Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dominion | 2014-?
csfd  imdb
tvůrce: Vaun Wilmott a Scott Stewart
režie: Scott Stewart
hrají: Christopher Egan, Carl Beukes, Tom Wisdom, Alan Dale, Roxanne McKee, Antohny Head

Dominion: Pilot


ikona
JAn_G
dominionlegion
SyFy navázalo na filmový svinčík Legion. Jak to dopadlo? 

„On mu řekl: „Mé jméno je Legie, protože je nás mnoho,“ a velice ho prosil, aby je nevyháněl z tohoto kraje.“ Pamatujete na Legion? Čtyři roky starý brak, v němž archanděl Paul Bettany a restauratér Denis Quaid zachraňovali nenarozené dítě, jedinou naději na přežití lidstva, před nebeskou vyhlazovací jednotkou? Pokud ne, není vám co zazlívat. Nikoho nepřekvapilo, že Stewartovo připitomělé akční fantasy, které nedokázalo prodat ani své nejlepší momenty, protože je jednoduše vyzradilo už v traileru, propadlo jak u kritiky, tak u diváků a jen stěží přineslo studiu Sony nějaký ten zisk. Překvapivé je však to, že se k němu po čtyřech letech vrátila stanice SyFy a rozhodla se na něj bezprostředně navázat.

Dominion se odehrává pětadvacet let poté, co Bůh opustil nebe, a na Zemi vypukla vyhlazovací válka. Archandělovi Michaelovi se podařilo ochránit vyvolené dítě a ukrýt ho v anonymitě mezi přeživším lidstvem v jednom z posledních, milicemi střežených útočišť. Jedním z takových dystopických měst je i Vega, stojící na zdevastovaných základech Las Vegas, které právě prochází politickou krizí, a pro své využití jaderné energie se stalo trnem v oku archanděla Gabriela, vůdce andělské vyhlazovací legie.

Předně, Dominion není ani zdaleka tak pitomý, jako jeho filmový předchůdce. Rozšíření příběhu mimo zapadlou pouštní restauraci a jeho zasazení dalece za události Legionu výrazně prohloubilo původní premisu, čímž se vyhnulo do očí bijících ilogičností filmu. Přenesení apokalypsy na globální úroveň vneslo do prvotně limitovaného univerza zájem o výsledný příběh i fungování postapokalyptické společnosti, a přineslo s sebou několik přinejmenším sympatických postav, jimž kraluje skvělý Anthony Heard v roli slizkého správce Vegy, Christopher Egan a jeho překvapivě přesvědčivý Alex Lannen, či Roxanne McKee, coby ozdoba celého pilotu.

Příjemně vyvážený je i poměr akčních scén s dramatickou rovinou, kdy jsou postupně odhalovány informace o struktuře Vegy, sociálním rozdělení tamních obyvatel či problematice politického řízení. Samotné akční scény pak nepostrádají dynamické tempo, zejména ta úvodní, a rozhodně nepřipomínají nic z fádního střihačského paskvilu a nudné přehlídky přepáleného sebežroutství bez pořádného dramaturgického řádu. Díky (absentujícímu) bohu Dominion nadále neholduje ani směšným soubojům andělů s rotačními kulomety.

 

Nicméně jakmile pilot nabere tempo a útoky nenávistných andělů začnou narůstat, tvůrci se stejnou intenzitou na sebe začnou kupit jeden twist za druhým. Což by samozřejmě nebylo na škodu, kdyby, jak už bývá u soudobé SyFy produkce zvykem, se nesestávaly z těch nejprostších a nejotravnějších klišé, zbytečně upozorňujících své diváky na neoriginalitu celého projektu i zdroje, jež Dominion vykrádá. Ruku na srdce, jednu ze základních otázek pilotu, tedy kdo je onen oslavovaný mesiáš, odhalíte prakticky okamžitě, stejně jako nečekanou hrozbu uvnitř města, na niž jsme opakovaně a explicitně dopředu upozorňováni, či veškeré nadcházející problémy milostného vztahu hlavní dvojice.

 

Jako pilot však Dominion obstojí a po nepříjemných zkušenostech s Legion určitě překvapí. Nemůžu říct, že bych byl zrovna nadšený, ale rozhodně jsem zvědavý, jakým směrem se bude seriál ubírat dál. Pokud jste Legion neviděli a přesto hodláte dát Vilmottovu projektu šanci, nezoufejte. Veškeré informace jsou více než dostatečně vysvětleny v úvodní expozici, takže se nemusíte obtěžovat sledováním onoho celovečerního svinčíku.

 

Verdikt

avatar6/10

JAn_G

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace