Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Taboo | 2017
csfd  imdb
tvůrce: Tom Hardy,Steven Knight
režie: Anders Engström, Kristoffer Nyholm
hrají: Tom Hardy, Oona Chaplin, Jonathan Pryce, Michael Kelly

Taboo: 1. sezóna


ikona
Spooner
Jak se nakonec povedl drsná historická série Toma Hardyho? 

Začátek letošního roku asi nenabízel lákavější seriálovou novinku, než jakou bylo drsné a špinavé Taboo. Tom Hardy na pozici scenáristy i v hlavní roli, tvůrčí záštita autora brilantních Peaky Blinders Stevena Knighta, bohatá kapsička BBC…no, a divácká očekávání v pěkně drsnou podívanou, v níž bude ze řetězu utržená herecká hvězda drtit jednoho nepřítele za druhým, byla rázem na světě. Jenže pokud jste ovšem čekali hutnou řezničinu a vděčný divácký hit, budete asi dosti překvapeni. Hardy totiž nedává svým fanouškům rozhodně nic zadarmo a vlastně nám nakonec naservíroval i trošku jiný kousek než jsme původně čekali.

Jestli tedy očekáváte “pouze“ seriál, v němž bude britská mašina na charisma chodit po špinavém Londýně devatenáctého století a coby nebezpečný dobrodruh James Keziah Delaney kosit jednoho nepřítele za druhým, jste hodně daleko od pravdy. Tedy ano, i na tuhle krvavou část a nekompromisní část nakonec samozřejmě dojde, ve své podstatě je však Taboo skoro až politickým dramatem, v němž několik znepřátelených stran pletichaří, kuje pikle a hraje proti sobě hodně špinavou hru. Máme tu britského krále, Východoindickou společnost, horlivé Američany a spousty dalších lokálních figurek na šachovnici, mezi nimiž kličkuje mazaný hlavní hrdina a se svým nonstop zamračeným výrazem provádí propracovaný plán. I když se pak většina epizod točí kolem toho, že nasupený Hardy chodí od jednoho baráku k druhému a všechny všemožně přečůrává, kouká se na to opravdu náramně.

A můžeme za to vděčit i scénáři, jenž dokáže diváka nejen několikrát překvapit, ale zároveň nechávat v napětí, s jakým dalším nečekaným tahem přijde náš hlavní hrdina příště. Člověk pak musí nechávat vždy oči bedlivě na stopkách. Celý tento pletichářský boj je totiž místy tak spletitý, že vám snadno uteče, kdo a jak spolu zrovna spolupracuje. Díky brilantním dialogům pak tyto zápletky skvěle fungují, děj se odvíjí nečekanými směry a divák si není až do finále ničím jistým. Když už v závěru dojde k oné vytoužené krvavé lázni a vyřizování účtů, začnete mlaskat blahem.

Na druhou stranu, ani scénář není v tomto temném a depresivním historickém výletu bez chyby. I když hlavní linie stále šlape na plný plyn a dočká se v ní velmi uspokojivého konce, některé vedlejší linky jakoby se tvůrcům začaly ke konci malinko rozpadat do ztracena. Nedokážou s nimi dostatečně pracovat a vlastně tak trochu vyšumí do ztracena, což je případ zejména incestní zápletky se sestrou. Člověk se pak navíc nemůže bohužel ubránit dojmu, že by tomuto příběhu slušelo mít tak o dva díly méně. Natahování je v některých epizodách i přes veškerou chválu bohužel více než zjevné a hlavně v polovině řady postrádá Taboo kvůli tomu ten správný spád. Také fakt, že se prakticky nic nedozvíme o jeho patnácti divokých letech v Africe, malinko zamrzí. Nějaký ten správně psycho flashback by se v tomto případě opravdu hodil.

I když tedy scénář pár mušek přeci jen má, po řemeslné stránce se nedá seriálu vytknout absolutně nic. Na výpravě stanice BBC a FX evidentně nešetřily a díky tomu nám mohly společně s režií nabídnout dost možná jeden z nejsyrovějších a nejdrsnějších pohledů do historického Londýna, jaký jsem kdy viděl. Každá ulička je zde špinavá, stejně jako většina tamních obyvatel, mezi nimiž byste vyloženě kladnou postavu hledali asi hodně těžko. Je to realistické, mrazivé, autentické a z mnohých temných výjevů vám asi nebude příliš dobře. I přesto jsem si lahůdkovou atmosféru vychutnával prakticky každou vteřinu a často dala zapomenout i na slabší režijní chvilky či scenáristické natahování.

Opomenout pak nemůžu ani bezchybnou hudbu Maxe Richtera, jenž tak po Pozůstalých opět potvrzuje, že patří mezi nejlepší televizní skladatele současnosti. Ve srovnání s jeho HBO majstrštykem nám pak servíruje něco zcela jiného. Zde očekávejte hlavně velkolepé, ale zároveň i hutné a nepříjemně mrazivé motivy, na které jsem se těšil v každé další epizodě. Také na vizuální stránku či režii se i přes záměrně pomalejší tempo hledají námitky velmi tězko.

No, a nesmím samozřejmě zapomenout pochválit i herecké obsazení, jemuž logicky nevévodí nikdo jiný, než Tom Hardy. Ten zase jednou ukazuje, že je naprostým hereckým démonem, který si pro sebe svým charismatem a hlasem ukradne každou scénu. Ano, ani tentokrát nevylezl ze své prověřené herecké škatulky a kdekdo by si mohl chtít dělat legraci z jeho neustálého mumlání. Jakmile ovšem začne se svým typickým pohledem někomu vyhrožovat, všechny srandičky vás rychle přejdou. Ostatně, když svýma očima dokážete zahrát i největší utrpení vaší postavy, mají to všichni zlí jazykové hodně těžké. Taky zbytek castu je obsazen velmi přesně a nenajdete zde žádný slabý článek. Zaujme pak zejména opět správně zlý Jonathan Pryce a výtečný Tom Hollander v roli výrobce bomb.

Ne, Taboo se rozhodně nesnaží být dalším tuctovým televizním hitem a publiku opravdu nejde naproti. Na to je až příliš temný, psychedelický, brutální a jeho tempo až moc pomalé. Jakmile však přistoupíte na pravidla hry a pomalejší tvůrčí styl vám sedne, začnete si seriál maximálně užívat.  Jen škoda malinko nevypilovaného scénáře, s nímž si mohli tvůrci v jistých linkách ještě malinko pohrát.

Tom Hardy si zkrátka splnil svůj sen a doručil nám drsný historický kousek plný pletich a sympatické brutality, jenž se s diváky vůbec nemazlí a působí v současné seriálové tvorbě jako zjevení. A já jsem rád, že jednoho z největších řezníků pod sluncem, Jamese Delaneyho, uvidíme na jeho krvavé výpravě minimálně ještě jednu sezónu. Tento osobitý kousek si totiž úspěch a další řady rozhodně zaslouží.

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  RainMakeR

 • avatar8/10

  BranoZ

 • avatar8/10

  Ravenous

Taboo: Pilot


ikona
Spooner
Jak se nám zatím líbí drsná novinka od Toma Hardyho a tvůrců Peaky Blinders? Máme tu zaděláno na první letošní pecku? 

Rok 2017 nám sotva začal a stanice BBC a FX nám už společně servírují jeden z nejočekávanějších seriálů této zimy, drsné Taboo. Už od prvních ukázek pak bylo jasné, že v tomto případě nás opravdu nečeká žádný divácky vděčný seriál, ale totálně temný a brutální kousek, jenž se nebude bát jít až na krev. Tvůrčí vedení autora výtečných Peaky Blinders, Stevena Knighta, a scénář z hlavy samotného Toma Hardy a jeho otce pak slibovali hodně velké věci. Opravdu se nám tu tedy představuje první významná seriálová novinka roku?

Pilot nás zavádí do špinavého Londýna počátku 19. století, kde budeme sledovat osud dobrodruha Jamese Delaneyho, jenž v daleké a nebezpečné Africe strávil tak dlouhou dobu, až je londýnskou smetánkou považován za mrtvého. On se ale po deseti letech vrací, aby se zúčastnil pohřbu svého záhadně zemřelého otce a převzal po něm jeho podnik. To se ovšem nebude líbit nejen jeho nevlastní sestře Zilphě a jejímu manžílkovi, jenž se nemohl dočkat možného dědictví, ale zejména Východoindické společnosti, která chtěla od zesnulého otce získat jedno velmi důležité území. Svou kůži však nehodlá hrozivě vypadající James prodat tak lacino. Pouští se tak do boje s pány z vážené společnosti a zároveň se snaží zjistit, kdo stál za smrtí jeho otce. Největší bitvu ovšem bude muset svést sám se sebou. Jeho pobyt v Africe ho možná změnil více, než si sám dokáže připustit a vzpomínky na minulost ho straší téměř na každém kroku.

A nutno říct, že sliby tvůrců opravdu nelhaly. Fanoušci temných a krvavých historických kousků budou totiž u Taboo zřejmě totálně mlaskat blahem. Nic ponuřejšího asi v televizi momentálně nejdete. Dobový Londýn je v Hardyho a Knightových rukách neskutečně depresivním, syrovým a celkově nehezkým místem, v němž byste nechtěli strávit ani vteřinu. Celé je to nádherně špinavé, sympatickou či alespoň trochu kladnou postavu byste ve zdejších ulicích hledali zřejmě déle, než smrtelnou nemoc, a do smíchu vám při sledování opravdu nebude. Atmosféra se prostě povedla na jedničku. Režie jí navíc pomáhá mnohdy téměř až hororovými momenty a hrdinovými halucinacemi. Navíc celou dobu v divákovi hezky rozvíjí pocit, že Hardy co nejdříve vytáhne z kabátu mačetu a ukáže nám pořádný masakr na africký způsob. I když k němu zatím nedošlo, něco mi říká, že na něj nebudeme asi příliš dlouho čekat.

Po příběhové stránce se scenáristé drží ale přeci jen malinko na uzdě. První epizoda je tak opravdu jen úvodním výkopem, jenž nás seznamuje hlavně s depresivní atmosférou a prohnilými charaktery, než aby nějak rapidně šlapal do pedálů. Děj tak nepřináší nic moc nového, dopředu se posouváme dosti pozvolna a divák nemá moc páru, co od tohoto nástřelu v následujících dílech očekávat. Což je vlastně hodně příjemná změna. Po herecké stránce nás pak žádné překvapení nekoná. Tom Hardy si svůj vysněný projekt krade v každé vteřině pro sebe a opět ukazuje, že je prostě herecká mašina plná charismatu, která momentálně nemá příliš konkurence. A to i přes fakt, že nám ze svého hereckého rejstříku nepředvádí vlastně vůbec nic nového. Také zbytek obsazení sem dosud slušně sedí a veterán Jonathan Pryce by mohl být pro Hardyho tím správným protivníkem.

Taboo tak v první epizodě dokazuje, že tady nemá nikdo ambice na nový divácký megahit. Naopak, tady nás čeká ta pravá temná a krvavá podívaná, která se s divákem rozhodně párat nebude. A já osobně jsem za to zatraceně rád. Po dějové stránce se sice teprve jen opatrně našlapuje a pomalejší tempo možná nesedne každému, jinak vás však čeká nefalšovaná depka, jež není po řemeslné stránce co vytknout. Zejména výrazná hudba mě pak mile překvapila. Taboo zkrátka ukázalo, že rozhodně nehodlá stát pouze na Hardyho ďábelském výkonu a hodlá nám nadělit opravdu psycho zážitek. Snad se tedy tvůrcům tento potenciál podaří v následujících týdnech do puntíku naplnit.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  hroubek

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace