Jonathan fucking Nolan! To jen tak na úvod, abychom se všichni mohli naladit na tu stejnou vlnu. Nebudu teď psát, jak jsem to už od začátku tvrdil. Jak jsem tvůrcům, mezi které patří mimo jiné i J. J. Abrams z pozice výkonného producenta, celou dobu věřil. Jak jsem seriál hrdě bránil i během toho posledního, dodnes jednoznačně nejpodezřelejšího odkladu. Zkrátka a dobře, někdo měl pravdu (já) a jiní se zbytečně hrozili (nebudu jmenovat Spoonera, protože si to nezaslouží). Pojďme se přes to všechno už ale konečně přenést a povědět si, jak moc, MOC dobré to vlastně na úvod bylo.

Pro ty z vás, kteří to doteď nevěděli, seriálový Westworld je novou adaptací stejnojmenného knižního románu od Michaela Crichtona. O tu první se shodou okolností postaral samotný spisovatel, když jí v roce 1973 natočil jako svůj filmový debut. U nás poměrně zapomenutý snímek má ve světě značný following, není tedy divu, že se ho v minulosti pokoušelo oživit hned několik různých autorů. Do cílové rovinky to ale dotáhl až mladší z bráchů Nolanů (Temný rytíř, Person of Interest) a ten si pro své vyprávění zvolil formát HBO, tedy "víc, než jen televize." No a jak to tak vypadá, zvolil správně.

Hned na úvod tak sype na diváky jednu otázku za druhou a příliš se nestará o nějaké odpovědi, protože za a) nemusí a za b) na to přijde čas později. Dává tím šikovně vzpomenout na časy Ztracených nebo z nedávné doby třeba Pozůstalých, což je jenom a jenom dobře. Zároveň ale dělá i plno dalších a pro nás momentálně důležitějších věcí.

Začněme postavami a začněme těmi zápornými, protože na Eda Harrise v roli muže v černé (mrk, Temná věž, mrk) jsem se třepal víceméně od první fotky na tom luxusním skalním vrcholku. Momentálně o něm vím zhruba tolik, co jsem věděl před pilotní epizodou, tak nějak mi to ale vůbec nevadí, protože jeho postava sleduje zjevně vyšší cíle, které začnou dávat smysl později. Podstatné je, že je to chladný a prohnaný bastard, který pod sebou nikoho dalšího nemá a tak zatím jedná hezky sám za sebe. Jak moc chaotické nebo naopak promyšlené jeho činy budou, to se teprve uvidí, momentálně z něj ale dostávám hodně mrazivý pocit a čuchám záporáka roku.

Dále tu jsou postavy, jež kategoricky nelze zařadit ani do kladných, ani do záporných. Dolores (božská Evan Rachel Wood) a pan stvořitel (Anthony Hopkins). Ani u jedné z nich nedokáže divák po celou dobu pilotu odhadnout, co přesně si myslí a přesně to z nich dělá výborné neznámé, které s naší rovnicí s nejvyšší pravděpodobností ještě pořádně otřesou. Jako poslední jsou pak na řadě dobráci, kam spadá kovboj Jamese Marsdena a vědátor Jeffreyho Wrighta. Vtip je v tom, že ani oni ale vstříc složitějším myšlenkám nemusí zůstat nutně dobří. A to mě vede zatím k tomu největšímu pozitivu, které jsem si na Westworldu našel.

Nic není předem nalinkované a nic tu nemá jasně dané místo. Atmosféra seriálu je nepříjemně matoucí, čemuž pomáhají i dokonalé klavírní covery známých písní, které se hezky střídají společně s tím, jak se střídá i děj. Mimochodem, děj v rovině Westworldu se točí stále dokola, zatímco děj mimo Westworld (se scenáristy, ochrankou, vědci a dalšími, kteří pomáhají Westworld řídit) je vyprávěn chronologicky. Jediné, co do určité míry spadá pod škatulku náhody, jsou návštěvníci Westworldu, kteří kartami míchají momentálně asi nejvíc. Je toho každopádně dost a aby to člověk všechno správně pojmul, je třeba u seriálu dávat pozot. Na druhou stranu, čekal někdo něco jiného?

Ten seriál si zcela očekávaně zakládá na tom, že je chytřejší, než vy. Díky dialogům a chytře poskládaným detailům ovšem není příliš těžké tenhle fakt akceptovat a nezkoušet mu vzdorovat. Ono nakonec to beztak bude o té jízdě, která nás čeká, spíš než o nějakých odpovědích. Koneckonců, lidstvo podle všeho dosáhlo svého evolučního vrcholu (alespoň toho intelektuálního, zase tak špatné jako v Interstellaru to není) a kdo by v takovém případě nechtěl sledovat, co přijde pak nebo jakým způsobem se s takovým uvědoměním si lidé vypořádají. Jinými slovy, spousta myšlenek, které před nás Westworld klade, je tak hezky provokativních, že nejde o nich nepřemýšlet. A jakmile vás seriál donutí nad něčím přemýšlet, je to imho výhra. 

Pokud bych to tedy měl shrnout, Westworld ustál nejen moje vysoká očekávání, on je dokonce překročil. Nepříjemná atmosféra se rychle zažere pod kůži, vizuál je i na poměry HBO vskutku prvotřídní a vzhledem k tématu, které budou tvůrci očividně do poslední detailu dále řešit, jsem na další díly nesmírně zvědavý. Na to plus na nářek internetových citlivek, až dojde k proklamované scéně s orgií. Pokud totiž znásilnění ve stodole mimo záběr bylo pro některé z nich příliš, vybouchne jim z téhle budoucí scény nejspíš hlava. Ona ta Hra o trůny bude nakonec přece jen kafíčko v porovnání s tím, co nám nemilosrdně ukáže Westworld. Taky se už nemůžete dočkat?