Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Brooklyn Nine-Nine | 2013-?
csfd  imdb
tvůrce: Chris Miller, Phil Lord, Jason Ensler
režie: Michael Schur, Daniel J. Goor
hrají: Andy Samberg, Andre Braugher, Joe Lo Truglio, Terry Crews ,Melissa Fumero

Brooklyn Nine-Nine: 7. série


ikona
Diego.Dorlan
Jak se vede oblíbené partičce detektivů z Brooklynu? 
Parta detektivů z Brooklynu právě uzavřela svou sedmou sérii. Letos se naštění, oproti minulým rokům, nemusíme stresovat kvůli tomu, zda se s našimi oblíbenci znovu potkáme, protože NBC už osmou sérii odkleplo. Daří se ovšem seriálu i v sedmé řadě stále bavit stejným způsobem, jako v minulosti?
 

Sedmá série se nese ve velmi podobném duchu, na jaký jsme si už v minulosti zvykli. Máme klasické jednodílné zápletky, které spojují charakterové příběhy a ty se vyvíjejí napříč celou sérií. V tomto ohledu se tak v seriálu nic nezměnilo, ale proč by také mělo? Tento formát funguje již roky velmi dobře a rozhodně není třeba opravovat něco, co není rozbité. Máme také k dispozici klasické speciální epizody jako Halloweenská loupež či každoroční štaci Douga Judyho, jakožto nechvalně známého zloděje pontiaců.

Pokud seriál již nějakou dobu sledujete, tak víte přesně, na co se můžete těšit. Zároveň také víte, že dostanete kvalitu, na kterou jste si v minulosti zvykli a spíše než otázka: “Co se bude dít?” je lepší ptát se: “Jak se to stane?”. Tvůrci totiž už ví, co diváci chtějí a dodávají vždy kvalitní epizody, které v posledních sériích staví mnohem více na charakterech, než samotných zápletkách. Ty nejsou nijak špatné, ale jsou více upozadněné.
 

Lehkou změnu směru od jednotlivých detektivních případů k dílům zaměřeným více na postavy a jejich interakce jsme mohli cítit už v minulosti. Nikdy to ovšem nebyl problém a ani nyní to nezmiňuji kvůli tomu, že by se jednalo o něco špatného. Nejedná se totiž o změnu směru seriálu nebo inovativní přístup, ale pouze o drobné ladění velmi dobře šlapajícího stroje. Tvůrci totiž vědí, že interakce mezi postavami a pestré obsazení nejen hlavních rolí, ale i těch vedlejších, jim dává mnohem více prostoru pro kvalitní zábavu, než kdyby se snažili vymýšlet věrohodné případy pro každý díl. I v tomto ohledu se nešetří kreativitou, ale to je přeci jen už místy na úkor toho, že případy nepůsobí reálně, jako některé díly v minulosti.
 
 
 
Zkrátka Brooklyn Nine-Nine již pěkných pár sezón ví přesně co dělá a dělá to velmi dobře. Oblíbené postavy nepřestávají bavit ani v sedmé sérii a zajímavé díly hnané vpřed našimi oblíbenými postavami jsou i po letech velmi kvalitní zábavou. Ale to vám pravděpodobně ani nemusím říkat. Pokud totiž Brooklyn Nine-Nine sledujete již delší dobu, tak víte přesně, na co se můžete těšit. Na druhou stranu pokud jste seriál ještě nikdy neviděli, tak sami sebe připravujete o pravděpodobně nejlepší sitcom, který je aktuálně k dispozici.
Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Diego.Dorlan


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  ZeroCZE

 • avatar10/10

  ZAJDA.

Brooklyn Nine-Nine: 6. řada


ikona
Redakce
Patří policejní partička po přechodu na NBC stále mezi největší komediální pecky? 

* * * recenzi pro vás sepsal uživatel Hroubek * * *   

Co si budeme povídat, minulý rok nám pěkně zatrnulo, když mnohými proklínaná stanice FOX vydala jasnou zprávu. Oblíbený policejní sitcom Brooklyn Nine-Nine zde totiž po pěti řadách nekompromisně zařízli. Naštěstí přišlo záchranné lano od konkurenta z NBC. A pak se stal malý zázrak. Fanoušci mu zůstali věrní a co více, na nové stanici se B99 dařilo, stal se zde jedním z nejúspěšnějších seriálů, a tak hned vyfasoval další sezónu. A teď si půjdeme říci proč.

 

Přechod na novou domovskou stanici seriálu vůbec neublížil, ba naopak. Po kvalitativní stránce si dokonce i polepšil. Sice se ubralo na počtu epizod, ale na druhou stranu jsou nové díly mnohem osobnější, odvážnější a samotný humor je perfektně vygradovaný a vystavěný do nejmenších detailů. Hodně moc mě potěšilo, že tvůrci dokážou ve správné chvíli zvážnět a celé vyznění epizody věnovat určitému problému. Za tento přesah si zaslouží oba palce nahoru.

Na jednu věc se pak můžeme u B99 spolehnout. A to, že děj vždy bude správně nabušený. I „pomalejší“ epizody mají místy dost zběsilé tempo a šílenou kadenci vtipů, v níž se vždy nedá všechno pobrat na jedno zhlédnutí. Příběh šesté štace nemá žádný velký hlavní děj, jako tomu bylo v minulých řadách, ale to kupodivu vůbec nevadí. Dostaneme dost jiných skvělých vedlejších linek (už když na ně teď vzpomínám, mám chuť si některé konkrétní epizody pustit). V této sérii dostaneme např. díl, jenž je věnován naší oblíbené dvojici Hitchcock a Scully. A dobrou zprávou pro všechny fanoušky této dvojice je, že tyhle dva pánové mají celkově mnohem více prostoru, který rozhodně dokážou využít. Dále zde máme díl se zapeklitou vraždou, vydírání od hackera, sexuální obtěžování, přijde i Doug, Judy a dostane se i typickou halloweenskou loupež, i přestože se děj seriálu odehrává na jaře. A slibuji, že toho je ještě mnohem více.

 

Asi největší oříšek museli tvůrci vyřešit, když jedna z hlavní postav po pár dílech odešla. Samozřejmě se pak vrátila, aby připomněla, že nic není definitivní a na starou partu se nezapomíná. I přesto se scenáristé s touto překážkou vypořádali s grácií. Herci i šestým rokem po sobě předvádí skvělý komediální talent a s každým dalším ročníkem jsou sehranější. Svoje charaktery dokážou prodat na výbornou, což platí i pro vedlejší postavy (Kevin, Kelly, The Vulture). Nejvíce mě těší, že vidím na samotných hercích, jak je to pořád baví, a užívají si ty skvěle napsané dialogy (Holt), hlášky (Jake v podání skvělého Samberga) či skoro geniální fóry (Hitchcock a Scully).

 

Brooklyn Nine-Nine nám ve své šesté řadě nadělil parádní podívanou, kde se vyloženě slabé momenty hledají těžko. Tahle partička policajtů a detektivů mně za těch šest let dost přirostla k srdci, a moc mě těší, že s každou sérií kvalitativně roste a je stále zábavná a originální. Já jsem hodně spokojený, a každý fanoušek B99 musí být prostě taky. Dalo by se proto říci, že vymodlená šestá sezóna je takovým dárečkem nejen pro fanoušky, ale také pro stanici NBC, jež se tohoto odpadlíka ujala. A my jí za to taky děkujeme.

PS: Kdo ještě do tohoto vlaku nenaskočil, tak to prosím udělejte. Nebudete litovat, jelikož moc lepších komediálních seriálů aktuálně není.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar9/10

Redakce


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  ZAJDA.

Brooklyn Nine-Nine: 5. série


ikona
Diego.Dorlan
Mají detektivové z 99. okrsku stále co nabídnout i ve své již 5. sérii? 

Hned na začátku se musím přiznat, že události ohledně této policejní partičky z Brooklynu mě v uplynulých dnech držely na okraji židle. Detektivové z Brooklynu mě baví již několik let a nebyl jsem ochoten se s nimi jen tak rozloučit. Pro ty z Vás, kteří neví o čem to mluvím, si můžete přečíst článek o pochybení stanice Fox. Nicméně vše dopadlo dobře, seriál se neruší a dočká se nakonec šesté sezóny, byť jen o třinácti dílech.

Letošní série byla vskutku vydatná. Brooklyn Nine-Nine se již od začátku rozjel na plné obrátky, kdy se pokračovalo v událostech z minulé sezóny. První tři provázané díly zároveň připravily půdu pro několik epizod v pozdější části sezóny. Po obsahové stránce byla tak pátá série velmi vydatnou událostí, jež nabídla mnohem více příběhu, než jsme u sitcomů normálně zvyklí. To vše je podtrženo stále silným humorem, který si sice jede ve svých zajetých kolejích, ale o to pohodlněji a efektivněji se s ním tvůrcům pracuje.

Za jednu z mála výtek, kterou ovšem nebude mnoho diváků ani brát jako negativum, by se dalo označit až neuvěřitelně zběsilé tempo, jímž mnoho dílů, převážně ve druhé polovině série, servírovalo svůj humor. Klasicky nemohly chybět i všemi oblíbené postavy. Diváci si tak užili nestabilního Adriana Pimenta, striktního profesora Kevina nebo namyšleného Vultura. Na svou každoroční návštěvu přijel i legendární zloděj aut s andělským hlasem Doug Judy.

Mnoho seriálů ztrácí s přibývajícími sezónami určitou jiskru, která v kombinaci s neokoukaností přitahuje vždy v začátcích nové diváky. Brooklyn Nine-Nine sice již pro mnohé není neokoukaný a není ani nejsledovanější na seriálovém poli. Zároveň se ale nebojí posouvat se dál a pracovat s postavami, jež se v tomto sitcomu na rozdíl od většiny konkurence opravdu rozvíjejí. Pokud si vezmete postavy z první série a z nynější páté, tak lze tento posun vidět velmi jednoznačně. Podobně jako u Parks and Recreation, za jehož vznikem ne náhodou stojí také Daniel J. Goor, nabízí Brooklyn Nine-Nine úžasné množství momentů, které si divák bude ještě velmi dlouho pamatovat a rád se k nim, v rámci osvěžení paměti, vrátí.

Vzhledem k tomu, že již dlouhou dobu se nad Brooklyn Nine-Nine vznášela otázka zrušení, se tvůrci rozhodli servírovat v páté řadě vše ve velkých porcích. Jednak ve snaze zamezit zrušení a pokud by to náhodou nevyšlo, tak aby seriál odešel alespoň na vrcholu. Tento přístup přinesl ovoce a pátá série se tak stala jednou z naprosto nejlepších. Takto kvalitní a zábavnou podívanou může většina konkurence jen pozorovat z povzdálí a tiše šoupat nohama.

Verdikt

avatar8/10

Diego.Dorlan


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  ZAJDA.

Brooklyn Nine-Nine: 4. sezóna


ikona
Spooner
Kope policejní partička pořád tu nejvyšší komediální ligu? 

Udržovat seriál i po několika řadách ve vrcholné kondici je pro mnohé tvůrce téměř nadlidský úkol. A právě čtvrtá sezóna bývá pro hodně kousků kritická. U sitcomů pak toto pravidlo platí snad ještě více než u ostatních žánrů. Překvapovat své diváky stále svěží a neokoukanými gagy a nesklouznout do nudné rutiny typu Teorie velkého třesku je zkrátka někdy sakra těžké. A asi bychom přišli na celkem dost komediálních kousků, jež během čtvrté série začaly pomalu ztrácet své fanoušky. Jenže policejní skvadra z Brooklyn 99 se tomuto prokletí i nadále vyhýbá, a i ve svém uplynulém ročníku dělá všem fandům ohromnou radost.

 

Tedy, ne že by scenáristé v nejnovější sérii předváděli něco extra svěžího a nekoukaného, to zase ne. Také zdejší tvůrci vsázejí na co největší jistotu a mnoho absurdních hlášek či ještě ujetějších point už zkušený fanda tak nějak odhadne. Jenže to v tomto případě není tak úplně špatně. Zdejší tvůrci totiž naštěstí stále nepadají do nudné rutiny či scenáristické lenosti. Naopak, svůj tvůrčí styl už mají tolik v ruce, že sitcom připomíná pečlivě namazaný stroj, v němž akorát šlapou čím dál více na plyn. Tvůrci si jsou zkrátka jisti v kramflecích. Vědí, co jejich fandové chtějí a nebojí se jim to naservírovat v co nejšílenějším balení. A opravdu to pořád funguje.

I přesto, že má člověk autory v lecčem prokouknuté, dostává v některých epizodách takové množství absurdních situací a božích hlášek, že by z toho jiné sitcomy dokázaly žít celou sezónu. Tvrdit, že se scenáristé vůbec nikam neposouvají a nepřichází vůbec s ničím novým, by navíc bylo docela nefér. Po vzoru minulé řady totiž i tentokrát scénář přichází s několika zápletkami roztaženými na více epizod. Mnozí by se mohli obávat, že právě v těchto částech budou tvůrci nejvíce vařit z vody, avšak opak je pravdou. Právě v těchto dílech (ochrana svědků Jakea a Holta, hrozba zrušení okrsku, závěrečné epizody) tvůrci nejvíce hýří sebevědomím a servírují nám ty nejgeniálnější momenty a gagy.

 

Tvůrcům pak pomáhá také fakt, že mohou pracovat s těmi nejvíce sympatickými komediálními charaktery na současném komediálním poli. Mají navíc k dispozici neuvěřitelně sehrané obsazení, které si umí přihrávat na hlášky tak přirozeně, že už z toho máte automaticky úsměv na rtech. Každý zde má své jasné místo a scénář umí každou z postaviček v libovolné epizodě patřičně využít. Dokonce i ňouma Scully se zde dočká své romantické podzápletky a se svým parťákem Hitchcockem dostávají po zásluze čím dál více prostoru. K tomu si připočtěte ještě skvěle využitá camea (Maya Rudolph, Nathan Fillion ve skvělé parodii na Richarda Castlea) a máme zde hereckou sestavu, u níž se prostě nemůžeme nudit.

 

Ano, Brooklyn Nine-Nine už možná není tím svěžím neokoukaným sitcomem jako před pár lety a tvůrci už malinko sází na jistotu a osvědčené finty. Jenže komu to vadí, když ona jistota je pořád daleko zábavnější a nápaditější, než 90% konkurence. To už pak divák seriálu snadno promine i nějakou tu až příliš triviální podzápletku a pár slabších epizod. Autoři nás zkrátka i po letech dokáží bavit na jedničku a s každým dalším dílem působí čím dál sebevědomějším dojmem. Tak snad seriálu tato parádní forma vydrží ještě pěkných pár let.

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  ZAJDA.

Brooklyn Nine-Nine: 3. sezóna


ikona
Spooner
Nabídla šílená policejní sestava i ve třetí sezóně třeskutě zábavnou podívanou? 

Udržet u sitcomů s přibývajícími léty kvalitu není, jak všichni moc dobře víme, vůbec nic lehkého. A u zprvu svěžích, osobitých a bláznivých kousků typu Brooklyn Nine-Nine to mnohdy platí dvojnásob. Humor, který nás zpočátku překvapoval a uměl potěšit novými nápady, se u podobných seriálů dost často okouká a jeho tvůrci se začnou malinko točit v kruhu. Ostatně, podobně šílené Community zažívalo právě zpočátku třetí série takovou krizi. Také partička z Brooklynu už na první pohled nenabízí takovou svěžest, jako v dobách první a druhé sezóny. To ovšem neznamená, že by nám tvůrci furt neservírovali neskutečně zábavnou podívanou.

Třetí řada tak toho zpočátku vlastně nepřináší nic moc nového a diváka už všechny ty absurdní situace a pointy prostě už tolik nepřekvapují. Jenže to naštěstí neznamená, že by scénář polevoval na počtu nahláškovaných gagů a třeskutě zábavných situací. Spíše naopak. Seriál už však plně přepnul z režimu nepředvídatelné komediální pecky do statusu naprosté komediální jistoty, v níž tvůrci vědí, co diváci chtějí, a nebojí se jim jejich přání stále na sto procent plnit. A to v dnešní době plné nudných a vyčpělých sitcomů rozhodně není málo.

Tady prostě všechno probíhá, jak má. Šílených zápletek je pořád více, než dost, a o počtu podařených hlášek za epizodu se celoplošné konkurenci může nechat jen zdát. Z celé sezóny má pak divák pořád ten nehorázně odpočinkový feel-good pocit a je prostě cítit, že natáčení tohoto kousku si tvůrci i herecké obsazení pořád neskutečně užívá. Andy Samberg je i nadále parádním komediálním tahounem, Terry Crews je snad ještě ulítlejší než v předchozích letech a také zbytek obsazení v čele s čím dál uvolněnějším Andrem Braugherem dále baví na dvě stě procent. A aby toho nebylo málo, tak oblíbené vedlejší mimoňské duo Hitchcock se Scullym konečně dostává pořádný prostor a definitivně tak atakují pozici těch nejzábavnějších policejních idiotů ever. K tomu si připočtěte pár výtečných hostovaček známých herců (Hader, Haysbert, Offerman) a je vám jasné, že lepší a sehranější hereckou sestavu byste v aktuálních sitcomech těžko hledali.

Když už si navíc divák myslí, že ho Brooklyn nemá čím překvapit, tak scenáristé s nějakými těmi příjemnými změnami přeci jen přijdou. Ty se týkají hlavně nového maniakálního nováčka série, magora Adriana Pimenta, díky němuž se v závěrečných dílech dočkáme snad poprvé v seriálu i hlavní kriminální zápletky. A ani v té nedochází seriálu dech. Spíš to vypadá, jakoby tvůrci nabrali ještě více na obrátkách. Charaktery si navíc během série projdou sice nenápadným, ale i přesto dosti sympatickým vývojem a scenáristy musím pochválit i za to, že se stále snaží co nejvíce vyhýbat zajetým klišé. Romantický vztah Jakea s Amy se tu tak naštěstí řeší jen v pár epizodách a o to víc nakonec funguje.

Psát každoročně recenzi k Brooklyn Nine-Nine je vlastně tak trochu prokletím. K seriálu, jenž je po třech sezónách stále stejně super a nabízí pořád stejně vydařenou zábavu, se totiž obtížně hledají nová slova chvály a já mám tak co dělat, abych se malinko neopakoval. Na druhou stranu to ovšem vypovídá o tom, jakou velkou jistotou tato policejní skvadra nyní je. O málokterém současném sitcomu totiž můžete říct, že je pořád neskutečně povedený a všichni si ho nadále báječně užívají. Doufejme tedy, že to bude platit ještě několik dalších let.

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  ZAJDA.

Brooklyn Nine-Nine: 2. sezóna


ikona
Spooner
Drží si trhlá policejní banda stále vysoké kvality? 

Když sitcom Brooklyn Nine-Nine před necelými dvěma lety poprvé vtrhl na televizní obrazovky, vzniklo z toho hodně příjemné překvapení. Místo tradičního sitcomu s ohraným humorem a předvídatelnými vtipy jsme dostali hodně netradiční partičku, jež vás svým šílenými gagy buď naprosto minula, nebo jste si ji po pár rozpačitých dílech totálně zamilovali. I přesto ale tehdejší novinka slušně rozčeřila zatuchlé komediální vody a dala tušit, že potenciál této svěží pecky je ještě daleko větší. A druhá sezóna naštěstí v nastolené kvalitě směle pokračuje.

Vlastně kdyby jenom pokračovala, ona hned od počátku parádně šlape na plyn a ukazuje, co všechno se dá z šílené policejní komedie vytáhnout. Tvůrci pokračují ve zvyšující se kvalitě z druhé polovině první sezóny a již od úvodních epizod je znát, že si jsou se svým stylem i charaktery jisti v kramflecích. Trhlé hlášky zde postavy sypou z rukávu rychleji, než Peralta hlášky ze Smrtonosné pasti, a jedna šílená situace střídá druhou. Onen pocit nepředvídatelnosti, kdy nevíte, s jakou zábavnou kravinou, přijdou scenáristé příště, zde stále funguje na sto procent. Scénář pak sice policejním magorům neklade žádné složité případy. Dostává je však mnohdy do neuvěřitelně zábavných situací, z nichž vytěží absolutní maximum. Epizody s karanténou, policejním cvičením či jejich ne tak úplně normální hrou sahají po komediálním zlatu.

Největší radost mi ale stále dělají správně trhle a neskutečně sympatické postavy. Jake Peralta je pořad to správně přerostlé dítě a fanda akčních filmů, jež se téměř náhodou stalo policistou. Santiago je pořád cute, Gina bere asi ještě silnější drogy než loni a odvážně obsazení v podobě Terry Crewse se tvůrcům vyplácí čím dál víc. Tolik komediálních perel ze sebe dokáže vytlačit snad už jen mimoňské duo Scully s Hitchcockem. Scénář navíc s charaktery výtečně pracuje a pomocí jejich vedlejších linek se jim daří i jejich nenápadný, ovšem značně zdařilý vývoj. Holtovy souboje s jeho nemesis Wutchovou jsou tedy správně zábavné a romance mezi Jakem a Amy i přes svou ohranost a klišovitost díky hercům výtečně funguje.

Brooklyn Nine-Nine zkrátka stále jede první sitcomovou ligu a na rozdíl od geeků z Teorie velkého třesku či 2 socek, jež někteří z nás sledují vlastně ze setrvačnosti, nám každý týden naděluje slušnou porci ulítlé a neselhávající zábavy. Pokud vám nesedla první řada, tak se stále chytat nebudete, a v závěru už scenáristé možná jedou trochu na volnoběh. I jejich sázka na jistotu však znamená o hodně nahláškovanější a svěžejší řachandu, jež jakou nabízí většina konkurence. Snad si tuhle formu udrží policejní partička ještě několik sezón.

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  hroubek

 • avatar9/10

  ZAJDA.

Brooklyn Nine-Nine: Úvod 2. řady


ikona
mcb
Jak se povedl návrat jednoho z nejlepších komediálních seriálů loňského roku? 
Brooklyn Nine-Nine vyhrál Zlatý Glóbus za nejlepší komediální seriál a nejlepšího herce v hlavní roli (Andy Samberg), je tedy jasné, že vzniklo něco, co nejenže baví diváky, ale je hodné i serióznějšího zájmu. První sezóna patřila obecně k tomu lepšímu, co se na sitcomovém poli loni urodilo a několik epizod bylo přímo ukázkovým příkladem, jak smíchat trapnost a zábavnost do jednoho celku. Pokračuje ve stejné tradici i druhá série?
 
 

Dá se to tak říct. Druh humoru se nemění a vaše pobavení se bude odvíjet podle toho, jakou postavu máte nejraději. V prvním díle se Jake Peralta vrací z utajení, v němž infiltroval místní mafii. Zpátky na policejní stanici se toho zase moc tak nezměnilo, respektive samotné postavy, které pokračují v laťce nastavené předchozí sérií. Někdo se chová trapně (Boyle), někdo otráveně (Gina), někdo se neustále vnucuje (Amy), někdo je stále za drsňáka (Rosa) a podobně.  Jako nejzábavnější postavy se opět potvrzují Terry Crews (zde má za úkol se převtělit do sedmiletého chlapce) a Andre Braugher, který si rolí neusměvavého kapitána krade každou scénu pro sebe.
 
 

Epizoda nastiňuje i další směřování zápletky s mafií, ale položme si ruku na srdce, B99 nikdy nebyl o tom, co se děje, ale jak se to děje. Nevěřícné výrazy, všudypřítomná trapnost okamžiků a absurdní momenty (třeba skákací hrad na střeše policejní stanice) v souvislosti se zvoleným polodokumentárním přístupem pořád fungují na jedničku a jen stěží mu budete moci vyčítat, že až tak moc skutečně vtipných chvil jste za uběhlou dvacetiminutovku nezaznamenali.

Brooklyn Nine-Nine zkrátka pokračuje v tradici nastolené předchozí sérií a ukazuje, že pokud si diváci zvyknou na určitý druh humoru, nemusí se seriál v podstatě nikam razantně vyvíjet. Jako rozjezd tedy OK, další epizody teprve napoví, zda nebude seriál více míjet terč než se do něj strefovat.

Verdikt

avatar7/10

mcb


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Memphis

 • avatar8/10

  Hon2ar

 • avatar7/10

  hroubek

Brooklyn Nine-Nine: 1. sezóna


ikona
Spooner
Proč se řadí šílená policejní partička mezi nejpovedenější sitcomy roku? 

Pomalu končící seriálová sezóna nepřinesla zrovna moc komediálních novinek, jež by přicházely s originální či kvalitní zábavou. Michael J. Fox to se svojí show již zabalil, o úděsných Dads či Mixology se ve slušné společnosti ani nemluví a dokonce i The Crazy Ones s Robinem Williamsem či nadějnému About a boy dochází hodně rychle dech. Jedinou novinkou, jež stačila malinko rozvířit zatuchlé komediální vody, je tak vlastně jen policejní šílenost Brooklyn Nine-Nine. Ta sice bojuje s tak malou sledovaností, že producenti z konkurenční CBS už by radši dobrovolně páchali sebevraždy. Seriál stanice FOX si však již stačila zamilovat většina zámořských kritiků a vyhrála svým tvůrcům a Andy Sambergovi dva Zlaté glóby. V čem tedy tkví hlavní přednost této nezvyklé taškařice?

Nepřekvapivě jí je hlavně dosti netradiční styl humoru, který se svým způsobem vymyká z řad čím dál okoukanější konkurence. Zapomeňte na otravný umělý smích, ohrané vtipy pro celou rodinu a rádoby třeskuté pointy, jež však zkušený divák prokoukne během pár vteřin. Zdejší humor je šílený, vtipné dialogy odsýpají jak po másle a divák mnohdy neví, jaká ujetost na něj v příští scéně zase čeká. Je tedy celkem běžné, že se na konci vtipného dialogu jen tak objeví sekretářka Gina s naprosto nesouvisející hláškou, nebo tlustý podivín Scully zpívající operu. Je to šílené a styl humor policejní sebranky se dá srovnávat snad jen s oblíbeným Community.

Ostatně, těch paralel s podivíny z Greendale by se zde našlo daleko víc. Ani zdejší humor nemusí rozhodně sednout každému a mnozí tak mohou již hned ze začátku seriál neprávem odstřelit. Jenže stejně jako v případě komediální pecky Dana Harmonna, i zde tvůrcům trvá pár epizod, než si jsou zcela jistí v kramflecích. V úvodu tak tempo i kvalita jednotlivých gagů malinko kolísá. Poté nám už však produkují jednu povedenou epizodu za druhou a divák, jenž si na svěží humor zvykne co nejdříve, si už bude následující sezónu jenom užívat. Na druhou stranu jsou zde ale stále vidět určité tvůrčí limity a obzvláště v parodii na různé klišé (nejen) policejního žánru mají tvůrci ještě jisté rezervy.

Málokterý současný sitcom má potom ovšem tak sympatické postavy, jež jsou navíc skvěle napsané. Scenáristé se pak již od počátku skvěle drží jejich načrtnuté charakteristiky a umí je skvěle využít v těch nejvtipnějších situacích. Jake je hláškař, Boyle je zase za prvotřídního ňoumu, Rosa je drsnější než Chuck Norris, sekretářka Gina je nejspíš neustále na cracku a dvojice Scully/Hitchcock je asi ta nejbizarnější policejní dvojka, která kdy dostala do ruky odznak a bouchačku. V téhle partě má zkrátka každý svou danou roli a těžko byste zde hledali slabý článek. Obzvláště, když i herecká sestava zapadla do svých rolí nečekaně rychle a v druhé polovině sezóny už si své party vysloveně užívají. Nad Zlatým glóbem Andyho Samberga se možná dá ještě malinko spekulovat. Pravdou ale je, že je bývalý člen Saturday Night Live opravdovým tahounem seriálu, jenž dotáhne do extrému každý fór. Terry Crewsovi to pak v komedii sedí snad ještě více, než s obrovským kulometem v ruce, a výborný Andre Braugher by se svým non-stop kamenným ksichtem mohl ihned vyzvat na oční souboj Miroslava Krobota.

Brooklyn Nine-Nine je tak po právu asi nejvýraznější komediální novinkou sezóny. Její specifický humor navíc působí v porovnání s konkurencí, která jen marně převařuje dávno viděné vtipy a schémata, téměř jako svěží vítr. Potenciál do budoucna je ovšem stále obrovský, hrátky s policejním žánrem se mohou vytěžit mnohem více, a kdyby tvůrci opustili postupně se rozvíjející romantickou linku mezi dvěma charaktery, tak bych se také příliš nezlobil. Snad tedy tvůrci příští sezónu potvrdí stoupající tendenci. Na tento okrsek se totiž na podzim vrátíme hodně rádi.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  killerzeli

 • avatar9/10

  verbst

 • avatar8/10

  Memphis

 • avatar8/10

  hroubek

 • avatar8/10

  Dr.Z

 • avatar8/10

  ZAJDA.

Brooklyn Nine-Nine: Pilot


ikona
Spooner
Vyklubalo se ze slušně obsazené policejní komedie příjemné překvapení? 

Mladý Andy Samberg patří již dlouhou dobu mezi mé velice oblíbené komediální herce, hlavně díky jeho velkému talentu a dosti originálnímu smyslu pro humor.  S bláznivou skupinou The Lonely Island už několik baví diváky nejen na Youtube, jeho skeče v Saturday Night Live patří k tomu nejlepšímu, co v této kultovní show v posledních letech vzniklo a celkově je to hodně velký sympaťák, jenž například v hodně přehlížené komedii Hot Rod dokázal, že umí utáhnout i vlastní film. Jenže do hlavní filmové ligy se tenhle šílenec ne a ne dostat a spolupráce s čím dál vyčpělejším a trapnějším Adamem Sandlerem mu spíše uškozují. Rozhodl se proto celkem logicky zakotvit v novém sitcomu, kde může potvrdit svou pozici výtečného komediálního tahouna. Naštěstí si k tomu vybral jednu z potenciálně nejzajímavějších komediálních novinek roku.

Tvůrci seriálu Brooklyn Nine-Nine si totiž vzali na paškál prostředí, které si díky nekonečnému návalu nových kriminálek říkalo o pořádnou řachandu už hodně dlouho. Podíváme se tedy na titulní policejní okrsek, kde ovšem ne všechno probíhá, jak jsme zvyklí. Kromě klasického vyšetřování všemožných případů se totiž členové týmu také hodně rádi pobaví, vymýšlí všemožné sázky a najdou se mezi nimi hodně trhlá individua. Králem všech místních bavičů a flákačů je pak mladý Jake Peralta. Ten má sice z celého oddělení největší úspěšnost co se vyřešených případů týče, ale ze všeho nejradši provádí na místě činu kraviny a místo práce je schopen závodit na kancelářské židli pomocí hasičáku. Jakeova zábava se však pomalu blíží ke konci, jelikož na okrsek přichází neúprosný kapitán, jenž by chtěl tvář svého nového týmu změnit a udělat z něj ten nejlepší v celém New Yorku. S Peraltou to ale bude mít hodně těžké.

Sitcom s tak velkým množstvím sympatických charakterů jsme tu dlouho neměli.Diváci to ovšem mít těžké rozhodně nebudou, protože na tuhle policejní taškařici se zvyká až nezvykle snadno a pilot vás proto zaručeně pobaví. Hláška střídá hlášku, celá dvacetiminutovka vyzařuje strašně pohodovou atmosféru a objeví se i několik opravdu originálních nápadů. Například u sériového vraha z osmdesátých let se musí zasmát i ten největší bručoun. Někdy je ale přece jenom té snahy o humor až přespříliš a mezi povedenějšími fórky se sem tam najde i nějaký ten křečovitý vtípek. Jenže tak už to pilotů nových sitcomů většinou bývá a tvůrci snad již brzy definitivně najdou styl, již jim bude sednout nejlépe. Zvolené prostředí bylo zatím využito tak napůl. Soundtrack sice správně kopíruje policejní seriály let minulých a případ okolo luxusní šunky je správně ulítlý, ovšem i přesto se dá z novinky do budoucna vytěžit ještě více parodických vtipů a odkazů k danému žánru. Toho se však možná dočkáme až v budoucnu, protože v úvodu šlo samozřejmě hlavně o seznámení s různorodou partičkou postav. A to se povedlo tvůrcům na jedničku.

Andy Samberg totiž svou novou komediální příležitost využívá na sto procent a jeho nenapravitelný polda je sympaťák, jak má být a sype z rukávu jednu hlášku za druhou. Populární bavič tady rozhodně dokazuje, že dokáže utáhnout vlastní projekt. V případě Brooklyn Nine-Nine to ovšem paradoxně není ani moc třeba. Jestli totiž úvodní díl něčím zaujal, tak to jsou zajímavé a zatím skvěle napsané postavy. Kromě hlavního průseráře a drsného kapitána zde máme ještě nehorázně sexy parťačku, kolegu nešiku, rádoby nedostupnou policistku nebo dokonce samotného postradatelného, Terryho Crewse, který by však po jednom neobvyklém traumatu nejraději zůstal zalezlý za stolem a do terénu se již nevracel. Stejnak mu ten kulomet v ruce časem skončí, dejte na mě. V obsazení se také zatím nedá najít ani jediná chybička a s absolutním klidem proto můžu říct, že sitcom s tak velkým množstvím sympatických charakterů už jsme tu dlouho neměli.

Celkově to tedy vypadá, že se nám po delší době rýsuje nová pohodová řachanda, v níž to sice možná ještě párkrát zaskřípe, hned v pilotu však nabízí tak veliké množství nápadů a potenciálu, že například Seth McFarlane teď musí se svými trapnými Dads jen tiše sedět v koutě a zpytovat svědomí. Ano, možná za úspěchem první epizody stála do velké míry režisérská dvojka stojící za hitem 21 Jump Street, ale já osobně nevěřím, že se to do budoucna nějak výrazně změní. Místa pro velkou zábavu je stále dost a tahle sympatická partička se jen tak neokouká. Takže neváhejte a dejte brooklynským polišům šanci. Moc zajímavějších sitcomů se asi letos neurodí.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (9)

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  verbst

 • avatar8/10

  hroubek

 • avatar7/10

  Dr.Z

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace