Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Liberace! | Behind the Candelabra | 2013
csfd  imdb
tvůrce: HBO
režie: Steven Soderbergh
hrají: Michael Douglas, Matt Damon, Rob Love, Dan Aykroyd, Scott Bakula, Debbie Reynolds, Paul Reiser, Nicky Katt

Liberace!: Recenze


ikona
Davies182
HBO se vytáhlo s dalším hvězdným celovečerákem. Dáte kontroverznímu Liberace! šanci i vy?  

Nejváženější předplacená kabelovka na světě dělá svým divákům radost. V poslední době se totiž v podstatě nestane, že by televize (v níž se odehrávají např. i krvavá dobrodružství Hry o trůny) ročně nepřišla s dalším velkolepým filmovým drámem, chlubícím se prvotřídním hereckým obsazením. Před rokem jsme tu takhle měli politické Prezidentské volby s Julianne Moore a Woodym Harrelsonem, letos přichází na řadu střízlivě životopisné Liberace! s Michaelem Douglasem a Mattem Damonem.

Také na MZ notně provařený režisér Steven Soderbergh (Dannyho parťáci, Nákaza, Bez kalhot) se jakoby už před začátkem natáčení pro HBO rozhodl, že bude tajně soupeřit s Angem Lee. Pokud lze totiž o Liberace! něco drze vypálit hned zkraje hodnocení, tak je to jeho opovážlivé, nenápadné odsouvání Zkrocené hory do hollywoodského ústraní. Ano, vážení, tohle je snímek plný vášnivých mužských polibků, extravagantních barevných kostýmů a sexuální okázalosti. Je to snímek o gayích. A i když ne zrovna od osmnácti let, žádnou shovívavou rezervovanost k útlocitným divákům od něj raději nečekejte.

Władziu Valentino Liberace (Douglas) možná není žádný Ray Charles a tak o něm evropané nemají širší povědomí, za mořem ale zaslouženě platí za poměrně slavného a zejména známého hudebníka 20. století. Nejen v Soderberghově dramatu poté nahlédneme pod pokličku jeho pohnutého soukromého života, jehož detaily jsou nyní všeobecně známy právě díky Scottu Thorsonovi (Damon), který se o celé mladistvě-lechtivé Liberaceho aférce s ním později rozhodl napsat knihu. Jak se seznámili, jak dlouho jim to klapalo a za jakých okolností? Známý klavírní umělec už v minulosti nejenže osobně hrál v několika filmech - dočkal se také TV adaptace pro ABC a jednoho životopisného snímku, obého léta Páně 1988.

Čím se tedy Soderberghova moderní verze - mimo zaběhlou tvůrčí zručnost - odlišuje od starších filmových bratříčků? Inu, pravděpodobně to bude nejen tím, že v Behind Candelabra hrají pomalu nejzkušenější herecká esa Ameriky. Na návštěvu dorazí kromě Douglase a Damona také Rob Lowe z Californication a zejména Dan Aykroyd z Krotitelů duchů v roli Liberaceho uvědomělého právnického chráněnce, a slibnější ansábl si snímek snad ani nemohl přát. Ústřední herecké duo je však kapitolou samo o sobě, a já se jej teď ujmu řádně rozpitvat.

Kontroverzní, okázale sexuální, ale ne šokující. Candelabry se bát nemusíte!Moore a Harrelson si domů za Game Change pár uměleckých cen odnesli: neodvažuji se nyní odhadovat, kolik sošek se v této souvislosti musí zákonitě objevit ve výkladních skříních právě Douglase a Damona. Oba dva se svých nevšedních hrdinů se slabostí pro svlečené pány zhostili(y) s takovou grácií, až se z toho tají dech. Vážně se bojím k čemukoliv nevhodně přirovnávat, ale pamatujete třeba na divácký zážitek z prvních Transfomers a následné obavy v garáži kina, kdy se vám vlastní auto před očima promění v gigantického robota? Po závěrečných titulcích Liberace! jsem takto opařený hodinu brouzdal po netu a nevěřícně dohledával jakékoliv info o tom, že Michael a Matt ve skutečnosti nejsou na ženské. Chemie mezi těmi dvěma je totiž odzbrojující. Vážně má jeden z nich doma svlečenou Catherinu Zeta-Jones? S herci jako divák navštívíte vířivku, obejmete se pod peřinou, proberete úskalí pornografie, pohádáte se do krve... Nechutné? Ale jděte. Je to koncert. Nejsugestivnější herecký zážitek za neuvěřitelně dlouhou televizní dobu, tohle je minimálně na zlaté sousoší před Times Square.

Neváhejte ani půl minuty. Jeden z nejzručnějších režisérů současnosti se nechal papaláši HBO ukecat k nadmíru zajímavé biografii známého hudebníka - obsazené epesními herci - a propůjčil celé stopáži svůj charismatický look. Vzniklo tak bez nadsázky první televizní must-see roku 2013. Až na sem tam lehce odpustitelné uzívané části zde v podstatě není co vytknout. Ještě, že se s námi Soderbergh v té bedně neloučí.

Verdikt

avatar9/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    mcb

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace