Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dexter | 2006-2021
csfd  imdb
hrají: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, Julie Benz, Erik King

Dexter: 9. řada - New Blood


ikona
Spooner
dextermichael c. hallnew bloodshowtime
Podařilo se Dexterovi důstojně rozloučit alespoň napodruhé? 

Seriálový návrat Dextera s podtitulem New Blood byl jedním z těch titulů, na které se diváci zároveň těšili i báli. Řezník ze zálivu se totiž s diváky nerozloučil zrovna v nejlepší formě a jeho dřevorubecký konec z osmé série patří mezi ty nejvysmívanější finále minulé dekády. Dexter se tak po dlouhých letech vrátil a s ním i původní tvůrce a autor těch nejlepších řad (tedy prvních čtyř) Clyde Phillips, aby oblíbené postavě v limitované sérii dopřál důstojné a správně zakončení. Jenže dojmy po tomto finiši jsou zase hodně rozporuplné a někteří dokonce samotný konec staví ještě pod minulý nenáviděný pokus. Je všechna ta kritika však opravdu na místě?

Dexter tentokrát nezměnil jen svou lokaci ze slunného Miami na zasněžené a mrazivé městečko Iron Lake, ale výrazně proměnil i svůj styl. Tvůrci nesází nijak přehnaně na nostalgii a místo toho nám servírují poctivě budovanou a velmi pomalu plynoucí kriminálku, v níž se opravdu nikam nespěchá a všechen čas se věnuje budování vztahu mezi postavami a čekání na nevyhnutelný zlom. A nutno říct, že po této stránce vrahounův comeback funguje na jedničku. Atmosféra je s každým dalším dílem čím dál hutnější, scénáři se skvěle daří budovat napětí a divák si vzpomene i na ty nejlepší „slow-burn“ žánrovky a díky zasazení do zasněženého maloměsta i na klasiky typu Fargo.

A do toho se autorům daří šikovně kombinovat nový přístup s klasickými dexterovksými prvky včetně stále stylového voice-overu, (ne tak) temného pasažéra (tentokrát v podání zesnulé ségry Debry), černý humor apod. Phillipsovi a spol. se pak daří tyto prvky hezky namixovat do opravdu parádního celku, v němž se možná na první pohled nic moc neděje, já si ovšem lahůdkovou atmosféru, Dexterovo řešení všemožných situací a výtečné dialogové výměny zejména v polovině řady opravdu hodně užíval a Phillips neměl v těchto chvílích k těm nejlepším řadám seriálu opravdu moc daleko.

S oblíbenou televizní postavou se tu navíc opět pracuje jiným a velmi svěžím způsobem. Dexter je zde člověk, jenž sice podlehne pokušení a vrátí se do zabijáckého módu, zároveň chce ovšem být správným otcem pro své „nalezeného“ syna Harrisona, ať už to v Dexově podání znamená cokoliv. A do toho je znát, že coby ostřílený vrah malinko zrezivěl a dělá chyby. S tímto pojetím pak nepracuje šikovně jenom scénář, ale také samozřejmě Michael C. Hall, jenž si návrat do své ikonické role užívá minimálně stejně jako divák. V kůži Dextera stále neztratil nic ze svého charismatu a pořád dokáže být tím nenápadným, ale o to nebezpečnějším sousedem, jehož mlčenlivé pohledy mluví za vše. A je zkrátka super vidět ho znovu v té nejlepší formě.

A naštěstí na to není sám. Jack Alcott v roli syna Harrisona sice má své herecké limity, v tandemu s Hallem mu to však šlape a komplikovaný vztah mlčenlivého otce se zmateným synem jim zkrátka věříte. Julia Jones je pak správně sympatickou policistkou, které člověk fandí a navíc tu máme po delší době opět skvělého záporáka. Clancy Brown je coby „místní dobrák“ Kurt opravu bezchybný, jeho zdánlivě přátelský úsměv dokáže vyvolat husí kůži a jeho rozhovory s hlavním hrdinou stojí vždy za to. Jen ta Debra v podání Jennifer Carpenter mi tu ve výsledku přišla nevyužitá a vlastně i tak trochu zbytečná.

Po herecké, atmosférické či režijní stránce tu tedy není téměř jediný problém. No, a pak je tu to diskutované a mnohými opět nenáviděné finále, u něhož ovšem všechnu tu nenávist tentokrát úplně nechápu. Ano, zásadní moment poslední epizody je scenáristicky trochu neobratný a docela by oné pasáží slušelo, kdyby měla ještě o několik minut navíc. Jenže rozhodně se nejedná o nijak uspěchané či nelogické zakončení, které nedává smysl. Naopak, tvůrci k tomuto konci celou dobu hezky budovali cestu a z mého pohledu jde tedy o vyústění nejen logické, ale i zcela důstojné. Na druhou stranu je pravda, že v posledních dvou dílech už si nebyli scenáristé zrovna jisti v kramflecích a jisté nelogičnosti se zde najdou. 

Ano, závěr tak mohl být ještě daleko vyhrocenější a napínavější a scenáristé zahodili potenciál k poměrně zajímavým konfliktům, ve výsledku se však o žádnou prohru rozhodně nejedná a nový Dexter stále docela snadno přebíjí dojmy z humorného dřevorubeckého fiaska. I přes jisté mušky v závěru pak nová série ukázala, že se v tomto případě opravdu nejednalo o zbytečné ždímání značky. Naopak, díky pomalému a hutnému přístupu se trampoty Řezníka ze zálivu zaryly pod kůži rozhodně víc než několik posledních sérií. Nový styl navíc Dexterovi sedí a vy byste mu měli dát i přes rozporuplné ohlasy na finále rozhodně šanci.

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Oblíbený zabiják Dexter Morgan je zpátky, aby se v zasněženém zapadákově probral z vraždícího důchodu a do toho si našel cestu k dospívajícímu synovi. Nový styl pomalé kriminálky a mrazivá atmosféra populární postavě svědčí rozhodně víc, než kdyby se jen lacině sázelo na nostalgii. A ani ten konec není tak pitomý, jak se povídá.


Hodnocení redakce

  • avatar6/10

    do_Od


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    yeniczek

  • avatar8/10

    Ingwio

  • avatar8/10

    hroubek

  • avatar7/10

    Palo111

  • avatar9/10

    Spiker

  • avatar9/10

    slord

  • avatar9/10

    Tranda-lina

  • avatar6/10

    Ravenous

Dexter: Úvod 9. řady


ikona
Sam.Vimes
Osm let po neuspokojivém dřevorubeckém finále se Dexter vrací. 

A především se vrací pod vedením Clyda Phillipse, showrunnera prvních čtyřech řad, po jehož odchodu to s oblíbeným televizním zabijákem začalo jít z kopce. Pro Dextera uplynulo deset let. Z oregonských lesů se mezitím přestěhoval do fiktivního městečka Iron Lake na severu státu New York a vystupuje pod falešným jménem Jim Lindsay (což je pocta autorovi původních románů s Dexterem). Žije poměrně normální život, prodává v obchodě s loveckými potřebami, má přítelkyni a svého temného pasažéra drží na uzdě. Jenže tahle pomalá idyla nemůže vydržet věčně...


Dexter se vrací postupně, pozvolna. Platí to jak z pohledu diváka, tak i pro "Jima", kterému Dex začíná prosvítat pod kůží. Nejviditelnější je samozřejmě výměna slunného Miami za zasněžený sever USA, přinejmenším zpočátku ale tento návrat šetří i se všemi ostatními starými trademarky seriálu a přidává na nich až v průběhu epizody. Tak, jak postupně polevuje i Dexterovo dlouho udržované sebeovládání. Jeho voice-over, povídání si s mrtvou Debrou (jež nahradila adoptivního otce Harryho)... na hlavní hudební motiv, Blood Theme, si divák počká dokonce až na úplný závěr epizody.

Úvodní díl je především expozicí pro devátou řadu, nebo přesněji řečeno novou minisérii, jak ji nazývají tvůrci. Představuje nejen nové postavy, ale i samotného Dextera, kým je nyní. Mezitím si občas pohrává s divákem, provokuje ho náznaky konfliktu, k němuž nedojde, jako u policejní kontroly nebo Dexterova přání někoho udeřit. Když už k něčemu reálně dojde, může se zpětně zdát, že scénář Dexterovi přihrál záminku popustit si uzdu až příliš snadno. Nebylo by to ale úplně fér. I když pomineme běžné odložení nedůvěry, musíme vzít v úvahu, že Dexter žil poklidně celých deset let a dává smysl, že nový příběh se začne vyprávět ve chvíli, kdy se začne "něco" dít.



Michael C. Hall je stále výborný, jako o něco starší Dexter je i vzhledem ke skutečnému časovému odstupu velice působivý a do staré role se vrátil, jako by se nechumelilo. I když v Iron Lake chumelí. A právě bílé lesy a nevyhnutelná krev na sněhu nejen vypadají velmi dobře na kameře, ale dávají novou minisérii už na první pohled do jasného kontrastu s předchozími řadami. První epizoda nejen, že představí nové postavy a prostředí a načne několik zajímavých motivů do dalších dílů, ona ale i sama o sobě velmi působivě vygraduje. Dexter se zkrátka vrátil ve velmi solidní formě.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Sam.Vimes

Deset let po událostech původního finále seriálu žije Dexter poklidný život pod falešným jménem na severu USA. Svého "temného pasažéra" ale nemůže udržet na uzdě věčně... Úvod minisérie především představuje nové prostředí i postavy a rozehrává zajímavé zápletky, nabízí ale působivou dílčí katarzi i v rámci samotné epizody.


Hodnocení redakce

  • avatar7/10

    do_Od


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    hroubek

  • avatar9/10

    slord

Dexter: Recenze 8. série


ikona
Dr.Z
Jak se nám (ne)líbila poslední epizoda Dextera? 

(Recenze obsahuje spoilery.)

Konec. Po osmi letech je konec. Dexter včera ukončil své putování po televizních obrazovkách. Někomu ukápla slza, někoho finále zklamalo, jiní si zase zanadávali a určitě se najde i pár lidí, kterým Dexter chybět nebude a od závěru nic nečekali, protože pro ně tenhle seriál skončil už dávno některou z předchozích řad. Ať už patříte k jakékoliv skupině – případně máte-li na celou věci jiný názor – i pro vás je zde naše recenze závěrečné epizody, respektive závěrečné série Dextera.

Takže o čemže to vlastně bylo? Celý seriál jsme sledovali osudy sériového vraha, který si prostě nemůže pomoct a zabíjí lidi. Naštěstí však měl hodného taťku, který mu ukázal, že nemusí zabíjet kdekoho, ale že jsou tu lidé, kteří si smrt zaslouží. Jak poslední řada ukázala, nápad s pravidly, jenž mají držet Dextera mimo vězení, nebyly jen z hlavy Harryho, ale značným dílem se přičinila i jistá doktorka Vogelová. Ta měla pro sériové vrahy slabost, byla jimi fascinovaná, ale Dexter, jak všichni víme, byl zvláštní, něčím speciální, měla ho radši víc než svého vlastního syna. Nápad vrátit se na začátek, odhalit osobu zodpovědnou za Dexterův soubor pravidel při volbě obětí, nebyl zase tak špatný. Tohle pomyslné uzavření kruhu se pro seriálové závěr vskutku hodí a pokud je to dobře provedeno, diváci si opravdu přijdou na své. Tady se to ovšem příliš nepovedlo.

Představy tvůrců o zakončení Dextera se od těch fanouškovských celkem lišily. Ve finále nám měla ukápnout slza, měli jsme řvát, měli jsme být šokováni, ani jedno z toho se však nedostavilo. Bylo to pouze utahané sledování časomíry na přehrávači a čekání na konec. Závěrečný střet se Saxonem (naprosto prázdná a plochá postava) nebyl ani trochu nápaditý, byl tak úplně stejně nudný a nezajímavý jako celá závěrečná série. Navíc finále nebylo ani tak moc o Dexterovi, ale spíš o Debře a Dexterově vztahu k ní. Největší problém pak mám s Dexterovým závěrečným rozhodnutím. Tenhle obrat je jen podtržení všech nelogičností, všech nesmyslných rozhodnutí, všech pitomě napsaných postav v této sérii. Dexter celou řadu spěje k zásadní změně, konečně přestává cítit potřebu zabíjet, konečně ho opouští jeho temný pasažér, konečně se stává normálním člověkem, má pro co žít (Harrison, Hannah), ale na poslední chvíli se rozhodne, že by jim byl pouze přítěží, že by je ohrožoval, že by mohli dopadnout jako Deb. Tak stupidní a z prstu vycucaný obrat tu už dlouho nebyl. Ale asi je to v rámci osmé série jen další nelogičnost, jen další nepochopitelné chování (Saxonova vražda atd.). Bohužel zrovna tohle je poslední epizoda a podobné nesmysly si mohli tvůrci odpustit. A nic na tom nemění ani fakt, že závěrečná scéna na lodi byla pro mě zřejmě tou nejemotivnější a nepovedenější scénou z celé řady.

Pamatuji si, jak jsem si během předchozích sezón nedokázal představit, že by Dextera jednou odhalili, že by ho chytili, nebo třeba zabili. Najednou se kterákoliv z těchto možností zdá být mnohem lepším zakončením celého seriálu než to, co jsme dostali. I ten happyend, kdy by Dexter nakonec do Argentiny odjel, by byl daleko lepší než tohle. Stačilo předtím nabídnout pořádného záporáka, stačilo mít napínavý souboj, ke kterému by vše směřovalo. Stačilo se vrátit ke kořenům, na začátek. Jenže to by osmá řada nesměla být plná zbytečných zápletek, slepých uliček a prázdných dialogů. Dexter mohl být klidně odhalen, hurikán k tomu přímo vybízel, už jednou vyplavil těla jeho obětí, tentokrát je však Dexter zřejmě lépe zatížil. Nabízí se ale ještě jedna otázka. Zatímco fanoušci tráví s Dexterem hodinu týdně po dobu tří měsíců, tvůrci seriálu mají k tomuhle svému dítku poněkud bližší vztah než diváci. Opravdu bylo tohle (Dexter dřevorubcem) to nejlepší zakončení, se kterým mohli přijít? Opravdu je tohle to zakončení, které si pro Dextera přáli? Nebo je snad zahnala do kouta špatně napsaná poslední řada?

Asi nebudu sám, kdo je z poslední epizody Dextera rozladěn. Sice se to dalo tak trochu čekat, celá řada k tomu směřovala, navíc nikdo asi nemohl být tak naivní a doufat v to, že po té hrůze, kterou jsme každý týden dostávali, by se najednou vše obrátilo o 180° a dostali bychom finále hodné absolutního hodnocení. Dexter měl několik opravdu hodně dobrých řad, pár průměrný a minimálně dvě velmi špatné. Při celkovém pohledu na tenhle seriálový hit vyvstává podezření, že se jedná o příliš přeceňovaný seriál. Seriál s výborným Michaelem C. Hallem, kvalitativními výkyvy v psaní a s ne úplně povedeným finále se ale i tak výrazně zapsal do seriálové historie.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar5/10

Dr.Z


Hodnocení čtenářů

  • avatar5/10

    jiri.vit

  • avatar5/10

    Ravenous

Dexter: Úvod 8. řady


ikona
Dr.Z
Dexter se vydal na svou poslední cestu. Jak se nám líbila její úvodní část? 

Tak už je to tady. Začala poslední kapitola v životě (v tom televizním přinejmenším) Dextera Morgena, jehož osudy si oblíbili diváci z různých zemí a napříč věkovými kategoriemi. Již osmým rokem plní tento netradiční hrdina igelitové pytle a více méně nerušeně je ukládá na dno oceánu. Teď už však nebude žádné „tak zase za rok,“ teď už nebudeme čekat na to, koho Dexter naporcuje napřesrok, tohle je konečná a my se dozvíme, jak tento nejoblíbenější sériový vrah dopadne. Čeká nás happy end? Je vůbec takový závěr možný? Nebo se můžeme „těšit“ na konec tragický? Nechme se překvapit. Teď se však pojďme podívat trochu blíže na začátek konce.

S Dexterem to jde už nějakou dobu od desíti k pěti. Už to není ten klidný, vyrovnaný sériový vrah, kterého nic nerozhází, který má svoje pravidla a který si vždy a za každých okolností dokáže zachovat chladnou hlavu. Už na konci sedmé řady ukázal, že je schopen udělat vše, aby se zachránil (a na začátku řady osmé to jen potvrzuje). Je ovšem otázkou, na kolik byly jeho činy motivovány vlastní sobeckou snahou zachránit sebe a na kolik se pokoušel ochránit svou sestru. Odpověď právě na tuhle otázku se nám snaží naznačit nová postava osmé série doktorka Vogelová svými přednáškami na téma sériový vrah a empatie, případně psychopat a jeho mozek, s nimiž naprosto přesně a během chvilky Dextera přečetla. Určitě od ní můžeme čekat další erudované pohledy do duše a mysli sériových vrahů. Nehledě na to, že závěrečné odhalení z její strany zamotá Dexterovi hlavu.

Jinak se všechno v podstatě vrátilo do normálu, teda až na Debru, s tou smrt LaGuerty krapet zacloumala. Ještě aby ne. Dexter se jí sice snaží pomoct svým svérázným způsobem, to se mu ovšem příliš nedaří. A osobně si myslím, že už ani nemá šanci se jakýmkoliv způsobem v očích své sestry ospravedlnit, natož jejich vztah dostat do takového stavu, jenž by alespoň vzdáleně připomínal to, co mezi sebou kdysi měli. Odchod Debry od policie a její snaha dostat se co nejdál od místa a od lidí, kteří by jí připomínali to, co se stalo, je naprosto logickým vyústěním celé situace kolem LaGuerty a Dextera. Co naopak logiku postrádá, je chování Angela Batisty. Ten se loni rozhodl jít do důchodu a otevřít si restauraci, to vše kvůli smrti kolegy (kterého stejně ani moc neznal). Jeho poklidný důchod však vzal za své a stejná událost, která umocnila jeho rozhodnutí skončit, najednou způsobila jeho návrat na policejní stanici. Jestli to někomu dává smysl, ozvěte se.

Je naprosto jasné, že čím více se blížíme ke konci samotného seriálu, tím více se budou tvůrci soustředit na hlavní postavy, spíše než klasické zápletky s vrahy, kteří nevyhnutelně končí na Dexterově stole. Podobně působí i úvod osmé řady. Centrem veškerého dění je dvojice Dexter a Debra, všechno ostatní pak působí naprosto nadbytečně. Snad tomu tak nebude i v následujících epizodách a ty velmi matně načrtnuté linky s novým vrahem, nájemným zabijákem a s lovci odměn v čele s Seanem Patrickem Flanerym se začnou rozjíždět, protože toho prostoru k manévrování mezi naší sourozeneckou dvojicí už moc nezůstalo. Co bych naopak už vidět nemusel, je Batistovo rozjímání nad životem a službou u policie, stejně jako Quinnovo blbnutí s Jamie. Ta má sice hezkou postavičku, ale obě jejich scény byly naprosto o ničem.

Dexterův rozjezd poslední řady není úplně špatný, ale je to opravdu jen rozjezd, a to i přes to, že se v podstatě přímo navazuje na předešlé události. Úvodní epizody jsme už viděli lepší, například tu z předchozí série, někdy by možná očekával, že poslední sezóna musí být zákonitě nejlepší a každý její díl musí překonat ty předešlé, ale světe div se, není tomu tak. Není však nutné kvůli tomu hned házet flintu do žita, a to hned ze dvou důvodů. Tím první je fakt, že pomalý start ještě nic neznamená a finále, a vlastně celá řada, může stále patřit k tomu lepšímu. A za druhé: dalšího Miguala Pradu nebo Travise Marshalla už určitě nedostaneme.

Verdikt

avatar7/10

Dr.Z


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    Dawko_SVK

Dexter: Recenze 7. série


ikona
Krasa
Klubko průšvihů kolem Dextera se rozplétá. Jak se nám líbila nyní již kompletní sedmá řada seriálu? 

Dlouhých sedm let se daří scénáristům kabelové televize Showtime udržovat vysokou úroveň jejich přední kriminálky Dexter. Ačkoliv bychom si jistě vzpomněli na celé portfolio slabších momentů, globálně se stále jedná o jeden z nejlepších krváků, který se kdy objevil na televizních obrazovkách. A zatímco v Čechách se sympatický vrah s hlasem Saši Rašilova dobelhal teprve k šesté sezóně, my jsme si dnes v ranních hodinách odbyli finále řady sedmé. K té jsme vám na našem serveru navíc nabídli vskutku luxusní servis a z našich hodnocení jednotlivých epizod tak zřejmě víte, jaké názory na nového Dextera zastáváme.

Na seriálu se v tomto roce vyřádila dynamika a nelinearita zápletky. To, co totiž v minulých dvou letech podkopávalo projektu nohy, byla absence překvapivějšího elementu. Dexter, krevní analytik policie v Miami, je ve svém volném čase sériovým vrahem. A zatímco se policejní tým včetně jeho sestry Debry honí za ústředním arcizlounem, Dexter pátrá na vlastní pěst a vypořádá se s ním po svém. Jenomže úchvatné tření mezi Dexterem a Trinitym ve čtvrté řadě vrhalo stín na slabší záporné postavy dalších dvou sezón. Nastalý mustr, který navíc pokaždé skončil podobnou „infarktovou“ tečkou, tak začal nabývat natahovaných proporcí. Bylo to stále velmi dobré, ale nikterak odzbrojující.

Jenomže sedmá sezóna přinesla rovnou několik novátorských prvků. Tím nejzásadnějším je zcela jistě Debra, nově obeznámená s Dexterovým temným pasažérem. Paradoxně vzato první polovina série, v níž se Debra teprve sžívá s onou zásadní událostí v rodinném životě, je tou slabší esencí řady. Divák podvědomě tuší, že se s nabytým vědomím postava vyrovná, avšak je stejnak nucen sledovat vnitřní rozervanost Debry a různé pokusy o sesterskou „léčebnou terapii“. Po šokujícím pilotu se tak vody až nepříjemně zklidní a těžko říct, jaký měla tato část řady podíl na závěrečné katarzi. Je ovšem fakt, že bez některých scén, by v ději zůstaly díry jako ve švýcarském sýru.

Před startem série byl tvůrci kulišácky označován za hlavního záporáka Isaak v podání Raye Stevensona. Těžko říct, proč východního Evropana musel ztvárnit právě Ir (klidně bychom lobbovali za Karla Rodena), avšak pozoruhodnější než obsazení, je jeho role v seriálu. Ač Isaak původně působil jako ostrý pokračovatel Trinityho linie, vyklubala se z něj velmi brzy homosexuální troska, do děje více méně nezasahující. Celá tato vedlejší gangsterská linka, včetně Quinna, který místy nebezpěčně šňupal střelný prach, se nakonec obrátila v bezpředmětnou. Závěrečný díl toho vlastně zakončuje jen velice málo a nechává si otevřená vrátka pro příští podzim. Vlastně i LaGuertino vyšetřování Dextera zůstalo částečně nedořešené a tras, po nichž se autoři mohou v závěrečné řadě vydat, je vícero.

Na samotný závěr jsme si ponechali Hannah. S počátku nevýrazná postava v podání Yvonne Strahovski se velmi rychle proměnila na možná největší femme fatale historie seriálu a svorně jsme jí v posledních dvou epizodách fandili. Její nevyzpytatelnost jakoby vyjadřovala celou náladu sedmé sezóny populárního seriálu. Po dlouhé době jsme si nedovolili předvídat, jakou cestou se bude děj vyvíjet. Scénáristické otěže se zvláště ke konci zdály nesmírně pevné a my se nemůžeme dočkat příštího roku. Závěrečná scéna nebyla tak silná, jako ta loni, avšak i na její rozvětvení se nesmírně těšíme.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (11)

Verdikt

avatar8/10

Krasa


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    Tim007

  • avatar6/10

    Ravenous

Dexter: Úvod 7. řady


ikona
Krasa
Drasticky dojemný zabiják se vrací. V jaké fazóně nastoupil do sedmé řady? 

Na sklonku července jsme se ve speciálním článku zamýšleli, jak konec šesté série populární kriminálky Dexter ovlivní budoucnost projektu. Z krátkých úryvků rozhovorů a vlastně i některých fotografií jsme tedy byli před startem sedmé sezóny připraveni na velký seriálový obrat. Tvůrci totiž protentokrát nemuseli primárně vymýšlet nové vrahy, originální drastické výjevy a dramatické situace – prosincové finále totiž připravilo seriálu ukrutně silné podklady. Předpokládáme, že naše hodnocení tohoto úvodního dílu budou číst pouze znalci závěrečné epizody šesté řady, tudíž se nebudeme žinýrovat s řadou spoilerů a domněnek, které nám můžete potvrdit či vyvrátit v příslušné diskusi.

Premiérový díl s názvem „Are you…?“ přímo navazuje na poslední scénu šesté série. Zcela nepřekvapivě. Dexter právě v zašlém kostele kuchá Travise Marshalla, kolem svůj oblíbený igelit a na sobě apartní zástěru. Shodou náhod se však v kostele objeví i Debra a spatří svého kapku nemluvného, avšak milovaného bratra zapíchnout steakový nůž do lidského těla. Dexter během šesti let na televizní obrazovce sdílel své temné já s několika jedinci, ovšem jeho sestra, t. č. šéfka detektivů z Miami, to už je silnější káva. A že se množství jejího kofeinu podobá velkému přívalu energie, to nám potvrdila překvapivě již první epizoda.

Nejdůležitější a svým způsobem i věru logická scéna se odehraje ihned v úvodu dílu. Debra svého bratra neudá, nezastřelí ani nikterak nepoplive. Naopak přistoupí na jeho hru, krátkodobě uvěří, že se jednalo o pominutí smyslů a společně s Dexterem místo činu narafičí jako sebevraždu. Ačkoliv je situace setkání těchto dvou postav u mrtvého těla absurdní, podařilo se tvůrcům tuto emocionálně vypjatou scénu skvěle vypointovat. Reakce obou charakterů jsou uvěřitelné a ne nadarmo nám připomněli třeba konkurenční Breaking Bad. Tohle je ten Dexter, kterého zbožňujeme – sériový vrah převlečený za konvenčního člověka. Už jsme ho v posledních dvou sezónách ani nepoznávali.

Jak vlastně pravili i scénáristé projektu, Dexterovo odhalení osobou jemu nejbližší je pro seriál hotovým oživovacím sérem. Zvláště po šesté řadě, která se změnila v biblickou detektivku, a tichošlápka v letní košili poznávali diváci jen matně, by mohla sedmička vzpomínat na Trinityho nebo tematicky podobného vraha ze Zálivu. Na toho bude Dexter navíc (ne)šikovně navazovat nalezeným sklíčkem na místě činu a uvidíme, co všechno udělá LaGuerta pro záchranu památky jejího starého přítele Doakese. Tato linie však byla v úvodní epizodě poněkud překryta zastřelením detektiva Andersona. Že vám jeho jméno nic neříká? Jedná se o afroamerického detektiva z předchozí sezóny, který se již od začátku do týmu příliš nehodil. Jeho vražda, vzniknuvší nemilou náhodou, nám však představila postavu Isaaca v podání Raye Stevensona, ultimátního záporáka, o kterém jistě ještě uslyšíme.

Nový impuls seriálu je zkrátka znatelný. Dokonce i Dexterovy vražedné hrátky na letišti nepostrádají hravost. Několikrát nás pobavil pro seriál dříve tak typický důvtip (otisk na blinkru, fólie na Travisově noze) i kamerové hrátky (kupříkladu příchod policejního týmu do kostela je nasnímaný nápaditě). Vrcholem padesátiminutové epizody je však Debřino téměř hmatatelné podezření, že celá ta kostelní etuda nebyla až tak náhodnou. Dexterův život se náhle bortí jako domeček z karet a závěrečný dialog mezi sourozenci odpověděl na jednu z dosti zásadních otázek série. My jsme zkrátka z tempa této epizody nadšeni a svým napětím a gradací nám spíše připomínala finální díly, než ty zahajovací. Palec nahoru a jeden velký příslib, že by sedmá série mohla patřit k těm dějově významným. A co vy? Jste spokojeni s tímto říjnovým osvěžením?

 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar9/10

Krasa


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Arthur

  • avatar10/10

    kyller

  • avatar9/10

    Tim007

  • avatar10/10

    Dr.Z

Dexter: 4. sezóna


ikona
Mr. Hlad
Jak se dařilo kultovnímu sériovému vrahovi tentokrát? 

Udržet kvality seriálu čtyři sezóny není žádná sranda. Po první sezóně adorovaní Hrdinové jsou dnes už k smíchu, se Ztracenými už také spousta diváků nechce nic mít a poslední díly sitcomu Jak jsem poznal vaši matku vypadají oproti svěží první sezóně jako něco, co vzešlo z hlav úplně jiných tvůrců. Naštěstí je tu Dexter, jenž dokazuje, že to přeci jenom jde.

To, co fungovalo dříve, zůstává ve čtvrté sezóně nezměněné. Pořád tu máme hlavního hrdinu, jenž po nocích čistí ulice Miami od sériových vrahů, potichu cynicky komentuje okolní dění a snaží se před svou rodinou a kolegy předstírat, že není člověkem, jenž ve volném čase podřezává lidi. Samotná postava Dextera je i díky vynikajícímu Michaelu C. Hallovi pořád dostatečně zajímavá na to, aby každý rok utáhla dvanáct epizod. Naštěstí série, která před několika týdny skončila, ukazuje, že tvůrci seriálu se rozhodně nehodlají spokojit jen s tím, že mají skvěle napsanou hlavní postavu a vynikajícího herce, jenž jí dává tvář.

Ve čtvrté sezóně dostávají opět hodně prostoru i ostatní hrdinové a scénáristé se nebojí vytáhnout věci, které se naposledy řešily v první či druhé sérii. Dexter je tak o mnoho živější než seriálová konkurence. Nic neskončí zapomenuto, všechno, co se děje, má svůj účel a dřív nebo později dojde i na následky. Přesto je naštěstí tvůrcům jasné, že i přes skvělé výkony Davida Zayase, Jennifer Carpenter a ostatních všechno stojí a padá na postavě Dextera a na věcech, se kterými se bude muset potýkat. Tedy na nových vražedných výzvách a na soupeřích. A proto přišel John Lithgow a jeho Trinity. Nejlepší protivník, jakého kdy nejoblíbenější televizní sériový vrah měl.

John Lithgow tu dává vzpomenout na své legendární role z Kainovy výchovy nebo Cliffhangera, jde z něj strach, ale zároveň je to postava, která člověka i Dextera zajímá. Stejně jako hlavní hrdina je divák fascinován Trinityho jednáním a chce vědět víc. Chce vědět, kdo to je a chce si pustit další díl. A když v polovině sezóny přijde zásadní zvrat týkající se Dexterova protivníka, bude divák chtít vědět ještě víc. Michael C. Hall dostal v Lithgowovi úctyhodného soupeře a společné scény těch dvou jsou něco, z čeho doslova mrazí v zádech. Díky Trinitymu se na Dextera Morgana a jeho „jsem sympaťák, ale musím vraždit lidi a nevím, co s tím mám dělat“ zase člověk kouká trošku jinak. Navíc poslední dva díly, při kterých dojde na konfrontaci bez použití rukavic, jsou doslova esencí filmového a televizního napětí.

Čtvrtá sezóna Dextera potvrdila, že tenhle seriál si svůj status zaslouží. Příběhy floridského sériového vraha-sympaťáka mají stále co nabídnout, hlavní hrdina bez problémů dokáže odtáhnout už čtvrtou sérii a dost pochybuji o tom, že by mu v té příští měl dojít dech. Tvůrci mají stále evidentně připraveno dost prostoru na to, aby dokázali přijít s dalšími chytrými a napínavými epizodami a konec posledního dílu naznačuje, že pátá řada by mohla být zase o něčem trošku jiném. Dexter jednoduše zůstává jednou z mála seriálových jistot současnosti.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (28)

Verdikt

avatar9/10

Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    Radmila67

  • avatar8/10

    Andreweek

  • avatar10/10

    Lucifrid

  • avatar9/10

    Ingwio

  • avatar9/10

    krumlajs

  • avatar8/10

    Solomont

  • avatar9/10

    Davies182

  • avatar9/10

    Ravenous

Dexter: 1. sezóna


ikona
imf
 

K seriálům, které někdo natře křiklavě červenou barvou, mám většinou hutnou počáteční averzi. Dexterovi nijak nepomohl obrovský hype a pověst seriálu bořícího všechna klišé. Velká očekávání plodí velká zklamání, však to sami znáte. Jenže poté co jsem si zkazil chuť na zrušeném Day Break, bylo jasné, že jsem na tohohle kluka z placené kabelovky Showtime připravený. Zapomeňte na cenzuru běžných kanálů, v Dexterovi se zabíjí ostošest a když zrovna neteče krev, alespoň se o likvidaci lidských schránek mluví. Dexter "pracuje" v Miami, takže kontrast mezi andělskou architekturou a krvavými orgiemi je stejně obskurní jako v CSI: Miami. Někdo by mohl najít třecí plochy mezi oběma tituly, ale tohle vážně není druhý Horatio Caine. Musíte si uvědomit, že Dexter je vrah a zabíjí lidi. V očích diváka ho zachraňují snad jen čestné úmysly, psychická porucha a herec Michael C. Hall.

Mohli jste si ho zamilovat už v Six Feet Under, ale tady je to teprve ta pravá one-man show. Bez Michaela C. Halla by Dexter zkrátka nefungoval. Knižní předloha, jež protkává seriál voice-overovými náhledy do duše hlavního hrdiny, se potřebovala opřít o kvalitního herce, tím spíš, že vedlejší role už poněkud šustí papírem. Do Michaela C. Halla se ovšem můžete zamilovat i pokud jste přísně heterosexuální jedinec. Je to pozvolný proces a proto doporučuji minimálně tři, čtyři díly. Zjistíte, co toho chlápka žere, poznáte jeho nemesis a uvědomíte si, že každý člověk v sobě kousek Dextera má. A budete chtít koukat dál, abyste zjistili, jestli je to kousek dobrý nebo špatný. ;) Žádná složka by zřejmě nešla vyzdvihnout nad konkurenci, ale jako celek má tenhle seriál zvláštní schopnost vlézt do vaší hlavy a zůstat tam... minimálně do konce sezóny. Na ostatní fláky koukám jako na běžné seriály. Dexter je spíš kámoš. Je holt trochu jiný. Ve všech odstínech tohoto slova.

p.s. Úvodní titulková sekvence je až zrůdně dokonalá.

Verdikt

avatar9/10

imf


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    Radmila67

  • avatar10/10

    Andreweek

  • avatar10/10

    krumlajs

  • avatar9/10

    Ravenous

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace