Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Za rozbřesku | Day Break | 2006
csfd  imdb
tvůrce: Paul Zbyszewski
režie: Rob Bowman a další
hrají: Taye Diggs, Moon Bloodgood, Victoria Pratt, Meta Golding, Ramon Rodriguez, Adam Baldwin, Michael McGrady, Joe Nieves, Mitch Pileggi, Ian Anthony Dale, Bahar Soomekh, Clayton Rohner, Nestor Carbonell, Roxanne Hart, Marlene Forte, Rochelle Aytes

Za rozbřesku: Zkus to znova, Brette


ikona
Davies182
Live. Die. Repeat. Líbilo se vám akční Na hraně zítřka? Tak to určitě znáte i Day Break!  

Když se řekne "kult", vybaví se nejspíše většině z nás něco na pomezí nostalgií notně zaprášeného kousku a zároveň uctívané věci, k jejímž neoddiskutovatelným kvalitám si před lety našel cestu nemalý zástup fanoušků. Oddaných fanoušků, jejichž počty za dlouhé dekády narostly do statisíců, ne-li milionů. Tolik ke stručné definici. Takový "kult" holt musí vyzrát a svou nálepku si zasloužit, a zpravidla se tímto magickým slůvkem neoznačuje nic, co by nebylo staršího dejme tomu minimálně deseti let. Takže: co tu sakra dělá mladičký thriller Day Break?

Bylo nebylo, před nějakými patnácti lety zažívaly naše obýváky revoluci. Seriálovou revoluci, kdy k nám do beden po roce 2000 přicházely takové věci jako 24 hodin, CSI, Ztraceni, Útěk z vězení anebo třeba výborná dramedy série Zoufalé manželky. Jak šel čas, a tyto čím dál tím lepší projekty získávaly nové a nové nabušené řady (a další spokojené diváky), mohlo se snadno stát, že mezi nimi zůstaly jedna, dvě televizní perly neprávem opomenuty. A přesně to je případ netradiční napínavé detektivky Za rozbřesku. Kult nekult, dnes si budeme povídat o seriálu, který roku 2007 odešel v tom nejlepším. Protože mu nic jiného nezbývalo.

Day Break byl tak trochu prokletým seriálem. Svěžímu thrilleru, v němž se z vraždy obviněný detektiv Brett Hopper každý den stále dokola probouzí v 6:17 a prožívá během čtyřiadvaceti hodin smrtelně nebezpečnou časovou smyčku, byl utnutý tipec už po šesti uvolněných epizodách. Všichni zámořští kritici holt nebyli s "opakujícím se" dějem zdaleka spokojení, a celé show navíc opovážlivě klesaly koláče sledovanosti. Co by dnes kterákoli stanice za průměrných 6,5 milionu diváků dala!  Jenomže zlato se musí kout, dokud jde vidět na žílu, jinak vám producenti zkrouhnou výplatu. Ještě, že ABC nakonec hodila zbylých sedm částí na web.

Brett Hopper po pilotu zjistil, že když po náročném dni zemře, objeví se ráno znovu ve své posteli po boku nic netušící přítelkyně Moon Bloodgood. A tak pokaždé trochu odlišněji pátrá, kdo mu jde úspěšně po krku a snaží se přitom očistit své jméno. Nemá náhodou celá věc co do činění se zašmodrchaným případem, který aktuálně prošetřuje? Jednotlivé díly nesou název podle toho, co se Brett v tom kterém dni rozhodne pozměnit, aby se pokusil dobrat pravdy. Nebo alespoň přežít a vymotat se z ubíjejícího akčního déjà vu. Jednou třeba zkusí někomu zalhat, podruhé se systematicky vyhýbá svým pronásledovatelům, a potřetí pro jistou odjede z města, aby neskončil s kulkou v hlavě. Marnost nad marnost: smrt si ho vždycky najde. Čím déle navíc nekonečná smyčka trvá, tím více je obětí. A začínají mezi nimi být i blízcí.

Vynervovaný obličej Taye Diggse jistě mnozí z vás znají z hned několika televizních příběhů a povedených filmů (Equilibrium!). Diggsovi sedla role křivě obviněného poldy v sympaticky mysteriózních kulisách na tělo. Často se dokonce stávalo, že si herec vystačil jen se svými udivenými grimasami, kdy divák okamžitě poznal, v jak nebezpečném svrabu se zrovna Hopper ocitl. Nešlo nefandit. O vlastní kejhák se bojovalo v podstatě každou vteřinu a pokaždé to byla neuvěřitelná zábava. Přes dvanáct hodin akce, nuda neexistuje – zvlášť když vás chce sejmout samotný Jonathan Banks (Mike z Breaking Bad). V hektickém Za rozbřesku se dále kromě již zmíněné kočky z Terminátora, Bloodgood, objevili i jiní, převážně seriáloví herci. Mihl se tu například Mitch Pileggi aka přísný ředitel Skinner z Akt X, a svou nezapomenutelnou účastí se na Day Breaku podepsal i Adam Baldwin, tj. borec z Chucka.

Nic by mě nepotěšilo více, než kdybyste doteď o parádním Za rozbřesku nevěděli. To by totiž znamenalo, že je tahle napínavá pecka teprve celá před vámi. Proslýchá se, že se dnes tento epický – a pro mě osobně tak trochu kultovní seriál – válí kdesi po sítích stanice Netflix. Ta ve svých bezedných archivech schraňuje, co se dá, a my bychom jí za to měli být patřičně vděční. Doveze k nám někdo prachatej do České republiky konečně její neořezanou kabelovou verzi, abychom si ji mohli jako správní seriáloví fanatici všichni předplatit? Na doživotí. Prosím. Nejen tenhle kulervoucí dvanáctihodinový hon na neprávem obviněného hrdinu, který bojuje proti nelítostnému kolotoči umírání, za to stoprocentně stojí.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace