Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hatfields & McCoys | 2012
csfd  imdb
tvůrce: History channel
režie: Kevin Reynolds
hrají: Kevin Costner, Bill Paxton, Tom Berenger, Jena Malone, Powers Boothe, Andrew Howard, Noel Fisher

Hatfields & McCoys: Recenze


ikona
Davies182
Strhující seriálový western nebo dojemná love story? Kupodivu obojí!  

Dlouho jsme na TVZone recenzi ambiciózní mini-série odkládali, resty jsou tu ale od toho, aby se doháněly. Takže se zavrtejte do židle a vítejte u zhodnocení všech tří částí pravděpodobně nejlepšího televizního westernu, jaký kdy spatřil světlo světa. Díky Kevinu "tomu, co tančil s vlky" Costnerovi a Billu "tomu, co lovil démony" Paxtonovi si teď jména dvou nesmiřitelných amerických klanů z předminulého století Hatfields & McCoys zapamatujete navždy.

Vznik nenápadného History channelu se datuje do roku 1995, vidět jste pak na něm mohli nejen několik dokumentů z Druhé světové války, ale také například americkou Top Gear, pozadí vzniku comicsů Stana Leeho či nimrání se ve světech Star Treku a Star Wars. S hranou televizní tvorbou si stanice (vysílající i u nás) upřímně řečeno moc netyká, o to větší westernové překvapení tedy na celkem 14 milionů diváků ke konci května čekalo. Costner, Paxton, a jejich rozvětvené famílie ovládli na tři dny obýváky.

Režiséru Kevinu Reynoldsovi (Robin Hood: Král zbojníků, Vodní svět) se podařilo znovuoživit příběh dvou ve státech kdysi nechvalně známých rodin. Ale nejen to - dokázal to totiž s takovou noblesou, že jeho dílo shráblo celkem pět cen Emmy. Po sošce si odnesli výborní Kevin Costner a Tom Berenger, ocenění se dále dočkal kameraman, mixéři zvuku a maskérky. A čím že se to vlastně vlastně Hatfieldové a McCoyové proslavili? Na to je vcelku jednoduchá odpověď: nesmiřitelnou rivalitou. Během těchto rodinných rozmíšek však vzduchem nelétají talíře a hrníčky, nýbrž kulky a granáty.

Hatfield-McCoyovský svár se datuje do období mezi lety 1863 až 1891 a jejich televizní příběh diváka umně provede těmi nejdůležitějšími z událostí, jež obě strany barikády silně poznamenaly. Státy Kentucky (McCoys) a Virginii (Hatfields) rozděluje řeka, o hádky o území ale nikdy tak docela nešlo. Kdepak, nejsilnější a nejpočetnější rodiny dříve v US ovládaly celá města či provincie a za nitky se tahalo snad všude. Randall McCoy (Paxton) a W. Anderson Hatfield (Costner) o sobě vědí už delší dobu - přeci jen jsou to tak trochu sousedé, no ne? Prvnímu většímu nedorozumění pak ti dva čelí v momentě, kdy se jeden z nich rozhodne pro dezerci během občanské války proti yankeeyům. A tady to začíná být sakra zajímavé.

Krev začíná téct proudem a rozpoutává se pravá komorní apokalypsa.Již od prvního dialogu mezi dvěma hereckými ikonami na obrazovce člověk tak nějak tuší, že má před sebou nezapomenutelný okénkový zážitek: Costnerův hrdina se rozhodne chránit svou rodinu během války osobně a vrací se tedy domů. Právě tady je pak kořen veškerých problémů, Hatfields & McCoys jsou tak ve své podstatě příběhem o odpuštění - Randall se do své domoviny vrací až dávno po skončení bojů, což hodlá Andersonovi neustále připomínat. Když se posléze napětí mezi oběma hlavami rodin - vystupňované navíc vraždou - vmísí i mezi ostatní všímavé členy klanů, je zle. Krev teče proudem, problémy se objevují i na místech, kde vlastně vůbec být nemusely, a rozpoutává se nefalšovaná komorní apokalypsa. Schválně si počítejte, kolikrát se budete za pět hodin ve společnosti téhle sebranky klepat nervozitou ve strachu z možných reakcí, vyprovokovaných zdánlivě nevinnou akcí (hloupostí).

A roky plynou. Scénář se kupodivu v časových skocích (celkem třicet let!) nijak nezadrhává ani zbytečně nemate, snad jen v závěru jsou osudy mnoha zúčastněných poměrně nešťastně odbyty v několika minutových sekvencích. I na to se ale nakonec dá bez problémů přistoupit a výsledný dojem z děje to nijak nenarušuje. Reynoldsovi se navíc daří propašovat do příběhu nejednu srdceryvnou lovestory a můžete si klidně říkat, že do westernu romantika nepatří, ale... to jste potom asi ještě neviděli žádný western - nic ve zlém. Všem postavám lze trápení s olovem či láskou bez problémů uvěřit, kromě Costnera a Paxtona pak nad rámec vyčnívá zejména již zmiňovaný Tom Berenger. Persóna z Počátku se našla v další charismatické roli a vy si ji opět zamilujete.

Jmenovat všechny úžasné herce a jejich barvité postavy by se nicméně hodně protáhlo. Ostudu si dále neutrhla například Jena Malone v roli jedné prvotřídní mrchy, borec z Pacificu Noel Fisher tu září jako retardovaný "Cotton Top", a již lehce rozpoznatelný Andrew Howard (badass ze Všemocného) se pro ďábelského ostrostřelce Franka Phillipse snad narodil. Některé z postav by si nejspíš zasloužily více prostoru na úkor jiných, jinak ale na všech frontách spokojenost. Určitě doporučuji třistaminutový maraton, jen tak si totiž špinavý western, romeo&juliovskou romanci a neotřelé polemizování o náboženství v jednou pořádně užijete.

Osobně se příliš nedivím tomu, že se po premiéře Hatfields & McCoys v Kentucky a Virginii protrhly s turisty hráze. Kolik si jich asi při pohledu na zalesněné svahy a travnaté kopce znovu připomínalo dechberoucí televizní atmosféru, či si vybavovalo podmanivé vokály Lisbeth Scott, kdy se jim při mnoha stěžejních scénách dojetím roztřásla kolena? Ehm... koukejte koukat!

Verdikt

avatar9/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    verbst

  • avatar9/10

    Sarger

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace