Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
GLOW | 2017
csfd  imdb
tvůrce: Liz Flahive
hrají: Jackie Tohn, Ellen Wong, Betty Gilpin, Kate Nash, Alison Brie, Antonio D. Charity, Mike Ostroski

GLOW: 3. řada


ikona
Spooner
Alison Brie znovu zamířila do ringu. Místo letní pohodovky ovšem tentokrát servíruje něco trochu jiného. 

Z wrestlingového kousku GLOW se za uplynulé dva roky vyklubala taková hezká letní sázka na jistotu. Pohled na ženský wrestling v 80. letech se totiž stal svižnou feel-good retro jednohubkou, která ovšem díky výtečné práci s charaktery dokázala skvěle zabrnkat i na vážnější strunu. I přes všechny osobní trable hlavních hrdinů, ale zůstala zejména sympatickou oddychovkou, která dokázala ve své wrestlingové části poctivě pobavit. Pokud však čekáte, že tvůrci vstoupili i napotřetí do téže řeky, jste na omylu. Aktuální třetí řada je totiž mnohem osobnější a vážnější, než byste čekali.

 

Už druhá řada přidala po skvělých kritických ohlasech a řadě nominací na ambicích a snažila se dostat wrestlingovým herečkám mnohem více pod kůži. Aktuální sezóna jde ovšem v tomto úsilí ještě mnohem dál. Vtipných scén je tu podstatně méně a wrestling se tu už stal víceméně křovím a příjemnou kulisou. Ostatně do ringu se tentokrát dostaneme jen v pár epizodách. To zde má ale svůj jasný smysl. Titulní show se totiž po přesunu do Vegas konečně dočkala kýženého úspěchu, hrdinky začnou jet v domluveném scénáři na volnoběh a všichni mají více času věnovat se svým dalším aktivitám, osobním krizím a vnitřnímu vývoji, jenž je často zavede hodně nečekaným směrem.

  

Když se pak může zdát, že série v první polovině jede, stejně jako samotné postavy, na autopilota a nic moc se v ní dějově neděje, má to zde jasný důvod. Pomalu se tu totiž připravují dílky na jednotlivé konflikty či osobní traumata, jež ve druhé polovině samozřejmě pořádně vyeskalují a jsou mnohem osobnější, než kdy dřív. A díky stále precizní práci s charaktery to funguje na jedničku, vlastně snad ještě lépe než v předchozích řadách. Tentokrát totiž dostávají ještě mnohem větší prostor i vedlejší členky týmu a zejména vývoj vlčí dámy Sheily či zdánlivé blbky Rhondy musí dělat všem fanouškům seriálu ohromnou radost. Tady už to zkrátka není jen o Ruth, Debbie a stále bezkonkurenčním Samovi, ale téměř každý zde má své jasné místo. A každé jejich rozhodnutí dává jasný smysl. Jen škoda, že scénář víc nevyužil veteránku Geenu Davis jako uměleckou ředitelku kasína. Obzvláště, když jinak je prostředí nového domova našich hrdinů vykresleno a využito na sto procent.

 

GLOW už tedy není tou feel-good jednohubkou, u níž byste měli po skončení úsměv od ucha k uchu. Naopak, po jejím skončení vám do smíchu ještě chvilku nebude. Tvůrcům však výhybka na mnohem osobnější notu s několika nečekanými momenty vychází. Divák už totiž s postavami ušel dlouhou cestu a přirostly mu tolik k srdci, že jejich drsné trápení prožívá o to více. A ve výsledku tak vůbec nevadí, že ubylo humoru. Obzvláště, když je seriál po scenáristické i herecké stránce pořád na vrcholu (Brie, Gilpin, Maron i Gayle Rankin tu jsou minimálně na nominace na Emmy). Jen na té stopáži některých epizod se mohlo kvůli proměnlivému tempu krapet ubrat. Já tedy pevně doufám, že Netflix tento svůj malý oceňovaný hit co nejdřív obnoví na další rok a GLOW se tak neprávem nedostane do nechvalně proslulé netflixovské kolonky „třikrát a dost“. Tyhle wrestlerky by si to totiž fakt nezasloužily.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Spooner

GLOW: 2. sezóna


ikona
Spooner
Je i druhá řada dramedy s Alison Brie o ženském wrestlingu parádní letní pohodovkou? 

Z wrestlingového dramedy GLOW se možná na Netflixu vyklubal jeden z těch menších hitů, i přesto má už teď v internetové stáji své jasné místo. Ze seriálu z prostředí ženského wrestlingu se totiž loni vyklubala parádní letní pohodovka, která si na nic nehrála a dokonale pasovala do aktuálního trendu seriálů se silnými ženskými charaktery. Ne, tahle feel-good podivaná vážně nebyla jen o hlavní tahounce Alison Brie. Na druhou řadu jsem se proto docela dost těšil a čekal jsem opět kousek, u něhož v létě správně vypnu. I když druhá série malinko přidala na ambicích, což dokazuje slušná řádka nominací na letošní ceny Emmy, ve výsledku jde vlastně o stejně skvělý retro relax jako loni.

 

Ještě před chválou si však řekněme, co že to wrestlerky letos vůbec zažily. Pořad GLOW se opravdu dostal do místní televize a na první pohled se zdá, že jde vše podle plánu. Kamery se roztáčejí a naše hrdinky si užívají pozici bizarních televizních hvězdiček i své první fanoušky. Jenže v soukromí prakticky všech členů tohoto wrestlingového panoptika rozhodně není vše tak růžové, jak se zdá. Sam se nejen snaží tuto šílenou show ukočírovat a zavděčit se kravaťákům z televize, ale také se vypořádat s výchovou své objevené dcery Justine. Debbie se pak stále nemůže vyrovnat s rozvodem a coby bývalá seriálová hvězda chce mít v show mnohem důležitější roli. Ruth se pak snaží s ní opět spřátelit a zároveň dělá všechno proto, aby jejich pořad opravdu zabodoval. Jenže pro to bude možná muset obětovat víc, než by sama chtěla.

 

A teď si asi rovnou řekneme, že tady se toho od minule (naštěstí) moc nezměnilo a klidně bych sem mohl doslova překopírovat odstavce z mé recenze první řady. Jen s tím rozdílem, že zde to celé funguje snad ještě o špetku lépe. Hlavní devízou tak stále zůstává skvělý scénář a zejména jeho bezchybná práce s postavami. Ty už díky parádnímu tvůrčímu a režijnímu vedení divákům opravdu přirostly k srdci a samotný scénář toho skvěle využívá. Vztahy mezi hlavními aktéry jsou ještě mnohem komplikovanější a zároveň uvěřitelnější, charaktery zde mají svůj jasný (a mnohdy ne zrovna veselý) vývoj a seriál už rozhodně není jen o hlavní trojici Ruth/Debbie/Sam. 

Snad všichni členové wrestlingového týmu zde dostali svou, alespoň menší, zápletku a moment, kdy zazářit. To má za následek, že i zdánlivě méně zajímavým postavičkám z první sezóny a nahlédneme mnohem více pod kůži. Letos to pak platí zejména o pohodáři Bashovi a korpulentní Tammé. Díky tomu divákovi celý ansámbl zatraceně přiroste k srdci a navíc budete mít díky němu po většinu času ten správný pohodový úsměv od ucha k uchu.

 

Režie pak umí stále správně zkombinovat ony veselejší a vážnější momenty a umí šikovným způsobem pracovat s citlivějšími zápletkami, na nichž jsou vidět právě ony ambice na nejrůznější ceny. To se týká zejména menší MeToo podzápletky, jež by mohla sérii v až příliš násilném a moralizujícím podání snadno zlomit vaz. Jenže z té se naštěstí vyklube jen opravdu vedlejší linie, v níž tvůrci netlačí vůbec na pilu a ve výsledku spíše dopomáhá k vývoji jiných vztahů a zápletek. Tady se zkrátka nejde po šokujících tématech, ale prim hraje stále cit pro postavy. A scénář pak dokáže ve správně chvíli přijít i s menším příběhovým překvápkem. Scénář a neselhávající režii pak samozřejmě doplňuje i totálně sehraný a sympatický casting, jemuž kromě roztomilé Alison Brie kraluje zejména čím dál lepší Marc Maron, jenž si svého cynického arogantního režiséra vychutnává opravdu v každém pohledu do kamery.

 

S druhou sezónou GLOW je to pak vlastně docela jednoduché. Pokud jste byli spokojeni loni, věřte, že letos dostanete nášup toho samého, jen v ještě sebevědomějším a režijně svižnějším podání. Gradace v závěrečné třetině možná mohla být daleko větší a osmá epizoda bylo moc velký úlet už i na mě. Režie to ovšem vynahrazuje mimo jiné i poctivou osmdesátkovou atmosférou a hezky vypiplaným dobovým soundtrackem, kdy zejména v závěrečných epizodách popové vypalovačky skvěle sedí k dění před kamerou. Z GLOW se zkrátka stává letní sázka na jistotu a zřejmě i vážný aspirant na prestižní ceny. Pevně doufám, že si holky z ringu tuhle vysokou laťku ještě pár let udrží.

Verdikt

avatar8/10

Spooner

GLOW: 1. sezóna


ikona
Spooner
Vyklubala se nakonec ze seriálu s Alison Brie letní pohodovka či zbytečná nuda? 

Zastávám názor, že každé léto by mělo v televizní nabídce obsahovat nějaký ten ryze odpočinkový seriál. Takový, který kašle na ambice na všelijaké prestižní ceny, ale chce ve vám ve výsledku vykouzlit jen úsměv na tváři a je ideální pro sledování po horkých dnech či válení u vody. Takových kousků je totiž, obzvláště právě v létě, v bedně pořád docela málo. A letos jsme takového příspěvku dočkali díky Netflixu a jeho wrestlingové novince GLOW, která rozhodně není určena jen poblázněným fanouškům Alison Brie.

 

V čem tkví hlavní síla tohoto retro kousku? No samozřejmě v práci (nejen) s ženskými charaktery, na níž je skvěle vidět, že na projektu pracovali tvůrci či producenti takových pecek jako Orange is the New Black či Tráva. Tedy titulů, kde se to silnými ženskými hrdinkami jen hemží a ostatní seriály by si z jejich parádního vykreslení mohly dělat poznámky. A u GLOW tomu není jinak. Také zde se operuje s různorodými a skvěle vykreslenými charaktery. Téměř každá členka wrestlingového týmu tak zde má svůj vývoj či tajemství, díky čemuž se vám tato sebranka celkem rychle dostane pod kůži. 

Typickým příkladem je pak právě Ruth v podání výtečné Alison Brie. Její vtíravé snaživce, a tak trochu šprtce, jsem ze začátku nemohl přijít na chuť a v úvodních dílech mi vlastně přišla i dost otravná. Díky pečlivé scenáristické péči a drsným ranám ze všech stran se však nakonec vyprofilovala nejen v tahounku týmu, ale i celého seriálu, již už jsem v posledních epizodách vyloženě žral. Ani těch pár mužských zástupců naštěstí za ženským osazenstvem nijak nezaostává. Naopak, komik Marc Maron v roli cynického režiséra Sama zde neskutečně válí a ihned si ho díky jeho přesně mířeným hláškám zamilujete.

 

Ano, dalo by se pak namítnout, že scénář je ve skutečnosti vlastně jedno velké klišé, které vás po hlavní dějové stránce nemá moc čím překvapit a vyvíjí se přesně tak, jak jste u podobných kousků zvyklí. Jenže to v tomhle případě vůbec nevadí. Scenáristé si totiž umí s těmito klišé skvěle hrát a zejména v závěrečných dílech je dokáží skvěle obrátit. Tvůrcům se navíc daří výtečně kombinovat onu zábavnou a vážnější stránku. Ze zábavných scén sice nikdy nebudete smíchy padat ze židle, ale vždy zaručené pobaví. Vážnější pasáže a konflikty pak fungují zejména díky zmiňované práci s postavami a přesným hercům. Ani po režijní a řemeslné stránce si pak není moc na co stěžovat. Osmdesátková atmosféra včetně šílených outfitů v ringu funguje na jedničku a dobový soundtrack jede na plné obrátky. Jen to tempo v některých epizodách dosti vázne a zamrzí, že zhruba v polovině sezóny tvůrci spíše přešlapují na místě a příběh se nikam výrazně neposune.

 

Pokud vám tedy v aktuální seriálové nabídce chyběl vyložený feel-good kousek, GLOW je pro vás to pravé ořechové. Ano, jedná se sice stále o dramedy, v němž dá wrestlingovým mlátičkám život občas dost krutou ránu. Ve výsledku se však jedná o jeden z těch kousků, u něhož se u posledních epizod přistihnete, že vlastně máte celou dobu úsměv od ucha k uchu a zdejší postavy vás neuvěřitelně baví. Prostě seriál, jenž vás nabije pozitivní náladou a vy mu díky tomu rádi odpustíte i předvídatelný děj a slabší prostředek sezóny. Pokud tedy v parném létě hledáte nějaký ten odlehčující, nenáročný seriálový maratónek, moc lepších kandidátů než GLOW asi nenajdete.

Verdikt

avatar8/10

Spooner

GLOW: Pilot


ikona
do_Od
První pořádná role pro Alison Brie a nové retro od Netflixu, jak tahle kombinace pro začátek vychází? 

Na úvod je třeba položit si jednu zásadní otázku. Milujete Alison Brie ve všem, co dělá? Pakliže zní odpověď „ano“, nemusíte si zbytek téhle recenze ani číst. Prostě si GLOW pusťte a enjoy. Pokud nejste tak snadno zmanipulovatelní, neužíváte si drobných maličkostí okolo vás, jako malým vám vyřízli srdce a teď nesnášíte všechno krásné, prosím, klidně v textu pokračujte. Ale abyste věděli, nemám vás rád.

GLOW neboli "gorgeous ladies of wrestling" je seriál o začínající produkci wrestlerské show, která se skutečně odehrávala během 80. let. Jsme v Los Angeles, atmosféra je hodně retro a sledujeme mladou herečku v podání Alison Brie. Té se po kariérní stránce příliš nedaří, chodí na konkurzy, role ale nezískává. Nad vodou ji drží pouze pravidelné finanční příspěvky od rodičů a taky její nejlepší blonďatá kamarádka, kterou hraje Betty Gilpin (zhrzená blondýna z pilotní a taky čtvrté epizody American Gods – mimochodem, hrozně super, že hned nezapadla). Každopádně poslední šancí, jak nějakým způsobem zvrátit tenhle život plný zklamání, je podivně znějící konkurz do nové show.

Znáte Hanka Azaria? Godzilla, Přátelé… takový ten obrýlený pán, který skvěle hláškuje a každý film, resp. seriál dělá automaticky ihned lepším? Tak jeho dokonalý klon tady hraje pravděpodobně stěžejní postavu režiséra, který má vizi. Girl on girl action uvnitř wrestlerského ringu, kde se holky perou, kroutí zadky v přiléhavých trikotech a davy šílí. Jede taky hodně na kokainu, takže si příliš nelámejte hlavu s logikou a jenom věřte, že to bude geniální. Ono totiž nejspíš bude. Ještě předtím nicméně hlavní postava musí přesvědčit o své bojeschopnosti nejen jeho, ale i kupu dalších ženských, které na tom budou tak nějak podobně. Tady se mimo jiné hodí zmínit, že seriál vzniká pod dohledem Jenji Kohen, autorky peckového Orange is the New Black.

Osobně tipuji, že kromě wrestlerského záběru nás tak čeká hromada podzápletek a seznamování s jednotlivými charaktery bojovnic, což na jednu stranu nemusí pochopitelně sednout všem, na tu druhou mě ale osobně bude zajímat, do jaké míry budou tvůrci reflektovat například změny uvnitř Hollywoodu, nebo různých komunit uvnitř LA obecně. Zkrátka potenciál pro slušně vrstvený děj tady je, a to je v tuhle chvíli asi nejdůležitější.

Na závěr ještě jednou opakuji, že si tuhle novinku primárně užijí fanoušci Alison, která konečně dostává šanci vyniknout v titulní roli. Co se zbytku obsazení týče, jsou to veskrze neznámé tváře, potěší spojení s Mad Meny, nebo jak jsem zmiňoval, Americkými bohy. Zbytek uvidíme. Háček je v tuto chvíli pevně zaseknutý a já doufám, že s tím tvůrci náležitě zabodují. Tady si zklamání snad nikdo kromě těch lidí bez srdíčka nepřeje, nebo jo?

Verdikt

avatar8/10

do_Od

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace