Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Quarry | 2016
csfd  imdb
tvůrce: Michael D. Fuller, Graham Gordy
režie: John Hillcoat, Greg Yaitanes
hrají: Logan Marshall-Green, Peter Mullan, Jamie Hector, Skipp Sudduth, Edoardo Ballerini, David Born, Kurt Yaeger

Quarry: 1. sezóna


ikona
Davies182
Na Cinemaxu sice před několika měsíci skončilo Banshee, ale to vás vůbec nemusí mrzet. Dorazilo totiž Quarry. 

Jmenuje se Mac Conway, a vy si teď jeho jméno dobře zapamatujte. Tenhle chlapík totiž definitivně pohřbil Lucase Hooda. Produkce Cinemaxu úspěšně nahrazuje nedobrovolného šerifa z Banshee novějším, nedobrovolným gangsterem z Quarry, a tyhle dva seriály toho mají společného mnohem víc než jenom krátké a úderné jméno. Tak zdařilý mix dramatu, thrilleru a akční gangsterky tu dlouho nebyl. Proč je česky poněkud nelibozvučně znějící Lom v jeho 1. sérii něčím, co byste v televizi rozhodně neměli minout?

Drsné Quarry jsem si z důvodu nedělního volna naordinoval striktně jako osmihodinový film. Čímž chci naznačit, že podle toho také bude vypadat výsledné hodnocení, které seriálu značně roste právě v případě, kdy se na Macovu osudovou jízdu divák dívá na jeden zátah. Už to, že se tvůrci neobtěžují s jakoukoli sebeatmosféričtější úvodní znělkou (všechny náležité kredity jsou uvedeny vždy po skončení epizody), zde dává tušit, jak moc si režisér všech osmi částí Greg Yaitanes na budování pohlcujícího příběhu zakládal.

Mac se s jeho kámošem Arthurem, taktéž válečným veteránem, vracejí po druhém turnusu z bojového pekla ve Vietnamu. Široká veřejnost ale tyhle dva bohužel neoslavuje zrovna jako hrdiny. Platí spíše za válečné démony. Macovi se totiž v husté džungli na opačné straně zeměkoule cosi přihodilo... Cosi zlého, co si s sebou v podobě PTSD ponese až do konce života. A také něco, co nyní bude formovat jeho osobnost a ovlivní osudový návrat do vlasti, do rodného Memphisu a k tmavovlasé lásce Jodi. Netrvá dlouho a Mac, bojující s nepřízní vhodných pracovních pobídek, skončí jako hrubá námezdní síla. Chladnokrevná mašina, plnící rozkazy tajemného mafiána Brokera.

Bezchybný hitman ovšem z Maca jen tak nebude. Při první ošklivé prácičce se pokazí, co jen může, a Conway je souhrou tragických náhod donucen makat pro Brokera na dluh. Aby se následně nezbláznil z neustálých výhrůžek a toho, že jej dennodenně sledují auta s tmavými skly a podezřelí lidé se slunečními brýlemi, musí si Mac co nejrychleji vydělat třicet tisíc dolarů. Což je vzhledem k 60. létům, ve kterých se seriál odehrává, poměrně macatá sumička. Ex-mariňák z Vietnamu ale bude nejen plnit zakázky se jmény jeho budoucích obětí. Musí se také pokusit přežít smrtelné útoky jistého psychopata. Toho, jehož se nedokázal zbavit na své první asasínské misi. A teď. Jak je možné, že se z Quarry nestalo bezduché vyvražďovací béčko?

Poctivé drama se přetahuje s hutnou gangsterkou, vítězem ale zůstává divák.Show vznikla podle série drsných knih z pera Maxe Allana Collinse. Road to Perdition s Hanksem vám něco určitě řekne, ne? Výborně - Max totiž stojí za jejím originálním comicsem. To ale Cinemaxu nestačilo. Pojistil si i kvalitní scenáristy, a aby toho nebylo málo, najal na sejmutí všech epizod již zmiňovaného Yaitanese (House, Lost, Banshee). Takže co se stane, když posadíte na celou jednu sezónu dramatického thrilleru za kameru člověka, který se podílel na epizodách nejopěvovanějších seriálů sočasnosti? Vznikne další pecka. Oslavovaného Hillcoata tu nakonec nenajdete, to ale vůbec nevadí.

Quarry klade důraz na neuspěchanost. Opije vás dusnou atmosférou špinavého Memphisu, představí desítku ukázkově vykreslených postav, a pak vás nechá, ať se s nimi po vašem protlučete životem ve strachu z budoucnosti. Smradlavé uličky, zaplivané bary, stojaté vody odvodňovacích stok a rozpadlé baráky na peripetiích města tvoří dokonalou kulisu pro drama, které hladově pošilhává po gangsterce. Město je na pokraji rasových nepokojů, v politice to vře kvůli NAMu a Letní Olypijské hry v Mnichově světu náladu taky zrovna nezvednou. Zkuste si do toho všeho běhat po březích Mississippi a bát se o vlastní krk, zatímco se snažíte udobřit si podezřívanou manželku a v mezičase nenápadně zabíjet lidi na šéfově černé listině!

Hipísácké šedesátky nikdy nebyly drsnější (od Vinylu jsme tu mimochodem neměli parádnější písničkový soundtrack). Nemám moc co vytknout kromě pár nadbytečných minut několika dějových linií (zabiják gay a jeho hovory s matkou), ale ty ať vezme čert. Krvavá televizní odysea Maca Conwaye coby válečného antihrdiny a nedobrovolného gangstera v jednom překvapuje v každé zdrcující epizodě, a třeba brutální historku z motelu jen tak z hlavy nedostanete. Uvěřitelné postavy v hutném krimi s kulervoucí pointou? Dialogy, nad nimiž filmový fanda neobrací oči v sloup? Deprimující a zároveň pohlcující vizuál? Všechno tu je. Z Quarry si po víkendovém maratonu odnáším neopakovatelně kompaktní dojem a doufám, že bude 2. série potvrzená co nejdříve.

Verdikt

avatar9/10

Davies182

Quarry: Pilot


ikona
do_Od
Potěšil nás Cinemax se svou novinkou Quarry?  

Na Quarry jsem byl zvědavý už od prvního teaseru, který kolem většiny lidí jenom tiše prošuměl. Po skončilém Banshee, které v poslední řadě tak nemile spadlo z výšin, jsem tak trochu doufal, že by mi třeba mohl Cinemax nadělit něco podobně tak provokativního. Nějakou akční pecku, kterou bych zaplnil to prázdné místo. Ano, jsem uvnitř tak prázdný, že už jedině kvalitní seriál mě může naplnit. Nicméně, povedlo se to právě novince Quarry?

Obsazení klona Toma Hardyho mě už od začátku těšilo, ačkoliv jsem si herce jen matně pamatoval z Promethea, kde mi jeho výkon přišel obstojný. Bavila mě ta prvoplánová deprese, měl to být zjevně podivín, který bude trpět hned celou řadou vnitřních problémů a takové charaktery já zásadně žeru. Největším tahákem ovšem byla doba, do které se tvůrci rozhodli seriál zasadit. 70. léta, konec války ve Vietnamu a morálně rozdělená Amerika. Hned po Tarantinovských devadesátkách mé nejoblíbenější období. Jinými slovy to vypadalo, že tvůrci mají v rukou samá esa.

Bohužel se ukazuje, že všeho moc škodí. Příběh by přitom ještě celkem ušel. Dva vojáci se vrací domů ke svým ženám, tehdejší společnost je ale soudí kvůli domnělým zločinům proti lidskosti (v dalších dílech by se mělo odhalit více) a na ně tak místo hrdinského uvítání čeká studená sprcha. Scénář není nikterak komplikovaný a vlastně před vás klade vše tak, abyste si to bez problému stíhali spojovat dohromady. Tenhle nemůže sehnat práci, ten druhý má zase záblesky z války, oba mají problémy se adaptovat, zkrátka motivacemi to tady překypuje a jakmile se pilot přehoupne do druhé poloviny, kdy oba vojáky navštíví záhadný pan Broker s nabídkou, která se neodmítá, budete mít vše srozumitelně černé na bílém. 

Problém je, že scénář je možná až příliš lineární. V podstatě není problém si v půlce tipnout, jak pilotní epizoda dopadne a na konci zjistit, že jste to měli naprosto správně. Zabíjet lidi za peníze, protože potřebuji peníze a mám nějaké osobní problémy, no, chvíli to trvalo, ale i to jsem časem zkousnul. Jenže strohá režie, naprosto zbavená nápadů a chudé herecké výkony, kdy ani ten Logan Marshall-Green nezvládne zaujmout a to je prosím hlavní postava, to už je prostě něco, co jen tak přejít nemůžu.

Faktem je, že seriál nevypadá ani po vizuální stránce příliš zajímavě. Chápu snahu o navození depresivní atmosféry, ale ty šedivé filtry jsou přehnané a ve spoustě momentech ani není pořádně vidět, co vlastně ve tmě postavy dělají. Akce téměř žádná a když, tak zcela nenápaditá, k tomu osobní nesympatie k hlavnímu lákadlu seriálu - Jodi Balfour, která imho prostě není pěkná ženská a nakonec totální nezájem, co se dialogů týče (buď už jsem všechno slyšel jinde a líp, nebo je to tak o ničem, že mě to ani nebaví poslouchat) a vychází mi fakt bídný pokus o vyšší formu televize, který chtěl zkombinovat akci, drama a špínu a vylezla z toho nakonec jenom ta špína. Někomu to možná sedne, dovolím si však tvrdit, že na ty nejlepší seriály dneška se to ani z poloviny nechytá a přesně proto takové hodnocení. Zkuste mi to vyvrátit.

Verdikt

avatar5/10

do_Od

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace