku tlustou jako pěst. Byl to čtivě napsaný, velmi zábavný brak Pod kupolí a my si ho náležitě užili. Jasně, jeho rozuzlení bylo poněkud přihlouplé. King však umí tak báječně pracovat s charaktery, vykreslit jejich hrůzy a popisovat absurditu děje, že si svůj kultovní spisovatelský status zkrátka a dobře zaslouží. Brian K. Vaughan zato fušuje spíš do komiksů a dělal na těch pozdějších a horších epizodách Ztracených. A druhá řada seriálu Pod kupolí alias Under the Dome poukazuje na propastný rozdíl mezi těmito dvěma autory. Jednomu chybí nadhled, cit pro dialogy, originalita i talent. Ten druhý je Stephen King.
 
 

Under the Dome v první sérii více méně vyždímalo knižní námět, přeměnilo postavy k obrazu svému a začalo s vlastní invencí. A skončilo v polovině věty, pochopitelně. Bohužel čím dále se seriál oddaluje Kingově předloze, tím je horší. Neviditelná kupole, která odtrhne jedno mainské městečko od zbytku světa, to je parádně brakový a na zpracování neuvěřitelně náročný námět. King to v těchto vodách umí. Nechá sympatické a přirozené postavy čelit zcestné situaci a čtenář si tak může ukousat nehty. Brian K. Vaughan by však rád nový Lost a zoufale se mu jeho snaha nedaří. Ostatně kupole je proti opuštěnému ostrovu přeci jen o dost tučnější sousto. A když dějově plavete, mnohem hůře se to v ní utají. 
 
 

Aby námět Under the Dome fungoval, muselo by být jeho univerzum nesmírně promakané. Jak by na kupoli reagoval svět? Co (sociální) média? Co Jan Tleskač? Na zdejší seriálové postavy hnijící pod kupolí ale svět kašle. Kolem „akvárka“ se pohybuje vždy maximálně jeden voják, nekonají se žádné záchranné akce, a ačkoliv se na kupoli snesla atomová bomba, nejsou po ní v okolí znát žádné stopy. Otravné místní děti šmejdí po ulicích s tablety a občas se připojí na internet, protože někdo právě… ehm, doplňte si nějaké libovolné, nesmyslné, rádoby IT vysvětlení. Velký Jim v podání Deana Norrise z Breaking Bad se mění ze záporáka v miliuse v rozmezí několika minut a učitelka fyziky ze střední školy, s mírami a tváří modelky, kutí složité einsteinovské pokusy. Ne. Se zapnutým mozkem se Under the Dome sledovat prostě nedá.
 
 

Ale tak co. I výplachy můžou být přeci extrémně zábavné a mít ve své hlouposti jakousi vnitřní logiku. Under the Dome bohužel není ten případ. Celý se bere až zoufale vážně, v jednom kuse v něm někdo pronáší hluboká moudra ala dr. Ramoray a navíc nemá v podstatě žádný nosný děj. V daných epizodách se převážně řeší nějaké dílčí krize, o nichž je vám dopředu jasné, že jsou pouze dočasné a nikoho neohrožují. A tak se jednou kupole smršťuje, jindy se celá zbarví, vyrobí obrovský mráz či z ní vytéká jakýsi rudý déšť. Patrně nejdůležitějším motivem této řady je pak nalezení „východu“ z kupole. Několik postav tudíž opakovaně cestuje tam i zpátky, jen aby celá řada gradovala v jakýchsi papundeklových kulisách mající připomínat podzemní chodby. Logika? Nula. A zábava bohužel na podobné úrovni.
 
 

Na Under the Dome bychom mohli kydat hromady hnoje a ještě by nám zbyla munice. I druhá řada končí něčím, co vzdáleně připomíná napínavý clifhanger, avšak o třetí sezóně dosud rozhodnuto nebylo. CBS si každopádně na ratingy (zvláště u mladšího diváctva) nemůže stěžovat a zřejmě se za Dalem Barbarou podíváme i napotřetí. Jen nevíme, jestli u toho budeme taky. První sezóna byla průměrné sci-fi. Druhá už je ale regulérní slátanina a patrně nejslabší dramatický seriál z té současné „úspěšné vlny“. Pokud byste přesto chtěli esenci Kinga, rozkoukejte raději konkurenční Městečko Haven. Ten je blbý jenom trochu. Zdejší blbost by však potřebovala léčbu od dr. Štrosmajera.

Značka: Hallmark jako vyšitý.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
2/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (4)

Úvod 2. řady

Pod kupolí je největší tma.


Sdílet:
Spláchnul knížku. Aneb to udělal Brian K. Vaughan s bestsellerem Stephena Kinga Pod kupolí. První řada televizního seriálu CBS se v úvodu předlohy držela docela dost. Byť některé postavy opomněla, přidala pár klišoidních berliček (cukrovka, lesbický pár atd.) a výrazně ubrala na expresivitě a děsivosti knihy. Jenomže jak celá řada směřovala ke svému finále, zaklapnula parta kolem Vaughana knížku zhruba v polovině a začala si s jejími postavami hrát své divadlo. Pro čtenáře tak vzniklo dost podivné panorama. Z dějových rovin se staly zákruty. Z hodných zlí a naopak. Under the Dome toho má s knížkou společného opravdu hodně. A zároveň téměř nic.
 
 

Pravdivě si to shrňme. Městečko Chester’s Mill zavře neviditelná kupole. Nikomu zvenčí se nedaří ji zničit a tak se musí lidé v pasti spolehnout sami na sebe. Není pořádně jasné, kolik lidí v Chester’s Mill žije. Důležitá je partička výrostků, co našla jakési vejce a jsou zřejmě vyvoleni kopuli nějak ovládat. Dále i mladý fešný Dale Barbara, co býval hajzl, ale nyní by se pro dobro rozdal. A starý plešatý Big Jim Rennie, co je chvíli klaďas, chvíli záporák, a kdyby v seriálu nebyl (a nebyl by v něm tedy ani jeho herec Dean Norris), ztratil by projekt veškerou atraktivitu. Seriál jako takový by chtěl být Ztracenými s Kingovým štemplem. Je ale o něco prostší (což by nevadilo) a podstatně méně napínavý (což vadí). 
 
 

Druhá řada začíná přesně tam, kde končila ta první. Big Jim a jeho syn chtějí pověsit na improvizované šibenici Barbaru, když v tom začne kopule dělat divné věci. V dílu pochopitelně neumře ani Barbara, ani Big Jim, byť oba během čtyřiceti minut mají své krky ve smyčce. Z kopule se každopádně stane jakýsi obrovský magnet a my tak pozorujeme sympaticky béčkový chaos, to když se ke kopuli lepí snad všechno kovové. Zahučí přitom jedna z předních hezkých ženských. Je však vzápětí nahrazena jinou hezkou ženskou a vesmír tak zůstává neporušen. 
 
 

Po „lostovsku“ jsou nám představeny tři nové postavy. Jejich zařazení do děje je ale epesně křečovité. Zatímco v Lostu se postavy někde „našly“ v rámci průzkumu ostrova či díky tajemnu, tady jsou všichni obyvatelé od začátku pod kupolí, tudíž není moc způsobů, jak by se mohly objevit. Juniorův strýc se prostě do téhle chvíle schovával v lese a geniální učitelka ze střední, která si v kabinetu syslí vědecký náčrt kupole, byla doposud prostě jen tvrdou introvertkou. Under The Dome se přesto v epizodě letošní řady profiluje ve dvou nových směrech. Začínají se v něm zjevovat již zemřelí, což do atmosféry projektu dobře zapadá. Na konci epizody navíc skoná další významná postava v regulérně hororové scéně. Obojí je fajn a kvituji to jako zlepšení. Zřejmě za to může i sám Stephen King, který se na druhé řadě scenáristicky podílí a střihne si v ní i cameo.
 
 

Under the Dome je béčko až céčko a je třeba ho tak brát. Velice snadno by se dal parodovat i fukovsky šťourat do snad každé dějové zátočiny. Jenomže ta hloupost je ba běn vlastně docela fajn. Dean Norris je jako Big Jim výborný a dokud se bude pohybovat na hraně diktátora a příjemného souseda odvedle, budeme seriál sledovat i dále. Kultovka z Under the Dome nikdy nebude. V druhé sezóně by však i díky mistrově pomoci nemusel být tak rozvláčný a matný. V rámci seriálu je úvod druhé řady slušný. V globálním hledisku se pořád jedná o průměr. A zřejmě u toho i zůstane. 

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
5/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (6)

Pilot

Co je pod kupolí, to se počítá.


Sdílet:

Pryč jsou časy, kdy vás piloty ambiciózních seriálů zasadily do sedačky a nechaly vás nevěřícně koukat na obrazovku. Pryč je také doba, kdy se do pilotu investovalo nejvíce úsilí a snahy zaujmout, která by přitáhla k televizním obrazovkám každotýdenní příval diváků. Teď už se jede mnohem více na jistotu – vezme se možná povedená a ambiciózní látka, v našem případě hodně tučná novela Stephena Kinga Pod kupolí, ale ta projde jakousi sterilizací, zkrátka okleštěním všeho zajímavého či netradičního do naprosto tuctového obalu, který vychází vstříc tomu nejstřednějšímu proudu diváků.

Abych nechodil kolem horké kaše a uvedl příklad z poslední doby, Under the Dome je spíš Bates Motel než Hannibal. Obě látky jsou perfektními náměty na seriál a skýtají zajímavou podívanou – zatímco ale druhý jmenovaný postavil svou kontroverzní auru na odiv a dokázal nabídnout atmosférickou psychologickou hru, Norman Bates se s přibývajícími díly čím dál více nabízel úlitbu masovému divákovi než snahu odlišit se od konkurence. Žádné pořádné zvraty, žádné pořádně napětí nebo strach, ale stále konvenčnější podívaná, která jakoby vypadla z továrny na seriálové produkty ušité na míru. S podobnou opatrností má bohužel problém i aktuální novinka Under the Dome, z níž jde cítit neskutečný potenciál, který je ale zatím skryt pod nevýraznou a zaměnitelnou slupku vztahového melodramatu.

Příběh asi nemá cenu zdlouhavě popisovat – pokud nežijete v nějakém vakuu, určitě víte, že na malé městečko v Maine spadne jakási neviditelná bublina, která všechny obyvatele odstřihne od kontaktu s vnějším světem. Co v takové situaci nastane? Zatím nic moc. Pilotní díl hlavně po vzoru Kingových novel načrtává bohaté spektrum postav, u nichž většinou po hlubším průzkumu objevíme nějaká temná zákoutí. Rozvedená asi osmička charakterů však zatím nemá dostatečně propracované osudy, které by diváka motivovaly k tomu, aby se o ně začal zajímat. Máme tady starého šerifa, který ví něco, co my nevíme, správňáckou policajtku, záhadného týpka, který zakopává mrtvoly, pár lesbických matek a jejich dceru, také netradiční romantickou dvojici nebo podlého zkorumpovaného politika, který chce využít situace pro upevnění své moci.

Tyto motivy a odlišné profily postav se jistě zúročí v budoucnu (a v to taky věřím), ale na pilot, u něhož se máte rozhodnout, jestli seriálu věnujete dalších cca deset hodin života, je to docela málo. Hlavně kvůli tomu, že se veškerý děj soustředí na vláčné vztahy mezi postavami než například na pořádné načrtávání mysteriózní atmosféry okolo kupole, která je zatím jen nezajímavě nakousnuta. Jasně, dočkáme se i několika líbivých záběrů na padající letadla, useknuté končetiny nebo rozpůlené krávy (nejvtipnější scéna!), ale v tak konvenčním celku ani takové parádičky nevytrhnou z podivné letargie toho, že „tohle jste už někdy viděli“. Zkrátka jiná zápletka, ale naprosto totožný přístup k řemeslu, který z výsledku dělá další seriál jako z běžícího pásu. A jestli jste čekali, že režírující Švéd Niels Arden Oplev (původní Muži, kteří nenávidění ženy) nabídne trochu toho znepokojivého severského chladu, jste na špatné adrese. Tohle je totiž zakázková uniformita.

Rozhodně nechci předem Under the Dome odsuzovat, mnoho seriálů se muselo dostat přes nezáživné úvodní díly, aby poté nabídlo skutečně to, co od nich diváci očekávají. Pilotní díl ale sám o sobě zatím nenabízí nic, kvůli čemu by stálo za to se seriálem setrvat. Kdyby to nebylo od Kinga (zde výkonný producent), který ve svých knihách vždy dokáže brilantně psychologicky zachytit skupinu povahově rozdílných lidí v krizových situacích a uzavřeném prostoru (Mlha, Osvícení, Prokletí Salemu, Misery), a tudíž bych nepředpokládal, že toho má látka ještě hodně v rukávu, zřejmě bych trochu váhal, jestli ve vztahovém dramatu v městečku Chester’s Mill pokračovat. Prozatím tedy spíše průměr s velmi opatrným palcem nahoru.

Ale nebojte se, v redakci budeme každý týden zodpovědně nakoukávat další epizody a informovat vás, jestli to stojí za to.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2021 Všechna práva vyhrazena.