Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Čtvrtá hvězda | 2014
csfd  
režie: Jan Prušinovský, Miroslav Krobot
hrají: Václav Neužil, Ivan Trojan, David Novotný, Martha Issová, Miroslav Krobot, Lenka Krobotová

Čtvrtá hvězda: První dojmy


ikona
Spooner
Jak to zatím vypadá s komediálním seriálem od tvůrců úspěšného Okresního přeboru? 

Česká televize má za sebou bezesporu hodně nabitý seriálový podzim. První čtvrtletí nového roku je však v její režii ještě mnohem natřískanější. Dočkáme se tak kriminálky Případy 1. oddělení, ambiciózní První republiky či návratů Cirkusu Bukowski a Českého století.  Seriálovou invazi ovšem již nyní zahajuje neméně zajímavý sitcom Čtvrtá hvězda. Při sousloví český sitcom se nejspíš asi většina z vás již začíná klepat strachy a to docela po právu. Jenže když doplním, že novou komedii má na starosti tvůrce populárního Okresního přeboru Jan Prušinovský a herecký ansábl Dejvického divadla v čele s Miroslavem Krobotem, musí vám být jasné, že tato novinka za pokus rozhodně stojí.

Zapadlý fotbalový trávník tak osvědčený tvůrčí tým vyměnil za možná ještě zapadlejší a neudržovaný hotel Meteor. Sem se jako nováček dostává hlavní postava příběhu Standa, jenž nemá moc kde hlavu složit, a proto se na nabídku svého vykutáleného strýce Františka uchází o práci nočního recepčního. Tento džob nakonec i přes kyselé škleby místní manažerky Terezy dostane a seznamuje se s dalšími podivnými individui z jeho nového domova. Tereza by ovšem s bídnou situací hotelu chtěla něco udělat a ze všech sil se pro něj snaží vybojovat vytouženou čtvrtou hvězdu. Což je vzhledem k tomu, že pro provoz výtahu si v něm musíte poskočit, v posilovně se hned po prvním kliku zapotí všechna okna a jeden z recepčních ve volnu okrádá vaše hosty, dost těžká práce.

Takto aspoň děj seriálu propaguje samotná Česká televize, v doposud viděných dvou dílech seriálu jsem ale žádnou o snahu o získání vytoužené hvězdy, či jenom pouhé zmínění této dějové linky v dialogu, nezaznamenal. Tvůrci se tedy prozatím soustředí hlavně na seznamování Standy s ostatními charaktery a místními podmínkami a pravidly. A zatím to naštěstí vychází i bez toho příběhu. Prušinovský a spol. totiž opět přichází se svým specifickým stylem humoru, jež si vyzkoušeli již na okresních čutálistech. Jeden vtipný dialog střídá druhý, aniž by to byť malinko šustilo papírem a zábavných scén je zde pro začátek také celkem dost. Tvůrci se navíc rozhodně nebojí černého humoru a v některých situacích se rozhodně nedrží při zemi. I přesto jsou však v některých scénách vidět ještě malinké rezervy a v dalších epizodách by rozhodně nezaškodilo se více věnovat také epizodním zápletkám, které byly zatím docela slabé.

Síla úvodních dílů pak kromě humoru tkví převážně v zajímavě načrtnutých a typově odlišných postavách. Máme zde tedy chladnou manažerku Terezu, která ve volných chvílích sexuálně zneužívá svého podřízeného, jejího bývalého manžela, jemuž už je vlastně všechno u zadnice, podvodníčka Františka s jeho hluchým parťákem, hotelovou prostitutku se zálibou v lakrosu či taxikáře, jenž až příliš hlasitě dává najevo, že je homosexuál. Prostě hodně nesourodá sebranka, které to ovšem dohromady skvěle funguje a diváka skvěle pobaví. Otázkou jen zůstává, jak moc scénáristé budou v budoucnu pracovat s prozatím naťuklými vztahy a osobními rovinami charakterů a kolik ze zmiňovaných postav se nakonec stane jen pouhými karikaturami.

Tak či onak, silné herecké obsazení si své exoty dosud strašně vychutnává. Největší pozornost na sebe samozřejmě strhává výborný Ivan Trojan, jenž si malinko nezvykle zahrál naprostého parchanta Františka s obskurním copánkem, jemuž jeho podfuky zatím ale příliš nevycházejí. Právě on má největší potenciál stát se onou silnou vedlejší postavou a tahounem celého seriálu. Také ostatní si však zaslouží pochvalu a ten věčně nechápavý pohled Václava Neužila je přímo k nezaplacení. Škoda jen, že vzhledem k vysokému počtu postav zatím ne všichni dostali dostatek prostoru a diváky milovaný Miroslav Krobot v roli kuchaře se proto zmohl jen na pár vět.

Ano, Čtvrtá hvězda tedy doposud rozhodně není dokonalým sitcomem. Chybí zde hlavní dějová struktura, na epizodních zápletkách by se také mělo dosti zapracovat a humor Prušinovského, Krobota a spol. asi nesedne zrovna každému. Pokud ale patříte mezi fandy bývalého mančaftu Pepíka Hnátka, tak byste rozhodně neměli být zklamaní ani tentokrát. Na rozdíl od většiny tuzemských sitcomů se u osazenstva hotelu Meteor minimálně příjemně pobavíte a půlhodinka vám uteče až nečekaně rychle. Pokud se pak tvůrcům podaří do budoucna vychytat všechny mouchy a využít naplno potenciálu, tak nás nejspíš čeká opravdu třeskutá zábava.

Verdikt

avatar7/10

Spooner

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace