Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Altered Carbon | 2018-2020
csfd  imdb
tvůrce: Laeta Kalogridis, Richard Morgan
režie: Miguel Sapochnik, Uta Briesewitz
hrají: Joel Kinnaman, James Purefoy, Stephanie Cleough, Ato Essandoh, Kristin Lehman, Hiro Kanagawa

Altered Carbon: 2. řada


ikona
Redakce
Jak se povedla druhá řada této sci-fi pecky od Netflixu? 

Sci-fi pecka Altered Carbon se po dvou letech vrátila na obrazovky v novém kabátě. V hlavní roli se tentokrát představil Anthony Mackie a jako Takeshi Kovacs navázal na Joela Kinnamana. Nejedná se sice o tak populární seriál jako některé jiné kousky od streamovacího giganta, ale první řada si zaslouženě vydobyla své místo. Stálo ovšem to dlouhé čekání za to? 

Jak to vidí Sam.Vimes

První řada Altered Carbon měla zarputilého, ale i emocionální Joela Kinnamana, několik výborných akčních scén a zajímavou detektivní zápletku s vraždou, jejíž řešení si objednala sama oživená oběť. Druhá řada nemá nic z toho. Místo toho se tady nad základní koncept zálohování vědomí vrší umělé inteligence, virtuální reality, implantáty, technologie starších ras, navíc se tu šachuje se starými postavami v nových tělech a někdy i s novými jmény… Zorientovat se v tom dá, ale ono je to vlastně jedno. Na to, že se tady Carbon snaží pracovat s tak osobními tématy jako navazování na starou lásku nebo vývoj názorů versus zrazení ideálů, je ve výsledku až překvapivě studený, odtažitý.


Anthony Mackie v hlavní roli se bohužel celou dobu tváří stejně, takže ty emoce opravdu moc neprodá. Těžko říct, nakolik je to v režijním vedení a nakolik v herci nebo jestli to byla snaha o stoické drsňáctví. Kinnaman každopádně byl ve stejné roli mnohem lepší. Zbytek obsazení na tom není o moc lépe než Mackie, jedinou světlou výjimkou je Chris Conner a jeho Poe. U něj emoce fungují a jeho dějová linka je asi to nejlepší to na druhé řadě.

Celý ten guláš sci-fi konceptů se ani nepřeklápí v zábavné béčko. Na to se nejen bere příliš vážně, ale navíc ubírá na nekompromisnosti, nenabízí nijak zvlášť skvělé akční scény a je zjevně levnější, natočený v pár kulisách. První řada Altered Carbon je naštěstí v podstatě uzavřená, takže ji pořád můžu doporučit, ale pokračovat již netřeba. 5/10

Jak to vidí Diego.Dorlan

Do vlaku jménem Altered Carbon jsem naskočil vcelku pozdě, ale zajímavá první série s komplexními postavami i příběhem mě velmi bavila. Na druhou sérii jsem naštěstí nemusel čekat zdaleka tak dlouho jako diváci, kteří si seriál oblíbili ihned po premiéře. A ještě že tak. Z pozitivních dojmů jsem se vypsal v úvodu druhé řady a při následném sledování jsem měl pocit, že s každým uplynulým dílem mé nadšení pro seriál klesá, až jsem se nakonec na delší dobu zasekl u posledních dvou dílů, jelikož ve finále zůstaly přítomné hlavně ty věci, z nichž jsem nebyl nadšen již v úvodní recenzi.

Nové postavy vesměs neoslovují zdaleka v takové míře, jak se to povedlo těm v první sérii. Lokace, i přes větší potenciál než v první řadě, zůstaly jedním z velmi nevyužitých aspektů. Příběh se z valné části táhne a nenabízí nic moc z toho, co mě zaujalo v první sérii. Místo toho se posouvá k “důležitějším otázkám”, ale ty realizuje vesměs hůře, než mnoho těch zdánlivě jednodušších a osobnějších aspektů. Ty ovšem z velké části nestojí na vlastních nohou a celkově se tak zdá, že seriál se snaží představit co může v co nejkratším čase, aby to již všichni zúčastnění měli za sebou.

 

Nejvíc mě ovšem mrzelo, jak moc byly recyklovány některé aspekty z první série. Zejména velmi šablonovitý přístup, který byl bez většího zamyšlení namontován na tuto řadu. Ta díky menšímu počtu dílů neměla tolik prostoru, aby si tohle mohla dovolit. Ať už se jedná o celý díl (vyslýchání Kovacse) nebo některé postavy, které více méně vyplňují stejné pozice (Ortega a Trepp), tak se nemůžu zbavit pocitu, že druhá série byla buď uspěchaná a nebo těžce nedotažená. 6/10

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Redakce


Hodnocení čtenářů

  • avatar5/10

    Adasin

  • avatar6/10

    Ravenous

Altered Carbon: Úvod 2. řady


ikona
Diego.Dorlan
Jak se povedl návrat nekompromisního sci-fi seriálu? 
První řada tohoto sci-fi mě během své premiéry minula, ale dlouho jsem si říkal, že to je jeden z těch seriálů, na nějž bych se chtěl podívat. A kdy byl lepší čas doplnit si tuto mezeru, než před druhou sérií? Rozhodl jsem se tak neotálet a odškrtnout si jeden z těch dlouhodobějších restů. A dobře jsem udělal, jelikož první řada mě velmi bavila a nemusel jsem tak naštěstí čekat dlouhé dva roky na pokračování. Pojďme se tedy podívat na první dojmy z druhé série.
 
 
Druhá série Altered Carbon sleduje opět Takeshiho Kovacse, ale došlo k časovému posunu, jenž není na první pohled pro diváka příliš evidentní. Tato série tedy volně navazuje na předchozí řadu. Proč volně? Od událostí, kdy Takeshi získal svou svobodu uběhlo totiž 30 let. Na konci první řady Takeshi zjistil, že by jeho životní láska Quellcrist Falconer mohla být naživu. Rozhodl se ji tedy hledat a tomuto úkolu obětoval posledních 30 let a veškeré peníze, které měl. Nyní ovšem nachází novou stopu, již musí sledovat tam, kde to vše začalo.
 
Po prvních dvou dílech mohu říct, že pokud se vám líbila předchozí řada, tak pravděpodobně najdete zalíbení i v této. Hlavním pojítkem seriálu je samozřejmě Kovacs, který dostal nový „sleeve“ s tváří Anthonyho Mackieho, jemuž role cynického drsňáka z minulosti sedne velmi dobře. Dostáváme se i do nových prostředí a celkově zjišťujeme více o nelítostném světě, což je pro mě velký tahák. V této sérii dokonce zavítáme i na nové planety a z náznaků v předchozích odstavcích se jedná o vcelku prominentní místa. V tomto ohledu mě bohužel čekalo mírné zklamání, jelikož i přes jiné zasazení je velmi těžké uvěřit, že se doopravdy nacházíme v jiném světě. Novým planetám není věnováno příliš pozornosti a působí tak velmi podobně jako lokace, jež jsme mohli vidět v předchozí řadě na Zemi (až na pár výjimek samozřejmě).
 
 
Dystopický svět budoucnosti, kde bohatí a vlivní lidé mají veškerou moc, je stále velmi zajímavě vykreslen. Ve větší míře se představuje jak Protektorát, tak i širší společnost světa. Není nouze ani o nové postavy či staré známé, což mi udělalo taktéž velkou radost. Celkově se tak v úvodu hraje relativně na jistotu. Zredukování počtu dílů oproti první řadě slouží ke svižnějšímu posunu děje, ale je to bohužel vykoupeno charakterizací vedlejších postav, která je poněkud uspěchanější a zdánlivě i skromnější.

 

Celkově se po prvních dílech nedá seriálu vytknout nic příliš zásadního. Zároveň ale ani nevyráží dech takovým způsobem, jako se to povedlo první řadě. Nové postavy (a také herci) odvádí velmi dobrou práci a už se těším, až se dozvím více o samotné zápletce. Ta se po vzoru první řady totiž začíná poněkud zamotávat a doufám, že finální rozuzlení bude stejně zajímavé, jako se to povedlo minule.

Verdikt

avatar8/10

Diego.Dorlan


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Adasin

Altered Carbon: 1. řada


ikona
do_Od
Jak se povedla cyberpunková sci-fi od Netflixu? 

Na jedné straně banda prskajících kritiků a na té druhé pak rozporuplné reakce lidí na sociálních sítích, některé možná pocházející i z vašeho okolí. Altered Carbon pro mě trošku nepochopitelně rozděluje lidi na dva tábory, podobně jako například Westworld poprvé rozděloval fanoušky před dvěma lety. Jenže tam to dávalo alespoň nějaký smysl. Chytrá sci-fi byla místy protnutá nelogickým chováním postav, nebo nepřesvědčivou funkčností světa, ve kterém se odehrávala. A byť jsem tehdy s námitkami nesouhlasil, rozuměl jsem jim. V případě cyberpunkové (1) hardcore (2) sci-fi (3) detektivky(4) s prvky noiru (5) Altered Carbon mi to ale hlava jaksi nebere, protože vše, co slibovala, plní do puntíku. Nicméně přenesu se přes to a vám, nezaujatým čtenářům bych radil udělat to samé. Koneckonců, nejlepší názor si člověk stejně utvoří sám. Ale popořadě.

Příběh se odehrává na Zemi v roce 2384. V tomhle případě ovšem budoucnost není ani tolik sladká, jako spíš bolestivě nemilosrdná a špinavá. Lidé si sice poradili s cestováním napříč galaxiemi, zároveň s tím ale objevili nesmrtelnost a tady už se dostáváme k jádru pudla. Lidské vědomí může být staženo do tzv. „stacků“, které se jen nahrají do nového těla (tzv. „sleevu“) a hurá zpátky do života. Idylka? Ne tak docela. Stacky a sleevy se totiž staly lukrativním byznysem a drtivá většina obyvatel si může sotva dovolit oživení někoho ze svých bližních, natož pak výběr toho správného sleevu. Z matek se tudíž stávají muži, z dětí starci, a tak podobně. To ale neplatí pro nejbohatší vrstvů tzv. „Methů“, kteří disponují takovým jměním, že si mohou dovolit desítky klonů, hodinové zálohy stacků a další všemožné parády, které vás jen napadnou. Sociální rozdíly rostou, chudí chudnou, bohatí bohatnou a lidský život postupně začíná ztrácet veškerou váhu. Welcome to the future.

Laurens Bancroft (James Purefoy) přesně do téhle skupiny vyvolených patří a když se ho tedy někdo pokusí neúspěšně zabít (zničí mu stack, ale on se mezitím stihne nahrát jinam), využije své moci, aby povolal k vyšetřování elitního vojáka a nenáviděného rebela Takeshiho Kovacse (Joel Kinnaman / Will Yun Lee), který byl předtím 250 let u ledu. Tím se rozjede malý velký příběh na pozadí gigantického vesmíru plného lidí dělící se na zlé, a ještě horší. 

Seriál je adaptací stejnojmenné (a chválené) knižní série a při sledování je to vlastně konstantně vidět. Postavy jsou prokreslené, mají nějakou historii, i menší zápletky se tady přehledně řeší klidně vícero epizod, a vše spěje k nějakému definitivnímu, ovšem velmi málo čitelnému závěru, který rozhodně nelze nijak snadno dopředu uhodnout. Jako v každé správné detektivce, nabízí Altered Carbon hned několik všelijakých otázek a zvratů. Výhoda knižní předlohy spočívá v tom, že je vše rozumně poskládáno za sebe, takže jednotlivé epizody skvěle gradují až do emotivního rozuzlení. Nechci příliš prozrazovat, ale je to neskutečně osobní, a to i v rámci vedlejších postav, kdy každá z nich dostane jakýsi dějový oblouk, který se ke konci solidně uzavře. Ten větší příběh, související s historií Kovacse, jeho mentorky, Odbojem a dalšími událostmi se tu teprve načíná, a byť je konkrétně pro tuhle hlavní dějovou linku taky zatraceně důležitý, více bychom z něj měli vidět až příště.

Jak říkám, budování světa zvládá seriál perfektně, pořád je to ale založené na rozmáchlé cyberpunkové předloze, kdekoho tedy nejspíš zajímá, jak to je s rozpočtem a vizuální stránkou. Můžete zůstat v klidu, Netflix se totiž zase jednou plácl přes kapsu a byť se plno scén odehrává ve futuristických (a neméně nádherných) interiérech, venkovní scény, různé průlety městem a vůbec pozadí většiny scén je opravdu na velké úrovni a třeba taková Expanze (tenký led, já vím) se na tohle prostě absolutně nechytá (a šup se mnou do vody). A co víc, pamatujete na loňského Blade Runnera 2049? To drahé, nádherné sci-fi s nevýrazným Goslingem a liduprázdným světem? Svět Altered Carbonu rozhodně prázdný není. A hlavní představitel je cokoliv, jen ne nevýrazný.

Joel Kinnaman to sice možná trochu přehnal v posilce a výsledkem jsou záda, kterými by nepohrdnul nejspíš ani Hulk, Kinnamanův herecký projev nicméně hodnotím jako vydařený a především sympatický. Představte si takovou nabušenou verzi Joe Hallenbecka z Posledního skauta, akorát menší loser, a větší zm*d. Jo a taky s růžovým batohem, na kterém jsou jednorožci. Což není pro tuto recenzi vůbec podstatné, ale stejně jsem to chtěl zmínit. Tomu pak úspěšně sekunduje mexická kráska se zatraceně ostrým jazykem Martha Higareda v roli seržantky Ortegy. Ne, prát byste se s ní fakt nechtěli - milovat se a nechat si nadávat od - už ale rozhodně, stoprocentně, ANO! Za zmínku ještě stojí drzý E. A. Poe, který je ztělesněným AI hotelem (=cool). A když už jsme u těch věcí, co jsou na tomhle seriálu cool…

…poslat v roce 2018 do éteru takhle nekompromisní materiál, který politickou korektnost neviděl ani z vlaku, to už chce notnou dávku odvahy a taky víry, že se vám konečný produkt odmění. Četné sexuální scény, kvanta zavražděných lidí, často poměrně brutálním stylem, vulgarismy na každém kroku – sakra, takhle si představuju látku, která se s tím nese*e. A jestli takhle bude časem fungovat i Zaklínač, máme se opravdu na co těšit.

Zkrátka a dobře, je tu hodně věcí, které si člověk může bohapustě užívat, aniž by se musel příliš ohlížet, jestli je to dobře. A to je dobře. Zároveň jsem si vědom pomalejšího rozjezdu, stejně jako dnes už fakt klišovitě povinné epizody s flashbackem nastiňujícím budoucí závěrečný konflikt (ono ve scénáři to dává smysl a je to technicky správně, takhle se prostě buduje drama, jenom už je to v seriálech tak strašně zajeté, že nás to zkrátka nudí a máme pocit, že se jedná o výplň a zbytečné zpomalení, byť je to vlastně dost důležité), takže i když bych hrozně rád, maximální hodnocení si to zkrátka nezaslouží. A možná si to nezaslouží ani tu devítku, ale víte co? Subjektivně ji tam stejně dám. Dlouho jsem totiž neměl při sledování takovou chuť vracet se na začátek akčních scén, pauzovat si určité momenty, nebo diskutovat o možných zvratech s přáteli – a jestli tohle není důkaz, že jsem se upřímně bavil, tak už nevím. Ale protože vy ano, jistě mi dáte v diskuzi vědět, co jste na to všechno říkali. Už teď se nemůžu dočkat.

P. S. Nekomentoval jsem akční scény, protože chci napsat rozbor 5 nejlepších scén samostatně. Říká se tomu těžit kliky, děkujipěkně.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (14)

Verdikt

avatar9/10

do_Od


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    Vojtisek

  • avatar8/10

    hroubek

  • avatar9/10

    xvladax

  • avatar10/10

    Adasin

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace