Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rozčarování | Disenchantment | 2018-?
csfd  imdb
tvůrce: Matt Groening, Josh Weinstein
hrají: Abbi Jacobson, Eric André, Nat Faxon, John DiMaggio

Rozčarování : 4. řada


ikona
Diego.Dorlan
DisenchantmentMatt GroeningNetflixRozčarování
Fantasy animák se vrátil s další řadou. Je to lepší než minule? 

Recenzi čtvrté řady tohoto animáku bych rád uvedl podobně jako jsem uvedl tu předchozí. Už minule jsem se totiž divil, že se to seriálu podařilo dotáhnout na tři řady a číslovka čtyři je tak pro mě ještě větší záhadou. Přes všechny výtky k seriálu ze strany diváků i kritiků je opravdu překvapivé, že jsme se dočkali další řady. Ještě překvapivější ovšem je, že se tvůrci evidentně vůbec nezajímají o zpětnou vazbu, protože nic z předchozích problémů nebylo vyřešeno. Měli byste tedy vůbec věnovat tomuto seriálu pozornost?

Král Zøg a nyní také královna Bean stále vládnou svou železnou, potažmo opilou rukou nad království Dreamland. Tento disfunkční stát se stále potýká s celou řadou problémů, jež se naši protagonisté snaží řešit. Snaha se jim často rozhodně upřít nedá, nicméně výsledky rozhodně ano. V jádru problému totiž stále je to, že veškeré snažení a ambice našich ústředních hrdinů mají ve většině případů negativní dopad na jejich okolí. Zøg i Bean se sice snaží být lepšími panovníky, ale výsledky se rozhodně nedostavují.

Největší problém seriálu jsem popsal již po třetí řadě. Tedy extrémní útržkovitost a zmatečnost děje, kdy se rychle začínají nové, často slibné zápletky, ale výsledek těchto příběhů se v podstatě nikdy nedostaví, protože se vždy vracíme do stejného výchozího bodu. V této sérii jsem ovšem pocítil mnohem větší problémy, než je samotná skladba děje. Tvůrci se totiž často snaží navázat na příběhy a postavy, které nám představili v minulosti. To by samo o sobě nebylo vůbec špatné a dokonce by si člověk mohl myslet, že je to dobře. Normálně by bylo, ale v tomto případě se tvůrci značně přepočítali.

Hlavní chyba totiž tkví v tom, že při sledování této řady jsem měl problém vzpomenout si, jaký děj se vlastně udál v minulosti, jak skončil nebo co byla celá jeho podstata. Místo toho, abych ocenil nějakou návaznost napříč sériemi mi tvůrci akorát ukázali, jak vlastně nezajímavé byly ty předchozí příběhy, když si na ně pamatuji pouze tak okrajově. Po prvních několika pokusech jsem raději upustil od snahy si vybavit, co se vlastně událo v předchozích řadách a jen pasivně konzumoval nový příběh, který opět ve většině příběhů nikam nevedl.

Je mi to skoro líto, že v seriálu bytostně pocituji upadající kvalitu, protože mám rád fantasy a animáky. Mnoho stavebních kamenů Rozčarování jsou v pořádku. Zejména hlavní postavy jsou zábavné, ale jako celek seriál prostě vůbec nefunguje. Většina humoru mě míjí a nejčastěji mě pobaví spíše drobné slovní hříčky či situační humor, než celá myšlenka vystaveného vtipu. Stejně to je s dějem. Některé sekvence jsou zábavné, ale jako celek bych již teď, krátce po shlédnutí, měl problém vůbec rekapitulovat. Mé rozčarování se tak pouze prohlubuje, podobným tempem, jakým v mých očích klesá hodnocení seriálu.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar4/10

Diego.Dorlan

Rozčarování : 3. sezóna


ikona
Diego.Dorlan
Jak nás okouzlila třetí řada tohoto animovaného seriálu? 
Lehce překvapivě to seriál Matta Groeninga z produkce Netflixu dotáhl až na tři řady. Vzhledem k vlažnějšímu přijetí ze strany diváků i kritiků je to lehce ku podivu, ale na druhou stranu pro to i přes vokálnější nespokojence musí existovat důvod. Pojďme se tedy spolu podívat, co může stát za “úspěchem” tohoto seriálu.
 
 
 
Patálie princezny Tiabene a jejích přátel: démona Luci a elfa Elfo pokračují zhruba tam, kde skončily. Opět se podíváme do Steamlandu, technologicky pokročilého království, svou část zahraje i Dagmar, matka Bean, a nevyhneme se ani politikaření v samotném Dreamlandu.

Simpsonovi i Futurama jsou dodnes kultovní záležitosti, ale myslím si, že by v podobnou fanouškovskou náklonnost nemohlo Disenchantment nikdy doufat. Tím ovšem nechci říct, že by seriál byl nějak nekoukatelný. I přes nelichotivý komentář výše se stále jedná o poměrně svižnou a hezky animovanou podívanou, která vám sice nedá tak velkou nálož humoru nebo zajímavého příběhu jako někteří animovaní konkurenti, ale diváka by neměla ani urazit. Je to zkrátka nenáročná zábava, která poměrně rychle uteče, ale ani po sobě nezanechá výraznější dojem.
 
 
 
Největší problém v aktuální sérii jsem spatřoval v naprosté útržkovitosti děje, který se tak nějak točí v kruhu, nikam pořádně nevede a na konci série vlastně máte pocit, že postavy skončí tam, kde začaly. V dnešní době, kdy máme na výběr z takového obrovského množství velmi kvalitních animovaných seriálů, to vůbec nestačí. 

Pokud jste viděli první dvě série a dokázali jste se u nich občas zasmát a ocenit, co je na seriálu je dobré, tak nevidím důvod, proč byste si neměli dát třetí řadu. Pokud ovšem hledáte další peckový seriál jako jsou třeba Futurama, Gravity Falls, Final Space nebo Rick a Morty, tak zde jste bohužel na špatné adrese. 

Verdikt

avatar5/10

Diego.Dorlan

Rozčarování : 2. sezóna


ikona
Diego.Dorlan
Jak se povedla Groeningovu Disenchantment druhá řada? 
Disenchantment od Matta Groeninga byl velmi očekávaným seriálem. Jak by také nemohl být? Legendární tvůrce Simpsonů a Futuramy připravil pro Netflix další animovaný seriál. S jeho historií si tak Netflix určitě sliboval naprostý úspěch. První série ovšem byla … řekněme polarizující. Všichni se ale shodli na tom, že to nebylo zdaleka tak dobré, jak to být mohlo. Hlavním indikátorem (ne)spokojenosti bylo převážně to, jak vysoké očekávání od seriálu člověk měl. Podařilo se druhé řadě napravit problémy, kterými trpěla první série?


Děj druhé řady začíná téměř okamžitě po událostech řady první. Princezna Tiabeanie je na cestě do domoviny své matky a nechává za sebou nejen své přátelé ale také zničené království Dreamlandu. V pouštním království Maru se dozvídá více o své matce, kterou nikdy neměla šanci poznat. Zde se rozjíždí události, které ovlivní zbytek událostí této série. Respektive prvních pár dílů a potom finále. Značnou část série opět tvoří spíše díly, které se na celkovém příběhu příliš nepodílí. 
 
Inu, abych neotálel a rovnou odpověděl na položenou otázku. Druhá série rozhodně nepřichází s ničím novým. Pokud jste tedy patřili během první série k táboru, který se zoufale nudil, tak se ani tentokrát příliš bavit nebudete. Mě osobně první řada přišla jako vcelku slušná jednohubka a druhou jsem si užil ve stejném duchu. Šílená a opilá dobrodružství Bean, Luci a Elfa jsou více méně pořád hlavním tahákem seriálu.
 
 
Seriál využívá své fantasy zasazení ke kreativním příběhům, které ovšem ve většině případů nikam nevedou. Samotné vtipy občas hrají hezky do karet aktuálnímu zasazení, ale stejně tak často nejsou ničím specifické pro prostředí seriálu. U takto krátkého seriálu bych přeci jen doufal v poněkud lineárněji podanou zápletku, v níž o něco půjde, ale většina dílů do této vytoužené formy rozhodně nezapadá. Některé díly jsou samozřejmě lépe provedené a když v jednom z těch lepších dílů zaslechnete známé (a oblíbené) jméno z Futuramy, tak to člověka zahřeje u srdce.
 
 
Celkově bych řekl, že se Disenchantment nachází na rozcestí. Myslím si, že není pozdě se seriálem něco udělat. Prostor pro rozvinutí příběhu a další kreativní vyžití zde rozhodně je, ale pokud se tak nestane brzy, tak i ti tolerantnější diváci ztratí trpělivost. Nerad bych, aby tento seriál zapadl v historii jako slabý pokus Matta Groeninga získat někdejší slávu. Patálie nepravděpodobné trojice Bean, Luci a Elfo mě totiž i ve své druhé iteraci poměrně bavili, ale vůbec bych se nedivil, kdybych byl v tomto případě v menšině.

Verdikt

avatar7/10

Diego.Dorlan

Rozčarování : 1. sezóna


ikona
Spooner
Jak dopadla nová animovaná šílenost od tvůrce Simpsonových a Futuramy? Bude z toho další kult? 

Jestli o nějakém žijícím seriálovém tvůrci můžeme říci, že už teď patří do pomyslné televizní síně slávy, je to bezpochyby guru animáků Matt Groening. Když máte na svém tvůrčím triku dva totální animované kulty, Simpsonovi a Futuramu, dostáváte se do kruhu vyvolených vlastně docela snadno. Před pár týdny pak uznávaný showrunner po hodně dlouhé době přišel s animovanou novinkou, v níž měl diváky zase jednou přesvědčit o své výjimečnosti. A vzhledem k tomu, jaké pecky v minulosti vytvořil, očekávání u jeho šílené fantasy Disenchantment vážně nebyly malé. Dokonal tedy svůj animovaný hattrick, nebo si naopak připsal první pořádný přešlap? Bohužel možnost b je v tomto případě ta správná.

 

Po žluté rodince a cestě do budoucnosti nám tentokrát Groening a jeho věrný parťák Josh Weinstein nabízí mix fantasy světa a poctivého středověku. Zavedou nás konkrétně do království Dreamland, kde chce král Zøg konečně provdat svou mladou a dosti problémovou dceru Bean. Jenže vdavky se kvůli její nechuti a zálibě k alkoholu nepovedou a ona místo toho narazí na dva nové kamarády. Tím první je skřítek Elfo, jenž přišel ze světa plného radosti a král by chtěl jeho kouzelnou krev využít k vlastním účelům. Posledním členem této trojice je pak princeznin osobní démon Luci, který by měl Bean přivést na “temnou stranu“. Společně pak tato partička samozřejmě prožívá spousty dobrodružství, u nichž nechybí spousta šíleností, chlastu či mrtvol.

 

Celé je to pak samozřejmě hodně bizarní, brutální, černočerné, nebere si to servítky a z Groeningových kousků má novinka nejblíž Futuramě. Což zní samozřejmě velmi lákavé, má to ovšem tři zásadní vady. Humor tu příliš nefunguje, postavy diváka dvakrát neokouzlí a samotný fantasy svět skýtal potenciál na mnohem větší šílenosti. Ano, sem tam se super nápad a povedený drsný vtípek objeví. Jenže ze smršti hlášek a humorných situací padne na úrodnou půdu sotva polovina z nich. Ta druhá pak působí nejen nevtipně, ale v některých chvílích také dost nuceně a lacině. Není to zkrátka ten vypointovaný a nápaditý Groening jako za starých časů. Zde jsou vtipné chvíle zaplňovány hluchou vatou a seriál funguje paradoxně snad nejlépe v dramatičtějších pasážích v závěrečné třetině série. Což asi nebylo úplně v plánu.

 

Jenže zábava se buduje těžko, když vám postavy prostě nepřirostou k srdci. Ve Futuramě byl celý tým plný správně švihnutých charakterů, v němž vás prostě každý bavil a v Simpsonových se člověk dokázal zamilovat i do toho nejvedlejšího obyvatele Springfieldu. V Disenchantment se bohužel nic takového nekoná. Partička okolo Bean sice není vyloženě nesympatická, nikdo z nich ale není opravdu výrazný a pouto k charakterům si divák vybuduje jen horko těžko. O parádních vedlejších postavičkách zde pak až na pár záblesků nemůže být skoro ani řeč. Ono zde totiž těch vedlejších partů v porovnání se zmiňovanými tituly zase tolik není. No a pak tu máme onen fantasy svět, který ovšem tvůrci zatím rozhodně netěží tolik, kolik by si zasloužil. Po většinu času se postavy zdržují okolo svého hradu a ani jejich občasné výpravy nejsou vzhledem k žánru vytěžené tolik, jak by si zasloužily. Což je v případě drsnější parodie na fantasy pomalu až hřích.

 

Disenchantment sice nabízí pár skvělých momentů připomínající starého dobrého Groeninga a v závěru se příběh celkem zajímavě rozjede. Jinak jsem se však nemohl zbavit pocitu, že uznávaný autor ve snaze dohnat současné nekompromisní animáky Ricka a Mortyho či BoJack Horsemana dosti pokulhává a malinko mu dochází jeho tvůrčí dech. Ano, párkrát se člověk hodně příjemně zasměje a po stránce brutality si tvůrci opravdu neberou servítky. V současné animované konkurenci se ovšem jedná o naprosto průměrný kousek, kde hlavní ani epizodní linky příliš nefungují a vy se během dílu zase tolik nenasmějete. Od Groeninga se zkrátka čekalo víc, mnohem víc.

Verdikt

avatar5/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Ragnarok

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace