Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mladý papež | The Young Pope | 2016
csfd  imdb
tvůrce: Paolo Sorrentino
režie: Paolo Sorrentino
hrají: Jude Law, Diane Keaton, James Cromwell, Silvio Orlando, Scott Shepherd, Cécile De France, Javier Cámara, Ludivine Sagnier, Toni Bertorelli

Mladý papež: Minisérie


ikona
Sam.Vimes
Paolo Sorrentino zamířil na HBO a vznikl z toho jeden z nejpozoruhodnějších seriálů poslední doby. 

Poslední roky se natáčení seriálů nebojí čím dál tím více filmových režisérů. David Fincher rozjížděl politický House of Cards, Steven Soderbergh dělal na Cinemaxu doktorský The Knick, Martin Scorsese loni oslnil rockovým Vinylem... A Paolo Sorrentino, režisér chválené Velké nádhery nebo Mládí, natočil ve spolupráci s HBO Mladého papeže.


Newyorský arcibiskup Lenny Belardo (Jude Law) se poněkud neočekávaně stává papežem. Pro tento úřad neobvykle mladý a navíc Američan, Lenny se nechce sklánět před konvencemi. Má svůj názor a nemíní dělat kompromisy. Paradoxně nezavádí žádné nové liberální pořádky, ale naopak se chová silně konzervativně. Následují církevní intriky (ano, náboženský House of Cards) a mnohem víc.

To nejdůležitější na začátek: HBO do jisté míry zkrotila Sorrentinovy „artovější manýry“ a Mladý papež je díky tomu soustředěnější a taky divácky přístupnější než třeba Velká nádhera. Jeho výtvarné cítění ale samozřejmě zůstalo a tak je Papež napohled jedním z nejhezčích seriálů vůbec, kde je každý záběr pečlivě promyšlený, často orientován na střed, a prakticky libovolné filmové okénko by se dalo zarámovat a pověsit na zeď. O nádherných kostýmech a výpravě ani nemluvě. A záležet si tvůrci dali i na povedeném soundtracku, korunovaném jednou z nejlepších loňských znělek s coverem All Along the Watchtower.


The Young Pope se do katolické církve nestrefuje ani zdaleka tolik, jak by leckdo mohl čekat, byť by se to přímo nabízelo. Kritika i cynické komentáře na jedné straně jsou zase vyváženy uctivým duchovnem na straně druhé. Seriál nemá problém naservírovat vyloženě „kacířskou“ hlášku nebo scénu výběru papežského oděvu s podkresem Sexy and I Know It a potom se zase zabývat otázkou víry, kauzou zneužívání dětí, postojem církve k homosexuálům nebo úlohou církve v 21. století. A funguje perfektně v obou polohách.

Asi největším kladem seriálu je sám mladý papež. Jude Law je v hlavní roli přímo boží. Každý jeho výbuch emocí, ale i znuděný pohled nebo pomrknutí je naprosto přesné. Hlavně v prvních epizodách divák Lennymu do hlavy příliš nevidí, ale jak se toho o něm dozvídáme víc, postupně se profiluje v jednu z nejzajímavějších loňských seriálových postav. Na jednu stranu silně konzervativní zastánce tradiční církve, na druhou stranu cynický až neuctivý kuřák vzpomínající na mladickou lásku. Žádná herecká selhání se pochopitelně nekonají ani ve vedlejších rolích, viz třeba Silvio Orlando jako jeden z papežových soupeřů kardinál Voiello nebo Diane Keaton jako sestra Mary, jež Lennyho vychovala.


Nějaké výtky? Snad jen někdy až příliš pomalé tempo, ale je to holt daň za atmosféru. Mladý papež je sice pořád jeden z artovějších seriálů v televizi, rozhodně ale není špatně stravitelný. Dobře napsané dialogy, špičková vizuální stránka a fenomenální Jude Law z něj dělají skutečně pozoruhodný seriál. Dejte mu šanci.

Verdikt

avatar8/10

Sam.Vimes


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    hanach

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace